AKEN9 Jalij, Heden is de Ten toonstelling der Reliquiën te Alien,in.de Cathedraal-kerk onder het gelui der klokken en het gebulder van het geschut begonnen. Dit maal heeft de nieuwe Deken van het kapittel een maatregel genomen, volgens welken niemand de tentoongestelde voorwerpen meer kan aanroerenzelfs de krauken nietdie doorgaans in groot aantal komen in de hoop hier door het aanraken derzelve, genezing voor hunne kwalen te zullen vindon. HANOVER. 8 Jul ij. In hare Zitting van gisteren heeft de Eerste Kamer hare toestemming gege ven, tot het aanleggen van den Wester-spoorweg, van Embdcn over Lingen naar Rhcne, en van Lingen over Osnabruek naar Löhne. Men twijfelt niet of ook de Tweede Kamer zal dit ontwerp goedkeuren. De landverhuizing naar Amerika is dit jaar ontzaggelijk groot; reeds hebben in de 4 eerste maanden bijna 62,000 personen Duitschland verlaten. In 1843, was dat getal nog slechts 40,000, en 1836, 20,000 en in 1806, bijna 5,000. Er wordt berekend, dat in deze eeuw door de landverhuizers, 50 millioen th. alleen aan contant geld uit Duitschland is uitgevoerd. ENGELAND. LONDEN, 11 Jul ij. II. M. heeft gisteren aan Ihrahim-Pacha gehoor verleend hij werd door den Turkschcn Gezant voorgesteld. De nieuwe Minister Palmerston heeft II. Woensdag het Corps Diploma tique ontvangen, hij welke gelegenheid de Gezanten in hunne nationale klec- dcidragt waren cn de door hen verkregen orden droegen. De Gezant der Nederlanden, Baron Dedcl, werd wegens ongesteldheid door den lieer Stratenus, eersten Secretaris van Legatie vervangen. De Hoog Eerw. Heer Samuel Gobatis Zondag door den Aartsbisschop van Canterbury, tot Bisschop van Jerusalem gewijd. De grondslagen van het nieuwe wetsontwerp op de suiker zouden zijn, dat zij gedurende 3 jaren zouden toegelaten worden, tegen een regt van 9 sh. 4 p.waarna het regt allengs zou verminderd wordencn na 2 jaren geheel opgeheven. Onder het Voorzitterschap des Hertogs van Manchester heeft zich eene nieuwe Verceniging, onder den naam van de Nationale Club, gevormd. Haar hoofddoel is, de Protestantsclie beginselen der Constitutie in het bewind der openbare aangelegenheden te handhaven; een stelsel van nationale opvoeding, op de Heilige Schriften gegrond, cn door de I,eeraars der Godsdienst be stuurd, in stand te houden; de Kerk van Engeland cn Ierland in hare zui verheid te bewaren; alles aan te wenden om te zorgen dat het bewind over Ierland volgens de grondbeginselen der Engelsche Constitutie worde gevoerd door alle haar ter hand staande middelen den maatschappclijkcn toestand der bevolking te verbeteren en eindelijktot betere bereiking van al deze doel einden overal plaatselijke vereenigingen te vormenterwijl de hoofdzetel der Club in deze hoofdstad zijn zal. Verscheiden zeer voorname mannen staan aan het hoofd dezer Verceniging. Men vleit zich alhier dat het nieuwe Whig-Ministerie, naardien het zoowel in de beide Parlementshuizen als onder de gchcelc bevolking, op gecne genoegzame ondersteuning zou kunnen rekenen, om maatregelen door te drijven, welke de Staatsregeling in gevaar zouden kunnen brengen, zijne eerste cn voornaamste zorgen aan de zoodanige wijden zal, wier noodza kelijkheid algemeen erkend wordt. Daaronder bekleedt de zorg voor eene betere huisvesting der behoeftige klasse eene eerste plaats. Het blijkt toch jaarlijks uit officiële opgaven dat het verzuim dezer zorg aanleiding tot vele ziekten en menigvuldige sterfgevallenonder die klasse geeft, zoodat men berekend heeft