de daaruit voortkomende gelden tot het welzijn des lands zou gebruiken. Ook heeft de Landdag Z. M. dringend verzocht dat de Loterij in Boherucn mogt afgeschaft worden. LUXEMBURG. 4 Julij. Met genoegen merkt men op, dat niet alleen het verslag aan de staten des grootherlogdoms publiek is gemaakt, maar ook een breedvoerig berigt van het verhandelde in de zittingen der statendoor het dagblad dezer stad wordt medegedeeld. EUGELAKn. LONDEN, 4 Julij. Lord Russell is ditmaal veel spoediger in het bijeenbrengen van een nieuw Ministerie geslaagddan vroeger. Dat Ministerie is reeds werkelijk opge treden en is hoofdzakelijk zamengesteld als volgt: Lord Cottenham, Lord- Kanselier; Marquis van Lansdowne, Voorzitter van den Raad van Ministers; Burggraaf Palmerston, Secretaris van Staat voor de Buitenlandsche Zaken Graaf Grey, Secretaris van Staat voor de Koloniën; Lord John Russell, eerste Lord voor de Schatkist; de Heer Charles Wood, Kanselier van de Schatkist; Graaf van Clarendon, Voorzitter vari den Raad van Koophandel; Sir John HobhouseVoorzitter van den Raad voor de zaken van Indië; de Heer Labou- chère, eerste Secretaris voor Ierland, en Graaf van Auckland, eerste Lord der Admiraliteitzijnde alle leden van bet Kabinet. Voorts nog zonder Ka- biuets-leden te zijnGraaf Besborough Lord-Luitenant van Ierland Hertog van Wellington, Opperbevelhebber des Legers, en Marquis van Anglesey, Grootmeester van de Artillerie. Het nieuwe kabinet wordt in de Londensche dagbladen voorgesteld als grootendcels uit staatslieden van de partij der whigs bijeengebragt. Er is ook over gesproken om Sir Richard Cobdenhet hoofd van het verbond tot afschaffing der graanwetten, onder de leden van het nieuwe ministerie op te nemen. Men heeft zich echter bepaald, om hem te schrijven, dat men in 't vervolg van zijne kunde en talenten in het bestuur partij hoopte te kunnen trekken. Als reden waarom hij niet in het ministerie is opgenomen, wordt opgegevendat dit voor hem zeiven niet wenschelijk zou zijn. De Heer Cob den is een katoen fabrikant, wiens gezondheid en bijzondere zaken door zijne pogingen, zeven jaren achtereen, met onvermoeide volharding en uitstekend talent tot afschaffing der graanwetten aangewend, veel geleden hebben. Wei- ligt echter acht men het gevaarlijk, om het hoofd eener vereeniging, welker strekking wel eens als verderfelijk voor de rnst des lands is aangemerktda delijk na zijne overwinning te zeer te verhoogen. Omtrent de zuiverheid der bedoelingen van den Heer Cobden bestaat overigens geenerlei twijfel. Reeds heeft bij een schitterende blijk van de populariteitdie hij geniet ontvangen. In een bijeenkomst den 2den Julij te Manchester, waar hij te huis behoort, is besloten om hem een blijk van erkentelijkheid te geven. Men heefv daarvoor dadelijk 18,000 bijeengehragt. Er waren onder de aanwezigen die voor 1000 voor hun hoofd inschreven, en men koestert de hoop om het geheel bedrag der inschrijving tot 100,000 te brengen. De nieuwe graanwet is reeds den 30stel> Junij in werking gekomen. Eenc daling van 4 of 5 schellingen in den prijs van het quarter vreemde tarwe is daarvan het gevolg geweest. In verscheidene fabrijkplaatsen heeft men het tot stand komen der nieuwe wet door illuininatiën en andere vreugdebedrijven gevierd. Den 30sle" is regtstreeks uit China te Portsmouth aangekomen bet stoomschip Vixcnmedebrengende de laatste betaling der Chinesche oorlogs belastinggroot 1,000,000 dollars. BELGIE. ANTWERPEN, 4 Julij. In de Emancipation leest men bet volgende Wij weten uit eene zekere bron, dat het Hollandsch-Belgische tractaat gesloten en door de onderbandelaren geteekend is, en dat het naar Brussel zal worden gezondenom het Dingsdag