BUlTEjNLAJNDSCÏIE BËRIGTEIY, ZLERJKZEE, 12 Junij. Op den 8sten, 9dcn en 10den dezer is het feest bij gelegenheid der derde vergadering en tentoonstelling van de maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland, met den meest mogelijken luister gevierd geworden, en in alle orde afgeloopen. Men besteedde den eersten dag van het feest aan eene algemeene vergadering in de Luthersche kerkwelke door den Voorzitter met eene rede over de oorzaken van het verval des land- bouws in Europa, werd geopend, en gesloten met een uitvoerig rapport en voorstel omtrent aan te brengen verbeteringen in de meekrap-bereiding. Op den tweeden dag had de tentoonstelling plaats van vee en werktuigen voor den landbouw, op een smaakvol en versierd terrein. De uitmuntende verzameling vee, waaronder ook vele kostbare paarden, moet zeldzaam elders zoo aangetroffen zijn. Na den afloop der tentoonstelling, hielden de 300 leden een prachtig feestmaal. Zes en dertig zoo prijzen als preniiën werden bij dezelfde gelegenheid toegekend aan verschillende houders van het beste vee, en de beste werktuigen. Op den derden dag had de verkoop der voorwerpen plaats; deze viel echter geenszins naar wensch en verwachting uit. Wij ho pen, dat dit feest van landbouw en veeteelt telken jarc in belangrijkheid toe moge nemen, en vooral de verkoop der voorwerpen een gunstiger resultaat opleveren. KAAP DE GOEDE HOOP. 15 April. De grenzen worden door den Gouverneur zooveel mogelijk versterkt, en alle uiagt zou tc gelijker tijd worden aangewendindien de Gaïka-stammen eencn inval mogten wagen, (lij schijnt bereid te zijn, om de Kalfcrs tot gehoorzaamheid te dwingen, en deze maatregelen hebben den vijand zooveel ontzag ingeboezemddat sommige opperhoofden, die met dc Regering in onderhandeling staan er van spreken om de vijandelijkheden te staken, Men zegt, da,t zy ecu groot misnoegen aan den dag leggen over het gedrag van een paar jonge opperhoofden die aanleiding hebhen gegeven tot den twist. Berigten ujt het binnenland 'nelden dat alles daar rustig is. De voornaam ste hopfdcu van den Slambie-stam zijn aan de Regering getrouw, zoodat op bunnen bijstand, door de Gaïka's niet kan gerekend worden. De weersgesteldheid was in de meeste districten zeer gunstig voor den land bouw. Er waren frissehe regenbuijen gevallen en overal ontwaarde men den weelderigsten plantengroei. PORTUGAL. LISSABON, 2 Junij. Sedert de laatste botsing tusschen de bezetting en het volle alhier, was de rost niat verstoord geworden. De opstandelingen uit de provinciëndie naar de hoofdstad in aantogt waren, schenen geneigd om zich weder naar hunne haardsteden, te begeven. Verscheidene maatregelen zijn in den onder het voorzitterschap der Koningin gehouden raad van Ministers vastgesteld. Eene volledige amnestie is verleend aan al de personen, wegens den opstand van Torres Novas in 1842 veroor deeld; welke opstand tegen bet ministerie Costa Cabral, ter zake der herstel ling van liet Charter van Don Pedro was gerigt. Men beeft hunne goederen, betrekkingen en ambten wedergegeven. Het besluit, hetwelk de regering magtigde, om dc openbare ambtenaren, welker oppositie zij vreezen kon, van verblijfplaats te doen veranderen, is ingetrokken. Dat besluit had door geheel den lande groote verbittering tegen bet Ministerie Costa Cabral doin ontstaan. De wet omtrent den staatsraad welke dat collegie in een adminis tratief geregtshof herschept, is tot aan de beslissing der nieuwe Cortes ge sehorst