LEYDSCHE COURANT. 1846. WOENSDAG17 JUNIJ. N°. 72./# BINNEN LANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag on Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs dor Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 16 Junij. Bij Koninklijk besluit van den 6den dezer is vastgestelddat op den lsten Julij in geld aflosbaar zijn, de schuldbekentenissen ten laste van bet voor malig Amst. Synd. begrepen in de 25, bij de op 31 Maart 1845 plaats ge had hebbende algemeene loting laatst uitgetrokkene reeksenen alzoo uit makende een kapitaal van ƒ5,000,000. Na den 30st™ Julij 1846 is op de schuldbekentenissen, behoorende tot deze 25 reeksengeenc rente meer verschuldigd. De houders der aflosbare schuldbekentenissenkunnen dezelve ter aflossing aanbieden bij den Staatsraad, Agent van het Ministerie van Finantiën te Amsterdam. Het kapitaal, met drie maanden rente, wordt aan hen voldaan bij assigna tie op de Nederlandsebe bank. Den 7dcn Julij zullen de Staten der Provinciën hunne gewone Jaarlijksche Vergadering houden, wanneer tevens de verkiezing van leden der Staten-Gene- raal moet plaats hebben het derde deel dat aftreedt bestaat uit de volgende 20 afgevaardigden: Noord-Braband: Jhr. Mr. J. O. de Jong van Beek en Donk cn R. P. Romnse. GelderlandBaron C. J. A. van Nagel tot Ampsen en J. T. II. Nedermeijer, Ridder v. Rosenthal. Zuid-Holland: E. P. de Monchy, Mr. J. C. Faber v. Riemsdijk, Jhr. Mr. D. T. Gevers v. Endcgcest, Mr. G. IV. Verwey-Mejan Mr. L. C'. Euzac en Mr. S. II. Anernaet, Pzn. Noord-Holland: Mr. C. A. den Tex en Mr. J. Corver-Hooft. Zeeland: Mr. J. de Backer. Utrecht: Baron J. K. v. Goltslein. VrieslandJr. Lycklama a Nyehoit en Mr. G. Ilid- dema Jongsma. Overijssel: Mr. A. J. Duymaer v. Twist. Groningen: Jhr. Mr, J. E. v. Panhuys cn Mr. B. Wichers. Ilertogd. Limburg: J. J. F. M. II. Corncli. Heden is de eerste Nieuwe Haring in onze stad aangebragt. Dezen nacht was de eerste Haringjager, zijne de stoomboot Cerberus, te Vlaardingen daar mede aangekomen. Op de gewone jaarlijksche paardenmarkt, den 9den dezer in de Willemstad gehouden, waren 300 pairden aangebragt, bijna alle van 3-7 jaar: ruim een vijfde gedeelte werd voor hooge prijzen aan Fransche kooplie den verkocht. 's GRAVENHAGE15 Junij. Bij Zr. Ms. besluit van den 25stcn Mei 11.n°. 70is benoemd tot Kom- mandeur der orde van den Ned. Leeuw de Heer L. Graaf von Kielmansegge, gevolinagtigd Minister van Z. M. den Koning van Hanover bij het Nederland- sche Hof. Men verneemt thans stellig, dat het gerucht, dat de Staatsraad van der HeiinGouverneur van Zuid-Hollandna de sluiting van de aanstaande vergadering der Staten van die provinciedefinitief met de betrekking van Minister van Binnenlandsche Zaken zou worden belast, ten eenemale onge grond is. Het groote proefstoomtuig de Leeghwater, bestemd tot droogmaking van het Haarlemmer-meer, in den nazomer van 1845 aanvankelijk in wer king gebragt, bleek toen al aanstonds in de practijk aan de theorie te beant woorden. Het werd daarna meermalen in beweging gesteldom de eerste stroefheid en wrijving te overwinnenen om kleinigheden te herstellen of vereischtc wijzigingen in eenig onderdeel te makeneen en ander van elk groot stoomwerktuig bij den aanvang schier onafscheidelijk tot dat het in j 's Konings tegenwoordigheid den 6'le" November 11. meer bepaaldelijk beproefd, •cene zeer gunstige uitkomst opleverde. Maar dit nam de noodzakelijkheid niet weg van een nog veel naauwkeuriger onderzoek, om uit te maken of de Leeghwater genoegzaam voldeed aan al hetgeen er volgens de aangegane overeenkomsten van kon gevorderd worden, en of hij ten slotte, voor de overige werktuigen tot droogmaking gevolgd zou moeten worden. Het vermogendoor de machine uitgeoefendzou grooter geweest zijn dan bij de genomen proeven is waargenomen (welker uitkomst was, dat in de eerste proefden 24st™ Februarij het water tot 2,70 el, bij 4,1 slagen in cene minuut en 119 paardenkracht werd opgevoerd, in eene zesde of laatste iproef op den 5den Maart, bij 6,4 slagen in eene minuut en 312 paarden kracht tot 4,60 el) wanneer;hpt water ware opgebragt tot de volle hoogte van .5 ellen, zoo