LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG15 JULIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs dor Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN14 Julij. Gisteren werd alhier gevankelijk uit de Gemeente Katwijk aangebragt, een persoon die aldaar onderscheidene valsche guldens zoude hebben uitgegeven. Bij nader onderzoek bleek het, dat hij is genaamd Johan Adolf Haze, reeds vroeger crimineel gestraft, die, zich nog onlangs aan hetzelfde feit in een ander Arrondissement moet hebben schuldig gemaakt, waar bereids vervolgin gen tegen hem werden aangevangen, en die laatstelijk onder eenen verdichten naam eenige dagen binnen deze stad was gehuisvest. De Heer Officier van Justitie heeft dadelijk in tegenwoordigheid van den verdachte op de door de zen in huur gebruikte kamer een onderzoek bewerkstelligd. Deze aanhouding aan den ijver der Policie te Katwijk verschuldigd, mag dus in de daad be langrijk genaamd worden. Men verneemt dat alhier op Vrijdag aanstaande aan vier veroordeelden de straf van tepronkstelling zal worden ten uitvoer gelegdwaartoe zij door het Provinciaal Geregtshof in Zuid-Holland werden verwezen. Gisteren had het Examen en de Prijsuitdeeling van het Paedagogium voor het onderwijs der Oude Talen, enz. onder het bestuur en de medewerking van den Wel-Ed. Zeer Gel. Heer J. J. de Gelder, Phil. Theor. Mag. Lit. Hum. Doctor, in de Stads-Gehoorzaal plaats. Twee Kweekclingen der hoogste Klassse hielden door henzclven opgestelde declamatiën, namelijk; W. van der Veende Hectore Homerico en P. F. Hubrecht Jr., de Carneadis Critolai et Diogenis legatione. Daarna werden den jongelieden eenige vragen ter beantwoording voorgestelden eindelijk de Eereprijzen aan onderscheidene Kweekclingen in de verschillende klassen uitgedeeld, namelijk (in rangorde van de klassen-verdeeling voor de Oude Talen): Eerste Klasse. Aan W. van der Veeneen prijs voor de Oude Talen. Aan P. F. Hubrecht Jr., een prijs voor de Oude Talen. Aan N. de Keyzer, een prijs voor de Oude Talen. Aan J. W. van de Laar, een prijs voor de Oude Talen, de prijs voor de Wiskunde, tweede klasse, en een prijs voor de Fransche Taal. Aan S. C. J. W. van Musschenbroekeen prijs voor de Oude Talen en een prijs voor de Duitsche Taal. Tweede Klasse. Eerste Af deeling. Aan H. P. van Kaathoveneen prijs voor de Oude Talen de prijs voor de Nieuwe Geschiedeniseerste klasseen een prijs voor de Duitsche Taal. Aan J. C. M. Adriaans, een prijs voor de Oude Talen en de prijs voor de Teekenkunst, eerste klasse. Aan H. M. Adriaans, een prijs voor de Oude Talen. Aan K. C. J. Teerlinkeen prijs voor de Oude Talende prijs voor de Oude Geschiedenis, eerste klasse, en een prijs voor de Engelsche en Fransche Talen. Aan K. Willebrandseen prijs voor de Oude Talen, de prijs voor de Wiskunde, derde klasse, en een prijs voor de Duitsche Taal. Aan F. C. R. Bentfort, een Getuigschrift voor de Oude Talen en een prijs voor het Hollandsch. Tweede Klasse. Tweede Af deeling. Aan J. J. E. Bentfort, een prijs voor de Oude Talen. Aan H. W. Fangmaneen prijs voor de Oude Talen en een prijs voor de Duitsche Taal. Aan J. J. de Lange, een prijs voor de Oude Talen, de prijs voor de AViskunde, eerste klasse, de prijs voor deCosmo- graphie en Physica en een prijs voor de Engelsche Taal. Aan C. J. van Bell, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Fransch en Duitsch. Derde Klasse. Aan J. van Kaathoveneen prijs voor de Oude Talen. Aan J. II. S. G. Rijnbende, een prijs voor de Oude Talen, de prijs voor de Nieuwe Geschiedenis; tweede klasse, de prijs voor de Wiskunde, vierde klasse, en een prijs voor de Hollandsche Taal. Aan A. H. Verster, een prijs voor de Oude Talen. Aan A. van Trotsenburg, een prijs voor de Oude Talen. Aan V. A. von Wattenwijleen prijs voor de Oude Talende prijs voor de AVis kunde, vijfde klasse eerste afdeeling, en een prijs voor het Fransch. Aan D. van Foreesteen prijs voor de Oude Talen. Vierde Klasse. Aan W. H. Stoffels, een prijs voor de Oude Talen. Aan D. Lodder, een prijs voor de Oude Taleneen prijs voor het Engelsch en een Getuigschrift als tweede prijs voor het Teekenen. Aan C. J. van der Hoek een prijs voor de Oude Talen en het Duitsch. Aan W. H. Hazenberg, een prijs voor de Oude Talen, de prijs voor de Nieuwe Geschiedenis, derde klasse, en een prijs voor het Duitsch en Engelsch. A'oorbereidende