uiterlijk aan het onderzoek der Kamer te onderwerpen. Heden nacht tusschen twaalf en een uur kwam in de Beggijnenstraat een man beschonken te huis, en is, den trap opgaande, naar beneden geval len. Heden morgen heeft men hem dood naar het gasthuis gedragen. PUBLICATIE. Vervolg en Slot van het Huishoudelijk Schoolreglement voor de Provincie Zuid-Holland. Art. 15. Waar het veranderlijk inkomen der openbare onderwijzers ten platten lande gevonden wordt uit de bijdragen der ouders van de schoolgaande kinderen, zullen de Gemeente Besturen zorgen dat de kinderen van hen, die bij dezelve Besturen als minvermogenden, alhoewel onbedeeldenbekend zijn, ten koste der Gemeente onderwijs ontvangen. Art. 16. Voor zoo verre tot de aanschaffing van boeken en schoolbehoef- ten in de openbare scholen ten gebruike der leerlingen door de zorg der Plaat selijke Besturen met overleg der Districts-Schoolopzieners geene uitkeering uit de Plaatselijke kassen kan worden gedaanzal zulks door middel eener billijke verhooging der schoolgelden worden bekostigd. Art. 17. De schoolonderwijzers mogen geene ambten of bedieningen be- kleeden noch handelberoepen of neringen uitoefenennoch door iemand hunner huisgenoten doen uitoefenen, ten ware zij daartoe op voordragt van het Plaatselijk Bestuur en den Districts-Schoolopziener of Plaatselijke School commissie waar die bestaat, eene speciale autorisatie van Gedeputeerde Staten mogten hebben verkregen. Art. 18. De Provinciale Commissie van onderwijs zal binnen den tijd van één jaar na de goedkeuring van dit Reglement, een concept-reglement voor een fonds van weduwe en nagelaten kinderen van onderwijzers in Zuid- Hollandaan Gedeputeerde Staten inzenden, ten einde door dezelve te wor den gearresteerd. Art. 19. Er zal voor bet gewoon Examen ter verkrijging, van eene acte van algemeene toelating, vooraf worden betaald. Wegens een Examen voor den vierden of laagsten schoolonderwijzers rang 2.50. Voor den derden rang - 5.00. tweeden - 10.00. eersten - 20.00. een Examen ter verkrijging van eene acte van algemeene toelating als kleinkinderschoolhouderesse- 2.50. Als huisonderwijzer of huisonderwijzeresse- 5.00. schoolhouderesse (met uitsluiting van de Fransche taal) - 10.00. Voor een Examen in eenige vreemde taal of bijzonder vak van onderwijs daarenboven- 5.00. Alles in diervoege en overeenkomstig de bepalingen deswege voorgeschreven bij art. 26 der verordeningen op het afnemen en afleggen der Examens be- hoorende bij de wet van 3 April 1806, zullende naar aanleiding van het bepaalde bij 2 van genoemd artikel het voor eenen lageren rang betaalde in mindering strekken van het voor eenen hoogeren rang verschuldigde. De kostelooze herhaling van een zonder gunstige uitkomst afgelegd Examen wordt na verloop van een jaar vergund. Voor een Examen afgelegd in eene buitengewone Vergadering der Provin ciale Commissie van onderwijs, zal bet dubbel der bepaalde gelden worden betaald. Bij het afleggen van vergelijkende Examens wordt niets betaald. Voor het Examen als buisonderwijzers, in een of meer vakken, wordt de ouderdom van 16 jaren gevorderd. Tot het Examen als schoolhouderesse zal niemand worden toegelatan die den ouderdom van 18 jaren niet beeft bereikt. Art. 20. De plaatselijke verordeningen betreffende het lager schoolwezen zullen door de besturen der Steden en Gemeenten in welke plaatselijke School- commissiën bestaan, in overleg met dezelve, binnen den tijd van 3 maanden na de finale vaststelling van dit Reglement zoo veel noodig, met hetzelve in overeenstemming gebragt worden. In de overige Steden en Gemeenten ten platten lande zal hetzelfde geschie den door de Stedelijke of Gemeente Besturen in overleg met den