WEIMAR. 5 Juiiij. De feesten volgen elkander hier op. 7,. ffl. de Koning van Pruisscn is hier onverwacht aangekomen en heeft gisteren met Z. M. den Koning der Neder landen en het Groot-Hertogelijk gezin de voorstelling van Willem Teil bijge woond. Heden zijn al de Vorstelijke personen naar Ilalle vertrokken, om er de opening bij te wonen van het eerste gedeelte van den spoorweg van Thuringe naar Merseburg. LUXEMBURG. Men graaft tegenwoordig in dit Hertogdom een artesische pat, welke thans reeds in diepte alle anderen overtreft; men is namelijk reeds tot 712 ellen gevorderd, en er is dus 300 ellen dieper geboord dan bij de put van Gre- nelle; de boring gaat nog voort en geschiedt om eene zoutbedding te ontdek ken wier vertakkingen de zoutgroeven in Frankrijk zouden voeden. FRANKRIJK. PARIJS, 9 Junij. Gisteren morgen om 6 ure is aan Lecomte het doodvonnis voltrokken bij de barrière St. Jacques. Het verzoek van gratie door hem ingediend, ofschoon de Koning het wilde bekrachtigenis door al de leden van den Raad der Mi nisters verworpen. De Regering zal eene electro-telegraphische linie langs den spoorweg naar de Relgische grenzen opriglen, die vervolgens tot Keulen zal verlengd worden. Te Angers is een man die aan een riool werkte, er in gevallen; een grijsaart, die hem wilde helpen, is door de stiklucht bezweken; nog twee personen, die ter hulp snelden, zijn er ook het slagtoffer van geworden. Na verloop van een half uur had men de vier personen met haken er uitgehaald, doch in weerwil van alle geneeskundige pogingen is het niet mogen gelukken hen in het leven terug te roepen. Te Bar-lc-Duc is op de kermis de eigenaar eener menagerie van wilde dieren in het hok van een grooten leeuw gegaan, en heeft het geduld van het dier te veel getergdzoodat het met woede op hem is aangevallen hij is verschrikkelijk aan het hoofdop de borst en aan de armen gewond er is echter nog hoop op zijn behoud. AKABEMIE-IUIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCIIOOL. Den diden Junij de Heer P. van Meurs, van Harderwijk, in de Reglen, met Theses. PROMOTIE AAN DE GRONINGER IIOOGESCHOOL. Den 6den Julij de Heer R. Feithvan Appingedam, in de Regtenna ver dediging van eenige Quaestiones Juris Inaugurates. Uittreksel uit het Dagboek eener reisin het jaar 1844 met de zooge naamde Overland-Post van Batavia naar Hellevoetsluis gedaanen met eenige verkorting uit de Amst. Cour. van 2930 en 31 Mei 11. overge nomen. (Vervolg en slot van N°. 69). Den 30sten 's morgens zagen wij het eiland Soutra en de twee eilanden the Brothers, deze eilanden zijn slechts door eenige visschcrs bewoond. Des avonds kwamen wij in de zee van Babelmandel. Den 2dcn October, kregen wij de Arabische kust in het gezigt en kwamen op de reede van Aden ten anker. Wij hadden hier veel hinder van de warmte. Zoodra wij ten anker waren verschenen er wederom vele bootendie hier zeer doelmatig zijn. Tevens kwamen er grootere vaartuigen met steenkolenvoor de reis naar Suez en terug, want te Suez wordt slechts een kleine voorraad ingenomen. De Ben- tinck voorzag zich hier van 450 tonnen. Van de reede af heeft men het gezigt vooreerst op het vrij goede logement en voorts op eenige hutten der militairen, op het rotsachtig gebergte. Aden is circa 6 Eng. mijlen van de reede. Daar ik aan het postkantoor moest zijn ging ik in weerwil der groote hitte, dadelijk naar de stad. Aan wal vond ik jongens, die ezels, hier Donkies genaamd, gereed hielden. Na slechts een kort eind weg weigerde de mijne verder te loopen en alzoo moest ik te voet gaan. Gelukkig