LEYDSCHE COURANT. 1846. VRIJDAG19 .K V IJ. N°. 73 BINNEJN LANDSCHE BERiGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN18 Junij. Gisteren is alhier de 269te verjaardag van H. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje op de gebruikelijke wijze gevierd. Heden heeft de Arrond.-Regtbank uitspraak gedaan in de zaak der Nachtwachts enz., (zie ons nommer van den 5den) en heeft de beschuldigden Robert en Bolsticr veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf en 25 boete, en de 9 agenten van policie vrijgesproken. De hoeveelheid van den eersten aangebragten nieuwen haring bedroeg 91 ton, welke voor 700 de ton is verkocht. De geheele vloot is gedurende de vangst bijeen gebleven. De hoedanigheid der haring wordt voor vrij goed gehouden en de berigten omtrent de vangst zijn allergunstigst. De Commissie van beheer en toczigt over de droogmaking van het Haar lemmermeer zal den 6dcn Julij te 'sGravenhage aan het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken aanbesteden het herstellen en het onderhoud tot 1°. Mei 1847 van al de bereids voltooide werken, en het verhoogen en in profil brengen van het gedeelte der bedijking voor den polder Rietwijkeroord, over eene lengte van 1650 el. De aangekondigde verkooping van 60,090 blokken Banca-tin heeft den 17<ten te Rotterdam plaats gehad, en is de geheele partij a/55| verkocht in ëénen koop aan éénen kooper. 'sGRAVENHAGE, 17 Junij. Heden morgen om 5 ure heeft Z. M. zich met een extra spoortrein naar Amsterdam en vervolgens naar Arnhem begevenom van daar naar het Loo te gaan en er den verjaardag van H. K. H. de Prinses van Oranje te vieren. Z. M. heeft benoemd bij het Departement van Marine, tot Commiezen de Heeren Jhr. H. P. T. Hooft, JhU Mr. H. M. C. Clifford en L. C. Pabst, tot dusverre Adjunct-Commiezen, en den Heer Broekhof, tot hiertoe Officier van Administratie hij de Nederlandsche Marine, en tot Adjunct-Commiezende Heeren Bijleveld, van Dalen Wetters, Leus, Staatman, Beek, Asmus en Jhr. Quarles van Uffordgeëmployeerden. De Hooge Raad heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van C. A. Thieme, tegen een arrest van het Hof van Gelderland. De Hooge Raad heeft aangeno men het beginsel, dat de boosaardigheid en openbaarheid bij wanbedrijven van laster, hoon, enz. tegen den Koning, volgens de wet van 1830, niet mag worden voorondersteldmaar door de regtbanken en hoven bepaaldelijk moeten worden onderzocht en uitgemaakt. Daar het Hof in Gelderland die boosaardigheid slechts heeft verondersteld, zoo heeft de Raad het Arrest van dat Hof vernietigd, en dezelve verwezen naar het Hof in Zuid-Hollandten einde op de bestaande akte van appel verder te worden afgedaan. Voorts heeft de Hooge Raad uitspraak gedaan in de zaak van K. van Hulsttegen incidentele arresten en een eind-arrest van het Hof in Overijssel. De Raad heeft al de middelen van cassatie verworpendoch slechts een enkel ten deele gegrond verklaard, dat namelijk de requirant zich niet heeft schuldig gemaakt aan het hoosaardig en in het openbaar aanranden van de waardigheid en het gezag des Konings. Ten principale regt doende, heeft de Raad het vonnis, alleen voor zoo verre dat punt betreft, vernietigd: doch, aangezien de requirant wegens 5 misdrijven, op grond der wet van 1830, tot het mini mum der straf, 2 jaren gevangenis was veroordeeldkan die vrijspraak op dat eene punt gcene verandering in de hem opgelegde straf te weeg brengen. De Raad heeft bij het arrest uitgemaakt dat, wel is waar de drukker niet verantwoordelijk is indien hij den schrijver aanwijstdoch dat dit geschieden moet binnen den termijn van drie maandendaar anders èn drukker èn schrij ver huiten vervolging zouden blijven. Daar nu de Heer van Hulst eerst na drie maanden den schrijver heeft bekend gemaakt, zoo is dit middel van cas satie ongegrond verklaard, vermits v. Hulst vrijwillig dé verantwoordelijkheid moet geacht worden op zich te hebben genomen. DORDRECHT, 17 Junij. Alhier zijn valsche daalders van de jaren 1679, 1680, 1689 en 1691 in omloop gebragt; doch, zoo als wij vernemen, moet de policie dadelijk op het spoor der schuldigen gekomen zijn en hen gevangen genomen hebbenzoodat het meerendeel der valsche stukken in hare handen zijn. AMSTERDAM, 15 Junij. Tot