LEYDSCHE COURANT. MAANDAG20 JULIJ. BINjNEJNLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN18 Julij. Onlangs is te Groningen het eerste stuk van een belangrijk geschrift uitge komen van den Hoogleeraar P. Hofstede de Groot, bevattende: Voorlezingen over de geschiedenis der opvoeding des menschdoms door Godtot op de komst van Jezus Christus. De inhoud bestaat in een tafereel van de hoofd gebeurtenissen dier tijden, en behelst dus een overzigt van de geschiedenis der beschaving vóór onze tijdrekening. Het doel van dit werk is niet de voorstelling der geschiedenismaar derzelver beschouwing uit een hooger standpunt. Het was hier niet te doen om oorlogen te beschrijven, maar om in de geschiedenis Gods opleiding van den mcnsch tot zijne hoogere bestem ming aan te wijzen, en te doen zien hoe wetenschap en geleerdheid, kunst en uitspanning, dagelijksch bedrijf, ja geheel het leven, bovenal aan te wen den zijn tot betere kennis van God in zijne werken en bedoelingen, tot aan sporing om hem meer en meer lief te hebben en na te volgen. Gaarne wilden wij tot het bekend worden van dezen boven onzen lof ver heven arbeid het onze bijdragen, en schreven tot dat einde, naar aanlei ding der voorrededeze regelen verder verwijzende naar de in dit blad geplaatste aankondiging van dit allezins lezenswaardig werk, hetwelk in alge meen bevattelijken vorm geschreven, en tot een liefdadig doel uitgegeven, voorzeker niemand de aanschaffing zal doen berouwen. Het verslag nopens den staat van het armwezen over 1844, den 27sten April 11. bij de Tweede Kamer ingezonden, en hetgeen met bijvoeging van uitgebreide staten in de Staats-Courant van 11. Zaturdag voorkomt, verdeelt de instellingen van weldadigheid in drie soorten 1°. die welke onderstand verleenen 2°. die strekken om het getal der armen te verminderen 3". die ten doel hebben om de armoede voor te komen. Voorts blijkt hoofdzakelijk, dat van de geheele bevolking van ruim drie millioen bij de verschillende instellingen van de eerste soort, ten getale van 3,079 ruim 383,000 armen bedeeling hebben ontvangenten bedrage van ruim 6 millioen guldens. 's GRAVENHAGE18 Julij. Men verneemt dat Z. M. zich aanstaanden Zondag over Leeuwarden naar Groningen zal hegeven, alwaar H. D. den 21sten gehoor zal verleenen. Na op den 23sten te Kampen de tentoonstelling te hebben bezocht en te Zwolle te hebben verfoeid, zal H. D. zich naar het Loo begeven, om van daar herwaarts terug te keeren. Vervolgens zou Z. M. zijne voorgenomen reis naar Luxem burg ten uitvoer brengen. Men wil dat, ten gevolge der beslissing, gisteren in de vergadering der Provinciale Staten van Holland genomen, de daarslelling van een gesticht voor krankzinnigen, in de nabijheid dezer residentie, voorshands althans, geen plaats zal hebben zijnde het daartoe gedane voorstel met cene groote meer derheid (men zegt met 50 stemmen) afgestemd. Na afloop van die zitting is de vergadering gesloten. ROTTERDAM, 17 Julij. Men verneemt dat op nieuw met het uitbakenen van den Rhijnspoorweg begonnenen reeds van Utrecht tot Gouda daarmede gevorderd is. Ook is een aanvang gemaakt met de veldwerken van den Middelliurg- Maastrichtschen Spoorweg. Men is bezig met bet uitbakenen der voornaamste punten van de lijn die de spoorweg zal volgen; de bakens zijn geplaatst aan den overgang van bet Sloeen aan de Ooster-Schelde bij Bath. AMSTERDAM, 17 Julij. Wij hebben in den laatsten tijd herhaaldelijk melding gemaakt van extra stoombooten, welke uit Londen te Rotterdam aankomen. Ditmaal heeft de stoomhoot Orwelwelke door de Eastern Union Railway Company was af gezondenom de snelheid van den overtogt