LEYDSCHE COURANT. N°. 71 MAANDAGIS JUNIJ. BIJNNEJN L AJNDSCHE BERiGTEIN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 18 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. IJEYDEN, 13 Junij. Heden wordt de 26stc verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik op de gewone wijze gevierd. Men verneemtdat de Minister van Finantiënreeds bij resolutie van den 9de" Mei 11., al de Agenten van 'sRijks schatkist, Ontvangers en verdere comptabelen te kennen heeft gegevendat zij de Zeeuwsche Rijksdaalders waarvan het omschrift ongeschonden is en die gerand zijn, volgens art. 2 van het besluit van den 25s,en April 1846 (Stl. n°. 22), in betaling behooren aan te nemen. F.ergisteren is voor de Arrond.-Rcgtbank alhier behandeld de zaak van Robert en Bolstier, hoofdlieden der nachtbrandwacht, met 9 agenten van policie, aangeklaagd van in den nacht van 1 op 2 Maart dezes jaars, door verzuim en nalatigheid, den dood te hebben veroorzaakt van Elisabeth van Beemen die door de beide eerste beklaagden in het zoogenaamde ijkhuisje gesloten en niet weder ontslagen werd. Er werden 21 getuigen gehoord. Mr. Tieboel Siegenbeek nam de functiën van het Openbaar Ministerie waar. Na afloop van het verhoor der getuigen en van de beklaagdenbetoogde de Officier van Justitie1°. dat de dood van E. van Beemendoor gemis aan voedsel was veroorzaakt, op grond van de lijkschouwing en de ter teregtzitting afgelegde verklaringen van deskundigende Hoogleeraren Broers en van der Boon Mesch en den Med. Dr. Mess. 2°. Dat de beide hoofdlieden deswegens ver antwoordelijk warenzoowel omdat daar zij in den nacht van 1 op 2 Maart E. v. B. in het ijkhuisje tot het houden van nachtverblijf hebbende geplaatst, verzuimden volgens de hen opgedragen last bij het eindigen der nachtwacht haar te ontslaan; als omdat zij, nadat E. v. B. in den nacht van 9 op 10 Maart, ten twee ure toevallig aldaar was ontdekt, haar niet dadelijk ge neeskundige hulp bezorgdenzoodat zij eerst ten zeven urenadat de hoofdlieden reeds lang de wacht hadden verlaten, in het Ziekenhuis is opge nomen, waar zij kort daarop overleed. 3°. Dat de agenten van policie door nalatigheid in het opvolgeu van den hun opgedragen lastom dagelijks bij de wisseling der op het Raadhuis door hen betrokken wacht, het ijkhuisje te inspecteren, mede aanleiding hadden gegeven dat E. v. B. aldaar onverzorgd kondc inblijvcn. Op grond van dit een en ander requireerde de Officier van Justitie, hunne schuldigverklaring aan het veroorzaken van eenen onwillekeurigen manslag en veroordeeling tot gevangenisstraf van drie maanden tot twee jaren en geldboete van ƒ25 tot ƒ300. Mr. J. E. Goudsmit trad als verdediger voor de heide eerste beklaagden op. In ecne uitvoerige rede trachtte hij te betoogen vooreerstdat de dood van E. v. B., door gebrek aan voedselniet wettig bewezenen in allen gevalle niet te wijten was aan de beklaagden, maar veeleer aan de superieure ambte naren die door wanorde in het beheer der nachtpolicie, en door het niet be hoorlijk onderzoekenof de door hen gegeven hevelen en de vaste reglementen waren nagekomeneen dergelijk feit hadden mogelijk gemaakt. Een zeer talrijk publiek woonde, met groote belangstelling, deze teregtzit ting bij, welke van 'smorgens 10 tot 'savonds 10 ure bijna onafgebroken voortduurde. De uitspraak is bepaald op den 18den dezer. In ons vorig nommer hebben wij de voornaamste plegtighedeu vermeld die bij het overlijden van den Raus worden in acht genomen, thans laten wij hier een kort overzigt volgen van hetgeen er bij de verkiezing van eenen nienwen Pans moet plaats hebben De Kardinalen gaan in processie naar het Quirinaal, 's Avonds doen zij den eedontvangen in hunne cellen bezoeken van liet Corps Diplomatique de Prelaten en den Adel, en reeds laat na driewerf herhaald klokkengelui, roept de Ceremoniemeester het extra omnesallen buitenuit, waarop al leen de Kardinalen blijven. Het Collegie is met 70 voltallig, doch dat ge beurt zelden, thans zijn er 60. Er zijn drie wijzen van verkiezing: 1°. door inspiratie of acclamatie, deze manier is zeldzaam en is alleen hij Gregorius XIII en Sixtus V toegepast. 2°. door compromis of overeenkomst, dat is als de Kardinalen kiezers be noemen die zelf den nieuwen Paus zullen aanwijzen. Hiertoe moeten allen hunne toestemming geven; deze manier is ook zeer zeldzaam, alleen Clemens V werd zoo verkozen. 