geworden. Verscheidene der opgeworpene junta's hebben hunne toetreding tot liet nieuwe Ministerie ingezonden. Dat ministerie, hetwelk, zoo als wij gezegd hebben, het meerendeel der door de opstandelingen benoemde burgerlijke Gou verneurs in hunne betrekking heeft bevestigd beeft ben gemagtigd om de besturende ligebamen in de provinciën te ontbinden en door voorloopige com missarissen te vervangen, tot dat langs den weg der verkiezing in de blijvende vervulling der bedoelde ambtsbetrekkingen zal zijn voorzien. De Heer da Silva Passos, gewezen Minister van Finantiën en bij de opstan delingen zeer gezien is tot Bevelhebber van de vesting Santarem benoemd. De Bevelhebber der municipale garde van Lissabon en verscheidene andere officieren en ambtenarendoor hunne gehechtheid aan het Ministerie Costa Cabral bekend, zijn afgezet. Al clezc maatregelen van bet nieuwe kabinet schijnen tot nu toe aan de openbare meening voldoening verschaft en de gemoederen zeer tot bedaren ge- bragt te hebben. Intussclien gaan de opstandelingen voort met dé reorgani satie der nationale garde te eischen. Het ministerie is geneigd om die toe tc staan. Reeds houdt het zich met de herziening der wet over dit onderwerp bezigdie tot vele misbruiken aanleiding heeft gegeven. De finantiële krisis duurt voort; het geldgebrek is zeer groot, cn het mi nisterie zal moeijelijk geldelijke hulpmiddelen kunnen vindèn, zoo lang de nieuwe Cortes niet zijn bijeengekomen. Het heeft thans, even als aan de bank, aan de maatschappij, die den naam van confianpa national draagt, de mag- tiging verleend om hare betalingen gedurende drie maanden te schorsen. Die maatschappij is ingesteld, om zich met de geldleeningen der Regering te be lasten. Z AVE DEN. STOK HOLM 29 Mei. De fiaron BergmannZaakgelastigde van Zweden te Florence, heeft in de boekerij van den Markgraaf d'Azzolini een groot aantal eigenhandige brieven ontdekt van Koningin Christina, die in 1689 te Roine stierf. Deze bijzonder heid laat zich zeer goed verklaren daar die Koningin den Kardinaal d'Azzo lini tot eenigen erfgenaam had aangesteld. ITALIË. ROME, 5 Junij. In een schrijven van daar van 2 Junij door de Augsb. Post-Zeit. medege deeld leest men Gisteren kwartier over negen ure heelt de H. Vader zijne \erhevcne ziel aan Gnd den Heer in vrede overgegeven. Hoe schoon is de flood des opregtenDen 25sle™ Mei bad ik nog de eer een Deken uit Bobemen aan hem voor te stellenmet. gewone vaderlijke liefde en vriendelijkheid on derhield hij zich eenige minuten inet ons. Dienzelfden avond overviel hem een hevige koorts die 48 uren aanhield. Zijn lijfarts en heelmeester vonden de voeten zeer gezwollen, en een fontanel die sedert 10 jareri op dc regtervoet was geplaatst, gesloten cn ontstoken. De heelmeester leide een pleister op den voet, de pijn was hevig, den 28sten nam hij de pleister af en vertoonde zich de roos, de fontanel ging weer loopen. De koorts verminderde zoodat men hoopte dat dc zieke binnen weinige dagen het bed zou kunnen verlaten. Den 29sten werd hij onrustig en den 30stcn als naar gewoonte bij den Kardinaal Eianchi gebiecht hebbende, verlangde hij het Avondmaal te gebruiken. De nacht van den 30ste" op den 31slen was weer zeer onrustigcn na het Pinksterfeest was hij zoo veel heter dat hij zeide: Ach hoe genadig is de Alrnagtige met mij, daar Hij bereids alle smarten van mij heeft weggenomen." 