BUI TEN LA IN DSC HE BERIGTEN. Tullenterwijl, zoo ook deze verhinderd worden, hun bestuur van het vorig congres eene benoeming zal doen. Eindelijk werd besloten het volgende congres in de eerste helft van Junij 1347 le Arnhem te houden, wordende als bestuurders voor die bijeenkomst verkozen als Voorzitter de Heer van RappardPresident van de Gelderschc Maatschappij van Landbouwen tot Penningmeester en Secretaris de Ileeren Brants van het Joppc en van Hasselt, terwijl de Heeren Staring, van Ztiylcn cn van Ittersom tot plaatsvervangers werden benoemd. 's HERTOGENBOSCH, 16 Junij. Gisteren avond is het logement den Engel, te Osch, bewoond door Habets, benevens 3 belendende huizen door ecnen hevigen brand vernield; alles was verzekerd. De Noord-Biabander bcrigt, dat, aangezien door den Concessionaris van den Noord-Brahandschen Spoorweg, niet voldaan is aan de voorwaarde der storting van ƒ500,000 vóór den ll«icn Ju)1ij, het plan van den aanleg van dien Spoorweg voorloopig als vervallen kan worden beschouwd. VEKEEN1GDE STATEN. NEW-YORK31 Mei. Er zijn heden berigten aangekomen van het toonoel des oorlogs, die voor ons zeer gunstig luiden. Onze Generaal Taylor, die slechts, zoo als gemeld wasover eene rnagt van 2,300 man kon beschikkenterwijl de Mexicanen bij Malamoras met eerie magt van 6,000 man tegen hem overstondenheeft in twee belangrijke gevechten aan deze eene gevoelige nederlaag locgchragt, waardoor zij hij de 1,000 man aan duoden en gekwetsten, 8 stukken geschut, 155,000 patronen en 500 lastdieren verloren hebben, terwijl ook onder andere gevangenen de Generaal de la Vega in onze handen is gekomen ons verlies moet uit ongeveer 150 man bestaan. De Generaal Taylor was reeds meester van het fort dat Matainoras bestreek en zou die stad weldra bcmagtigen. De mare van deze overwinningen lokt eene menigte vrijwilligers naar ons leger. SPANJE, MADRID, 11 Junij. De directie der amortisatie-kas heeft heslist, dal zij, te beginnen met 1 Julij e. k., betalen zal den interest der 3 pCts.vervallende den 30slea dezer. I)e buitenlandschc houders kunnen hunne coupons ter hand stellen aan de Presidenten der finantiële Commissiën van Spanje le Londen en te Parijs, welker Presidenten gemagtigd zijn om daartegen af te geven mandaten ter waarde van gezegde coupons in realen de vellon op 4 dagen zigt cn aan de orde van de houders dier effecten op gezegde amortisatie-kas. PORTUGAL.. LISSABON, 3 Junij. liet nieuwe ministerie heeft aan de omwenlelingsgczinden wederom eene zaak van belang toegestemd die onder het vorig ministerie afgeschaft was namelijk het weder oprigten der nationale garde over hel gehccfc Koningrijk zoodat nu wederom alle burgers, die in de groote steden 5 en overal elders 3 in de belasting betalen, tot de gewapende burgermagt zullen behooren. Deze zwakheid van het Ministerie heeft hij de krijgsmagt veel ongenoegen veroorzaakt, en er werd hier gisteren nacht eene poging in het werk gesteld, om eenen opstand tegen het ministerie Palmella te beginnen, die echter mis lukt is. ITALIË. ROME, 5 Junij. Het gebalsemde lijk des Pausen, hetwelk eergisteren avond plegtig in de Six- tijnrche kapel werd gebragt, is daar heden op een paradelied ten loon gesteld, cn de penitentiarissen van St. Petrus bidden daarbij onophoudelijk, tot dat de overledene morgen in de kapel van Sl. Petrus wordt bijgezet. Vier man van de adclijke garde slaan onbewegelijk, met rouwfloers om de