dat ieder jaar 27,000 vrouwen of mannen hunne echtgenoo- ten en 100,000 kinderen hunne ouders verliezen door oorzaken welke men had kunnen voorkomen. Men heeft van Ascension herigten dd. 13 Mei ontvangen aangaande het smaldeel, dat aldaar de slavenhaalders vervolgt. De Flying Fish had na eene langdurige jagt een Spaansche feloek op de kust gedreven maar verloor door het omslaan van eene boot in de branding zijn Luitenant en vier man, welke aan boord wilden gaan. De midshipman en een ander bereikten wel is waar met zwemmen het land, werden echter door de zwarten geveld, welke zij wilden bevrijden. Den eersten hieuwen zij een vinger af, waaraan hij een ring droeg. De Wasp van 16 stukken had drie slavenhaalders bemagtigd even zoo de Prometheus; al deze prijzen werden naar Sb Helena gehragt, De Times brengt hulde aan den ijver, dien de Nederlanders sedert cenige jaren aan den dag leggen, om de kennis over hunne Oost-Indische bezittingen te vermeerderencn brengt daartoe de in belang steeds winnende werken van het Bataviaasch genootschap, de uitgave van tijdschriften, enz. bij. Het blad erkent, dat onder anderen de Chinesche taalkunde en de betere kennis van de oude Kawi-taal, zoo naauw aan het Sanscritsch verwant, aan hen veel te danken hebben. FRANKRIJK. PARIJS, 12 Jul ij. De dochter des KoningsPrinses Augusta, gehuwd met den Prins van Saksen-Coburg-Gothais den 9Jen van eene dochter bevallen. De Hertog van Aumalc is uit Algeric in Frankrijk teruggekeerd. Alhier zijn 66,148 bedeelden, uitmakende 29,676 huisgezinnen. Door hel Bureau van Weldadigheid is aan deze in den afgeloopen winter 1,631,033 Fr. uitgereikt. Op den Noordcr-spoorweg wordt thans dooreen gerekend dagelijks 24,000 fr. ontvangen. BELGIE. BRUSSEL, 12 Julij. Ten gevolge eener overeenkomst heeft de Regering van Nederland aan het onze een gedeelte der fondsen terug gegeven, welke zich in de weduwen cn weezenkas bevonden cn toebehoorden van voormalige ambtenaren en aan dcrzelver weduwen en weezen. Er is reeds voorlang eene Commissie benoemd om eene billijke uitkecring te doen van deze fondsendoch men heeft tot heden nog niets van dcrzelver werkzaamheden vernomen, zoodat de weduwen, weczen en andere belangheb benden verstoken blijven van het weinige, dat hun regtmatig toekomt. Nadere herigten van het vrceselijk onheil op den spoorweg van hier naar Parijs voorgevallen en in onze vorige medegedeeld, bevatten het vol gende. Het ongeluk is geheurd op 600 ellen afstand van A'recbt, Dep. pas de Calais. De twee locomotiven waren door twee pakwagens gevolgd, de keten is gebroken en de twee locomotiven zijn voortge.toomd en eerst op een afstand van ruim 100 el bemerkte de machinist van de tweede locomotief zulks, en seinde de voorste om te stoppen, 'tgeen ook geschiedde. Nu veronder stelt men dat de tweede locomotief uit het spoor is geraakt, terwijl zijn ten der op den weg bleef staan. Maar dit toeval moet in geenerlei betrekking staan tot het ongeluk, dat achter denzelven plaats had. De twee pakwagens, ongetwijfeld met al te veel kracht door den geheelen wagentrein voortge stuwd, sprongen uit het spoor, terwijl zij zich van de achterste wagens los rukten, en schoten, al voortrollende, in het moeras, dat 8 a 9 ellen diep was. Een tweede gedeelte van den trein, uil 7 rijtuigen bestaande, schoot de plek een weinig voorbij waar dc beideWagens uit het spoor geligt waren en rolde mede in den afgrond op die twee pakwagens, zoodat zij deze geheel verpletterden. Een derde gedeelte