Districts schoolopziener en onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Hierdoor wordt echter daar, waar schoolfondsen bestaan, aan de daarom trent vastgestelde plaatselijke bepalingen niets veranderd. Alle latere veranderingen in de bestaande of nader vast te stellen plaatse lijke verordeningen omtrent het lager onderwijs in laatstgemelde Steden en Gemeentenzijn insgelijks onderworpen aan de goedkeuring van Ged. Staten. Art. 21. De bijzondere school-orde zal, wat de openbare scholen en de bijzondere scholen van de tweede klasse, in de Steden en Gemeenten waar Plaatselijke Schoolcommiën bestaan, aangaat, worden opgemaakt door die Commissiën, onder goedkeuring der Stedelijke Besturen en die voor dergelijke scholen in de overige Steden en Gemeenten ten platten lande, door den Districts-Schoolopziener, onder goedkeuring van het Plaatselijk Bestuur. Art. 22. Terwijl de oprigting eener provinciale Kweekschool voor Onder wijzers wordt voorbehouden, zal geen onderwijzer zich op bet aankweeken van leerlingen tot schoolonderwijzers mogen toeleggentenzij hij den eersten of tweeden schoolonderwijzers-rang bezilteof daartoe door de Provinciale Com missie van Onderwijs zij gemagtigd. Art. 23. Bij het Buitengewoon vergaderen der Commissie van Onderwijs, op bijeenroeping van bet Provinciaal Bestuur zal door hetzelve tot schadeloos stelling worden verstrekt de somma van twee honderd gulden, onderling tus schen de leden der Commissie te verdeelen, in evenredigheid der kosten, welke zij hehben moeten maken, om zich vari hunne woonplaatsen te begeven naar, en hun verblijf te houden op de plaats alwaar de buitengewone Vergadering zal zijn. Art. 24. De plaatselijke Schoolcommissiën en de Commissiën van plaatse lijk schooltoevoorzigt zullen door de respective plaatselijke besturen van de vereischte localen, vuur, licht, schrijfbehoeften en verdere benoodigdheden worden voorzien. Art. 25. In de Steden en Gemeenten in welke plaatselijke Schoolcommis siën bestaan, worden al de scholen verklaard te behooren tot den hoogsten schoolrang. Hiervan zal alleen, ten behoeve van de bijzondere scholen der eerste klasse tijdelijke uitzondering gemaakt kunnen worden door de besturen der genoemde Steden en Gemeenten na ingewonnen advies der plaatselijke Schoolcommissie, uit hoofde van blijkhare noodzakelijkheid. Art. 26. De openbare scholen in de overige Steden en Gemeenten teq platten lande behouden hare tegenwoordige Klassificatie tot wettige verandering toe: zullende de bevoegdheid daartoe aan Gedeputeerde Stalen verblijven. Art. 27. Tot den hoogsten schoolrang behooren de bijzondere scholen der tweede klasse in de bij hel vorige artikel bedoelde Steden en Gemeenten ten platten lande. Art. 28. Bijaldien eenc der in de twee voorgaande artikelen bedoelde Ste den of Gemeenten ten platten lande, werkelijk in volkrijkheid toeneemt, het inkomen van eenen of meer openbare schoolonderwijzers aldaar werkelijk ver meerderd wordt, of ook meerdere beschaving zulks raadzaam maakt, zal de rang der openbare school of scholen van zoodanige plaatsonder goedkeuring van Gedeputeerde Statenkunnen verhoogd worden. Het omgekeerde zal op dezelfde wijze, om onverhoopte redenen, kunnen plaats grijpen. Art. 29. De Provinciale Staten, aan elk en een iegelijk, dien zulks zoude mogen aangaande naauwkeurige naleving van dit Reglement gelastende behouden aan zich de verandering, de wijziging en de uitbreiding der in dit Reglement vervatte bepalingen. Aldus vastgesteld door de Staten van de Provincie Zuid-Holland, 's Gravenhage, den 5den Julij 1845. (Get.) VAN DER HEIM, Ter ordonnantie van dezelve, (Get.) GEVAERTS l. G.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3