wapens, bij het lijk. Buiten de reusachtige waskaarsen is er geen sieraad in de kapel zigt- baar, welke den gehcelcn dag liczocht wordt door duizenden, die den overle dene nog eenmaal willen zien. Gisteren en lieden waren alle hier aanwezige Kardinalen in eene algemcene vergadering bijeengekomen om te beraadslagen over de prolegaten, die naar du provinciën moeten gezonden worden. Onderscheiden voorvallen te Ancona bewijzen maar al le duidelijk dat de nevolutionnaire propaganda werkzamer is dan ooit. In die stad zijn weder om verscheiden officieren en ambtenaren als slagtoffers van hare sluipmoorde naars gevallen. Zells hier te Rome, waar men tot dus verre zoo weinig van politieke woelingen bespeurde, schijnt men op dit oogenblik voor pogingen tot rustverstoring te vreezen. Daarom worden dan ook bij ontstentenis van ccn Paus de gewone maatregelen van veiligheid ditmaal met verdubbelde voorzorg gehandhaafd. De soldaten der bezetting komen niet uit de kleede ren zij zijn van scherpe patronen voorzienen officieren en manschappen mogen de kazernes niet verlaten. In de haven van Ancona zijn twee Oosten- rijkschc oorlogsschepen aangekomen, cn tc Ferrara zijn de Oostcnrijksche troe pen ook met de dienst in de stad belast geworden, nadat de Pauselijke troe pen naar Bologna en omstreken vertrokken waren. Men merkt bij een gedeelte van liet romeinsche publick eene onverschil ligheid voor den overleden Paus opwelke men niet verwacht had. Dank baarheid is dc zwakste van de deugden der tegenwoordige Romeinen. De Kardinaal Micara, deken van het Heilig Collcgie, heeft eene ernstige en plegtige aanspraak tot hetzelve gehouden, waarin hij het verkeerde stelsel der Regering gedurende het pauselijk bestuur van Gregorius XVI in scherpe bewoordingen gispte cn zijne ambtgenooten aanspoordeom zich met hem te verecnigen ten einde in dit gebrek krachtdadig te voorzien. Dc Kardinaal herinnerde zijne ambtgenooten aan ecnige groote misbruiken van dc pauselijke regering, als daar zijn: de uitsluiting der Kardinalen van liet bestuur der openbare aangelegenhedenmet uitzondering van twee of drie aangelegenhedendie niet alleen den Paus raken maar de kerk de volstrekt onbepaalde magt in het hegeven van openbare ambten en bedienin gen; de uitgeputte schatkist cn het verloren crcdiet der Regering, zoowel binnen- als buitenlands; het leger, verongelijkt en ontevreden door de al te groote onderscheiding, welke men aan de Zwitsersche .regimenten liewijsl; de legaliën cn andere provinciën in een staat van onrust en bestendige gis ting; de kerkers, opgevuld met eerlijke lieden, wier eenig vergrijp was, dat zij rcglvaardige en billijke concession gevraagd hebben, middelerwijl de pau selijke vrijwilligers den burgeroorlog in naam der Regering in de Romagna en de markten verkondigen. De Kardinaal Gizzylegaat van Forli, heelt in denzeltclen geest als zijn ambtgenoot gesproken. Hij heeft er zelfs met eene zekere verontwaardiging bijgevoegddat hij zijne residentie sedert eenige maanden verlaten hadten einde niet langer genoodzaakt te zijn deel te nemen aan de vervolgingen der Regering. Het hof van Rome is nu verdeeld in voorstanders van vooruitgang en ver dedigers van den status quo. De bevolking van Rome ziet met ongeduld den uitslag van liet conclave te gemoet. De overleden Paus zou eene hul achtergelaten hebben, waarin hij, uit aanmerking der onrustige tijden, aan het eollegie van Kardinalen