LEYDSCHE De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. MAAivnAr r TTTT TT De Prljs der Courant is/1* in hct jaari alw/ili 9 O de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNERLANDSCHE BERiGTEN. LEYDEN, 4 Julij. Z. M. heelt benoemd tot Commandeur der Orde van den Ned. Leeuw, den Vice-Admiraal Lucas, en tot Ridder dier Orde, den Hoofd-Ingenieur Tromp. Z. M. begeeft zich heden of morgen naar Leeuwarden, waarheen reeds een twintigtal paarden voor H. D. gebruik zijn overgevoerd. H. M. is heden middag ten 12£ ure naar Soestdijk vertrokken. HH. KK. HH. de Prinsen van Oranje en Alexander hebben zich naar het Loo begeven. Z. H. de Hertog van Nassau is uit 'sGravenhage naar zijne Staten teruggekeerd. Den 2den is te Vlaardingen de 6Je Haringjager aangekomen, aanbrengende 221 ton haring, geldende ƒ160 de 5de werd nog verwacht. 's GRAVENllAGE4 Julij. De Minister van Finantiën heeft hekend gemaaktdat na voorafgaande overbrenging in het Munt-Depöt hij de Nederlandsche Bank van de waarde in oude geldspeciën met de vereischte aanvulling is uitgegeven een bedrag van ƒ4,900,000 aan muntbiljetten, van ƒ500, ƒ100, ƒ20, ƒ10 en 5. Woensdag avond heeft hier een treurig voorval plaats gehad, hetwelk ten waarschuwend voorbeeld moge strekken tegen het misbruik van sterken drank. De bleeker A. H. Schmaluk, oud 24 jaren, van de Schutters exer citie tcrugkecrende, begaf zich in eene herberg, waar hij beschonken werd; daarna te huis gekomen, kreeg hij woordenwisseling met zijne moeder en zus ters, ten gevolge waarvan hij in zoodanigen staat van opgewondenheid ge raakte, dat hij het huis verliet, in de gracht sprong en er levenloos uit opgehaald is. AMSTERDAM, 2 Julij. De Heer C. A. den Tcx, welke dit jaar als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal aftreedtheeft zich schriftelijk tot de Provinciale Staten van Noord-Ilolland gewend met het verzoek om bij de aanstaande verkiezing niet weder in aanmerking te komen. Gisteren is in den Stedelijken Raad eene commissie benoemd, bestaande uitde Heeren P. Huidekoper A. F. Insinger en J. J. Uytwerf Sterling met het doel, om gezamentlijk met de HII. Curatoren, welke voorloopig nog de werkzaamheden hunner betrekking zullen blijven waarnemen (alleen de Heer Mr. M. C. van Hall, is definitief afgetreden), de middelen te beramen tot eene verbeterde inrigting en meerdere uitbreiding van het onderwijs van de Latijnsche scholen, en dien ten gevolge een plan over dit belangrijk onderwerp bij den raad in te dienen. Men verneemt dat onze Stadgenootcnde Boekhandelaars Schooneveld en Zoonplan hebbenomgelijk zulks in het meerendeel der groote steden van ons Rijk reeds geschiedt, ook voor deze Stad een maandboekje uit te geven dat dedoor ons Stadsbestuur toegezegdeauthentieke opgave zal bevatten van alle ingeschrevenen in de geboorte-, huwelijk- en sterfregisters te dezer stede, onder bijvoeging van eene lijst der publiek geveilde eigendommen en den prijs, de aanbestedingen in de provincie, enz. Dat de uitgevers van dezen Nieuwe Amsterdamsche Mercurius niet slechts van plaatselijk belang willen doen zijn, blijkt uit de verdere rubrieken, die dit boekje zal bevatten, onder anderen uit het belangrijke: Handel en Nijvei- heid. Wij hebben grond om te vertrouwendaar de redactiezoo wij ver nemen in bekwame handen is, dat dit Maandboekje der Hoofdstad tot sieraad zal zijn, en in eene behoefte zal voorzien, die sedert 1815, toen zijn naam genoot ophield te bestaandoor vele gevoeld is. BUITEjNLAJNDSCHE BERIGTEN. NOORD-AM ERIK A. St. JOHN op NEW-FOUNDLAND12 Junij. Den 9',cn dezer heeft hier een verschrikkelijke brand gewoed, die 7 uren aan hield en waardoor het grootste deel der stadtwee gehcele stratenieder eene mijl lang, onderscheiden alleen staande gehouwen, de uitgebreide werf, de meeste openbare gebouwenvele drukkerijen en andere inrigtingen zijn in de ascli gelegd in het geheel zijn er slechts 3 broodbakkerijen en 1 smederij overgebleven 12,000 menschen zijn door die ramp van have