LEYDSCHE COE N°. ÏS46. VRIJDAG17 JULIJ. BINNEJNL AJNDSCHE BERiGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag avond. De Prijs dor Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN16 Julij. Morgen, den 17l,en dezer, hoopt de weduwe Zinkveiloud 93 jaren, wonende alhier, het bijzonder voorregt te beleven van getuige te zijn der 50-jarige Echtvereeniging harer dochter, gehuwd met Leendert Kooien, Timmermansknechtwelke dochter reeds 71 en haar man 75 jaren bereikt heeft. Voornoemde weduwe is thans nog moeder van 2, grootmoeder van 17 en overgrootmoeder van 28 kinderen. Uit het Verslag der Provinciale Staten van dit gewest blijkt nogdat in 1845 alhier ter Waag zijn gebragt 300,420 Nederlandsche ponden boter en 37,766 Nederl. ponden kaasen te Delft 504,815 Nederl. ponden boter en 17,190 Nederl. ponden kaas. Te Gouda is de kaas- en botermarkt van wei nig beduidenis, hoezeer de handel in dit artikel nog al belangrijk is geweest. Te Oudewater is de handel in kaas niet minder levendig geweest dan vroeger, hetwelk daaruit blijken kan dat ter Waag zijn gewogen 1,587,372 Nederl. ponden kaas, zijnde 51,006 meer dan in 1844. Ten gevolge van een door eenen der Rijks veeartsen in deze provincie gedaan voorstelis de aandacht van het Departement van Binnen], Zaken gevestigd op de omstandigheiddat de afzondering der longzieke runderen des zomers veel te wenschen overlaat, daar de zieken wel alleen in eenen boomgaardkampjeenz. geweid wordendoch meest over de sloot hangen waarin zij hun schuim ontlasten terwijl in het. aangrenzende land dikwijls vee loopt van denzeltden eigenaar, of van eenen anderen veehouder, wien het niet altijd mogelijk is, om, zoo lang het zieke vee daar is, zijne gezonde runderen ergens anders te weiden, en er dikwijls weder veel te spoedig gezond vee geweid wordt op hel land, daar het zieke geloopen heeft; zoodat derhalve het afzonderen ook des zomers in eene loodsschuur of keet veel goeds zou beloven. Het voorzegde Departement heeft aangemerkt, dat, voor zoo verre er bij besmettende veeziekten sprake kan zijn van afzondering van zieke of verdachte voorwerpen, en wel bepaaldelijk ook ten aanzien der longziekte, daarbij steeds bedoeld wordt eene zoodanige afzonderingwaardoor de mede- deeling van sinetstoffe aan gezonde runderen redelijker wijze onmogelijk wordt gemaakt, en dat, ware dit niet de bedoeling der ten deze bestaande verorde ningen, en wil men door afzondering alleen verstaan hebben eene enkele af scheiding der dieren, men naar de letterlijke opvatting misschien zou kunnen volstaan met de afscheiding van het zieke of verdachte vee in de weiden van het gezonde, door eene sloot, schutting of rasterwerk, hetwelk wel geene afzondering in betrekking tot het beoogde doel zal mogen genoemd worden. Daar intusschenvolgens het berigt van den bedoelden veearts, zoodanige gebrekkige afzondering ten aanzien der longziekte in zijn district plaats heeft, zoo heeft zulks aan gezegd Departement op nieuw een bewijs opgeleverdmet welke laauwheid de gedachte verordeningen worden nageleefden hoe weinig door de uitvoerende autoriteit op deze belangrijke zaak acht wordt gegeven terwijl zoodanige opmerkingen of klagtenbij eene veeljarige bekendheid der bestaande bepalingen en na de herhaalde herinneringen van Regeringswege aan dezelve, uit geene gemeente meer behoorden vernomen te worden. Ter voldoening aan het verlangen van meergenoemd Departement, heeft de Staats raad, Gouverneur der Prov. Zuid-Holland, ter wegneming van allen twijfel nopens de wijze van afzondering van het zieke vee, aan de plaatselijke be sturen alsmede aan de veeartsenherinnerd de bepalingvoorkomende op bl. 37 en 50 der handleiding ter geregelde uitvoering der wet van 30 Mei 1840, en van 9 Julij 1842, «dat de eigenaars of houders de zieke dieren dadelijk, zoo veel mogelijk, van het overige vee moeten afzonderen, en aldus in een' afzonderlijken stal, schuur of loods opgesloten houden, tot hun van wege bet hoofd van het plaatselijk bestuur de vergunning tot het loslaten of vervoeren wordt verleend;" waaruit volgt, dat, krachtens de bestaande voor schriften de afzondering van ziek vee in eene weide niet voldoende ismaar dat dezelve steeds in een behoorlijk gesloten gebouw moet geschieden. Mits dien zijn de plaatselijke besturen verzocht, om zich, in het belang der zaak, door gepaste maatregelen van de behoorlijke en voortdurende -naleving van dit voorschrift te verzekeren; terwijl, ten