als bij vroegere proeven is geschied, cn waartoe het werktuig is aangelegd. Het lijdt geen twijfel, dat bij zoodanige opbrengst het vermogen tot ongeveer 400 paardenkracht kon opgevoerd worden, zoo als dit ook ge bleken is bij die vroegere proeven. Het verbruikte gewigt steenkolen bij de eerste proef' was 3,45 ffi, bij de laatste slechts 1,96 Zeer voldoende vooral zijn dus de verkregen uitkomsten omtrent het verbruik van brandstof. Te meer voldoende zijn die uitkomstenomdat zij verkregen zijn met goedkoope steenkolendie hier gemakkelijk te bekomen zijnen de machine bij den aanvang barer werking groote wrijvingen te overwinnen heeft, die later allengs verminderen. Bekend is het toch, dat elk groot stoomtuig een geruimen tijd van werking vordert om goed op gang te komen en de voordeeligste uitkomsten op te leveren. De verschillen in de verbruikte hoe veelheden steenkolen wordenvoor ieder deskundigegemakkelijk verklaard uit de verschillen in snelheid en hoogte van opbrengst. De Leeghwater is dus volkomen gelukt, en de proeven hebben bewezen dat door twee zulke machines het Meer drooggemaakt en voldoende droogge- honden zou kunnen worden. Voor den toekomstigen polder is het evenwel wenschelijk een overvloedig vermogen van waterontlasting te hebben. De vervaardiging van nog twee gevaarten als de Leeghwater, behoudens eenige wijzigingen, door de ondervinding nuttig of doelmatig geoordeeld, werd alzoo door de commissie tot droogmaking den 9dcn Maart 11. voorgedragenen is door de Regering sints ettelijke weken reeds goedgekeurd. De plans daartoe worden thans met spoed vervaardigd en zullen eerlang gereed zijn. Intus- schen is de Leeghwater nu reeds geheel bij magte om zijne dienst te verrig- tenterstond nadat het Meer, nog op drie punten onafgeslotengeheel van den boezem van Rhijnland zal gescheiden zijntot zoo lang zal hij nu en dan in beweging worden gesteld, zoo tot voorkoming van verroesting, als om de werking gemakkelijk en al de deelen in goeden stand te houden daartoe is vooreerst bestemd de lstc en de 3de Donderdag van iedere maand te beginnen met aanstaanden Donderdag den 18den dezer, van 's morgens 11 tot 's namiddags 3 ure. Staats-Cour. AMSTERDAM, 15 Junij. De Directeuren der IIoll. Maatschappij van Wetenschappen te Haarlem, heeft besloten eene zilveren medaille met een toepasselijk opschrift aan te bieden aan het oudste Lid dier Maatschappijonzen stadgenoot Dr. D. Heilbron Cz., die voor eene halve eeuw tot Lid werd benoemd. Ds. J. C. van MarkenPredikant te Dordrechtheeft het op Zijn Wel- Eerw. uitgebragt beroep aangenomen. HAARLEM, 15 Junij. Met leedwezen moeten wij vermeldendat de uiterst zwakke toestand van den spoorwegswachter, wiens ongeluk wij in ons vorig nommer vermeld heb ben alsnog niet veroorloofd heefthem het tweede been af te zetten zoodat men voor zijn herstel zeer ernstig beducht is. UTRECHT, 14 Junij. Het 210-jarig bestaan van Utrechts Hoogeschool zal deze week alhier wor den gevierd, cn morgen beginnen met het ontrollen van de nationale vlag, versierd met het wapen der Akademie, ten bewijze dat de wetenschappen en de verlichting ten naauwste aan onze nationaliteit verbonden zijn. Op Maandag zal de Reünie worden gehouden van het Collegium Themis. Dingsdag 16 Junij. Des morgens Zwemstrijd aan de Kruisvaart; Reu nion der oud-studenten, welke van 18191823 en van 18301838 aan de Hoogeschool studeerdenReünie van het Literarisch gezelschap Utile Dulci. Des namiddags, studenten-concert in den Zoölogischen tuin. Woensdag 17 Junij. De gecostumeerde Optogt, welke om 5^ ure van het Munster-kerkhof zal afgaan. Donderdag 13 Junij. Dejeuné op 'tjepma voor I1IT. Studenten, die aan den optogt hebben deel genomen, en Reünie van den Senatus Veteranorum. Vrijdag 19 Junij. Reünie van HH. Studenten van 18391845. Zaturdag 20 Junij. In den Zoölogischen tuin illuminatie, fraai muziek en schitterend vuurwerk. Het is te hopen dat deze feestweck door schoon weder zal begunstigd wor den, in welk geval, bij het tegenwoordig zoo gemakkelijk vervoer van reizi gers, eene groote menigte vreemdelingen te wachten is.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1