te beproeven, eene buitengewone vlugheid aan den dag gelegd. Gemeld vaartuig is Dingsdag namiddag ten 3 ure van Londen vertrokkenen bereids Woensdag morgen ten 8 ure te Rot terdam aangekomenhebbende alzoo met inbegrip van het tijdverlies door het wachten op den loods en van het oponthoud, veroorzaakt door de visitatie der tolbedienden de reis binnen de 17 uren afgelegd. Het bouwen van het Stations-Gebouw van den Spoorweg te Rotterdam, is gisteren bier voor ƒ66,775 aangenomen door de Heeren Vermaas en Comp. te Helvoetsluis. ZWOLLE, 12 Julij. Een der schoonste plannen van onzen tijd is voorzeker de verbinding van den JJssel en de Zuiderzee met de Eems. De Heer A. van Runendoor aankoop eigenaar geworden van 5,000 bunders veenbeeft concessie aange vraagd, om eene vaart te graven van Koevorden door de veenen tot in de Eems bij Meppen DEVENTER, 14 Julij. Gisteren avond omstreeks 6 ure, en later nogmaals ten ure, is er boven deze stad een zwaar onwedcr losgebroken. Een man, die met een jong kind, in de nabijheid van het Koerhuis op weg wasis door den bliksem doodelijk getroffen. Hij was inwoner dezer staden laat eene jeugdige weduwe met 2 kinderen achter. LEEUWARDEN, 13 Julij. Op den lstcB Januarij 1845 bedroeg de bevolking dezer provincie 241,551 en op den l5tCB Januarij 11., 245,266, zoodat de bevolking is vermeerderd met 3,715 zielen. In het vorige jaar zijn geboren 8,355 kinderenzijnde 177 minder dan in 1844; overleden 5,804 personen, zijnde 320 minder dan in 1844 er zijn 2,039 huwelijken gesloten zijnde 50 meer dan in 1844 het getal echtscheidingen heeft 5 bedragen. VEREENICiDE STATEN. NEW-YORK, 1 Julij. De President Polk heeft zich geneigd betoond de bemiddeling van Engeland, in de geschillen met Mexico aan te nemen, zoodat dan de oorlog welhaast zou geëindigd zijn. Deze tusschenkomst van Engeland wordt echter in het officiële dagblad van Washington tegengesproken en gezegd, dat de Vereenigde Staten zelf wel in staat zijn om hunne betrekkingen met Mexico te regelen. Onderscheiden Staten scheuren zich bij voortduring van Mexico af en sluiten zich aan de Vereenigde Staten aan, om aldus zekerheid te vinden tegen gedurige omwentelingen. Verschillende noordelijke gewesten hebben reeds hun bepaald voornemen hieromtrent te kennen gegeven. TUNIS. 5 Julij. Het smaldeel onder bevel van den Prins de Joinville is den 27stcn Junij in de haven van Goletta aangekomen. De Bey heeft den Prins uiterst beleefd ontvangen, 5 dagen lang feesten op het paleis ter zijner eer gegeven, en zooveel levensmiddelen aan de bemanning der schepen gezonden dat er 50 schuiten noodig waren om ze over te brengen. Na den afloop der feesten was de Hertog van Aumale ook te Tunis gekomen en waren de feesten op nieuw begonnen. Daarna is het Fransch smaldeel naar Tripoli gestevend. TIIRRYE. CONSTANTINOPEL28 Junij. De Grootkamerheer van den Sultan is naar Alexandrië vertrokken, ten einde Mehemcd-Ali de uitnoodiging des Sultans over te brengen, om Z. II. met een bezoek te komen vereeren. Een paleis wordt hier voor hen in ge reedheid gebragt. SMYRNA 6 Julij. Deze stad is door cene nieuwevreeselijke ramp bezocht. Gisteren avond heelt eene aardbeving gedurende 15 seconden onze stad getroffen, die oorzaak was dat vele gebouwen instortten men kent het aantal slagtoffers van deze ramp nog niet. Zoo de aardbeving nog 15 seconden geduurd had zou de geheele stad in een' puinhoop zijn verkeerd. ITALIË. ROME, 8 Julij. De moeijelijkhedenwelke den nieuwen Paus omringenbeginnen te ver meerderen rondom hem bevindt zich eene zamenspanning van wereldlijke en

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1