geestelijke beambten, vijanden van alle hervorming, die hem de waarheid Irachten te verbergen. Zoo verbaalt men onder anderen, dal de Gouverneur van Rome zich tegen alle ontwerpen van amnestie sterk aankant. Eenige dagen geleden werden jongeliedendie van Bologne kwamen, te Pontc-Molle aangehouden, en na onderzoek van hunne goederen, ontvingen zij bevel, om zonder Rome binnen te komen, naar bun huis weder te koeren. Aldaar te ruggekomen, beklaagden zij zich bij den Kardinaal Oppizzoni, Bisschop van Bologne, die dadelijk hiervan den Paus berigt gaf. Twee dagen daarna, toen genoemde Gouverneur, volgens gewoonte met hem was komen werken, vraagde de Paus hem, of er niets bijzonders was? Op zijn ontkennend antwoord voerde hem de Paus te gemoet: En de jonge lieden dan van Bologne, die gij verhinderd hebt binnen Rome te komen? De Gouverneur wilde zich reglvaar- digen door te zeggen, dat men in hunne papieren satiren en sonnetten ge vonden had tegen de Regering. Gekheid, zcide de Pans, gij weet wel, dat indien gij onze papieren liet doorzoeken, gij ze desgelijks zoudt vinden; het is tijddat dit alles ophoude en dat men wat meer eerbied voor de persone- lijke vrijheid koestereik hoop dat het de laatste keer zal zijn dat wij van dergelijke klagten hooren. Volgens brieven uit Rome van den 5denen uit Bologne van den 6den wordt het weder duister aan den staatkundigen hemel van den Kerkelijken Staat. De goede wil van den Paus wordt tegengewerkt en mag te loos gemaakt door de partij van achteruitgang en den invloedwelke Graaf van Lutzow Oostenrijksch Gezant, op het Pauselijk hof uitoefent. En waarlijk noch de amnestie, noch de hervormingen zijn afgekondigd; alles doet zelfs gelooven, dat de Regering van Pius IX het stelsel van die van Gregorius XVI zal volgen, en dat bij, aan dezen gelijk, altijd een nieuw tijdvak belooftdat nooit zal komen. De Prolegaat te Bologne, Savellibeeft op last van de Secretarie van den Staatde voorname mannendie het eerst eene petitie geteekend en naar Rome gezonden hebben berispt, omdat dit stuk al te harde uitdrukkingen voor de vorige Regering bevatte. Zij hebben geantwoorddat zij meenden gehandeld te hebben voor bel welzijn van hun Vaderland en dat zij dit bij voortduring zouden doen, indien de omstandigheden bet vorderden. PS. Het gerucht verspreidt zich dat de Paus ziek is, en dat men hem twee maal heeft moeten aderlaten. De Observ. Austr. geeft het volgende uittreksel uit de Gaz. de Ven. van 3 Julij onder de rubriek Florence 30 Junij: Wij ontvangen op dit oogenblik de tijding uit Livorno dat de Paus op den feestdag van den H. Petrus en Paulus, eene algeineene amnestie heeft doen uitvaardigen, voor allen die sedert 1831 om staatkundige redenen zijn gevonnisd. De Kardinaal Amat is benoemd tot Secretaris van Staat voor Binnenland- sche Zaken en de Kardinaal Gizzi voor die van Buitenlandschc Zaken. Deze benoemingen hebben algemeen genoegen gegeven. Wi WIT SERLAID. BAZEL, 11 Julij. Gisteren hadden alhier oproerige tooneelen plaats, ten gevolge van de onte vredenheid en de klagten over den voorldiirenden hoogcri stand der graan- en broodprijzenwelke men aan de speculatiën van bijzondere handelaren toe schreef. Een strop, welke men des morgens aan den lantaarnpaal voor bet koornhuis vond hangen, gaf bet teeken er stroomde een massa volks naar het koornhuis, die nu hetzelve binnendrong en in eene vrecselijkc kloppartij, daardoor ontstaan, werden