ons leedwezen hebben wij te vermeldendat de wachter aan den Hol- landschen spoorweg, Huisman genaamd, wien het eene been ten gevolge van het hem overgekomen ongeluk afgezet had moeten wordenen wiens zwakke toestand verbood ook tot het afzetten van het ander over te gaaneergisteren te Haarlem overleden ishij laat eene weduwe enzoo wij vermeenen te weten, een zes of zevental kinderen na. DEN HELDER11 Jnnij. Aan het hoofd van deze haven is heden morgen door J. Schagen aan de haak een heilbot gevangen, wegende 65 ffi; hij en zijne drie makkers waren niet in slaat dit monster der heilbotten op te halen, maar moesten zich te water begeven om het meester te kunnen worden. APELDOORN, 14 Junij. Heden namiddag zijn de Prins van Oranje en Prins Alexander van hun uitstapje naar 'sGravenhage en Rotterdam op het Loo teruggekomen. De toebereidselen voor de wedrennen der volgende week worden met ijver voort gezet, en elke dag brengt nieuwe vreemdelingen om dezelve bij te wonen. Men verneemt, dat op aanstaanden Woensdag, de verjaring van H. K. H, de Prinses van Oranje met veel luister zal worden gevierd's namiddags zal eene gecostumeerde valkenjagt plaats vindenwaarhij men hoopt Z. M. den Koning tegenwoordig te zienen des avonds zal een schitterend vuur werk voor het paleis worden afgestoken. De valkenjagt wordt overigens in den regel eiken dag uitgevoerd, 'snamiddags van 5 tot 8 ure. ZWOLLE, 13 Junij. Eergisteren en gisteren is hier het eerste congres van Nederlandsche landhuis houdkundigen gehouden. Groot en aanzienlijk was de aldaar vereenigde schare van leden der Overijsselsche vereeniging, van beoefenaars van den land bouw uit onderscheiden oorden des vaderlands, zelfs van eenigen uit het buitenlanden van beroemde mannen in onderscheiden vakken van weten schap. Nadat de Voorzitterde Heer Mr. B. W. A. E. Baron Sloet tot Old- huis, op den eersten dag de vergadering met eene redevoering geopend had, werd door hem de behandeling der statuten aan de orde gesteld De voornaamste bestonden1°. in de vaststelling van een jaarlijksch land- huishoudkundig congres telken jare in eene andere provincie te houden2°. in de regeling van de wijze van verkiezing des bestuurs voor de opvolgende congressen3°. in het voorstel tot eene geringe contributie om de kosten in het vervolg te kunnen dekken4°. in de wijze van publicatie en uitnoodiging tot deelneming, enz. Sommige derzelve werden bij acclamatie aangenomen; andere werden aan eene daartoe benoemde Commissie opgedragenom daaro ver in de volgende zitting haar verslag uit te brengen. Thans ging men over tot het doen van voorstellen tot het eigentlijk doel van het congres betrekkelijk. Door de Overijsselsche vereeniging werden vier voorstellen gedaan1°. betrekkelijk eene betere verdeeling van markegronden 2°. tot redactie van eene volledige statistiek van den vaderlandschen landbouw; 3°. tot verbetering der veldpolicie4°. aangaande de middelen tot afschaffing der tienden; vooral daar deze punten door haar Commissiën waren voorge steld. Daarna werden er door onderscheidene leden voorstellen gedaanals tot het onderzoek der geologische gesteldheid van ons land, tot een onderzoek der topographische botanie in verband tot de geologische gesteldheidtot de middelen om de chemische bestanddeelen van den bodem te leeren kennen, tot de uitbreiding der practische scheikundeenz. Over sommige dier voorstellen ontstond eene belangrijke discussievele daarvan werden met amendementen aangenomen en Commissiën benoemd om daarover in het volgend congres verslag uit te brengen. Vervolgens werd met het doen van mededeelingen betrekkelijk den land bouw door verscheidene der aanwezigen een begin gemaakt, waarmede gedu rende een groot gedeelte van de tweede bijeenkomst op den volgenden dag werd voortgegaan. In die zelfde zitting werden, na eenige beraadslaging, de ponten van orde voor de in volgende jaren te houden bijeenkomsten vastge steld en onder anderen bepaald 1°. dat aan elk lid op de volgende congressen een entrée-kaartje tegen eenen gulden zal worden afgegeven 2°. dat het bestuur zal bestaan uit een President, Thesaurier en Sccretaiis, en uit drie Substituten, om in geval van verhindering derzclver plaats te ver-

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1