Even voor 10 ure kwam de stoomboot te Rotterdam aan; in liet Hotel des Pays-Bas was de werkzaamheid zeer groot, om zoo vele personen te her bergen. Verscheidene van de Nieuwspapierenwelke dien morgen in Londen waren uitgegeven werden in de voornaamste letterkundige inrigtingen en in eenige koffijhuizen verspreidtot groote verwondering van de ingezetenen van Rot terdam. Donderdag morgen ten 10 ure, ging het geheele gezelschap weder aan boordzeer voldaan over deszelfs korte bezoek in de stad Rotterdamwelke het in dien beperkten tijd toch eenigermate in oogenschouw had genomen. In vergelding voor de overgebragte Engclscbe nieuwsbladen, werd de Nieuwe Rolterdamsche Courant in grooten getale aan boord verspreidin dezelve was een artikel vervatvermeldende de aankomst van de Orwell in éénen dag van Londenals een der wonderen van dezen tijd. Woensdag avondnog vóór middernachtwaren de Times en eenige pa- ketten, die met de Orwel overgebragt waren, te 's Hage bezorgden dns was de alstand van Londen naar 's Hage in 18 uren afgelegd. De stoomboot maatschappij van Harwich vleit zich, met voor die dienst ingerigte booten in het vervolg die reis in 12 uren te kunnen volbrengen. De terugreis naar Engeland liep zeer gunstig af. Kwartier over 10 ure kwam de stoomboot te Ipswich aanalwaar een speciale trein het gezelschap opwachtte en te Londen Vrijdag 'smorgens 10 minuten over 1 ure aankwam, waardoor dus de reis van Rotterdam naar Londen in 15 uren was afgelegd. (1¥. Rott. Cour.) APELDOORN, 25 -Junij. Gisteren hebben Z. M. en de Prinsen de wedrennen alhier bijgewoond waartoe uit de omliggende plaatsen een groot aantal aanschouwers gekomen was. GOES, 23 Junij. Den 19d<,n dezer zijn 170 bunders schorgrondengelegen in het vaarwater de Schenge, tusschcn Zuid-Bcveland en Wolfaartsdijkmet octrooi van bedij king verkocht voor ƒ113,000, aan een Vennootschap alhier en te Zuid- Beveland gevestigd. BUITEN L A JNDSCHE BER1UTEN. CHINA. MACAO, 25 April. De heide Fransche korvetten Sabine en Victorieuse waren uit Macao naar Japan gestevend, waar de Fransche Schout-bij-Nacht Cécile, met hut fregat Cléopatre zich eerlang bij deze schepen zou voegen. Het doel daarbij was, om, zoo mogelijk, eenige gemeenschap met de Japannczen te openen, die tot na toe voor de Franschen, even als voor alle vreemde natiën be halve de Nederlanders, hun rijk gesloten hebben gehouden. Wij hopen, zegt het Parijssche blad la Presse bij het overnemen van dit berigt, dat de Schout bij Nacht Cécile bij dezen togt in overeenkomst zal han delen met de voorschriften, die bij ongetwijfeld van het ministerie van marine ontvangen heeft, en in dat geval kan zijne reis niet anders dan van een vreedzamen aard en voor onze belangen voordeelig zijn. Maar ware het an ders en liet zich de Vlootvoogd door het dubbelzinnige of onbepaalde zijner voorschriften verleiden, om de rol van diplomaat te spelen of eene koloni satie te beproeven, dan zou liet gebeurde in de Stille Znidzee genoegzaam zijn om zulk eene willekeurige handelwijze met gestrenglieid tegen te gaan. De ondervinding heeft toch geleerd, dat wij daardoor in talloozc moeijelijk- heden worden gewikkeld en dat de regering ten laatste gedwongen is, om de daders van zulke cigenmagtige inbreuken hoe achtenswaardig hun per soonlijk karakter moge zijnin het ongelijk te stellen. De Keizer van China heeft bij besluit van 18 Maart 11., vrijheid gegeven om de in vroegere tijden gebouwde Christelijke kerken, in zoo verre die niet tot andere einde zijn ingerigt, aan hare bestemming terug te geven. VEREENIGDE STATEN. NEW-YORK, 8 Junij. De Generaal Taylor heeft de stad Matamoras bezet die door de Mexicanen ■was ontruimd, en heeft bevolen de bevolking wel te behandelen en niets zonder betaling te vorderen. Zoo kan de Mexicaansche oorlog spoedig eindigen. De zedelijke en stoffelijke overmagt is geheel aan den kant der Yercenigde Staten. Mexico is arm en onbeschaafdalleen de Geestelijkheid is schatrijkdoch bij al de reden die zij hebben kan om een vreemde en kettersche magt tegen te gaan, kannen al de schatten der kerk toch niet baten aan eene natie die nog te onbeschaafd en onwetend is om ze behoorlijk aan te wenden. Paredes handhaaft zich nog als President van Mexico. De Amerikanen klagen onderwijl bitter dat de oorlog zoo veel geld verslindtde Heer Webster sprak in het Congres van ruim een millioen Nederl. daags. ITALIË. De Fransche bladen deelen onderscheidene bijzonderheden wegens de ver kiezing van den nieuwen Paus mede. Het conclave is, zoo als men dat noemt, in den avond van den 14den Jnnij gesloten en toegemetseld. Er waren toen daarin 51 Kardinalen bijeen. Vier stemmingen hebben plaats gehad, en eerst bij de laatstedie in den avond van den 16den werd gehoudenhebben zich alle stemmen op den Kardinaal Mastai-Ferretti vereenigd. Den 17den des morgens is het conclave geopend