Klasse. Eerste Afdeeling. Aan K. R. van Olden, een prijs voor de Hollandsche Spraakleer en een prijs voor de Duitsche Taal. Aan J. H. G. Vosmaer, een prijs voor de Vaderlandsche Geschiedenis, een prijs voor de Oude Geschiedenis, tweede klasse, de prijs voor de AViskunde, vijfde klasse tweede afdeeling. Aan L. Visser, een prijs voor de Fransche Spraakleer. Aan I. J. Dermout, een prijs voor de Hollandsche Spraakleer. Aan M. W. Njmmo, een prijs voor de Hollandsche en Fransche Spraakleer en een prijs voor het Duitsch. A'oorbereidende Klasse. Tweede Afdeeling. Aan C. W. H. van Kaat hoven, een prijs voor de Hollandsche Spraakleer en een prijs voor de Duitsche Taal. Aan P. J. M. de Gelder, een prijs voor de Fransche Spraakleer en een prijs voor het Engelsch. Aan G. Vosmaer, een prijs voor de Hollandsche Spraakleer en een prijs voor het Engelsch. Aan R. I. C. Stoffels, een prijs voor de Hollandsche Spraakleer. Aan AV. H. Terpstra, een prijs voor de Fransche Spraakleer en een prijs voor het Duitsch. Aan C. L. Rlume en H. A. Blume, elk een prijs voor de Fransche Spraakleer en een prijs voor het Engelsch. De Kweekelingen K. du Moulin en C. F. Zeeman, in de afdeeling der Oude Talenen C. G. MeerburgJ. J. SimonsJ. F. SimonsW. F. Cleerens en H. A. Cleerens, hadden de lessen te korten tijd bijgewoond om naar prijzen of getuigschriften te kunnen mededingen. Na den afloop bedankte de veelbelovende Jongeling J. J. de Lange mede in naam der overige Kweekelingenin cene kortedoor hemzelven opgestelde toespraak, de talrijke toehoorders voor hunne tegenwoordigheid. 'sGRAVENHAGE, 12 Julij. Bij besluit van den ll<ten Julij jl., n°. 236, heeft Z. M. goedgevonden, in plaats van J. van Reijerdamoverledentot Boekhouder en Kassier belast met de comptabiliteit van de Nederlandsehe Staats-Couranl enz., met ingang van den lsten der loopende inaandte benoemen H. Adarna van Schcltcma Gepensioneerd Referendaris van het Departement van Binnenl. Zaken. Z. M. de Koning, die gisteren morgen ten 9 ure van Hoogstdeszelfs reis naar Vriesland, in deze residentie teruggekeerd was, is heden morgen wederom van hier vertrokken, zich naar Soestdijk begevende. Van daar zou Z. M. naar Arnhem vertrekken om er de wedrenen bij te wonenwelke morgen bij die stad zal plaats hebben. Tegen het laatst der maand zal de Koning zich naar Luxemburg begeven. Bij de Regering is ontvangen eene depêche van 's Konings Gezant te St. Petersburg van den lsten dezer, geleidende eene nota van den Rijkskanse lier, Graaf van Nesselrode, van dienzelfden dag, houdende, dat, vermits de termijn van 15/27 Julij, waarop, volgens eene vroegere schikking, de toe passing der ukase van 19 Junij 1845 op de Nederlandsehe vlag aanvang zou nemen, te nabij op handen is, dan dat de tusschen de beide Gouvernementen aanhangige onderhandelingen nog vóór het verstrijken van dien termijn tot eene eindbeslissing zouden kunnen zijn gebragt, het aan Z. M. den Keizer be haagd heeft, om, naar aanleiding van het daartoe op dien grond door den Nederlandschen Gezant, namens zijn Gouvernement te kennen gegeven verlan gen, te bevelen, dat de voorloopig tot op den 15/27 Julij 1846 aan de Nederl. schepen toegestane bevoegdheidom ook indirect handelsartikelen in Rusland aan te brengen, zonder onderworpen te zijn aan de verhoogde in- en uitgaande reglen, vastgesteld bij de ukase van 19 Junij 1845, zal worden verlengd tot aan het einde van het scheepvaartssaizoen van het loopende jaar. De Minister van Marine zal op aanst. A'rijdag geen gehoor verleenen. Men verneemt, dat de inspectie over de zich met verlof bevindende miliciens, wederom dit jaar slechts eenmaal, en wel in de maand October aanstaandezal gehouden worden. AMSTERDAM, 13 Julij. Men is hier begonnen met, ter wederzijde van den grooten opgang tot de beurs, aan te brengen twee groote kandelabres voor gaslicht, naar eene tee- kening van den Heer Zocher, vervaardigd in de fabrijk van de fleeren J. Zim- mer en Zonen alhier. Men verneemt dat de zoogenaamde beurtman van Osnabrug op deze stad, door ambtenaren van de rijks belastingen alhier, op vermoeden van kwade praktijkenonder bewaking gesteld is aangehaaldals frauduleus ingevoerd, en in den nacht van den 8s,en op den 9den dezer, op eene feite lijke wijze gelost te hebben, 22 okshoofden voorloop, van 170 pCt.cn 7

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1