gevolge van het hieromtrent door de commissie van landbouw in deze provincie voorgesteldeaan de veehouders de raad zou kunnen worden gegevenom niet te spoedig weder gezond vee te doen weiden op het landalwaar zich ziek vee voor de afzondering heeft be vonden; terwijl het zelfs verkieslijk te achten is, dat op zijn minst zes weken of twee maanden verloopen alvorens zulks plaats hebbeof wel anders die landen ai te maaijenten einde het hooi aan paarden en schapen kunne wor den vervoederd; welke handelwijze den Heer Directeur van 's Rijks Veeartsenij school mede als zeer doelmatig is voorgekomen. In het Algemeen Handelsblad leest men Onze Frankforter correspondent had onsonder dagteekening van den 8steB Julij, en naar luid van een berigt uit de Augsb. Zeit.gemeld, dat de Ge neraal der Jesuiten-orde, Pater Roothaan, zich te Turyn zou bevinden. De Tijddie ten dezen opzigte zeer goed ingelicht kan zijn, spreekt dit berigt tegen, en «verklaart stellig, dat luidens brievens uit Rome, Pater Roothaan den 20sten Junij, en dus 20 dagen na het overlijden van Gregorius XVI, zich nog aldaar bevond en er zelfs niet aan dacht, Rome te verlaten." De Nederlandsche Stoompost deelt uit de Fransche en Belgische dag bladen de berigten mede, nopens het vreeselijke ongeluk, dat den 8stcn dezer op den zoogenaamden Noorder-Spoorwegin Frankrijk is voorgevallen. Ilij maakt echter te regt zijne lezers opmerkzaam op de niet minder bewezene daadzaakdat in Nederland tot nog toe (en de spoorwegen hestaan toch reeds bij ons verscheidene jaren) niet één reiziger op den spoorweg is omgekomen, noch zelfs cenig letsel heeft bekomen. Te meer omdat men het minste op onthoud of het niet op den daartoe bepaalden tijd aankomen van den een ol anderen treinniet zelden met veel ophef in de dagbladen vindt aange kondigd. «Wij herhalen het, zegt dat blad, bij ons was bij het vernemen van het ongeluk, op den Franscben spoorweg voorgevallen, de eerste indruk: medelijden met de slagtoflers maar ook tevens, waarom zouden wij het ont kennen, onder dankbaar opzien tot eene hoogere magt, erkenning der wc- zentlijke verdiensten van hen die bij ons het spoorweg-stelsel voorbereiden besturen en uitvoeren. Hier namen te noemen, zoude onzes-inziens onkiescli en daarenboven onnoodig zijn. Bevredigend is inlusschen deze gedachte voor het tegenwoordigemaar zij is niet minder bevredigend en geruststellend voor het toekomende." 's GRAVEN!! AGE16 Julij. Z. M. de Koning is gisteren alhier uit Arnhem terugkeerd. Gisteren is aan het hötel de Oude Doelen alhier, afgestapt de Gcneraal- Majoor Graaf Dumonceau, zoo men zegt, om een wapenschouw te houden oxer de ruiterij alhier in garnizoen. De beroemde verzameling schilderijen van wijlen den Baron Verstolk van Soelen is door twee Engelsche kunstkoopers aangekocht voor 288,000. De residentie is nog in het bezit van een Kabinet van Schilderijendat voor een van de rijkste van ons Vaderland, ja zelfs van Europa wordt gehou den en in eigendom toebehoort aan den Heer Steengracht van Oostkapelle. Het bevat een 300tal schilderijen der meest beroemde in- en uitlandschc meesters. Even als het Koninklijk Museum is ook dat kabinet voor een ieder ter bezigtiging toegankelijk. Ll. Maandag heeft Z. Exc. de Minister van Staatbelast met het de partement der Hervormde en andere eeredienstenaan de Heerenuitmakende de algemeene Synode der Hervormde kerk hier te lande, in den Nieuwen Doelen een diner gegeven. ROTTERDAM, 15 Julij. De op Fijenoord gebouwde Rijks-stoomboot Batavia bestemd voor de dienst tusschen Batavia en Singapore, welke na de onlangs gedane proefreis in de Noord-Zee in alle opzigten aan de verwachting voldoetzal den 20Aen dezer in dienst worden gesteld en in het begin van September de reis naar Indië aannemen. ARNHEM, 14 Julij. De Wedren is in behoorlijke orde afgeloopen. Ongeveer ten 12 ure kwamen de Prinsen van Oranje en Alexander der Nederlanden, vergezeld door den Heer Gouverneur van de provincie, en namen plaats op de tribune, terwijl het stedelijk muzijk-corps het volkslied speelde. Niet lang daarna begon de wedren om de zilveren vaas, door den Prins van Oranje geschonken. Drie paarden wedijverden om dien prijs, welke behaald werd door een Engelschen hengst van de Velzer-Societeit. Voor dat de tweede ren eenen aanvang nam werd de komst van de Prinses van Oranje aangekondigd die door den Burgemeester

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1