dat ik eene parapluie bij mij had tegen de sterke zon. De weg loopt langs het strand, tot aan een rotsachtig gebergte, eene kloof met vestingwerkvan boven met eene brug vcreenigd is de ingang naar de stad met eene groote dubbele deur, aan de binnenzijde staat een schildwacht; ik zag er niet anders dan 2 of 3 vrij goede en eenige lage steenen gebouwen, tot winkels ingerigt, de overige, officierswoningen en kasernen, zijn van mat ten opgeslagen. In het midden der stad staat eene zeer oude pyramide. De Engelschen hebben liier een garnizoen van 1,500 a 2,000 man. Voor den terugtogt nam ik weder een ezeldie mij nu tot aan het logement hragtik bestelde hier met eenige andere passagiers een diner, hetwelk vrij goed was, en verkwikte mij door een warm bad. Het logement wordt door Persianen gehouden tegen den avond kwamen er nog meer passagiers aan wal. Den gehcclen nacht nam men steenkolen in, en hoe men alles ook digt hield, drong de stof evenwel doorwaarom ik ieder zou aanraden zich dadelijk naar het logement te begeven, maar vooral zich tijdig weder aan boord te bevinden, daar men naar niemand wacht. Den 3den October werd de reis naar Suez voortgezet. Den 4den kwamen wij des nachts voor de straat van Babelmandel •en bleven daar den dag afwachten. Ten 6 ure voeren wij door de straat, die kort maar zeer naauw ishier ziet men anders niet dan rotsig gebergte. Wij kwamen thans aan de Roode Zee, de warmte was drukkend. Omstreeks half elf ure voeren wij Mokka op geringen afstand voorbij het gezigt daarop was fraai, wij konden de gebouwen en moskeen zeer goed onderscheiden. De volgende dagen was het koelop den 8stcn zagen wij de kust van Nubië. Den 9do ontwaarden wij de Egyptische kust, stoomden langs het eiland Shet- wan en lieten den volgenden dag omstreeks twaalf ure, op de reede van Suez het anker vallen. Omstreeks half een ure ging ik met eenige passagiers in eene boot, en na ruim een uur varens slapten wij te Suez aan wal. Aan boord was men verwittigd, dat men den togt van Suez naar Kaïro per as kon doen. De logementen te Suez zijn zeer slecht, maar de Pacha van Egypte laat er thans een bouwendat hij belooft goed ingerigt te zullen wezen. Ten vier ure in den namiddag van den 10lk'nvertrokken twee rijtuigen, ieder met 4 passagiers's avonds ten 8 ure nog drie's avonds nog twee in een van welke ik mij bevondhet achtste met de 6 laatste passagiers eerst ten 6 ure in den morgen. Wij hadden lichte maan op onzen togt, maar het dauwde sterk en de nacht was koel genoeg, om mijn jas aan te trekken. Deze rijtuigen voor de woes tijn, Van genaamd, zijn vrij gemakkelijk op twee wielen, met twee dwars- hanken, ieder voor drie personen, een looper vergezelt ieder rijtuig; die te zamen vertrekken, moeten ook te zamen blijven, om elkander hulp te kunnen verleenen. Aan elk station verwisselt men de paardendie van den eersten rid waren zeer goedmaar geenszins de volgende; ten zeven ure bereikten wij daarmede het tweede station, een zeer goed steenen huis met verscheiden ka mers en eene zaalhier werd ons een ontbijt gereed gemaaktwaarvan wij inet genoegen gebruikten. Aan het vierde station was wederom een dergelijk steenen huis, het zesde wederom als het tweede en vierde; ten 6i ure bereik ten wij het zevende station. Dan eens reden wij met 4 en dan eens met 6 paarden; aan elk der drie stations, waar wij ons eenigen tijd hebben opge houden vonden wij vrij goed drinkwater. Voor het etendat men aan de stations gebruikt, betaalt men niets, maar wel voor de bieren of wijnen, die men er bij verlangtde