onderscheidene personen erg mishandeld en zwaar gewond. Alleen door de krachtdadige tusschenkomst der policic, kon men dit oproer stillen en verdere ongeregeldheden voorkomen. PRUISSEN. BERLIJN, 13 Julij. Gisteren nacht is in de bier voor korten tijd opgerigte kunstgietcrij met coed gevolg de gieting volbragt van het voornaamste gedeelte van het rui- tcrsstandbeeld van Frcderik den Grootede gieting der overige deelen van bet monument zal onverwijld volgen. De tentoonstelling der reliquiën te Aken lokt op verre na niet zooveel menschen derwaarts, als bij vorige gelegenheid en vooral niet als iri 1839. De geestelijkheid heeft thans de pelgrimstogten der landlieden niet aangemoe digd die anders gewoon waren in processie naar de stad te trekken. Den 13,Jcn zal de groole vergadering van Rabbijnen weder te Brcslau gehouden worden, ten doel hebbende om de middelen op te sporen tot ver betering en opluistering van de Israëlitische eeredienst. KEULEN, 11 Julij. De Heer Waghorn, die zich alle moeite geeft, om den Indischen Overland- post den weg over Triest te doen nemen, hield zich gisteren hier op en ver haalde, dat er zich in Londen een gezelschap gevormd bad met een kapitaal van vele millioenen hetwelk zich ten doel stelt, ieder reiziger voor 11 fr. daags op alle mogelijke plaatsen te brengenen voor deze som den reiziger vreijen overtogt, voedsel en verblijf, en wel op eene in allen deele voldoende wijze te bezorgen. In alle belangrijke steden van bet vaste land zal die maat schappij agentschappen oprigten en zoo ook op de verschillende wegen op welke stoombooten of spoortreinen den overtogt doen in alle rigtingen bare logementen hebben, welke krachtens de met de logementhouders aangegane overeenkomst, de reizigers zullen opnemen en ten zorgvuldigste in hunne behoeften voorzien. Willen zij b. v. van deze stad naar Parijs, dan nemen zij bij den bevoegden Agent een reis-biljetzij ontbijten in Aken en geven den waard, in plaats van geld, een stuk van hun biljet, waarop eeuvoudig staat ontbijteven zoo gaat het te Luik met het middagmaal en te Brussel met het nachtverblijf. NASSAU. WIESBADEN, 10 Julij. Gisteren had alhier eene vergadering plaats van bet Texas-Verein. Ten ge volge van een door hetzelve genomen besluit werd andermaal eene som van 250,000 naar Texas afgezonden om de nederzetting van Duitsche landver huizing op de krachtdadigste wijze te bevorderen. LUXEMBURG. 12 Julij. De Commissie belast met bet onderzoek van het wetsontwerp op het mid delbaar en hooger onderwijs heeft vele verbeteringen in hetzelve aan de verga dering der Stalen voorgesteld welke alle zijn aangenomen. Het oorspronke lijk ontwerp vond algemeene afkeuring als geheel in den geest van het hoofd der Luxemburgsche geestelijkheid, aan wien ondanks de beginselen die in zijne bevelen en predikatiën uitblinken, ondanks zijne weigering van den eed van gehoorzaamheid aan de lands wettenondanks de algemeene afkeuring die bij ondervindt, in plaats van hem te verwijderen, de onbcgrijpelijkste dingen worden toegegeven. Zoo mag bij eenen Curator benoemen voor iedere inrigting van onderwijs door den Staat betaald. Zoo vestigt zich naast de hoogste magt in het Groothertogdom, eene andere, die uit haren aard met geen vergunningen te vrede, immer naarmate personen en omstandigheden haar gunstig zijnzich zoekt uit te breiden en zoo gaarne het wereldlijke gezag even als de onwetende menigte aan