3°. Door stemmingdeze is het meest gebruikelijk. Zij geschiedt twee malen daags. De laatste Kardinaal diaken trekt uit een beurs, die houten bolletjes bevat, waarop de namen der tegenwoordig zijnde Kardinalen zijn gesehreven en dus bij het lot, de drie stemopnemerseven zoo verkiest men de stemop- nemers der zieken die de stemmen moeten opnemen der Kardinalen die door ziekte op hun bed of in bun cel moeten blijven; als een zieke niet schrijven kan, schrijft een ander zijn stembriefje onder eed van geheimhouding. De stembriefjes zijn 8 dnirn lang en 4 breed en in afgezonderde vakken verdeeld. In het eerste zet de stemmerik de Kardinaal N., vouwt het dan zoo verre om en verzegelt hetdan schrijft hijkies tot Paus N., vouwt het nog eens om en verzegelt het weer, en schrijft in het derde vak een of ander teekenvan buiten is bet briefje met twee vignetten bedrukt om het door schijnen te verhinderen. Ieder komt aan de tafel waarop twee zilveren vazen met briefjes staan, het zijne invullenzoo gezeten dat hij wel kan worden gezien maar niet wat hij schrijft, en spreekt voor het altaar gaande, dezen eed uit: Testor Dominum qui me judicaturus estme eligere quemsecundum Deum, judico eligi debereet quod idem in accessu praestabod. i. »lk betuig voor den lieer die mij zal oordeelen, dat ik hem kies, dien ik naar Gods bestel oordeel te moeten kiezen en dat ik hetzelfde zal doen bij de cindverkiezing." Ilierna werpt hij zijn stembriefje in een grooten zilveren kelk, met een groote deksel waarop het zinnebeeld van den II. Geest is gegraveerd. Zij stemmen naar diensttijd en kerkelijke orde, Bisschoppen, Priesters, Diakenen. Voorts worden onder gebruikelijke voorzorgen de briefjes geopend gelezen, aangetee- kend en bezorgd. Zoo iemand reeds de eerste keer de genoegzame meerderheid ter benoeming heeft bekomenwordt hij Paus. Hij moet daartoe twee derde der stemmen op zich verccnigen. De eindstemming of het uccesso is, als de stemming geen bepaalde uitkomst beeft gehad. Dan schrijft menik voeg mijn stem bij die van den Zeer Eer waarden Heer Kardinaal N. De stemmer kan zijne tweede stemming niet geven aan den gene dien hij reeds gestemd heeftnoch aan dengene die niet ten minste óéne stem heeft gehad; verkiest hij bij zijne eerste stemming te blijven, dan schrijft hij: ik voeg mijne stem voor niemand meer bij. Heeft nu nog niemand twee derde der stemmen bekomen, dan worden de stembrief jes verbrand in een kagchel achter het altaar, waarvan de rook door een pijp gaat die op de plaats van het Quirinaal uitkomt, waar dan ook het volk staat te kijken, wetende dat als zij rook zien, de stemming andermaal moet geschieden. Zoodra de Paus verkozen is, vraagt men of hij het aanneemt, en vervolgens wat naam hij wil aannemen; de gehemelten die boven de zetels der Kardina len zijn geplaatst, vallen door middel van een koord, behalve het gehemelte van den verkozene. De Paus wordt gekleed en ontvangt de eerste vereering van het Collegie, welks leden hem op hunne knieën den voet en de hand kus sen, en ontvangen daarna van hem de Kus des Vredes. De Kamerling steekt de Visschers-ring aan zijnen vinger, waarop de naam van den Paus wordt gegraveerd. De eerste Kardinaal-Diaken verkondigt van het balkon de verkiezing aan het volk. 's GRAVENHAGE13 Junij. Z. M. de Koning is gisteren avond in goeden welstand van zijne reize naar Weirnar, in deze residentie terng gekeerd. De Inspecteur-Generaal van de Geneeskundige dienst der Land- en Zec- rnagt, heeft alle Apothekers, Nederlanders van geboorte, diegenegen zijn, om als Apotheker van de 3de klasse in de garnizoenen of hospitalen hier te lande te worden aangesteld, verwittigd dat daartoe gelegenheid bestaat, indien zij, vóór 30 Junij 1846, een verzoekschrift op zegel geschreven, vrachtvrij, aan hem inzenden met overlegging der nagenoemde bewijzen 1°. Van eenen ouderdom beneden de 24 jaren. 2°. Van ongehuwd te zijn. 3°. Van voldane dienstpligtigheid aan de nationale militie. 4". vaD goed zede lijk gedrag. 5°. van geschiktheid voor de militaire dienst. 6°. van genoten onderwijs in de voorbereidende schoolwetenschappenwaartoe onder anderen behooren a. De grammaticale gronden der Nederduitsche en Fransche talen, zoodat de adspirant uit deze talenwederkeerig en met vaardigheidzoowel schrifte lijk als mondeling, moet kunnen overzetten.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1