prijzen zijn echter zeer gematigd. Aan de bedienden der stations waar wij ophielden om te etengaf ik steeds eene Engelsche schelling tot fooi. In de woestijn ontmoette men gedurig menschcn met ka- meelen met goederen. Omstreeks half tien ure kwamen wij aan het oude Kaïro, de stads poort vonden wij gesloten, maar werd ons geopend, wij stap ten af aan het Fransche Hotel de l'Orient. De afstand tusschen Suez en Kaïro is 82 Engelsche mijlen. Dezelfde koetsier had ons den ganscbcn weg over gereden, wij gaven hem elk drie Engelsche schellings tot fooi. In de Van kan men zeer goed een kleinen reiszak met kleederen bij zich houden, en dit is ook raadzaam, zelden toch kan men bij zijn bagaadje komen, voor dat die te Alexandria op de stoomboot is overgaanwant dadelijk na het vertrek dei- passagiers van de stoomboot te Suez, wordt de bagaadje, waarvan goede lijs ten worden gehoudenaan den wal op kameelen geladen en onder toezigt van eenige opzieners naar Kaïro opgezondenwaar zij bij de aankomst dadelijk in de Nijlstoombooten worden overgeladen. Het Hotel de l'Orient is te Kairo het beste; het heeft goede koude en warme baden. Elk een, die door de woestijn moet trekken, hetzij heer of dame, raad ik ten sterkste aanzichj van eenen groenen of blaauwen bril en van eene fijne groene voile te voorzien. Te Kairo vernam ik dat de Nijlstoomboot naar Alexandrië op den volgenden morgen ten 6 ure zou vertrekkende stoomboot Bentinck, drie dagen te laat te Suez aangekomen zijnde, moest er alle spoed worden gemaakt om de passagiers naar Alexandrië te vervoeren. Den 12deD, des 's morgens ten 6 ure, gingen wij naar Boulac, buiten de stadwaar Nijl-stoombooten liggen en vertrokken ten 7£ ure. Hier aan boord kregen wij een goed ontbijt en goed middag-eten, en betaalt men slechts voor het gebruiken van bier of wijn. Te Boulac waren de passagiers-goederen gewogenen men ontving de gel den van degenen wier bagaadje het bepaalde gewigt te boven ging dit is voor den overtogt van Suez naar Alexandrië gesteld op 200 Engelsche ponden voor het meerdere gewigt wordt 16 Engelsche schellings per 100 Engelsche ponden betaald. Geheel lederen koffers van omstreeks een el lang en van breedte en diepte in verhouding, met matten of met grove zakken voorzien zijn voor de ba gaadje het doelmatigste. De oevers van den Nijllangs onderscheiden dorpen kronkelende, leveren zeer Iraaije gezigten op. Des avonds ten 8 ure kwamen wij te Affelh aan, en gingen aldaar met onze goederen over op twee kanaalbooten door eene kleine stoomboot voortgesleept. In deze is een klein vertrek voor de Dames de Heeren moeten zich in het verdere ruim of op het dek behelpen. Hier werd ons thee en koffij met brood en boter toegediend. Den 13dcD October zagen wij langs het kanaal verscheiden groote huizen naar het scheen door Europeanen bewoond 's nachts ten 3 ure kwamen wij op 2 Engelsche mijlen van Alexandrië alwaar rijtuigen van de Company kwamen. Ook stonden er ezels. De rijtuigen bragten ons aan het Engelsche Hotel de l'Europemaar ik begaf mij naar het Fransche Ilötel de l'Orient dat mij als het beste was aanbevolen. De beide logementen zijn op hetzelfde plein. Tct 9| ure kwamen de rijtuigen aan het Ilötel de l'Europeom de passa giers naar de landingsplaats te brengen. Van de reede af heeft men een fraai gezigt op Alexandrië en op het paleis van den Pacha. De Great Liverpool is eene fraaije stoomboot van 1,540 tonnen, van 430 paardenkrachten. De boot is zeer goed ingerigtzij heeft eene zeer lange

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3