hare voeten zou zien kruipen. E X G E L A X LONDEN, 16 Julij. Laatstleden Maandag is de nieuwe graanwet in werking gekomen. De hoe veelheid koren, welke uit de entrepots werd gebragt, om in consumtie over te gaan was onnoemelijk. Men heeft berekenddat er tot op Donderdag jl. voor regten op koren en meel is betaald geworden de som van 150,000 en het regt geëvenredigd naar den prijs, welke, volgens de laatste markt prijzen, 58 sh. 6 p. was, is slechts op 5 sh. bepaald geworden. Te Huil heeft men ongeveer 75,000 quarters koren, 4,000 dito hooi, 8,000 dito garst en 1,800 dito erwten uit de entrepóts gehaald. Gelijk men thans verneemt was het de bekende rijke Miss Burdet C'outs, die onlangs de aanzienlijke som van 35,000 ter dotering van twee Bisdom men in de koloniën heeft geschonken zij heeft als zetels dier twee bisdom men aangewezen Adelaide, in Zuid-Australië, en de Kaap de Goede Hoop. Ibrahim Pacha heeft deze hoofdstad verlaten, om zich vervolgens in te schepen, Cadix, Gibraltar en waarschijnlijk ook Lissabon te bezoeken, en dan naar Alexandrië weder te keeren. In den avond van Zaturdag zijn hier 5 branden uitgebroken die meer of minder schade hebben veroorzaakt. De invoer van aardappelen uit vreemde en verre streken blijft nog aan houden. Een schip is dezer dagen daarmede van de Bermudes [eilanden in den Atlantischen Oceaan gelegen ten Noordwesten der Antilles] aangekomen met 520 vaten en 25 kisten. FRANKRIJK. PARIJS, 16 Julij. Men verzekert, dat het ongqluk op den 8stcn Julij, op den Spoorweg van het Noorden, aanleiding zal geven tot verscheidene maatregelen van de zijde van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Men spreekt onder anderen van een reglement, waarbij aan de Compagniën zal verboden wordenom grooter treinen te doen vertrekken dan van 20 wagens, en nooit zwaarder dan die door eenen stoomsleper kunnen getrokken worden. Men berekent, dat de gezamentlijke huurrijtuigen alhier, ruim 62,000 fr. aan de eigenaars dagelijks moeten opbrengendat is ruim 22,000,000 fr. jaarlijks. BELGIE. ANTWERPEN, 16 Julij. De Senaat heeft met 29 tegen 4 stemmen bet verdrag met Frankrijk aan genomen. De Bruggelingen varen met hunnen Simon Stevyn[beroemd meet kunstenaar, leermeester van Prins Maurits] gelyk wy met onzen Rubens zyn gevaren; met dit verschil echter, dat wy ons met een plaestercn model mogten verbeugenom het bronzen beeld tydelyk te vervangenterwyl onze Brugsche landgenooten tot dusverre nog niels hebben. Volgens dat een dagblad verhaelt, is den stedelyken Raed van Brugge vergaderd geweest, om te beslissenof er een provisoir standbeeld tydens de feesten zou geplaetst worden. Maer, nu is de grootste moeyelykheid opgerezen, om te weten, van welke stof bet provisoir beeld vervaerdigd zou worden. Sommigen stelden voor, het beeld in witten steen te houwen, anderen beweerden, dat liet inaer van plaester moest zyn. Eenen koopman in hout vroeg, dat men het afbeeldsel op een bord of plank zou schilderen; eenen koopman in speculatie en fabrikant in zoetekoek hield staan dat eenen Siinon Stevyn in peperkoek genoegzaem effect zou gedaan hebbenen van goeden smaek zou zyn eenen blikslager beknibbelde den deeg, en stond het blik voor, terwyl eenen Bruggeling die alles naziet, den zink recommandeerde; eyndelyk eenen pomp en buyzen-maker, zyncn winkel voorstaende, bood aen een beeld in lood te gieten.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2