en heeft een Kardinaal aan de bevolking de verkiezing medegedeeld, die met uitbundig vreugdegejuich is ontvangen. De II Fransche bladen geven voorts hoog op van den invloed, dien de Fransche ge- zant Rossi op de verkiezing heeft uitgeoefend en van de onderscheiding, die hij geniet. In een ander Fransch berigt leest men: De keus van den nieuwen Paus, kan niet dan de heilrijkste gevolgen hebben vooral ook indien het zich be vestigt dat de Kardinaal Gizzi tot Secretaris van Staat zal verheven worden. De Fransche Ambassadeur moet tot verscheidene Kardinalen van invloed heb- hen gezegd Frankrijk is te magtigom bij de verkiezing des Pausen zijn veto (verbod) uit te oefenen. Maar ik heb in last om u in overweging te geven, dat eene keus, die niet aan de behoeften des lands beantwoordde, eene gevaarlijke gisting binnen 'slands zou te weeg brengen, die ten gevolge zon hebben, dat de Oostenrijkers in het noorden, de Franschen zich in het zniden van den Kerkelijken Staat vestigden." Ook de taal van den Kardinaal Altieri in vroegere raadsvergaderingen moet veel indruk op het collegie heb ben gemaakt. Hij moet hebben verzekerd dat hij op de tafel van den Vorst von Metternich verzoekschriften van bewoners van onderscheidene provinciën van den Kerkelijken Staat had gezienwaarbij hun verlangen werd geuit om onder de Oostenrijksche heerschappij over te gaan. OOSTENRIJK. WEENEN, 18 Junij. Het gedenkteeken voor wijlen Keizer Frans opgerigt (zie ons vorig nommer) is 88,838 Wcener ffi zwaar, en 47 Wcener voeten hoog. Het standbeeld des Keizers zelf, dat in de linkerhand den scheptcr houdten de regterhand welwillend uitstrekt, is 17) voet hoog en weegt 22,300 Op de hoofdzijde van het voetstuk staan de eigene woorden van Frans I uit zijn testament te lezen: Amorem meum populis meis d. i. [Ik vermaak] mijne liefde aan mijne volken, en aan de tegenovergestelde zijde leest men de woorden Imp. Francisco I. Pio. Juslo. Forti. Pacifico. Patri. Patriae. Augusto. Parenti. Ferdinandus 1. Austriae. Imp. MDCCCXXXXVI. d. i. Ferdinand I, Keizer van Oostenrijk, aan den vromen, regtvaardigen, dapperen, vreedzamen Keizer Frans I, den vader des vaderlands, zijnen doorluchtiger: vader. 1848. LUXEMBURG. 19 Junij. Laatstleden Zondag is er hier in den omtrek een processie van de Springers gehouden, dus genoemd omdat degenen die er aan deel namen, in plaats van te loopen, twee schreden vooruit springen en dart weder één achteruit. Deze omgang werd op het einde van de 18de eeuw tegen een veepest gedaan die daarnaen dus daardoorophield. Al het landvolk ten getale van meer dan 8,000 nam er deel aan, mannen, vrouwen en kinderen, en het getal der aanschouwers was wel vijfmaal zoo veel. De verlichting gaat hier nog langza mer dan die processie ENGELAND. LONDEN, 24 Junij. Volgens sommige dagbladen zou Sir R. Peel den 27sten dezer zijn ontslag indienen en, bijaldien de Koningin het aanneemt, waaraan, in dat geval, niet getwijfeld wordt, Maandag daaraan volgende in het Lagerhuis aan kondigen dat hij het staatkundig tooneel verlaat en tot het ambteloos leven wederkeert. De Minister Graham zou, volgens die dagbladen, onder den titel van Baron Preston, tot het Pairschap verheven worden, en gelijke verheffing ook later aan Sir R. Peel te beurt vallen. Gisteren zijn in het Hoogerhuis na het verwerpen van verscheiden amen dementen, al de overige artikelcu der korcriwet aangenomen, en is de derde lezing op morgen bepaald. Men dacht algemeen dat zij nu zonder verderen tegenstand zou doorgaan. FRANKRIJK. PARIJS, 25 Junij. De dienst op de ijzerbaan naar België is den 22stcn dezer aldus gere geld: ten 7 ure des ochtends een trein van Parijs, over Ryssel tot Gent, en over Valenciennes tot Brusselten 10 ure een trein tot Amiensen ten 12 ure een trein tot Ryssel en tot Valenciennes. Het vertrek der treinen van Ryssel is bepaald op 6 ure 5 min. en 11 üre 55 min. des voormiddags. De afstand zal in 9 uren, of daaromtrent, worden afgelegd. Men belooft zich zeer gunstige uitkomsten van deze onderneming. BELGIE. BRUSSEL, 25 Junij. De kerkelijke feesten te Luik zijn den 21steo dezer geëindigd met het om dragen van het vergulde standbeeld van den H. Lamberlus, gedurende 3 ure, bij eene bijna onverdragelijke hitte, waarbij 18 Aartsbisschoppen en Bisschop pen, ook die van Curium, tegenwoordig waren, allen met myter en staf en in kerkgewadenschitterende van zilver, goud en edelgesteenten. De pracht die daarbij heeft plaats gehadwordt door de kerkelijke bladen in het breede beschreven. Laatstleden Zondag zijn te Nieuwpoort geschillen tusschen de militairen en de burgers voorgevallen, die tot bloedige tooneelen aanleiding gegeven hebben, hoewel zij te voren in de beste verstandhouding geleefd en elkander zelfs wedcrkecrig tot hunne feesten hadden genoodigd. Zondag nu moest er

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2