en goed beroofd. KAAP DE GOEDE HOOP. 29 April. De Engelschen zijn den 10<len April in een gevecht met de Kaffers, die gunstige stellingen hadden ingenomen gewikkeld en hebben hun na cenige schermutselingen 1,800 stuks hoornvee ontnomen; doch 's nachts werden zij in hunne legerplaats van alle zijden door eene groote menigte Kaffers aangevallen en tot den terugtogt gedwongen, welken zij den 17ll(-'n cn 18den hebben voortgezet, waarbij zij gestadig door den vijand werden veront rust tot dat zij in de nabijheid der sterkte Beaufort zijn aangekomen waar zij in afwachting van versterkingzich hebben verschanst. Het verlies der Engelschen gedurende de drie dagen bedroeg 22 manzijnde er 3 officieren gedood of gekwetst. Er waren 37 paarden omgekomen of achtergelaten, en vele pakgoederen en ammunitie was hun ontnomen. Het aantal der Kaffers die den aanval hadden gedaan, werd op 2 of 3,000 begroot. De Gouverneur sir Maitlandheeft zichna het ontvangen dezer berigten dadelijk met alle beschikbare troepen naar Beaufort begeven. Daar heeft hij den 22sten Appril eene proclamatie uitgevaardigd, waarin alle manschappen in geheel de kolonie in staat om de wapenen te dragenworden opgeroepen tot de krijgsdienst, ten einde de geregelde krijgsmagt te versterken. In den aanhef van dit stuk wordt als het doel dezer algemeene wapening opgegeven: het beschermen der kolonie tegen de Kafferstammen die in openbare vijand schap tegen de regering en de kolonie zijnen het toepassen op die stammen van eene kastijding, waardoor het land voor goed van hunne aanranding be vrijd zal worden. Bovendien is het 90ste regement van Ceylondat op de terugreis, na vele jaren in Indië te hebben doorgebragt, de Kaap aandeed, tot onmiddelijke dienst gevorderd door den Gouverneur, die order gegeven haddat alle troepen welke bij de Kaap aankwamen .aangehouden zouden worden. Sedert waren de Kaffers op onderscheidene punten in de kolonie gevallen, en hadden het vee weggevoerd, de woningen inbrand gestoken en overal verwoesting verspreid. Zij moeten bij de gevechten ook onder scheiden dooden hebben gehad. Hun vee hadden zij naar het binnenland gedreven. Een berigt van Graaf Reinet meldde, dat eene partij Kaffers, 4,000 man sterk, door 2 wagenvrachten geweren en amunitie gevolgd, aan Sternbergsspruit waren aangekomenzonder dat men hunne bedoeling kende. TURKÏE. CONSTANTINOPEL16 Junij. De Sultan is van zijne reis in Romanië in welstand hier teruggekeerd. De toestand van Smyrna wordt als zeer ongunstig afgeschilderddaar de faillissementen vermenigvuldigdengroot miscrcdiet heerschte en de han del geheel stilstond. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 15 Junij. Het tuchthuis alhier heeft twee aanzienlijke personen eenen Afrikaanschen Koning en deszelfs eersten Minister, als bewoners bekomen. Zie hier de toedragt der zaak. In het begin van het verleden jaar had die zwarte Koning, genaamd Aquatimosudie den Koning van Denemarken als opperheer moet erkennen, omdat zijn rijk een gedeelte uitmaakt van de Decnsche bezittingen aan de Guinesche kusten, een ander, zich in dit zelfde geval bevindend Koning, op zijn grondgebied weten te lokken en daar hadden hij cn zijn eerste Minister Kongiti dien vorst des nachts onverhoeds overvallen en met bijlslagen af gemaakt. Beide waren hierop gearresteerd en teregt gesteld geworden voor de crimi nele vierschaar van de Deensche kolonie, voorgezeten door den Gouverneur- Generaal den Zeekapitein Holmbeeks. Tot verdediger was hem toegevoegd de Heer Moerik, een jong Advocaat van Kopenhagen geboortigen deze heeft gepleit Dat Aquatimosuals souverein vorstwiens regt als zoodanig door de opperleenheerschappij van Denemarken in geene deele werd verkort, aan niemand verantwoording wegens zijne daden verschuldigd wasdat hij als souverein vorst gemagtigd was zijnen vijand te dooden, en dat dit legt, hetwelk in het algemeen aan alle souvereine vorslen van het beschaafde Europa

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1