van den trein, beladen met gewone rijtuigen werd eveneens losgerukt, en sprong insgelijks uit het spoor. Eindelijk sprong ook het vierde en laatste gedeelte van den trein uit het spoor, waarvan ech ter reeds het eerste rijtuig op de helling staan bleef: de rijtuigen die vóór hetzelve gezonken waren, redden dit gedeelte. De aide-de-camp van den Generaal Oudinot, alhoewel zwaar gewond, zoodat er slechts weinig hoop op zijn behoud bestaatleeft niettemin nog. Men kan echter verzekerd zijn dat de weg volmaakt goed is ter plaatse alwaar het ongeluk is gebeurd. Er heeft geenc verzakking plaats gehad de sporen zijn gaaf, dc weg heeft gccnc bogt. Er is slechts eene keten gebroken. Men kan niet zeggen, en voorzeker zal men het nooit kunnen doenof het buiten spoor raken van de wagens dat breken van de keten heeft veroorzaaktdan of het breken van de kelen het buiten spoor raken heeft te weeg gehragt. Men rekent dat in dc beide eerste wagens 35 personen zaten. Van de zijde der onderneming wordt het getal dooden op 15 a 20 begroothet gerucht spreekt van veel meer. Een diligence onderneming heeft aangekondigd dat zij de dienst weer zal opvatten cn tot verminderden prijs den weg tusschen de beide hoofdsteden in 18 uren zal afleggen. Alle deskundigen komen overeen dat het ongeluk niet alleen aan dc onbe kwaamheid moet worden toegeschreven zoo van de hoogerc als lagere ambte naren aan dien spoorweg, bij welken men over het algemeen wel zeer fatsoen lijke maar geene kundige lieden vindt, maar ook door de overhaasting waar mede de weg geopend is. Een tweede ongeluk heeft, met den trein die Donderdag ten 7 ure des morgens Brussel verliet, op dezelfde plek plaats gehad. De trein was zonder seinen daar ter plaatse genaderd. De sporen waren door kranen bezetom de overblijfselen van de ingezonken wagens op te halen. De kranen zijn ver pletterd, op de soldaten en werklieden geworpen waardoor 16 personen meer of min zwaar zijn gewond en een hunner is dc dij letterlijk weggesla gen. De reizigers hebben bij den Procureur des Konings te Atrecht eene klagt tegen dc administratie ingediend. Gisteren had er nog een derde ongeluk op denzelfden weg plaats. De con ducteur van den trein, Martin genaamd, en 28 jaren oud, treedt op het hooren van het fluitje den voettred van den wagen af, om te zien of de trein stil staat. Zich te ver vooruit begevende, wordt hij plotseling tusschen den wagen cn een paal geklemd. De ongelukkige gaf reeds vóór het vertrek van den trein den geestzijn hoofd en zijne borst waren verpletterd. De dienst op den spoorweg tusschen hier en Parijs is niet afgebroken ge weest. Gisteren morgen is de trein met omstreeks 25 reizigers vertrokken, waaronder zich een bevond, welke aan het ongeluk van Woensdag was ont komen. In een kort verslag door de Franschc Regering wordt gezegd, dat. 13 rijtui gen van dc hoogte van den dijk zijn nedergestort, zijnde twee pakgoederen- waggons, een dito van de dienst Lafilte et Caillard, twee rijtuigen van de lsle, twee van de 2lle en twee van 3Je klasse, een poslchais en drie diligences, waarvan twee van Parijs en de andere van Amiens kwamen. Acht rijtuigen benevens de poslchais zijn in dien val geheel verbrijzeld geworden. Van de dienstdoende personen op den trein zijn twee conducteurs gedood. Voorts vinden wij in de verschillende berigteri menige treilende bijzonderheid. Zoo bad reeds zeker lieer Lccomte-Walic. die op het station Arrns plaats go-

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3