beveelt, hem zoo spoedig mogelijk ecnen opvolger te geven. Van de 62 thans levende Kardinalenzijn er nog 2 benoemd door Pius Vil, 7 door Leo Xll en 53 door Gregorius XVI; deze had er in liet ge heel 75 benoemd. Gedurende zijne regering zijn er 65 overledeu. Te Ancona zijn een 40-tal personen, onder welke eenige militairen in hechtenis genomen. De garnizoenen zullen in al do steden van de provinciën worden verwisseld. Te Rome is aan de soldaten, wegens hunne tegenwoor dige moeijelijke dienst, dubbele soldij toegelegd. PRUIS SEA. BERLIJN, 13 Junij. Z. BI. de Koning licel't de leden van de algemcene Evangelische Synode m een plegtig gehoor ontvangen, cn, in zijn antwoord op de toespraak van den Vice-President, onder anderen verklaard: dat van den kant der Regering niet de minste poging aangewend zal worden, om ccnigcn invloed op dc vergade ring uit te oefenen dat deze de meest volkomene vrijheid bezit; dat men zich hiervan in de gelioudenc zittingen reeds heelt kunnen overtuigen; dat hij hooptdat dc Synode niet alleen hare aandacht zal vestigen op dc kerkelijke aangelegenheden des Vaderlandsen ook niet zal blijven staan op het standpunt barer eigene geloofsbelijdenisinaar dat zij eene meer uitge strekte beschouwing zal aanemenen de taak, welke de Evangelische kerk in de geheele groote Christen-wereld te vervullen heeft, in het oog zal houden. TRIER, 9 Junij. lieden morgen is de Maatschappij van oudheidkunde van Metz alhier verga derd ten galale van 180 leden. Zij is daar met salutschoten cn eene Commissie uit de Regering ontvangen, cn in het. gebouw van het Cassino is haar een maaltijd aangeboden, terwijl eenige muzikanten het oratorium van Beethoven: Christus op den Olijfberg hebben uitgevoerd. Den volgenden dag zou zij eene openbare zitting houden. Den 14dea heeft 1c Keulen liet muzijkfeest van het Duilscli-Vlaamseli zangersverbond een aanvang genomenwaarop meer dan 2,300 personen tegen woordig zijn Mendelssohn Bartholdy zal het feest besturen. FRANKRIJK. PARIJS, 16 Junij. Dc Prins de Juinville is met 7 linieschepen en eenige stoomhootcu naar zee gezeild zich het eerst naar de Spaansche kust begevende. In liet munlgebouw alhier is thans een stoomwerkluig van 80 paarden kracht geplaatst, ter bespoediging van het werk. Den 14dca zijn 6 «ande 14 sclioone muntinachines van Thonnelier daardoor in beweging gebragt. Hot geld wordt met den spoed, waarmede iemand geld telt, aan heide zijden gemunt. Iedere machine slaat bijna zonder geraas 60 a 80 stukken in eene minuut. Op den spoorweg van hier naar de Belgische grenzen, zullen 175 loco- motiven en 3,250 rijtuigen gebruikt worden; de meeste zijn reeds voltooid. Men verwacht eerdaags den Hertog van Auraalc uit Algerie terug; hij heeft zich den 5dea reeds te Algiers ingescheepten zou nog eenige punten van do noordkust vaq Afrika bezoeken. BELGIE. BRUSSEL, 16 Junij. Dc inwijding van den spoorweg van Parijs naar deze stad heeft den 17dca met groote plegtigheid plaats gehad. Te Rijssel was daartoe eene groote militaire praal ten toon gespreid. Het tafereel was prachtig; eene bonte mengeling van dames, Franschc en Belgische genoodigden militairen, hoogc ambtenaren woelde door elkander, in afwachting der Fransche Prinsen. Twee fluweelen tenten met gouden franjes waren bij de baan opgeslagen, eene voor den Aartsbisschop van Kamerijk en de tweede voor de Prinsendaarnevens

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2