's Avonds echter begon de koorts op te komen en verplaatste zich de ziektestof naar de borst. Den nacht viel de ademhaling zeer moeilijk en 's morgens om zes nre diende de Kardinaal LantbruSchini hem liet laatste kerkgeregt toe; Daarna begon de zieke te ijlen en spoedig daarna gat de Vader der Katholieke Christenheid rustig zijne ziel aan den Verlosser. God geve hem de eeuwige ruste. Heden avond wordt het gebalsemde lijk naar den Sixtijnschc kapel overgebragt en na drie dagen naar de S'. Pieterskerk." Gregorius XVI had zijn testament reeds in 1837, tijdens de cholera, gemaakt. De uitvoerder van zijn uitersten wil is de Kardinaal Mattei. Het door den overledene in de bank van St. Spirito gedeponeerde geld is aan da propaganda fide gemaaktverscheidene legaten zijn door Gregorius XVI voor liefdadige gestichten, voor de armen, voor zijne bedienden en voor zielmissen bestemdzijne hoofdzakelijke erfgenamen zijn dc nog onmondige kinderen zijner neven; zijn lijk zal in de kerk St. Gregorius begraven worden, in wier klooster hij vele jaren als Cainaldulenscr monnik en als Generaal van deze orde doorgebragt had. Het H. Collegie bestaat op dit oogenblik uit 62 Kardinalen van welke 3 Fransche, 3 Oostenrijksche1 Belgische, 1 Portugesche cn 1 Spaansche de overige bebooren tot verschillende Italiaan9che Staten. OOSTENRIJK. WEENEN, 10 Junij. De op te rigtcn Akademie van Wetenschappen zal reeds eerdaags worden geopend de jaarlijksche dotatie zal 48,000 bedragen; bet getal leden is op 24 bepaald onder welke 12 bezoldigden. PaiIISSEN. BERLIJN, 11 Junij. Z. M. heeft op nieuw eerie kerk- en huiscollecte bevolen, ten behoeve van den bouw van den Domkerk te Keulen. Z. M. de Koning der Nederlanden is den 7del1 dezer, op zijne terugreis van Weimar naar 's Gravenhagealhier aangekomen, en heeft zijnen intrek ge nomen in het vroeger door H. D. Vader bewoonde palcis onder dc Linden, waar thans ook 1111. KK. 1111. Prins en Prinses Fredcrik der Nederlanden hun verblijf houden. In de zittingen der Evang. algem. Synode van den 4dcn en 6<lc" dezer heeft de zamenstelling van verschillende commissiën plaats gehad. De onder werpen van beraadslagingwaarvan ieder medelid der synode een exemplaar heeft ontvangen, zijn over 8 commissiën verdeeld. De eerste behandelt dc aangelegenheden, welke dc leer en het geloof betreffen, met inl>egrip van het vraagstuk nopens de verpligtingen der geestelijken dé tweede zal zich bezig houden met de belangen van het kerkbestuur en de daarmede in verband staande kerkorde de derde onderzoekt de voorstellendie de opleiding der geestelijken betreffen de vierde zal zich bezig houden met de middelenom de pastorale werkzaamheden der geestelijken té bevorderen of de daartegen bestaande hinderpalen uit den weg te ruimen de vijfde zal hare aandacht wijden aan alles wat de openlijke godsdienstoefeningenbenevens bet afzon derlijk onderrigt betreftde zesde zal onderzoek doen naar bet verband tus schen dc kerk en de school; de zevende is belast met het onderzoek betref fende de in de protocollen opgenoemde betrekkingen lot andere kerken en gezindhedende achtste commissie eindelijk is bestemdom rapport nit te brengen, hoeverre de invloed der kerk zich behoort uit te strekken tot zekere, onder den invloed der burgerlijke wetgeving staandeaangelegenhedenbij name tot het huwelijk en den eed. De commissiën zijn terstond tot hare werkzaamheden overgegaancn de rapporten, die zij bewerken zullen, zijn de grondslagenwaarop de algemeene synode zal voortbouwen.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2