's HF.RTOGENBOSCH9 Junij. Gisteren is door Kerkvoogden der Waalsche Gemeente liet bonwen der nieuwe kerk aanbesteed, en aangenomen door AV. A. I'ceters alhier, voor 11,790. Ook dat gebouw zal in den gothieken stijl, voorzien van 2 torens, op eene kleinere schaal zoo als de Sb Gudule kerk te Brussel, worden daargesteld. BülTEjNLAjNDSCHE BER1GTEN. SPASf JE. CADIX, 28 Mei. De gewezen Portugesche Ministers de gebroeders Cabralzijn den 26stcn bier aangekomen en hebben de volgende verklaring in de dagbladen doen plaatsenHet Kabinetwaartoe wij de eer gehad hebben te behooren ver zocht aan Hare Majesteit de Koningin de gunst om een ontslag te erlangen omdat de Voorzitter van den raad en als zoodanig Opperbevelhebber des legers, [de Hertog van Terccira, die zich na het vertrek der Heeren Cabral slechts weinige dagen heelt kunnen handhaven], op het oogenblik dat de gewapende magt tegen de omwenteling moest worden gebruikt, zeer plegtiglijk in den raad der Ministers, in tegenwoordigheid der Koningin en van haren doorluch- tigen echtgenoot, had verklaard dat bij geenc genoegzame strijdkrachten ter zijner beschikking had om de omwenteling te verdelgen; en dat het eenige middel om die te beteugelen in het wegzenden van het Ministerie bestond voegende hij er bij, dat hij al de verantwoordelijkheid van den raad, dien hij aan II. M. gal', op zich nam. Dit alles wordt bevestigd door het proces-verbaal van den Raad des Ministers van den 17den Meidat door den Hertog van Terceira en door al de andere Ministers, in tegenwoordigheid van HU. MM., onderteckend is. Door onze Souvereine gemagtigd, om ons voor een jaar uit het Koningrijk te verwijderen, zijn wij verpligt geweest, om in allerijl uit ons Vaderland te vertrekkenten einde aan de vervolgingen van den Hertog van Palmella te ontsnappen, die, wij zijn er van overtuigd, ons wilde opofferen, om voldoe ning aan de rcvolulionnaire partij te verschaffen. Gedurende den tijd van zes en een half jaar, dat wij de staatkunde cn de aangelegenheden van ons vader land hebben bestuurd, is daar geen enkele druppel bloed, ten gevolge van een regtsgeding van staatkundigen aard, geplengd. De vervolging van den Hertog van Palmella bereikte ons zelfs aan boord van het Fransehe schip le Cygne, dat in den Taag geankerd lag, en waarop de Ambassadeur van H. M. de Koningin van Spanje aan wien wij ons behoud te danken heb ben ons eene veilige wijkplaats had verschaft. Die zaak zal ten gepaste tijde behoorlijk worden opgehelderd. Voor het oogenblik bepalen wij ons tot de Verklaring, dat de bevelhebber van dat schip de waardigheid der driekleurige vlag heeft weten te bandhaven. Wij voegen er bij dat wijin weerwil der vervolging van den Hertog van Palmella, niet verpligt zouden zijn geweest om ons vaderland te verlatenindien wij niet onzen gewezen Voorzitter en ambtgenoot, den Hertog van Terceira, in overeenstemming met den eerstge noemde hadden zien bandelen." PORTUCIAL. LISSABON, 1 Junij. De nieuwe Minister van Binnenl. zaken Albuquerque heeft aan de burger lijke Gouverneurs aangeschreven om al hunne pogingen aan te wenden tot ontwapening van de opgestane bevolking, zonder welke, gelijk hij schrijft, de bereiking van het doeleene ware volksvertegenwoordiging niet te berei ken is. De opstandelingen hebben daarentegen door oproerige aankondigingen het volk aangespoord om op de hoofdstad aan le rukken en geen bloedvergie ten le ontzien om aan hun verlangen te voldoen. Te midden van deze moeijelijkheden wordt de Regering door eene finantiële krisis bedreigddaar de bankhilletten slechts met een verlies van 4 pCt. worden aangenomencn alle klinkende munt van de markten verdwenen is. ITALIË. ROME, 1 Junij. Het Fransehe dagblad La Presse meldt, berigt uit Rome te hebben ontvangen van 30 Mei, dat er ten gevolge van eene operatie aan een der boenen van den Paus, eene hevige ontsteking zich in den avond van den 26«t™ had geopenbaardzoodat de Geneeshceren geene hoop meer gaven. De Paus leed aan eene chronische ongesteldheid in de beenen, door het groot ste gedeelte van den dag aan zijn schrijftafel werkende door te brengen, zoodat de Paus niet plotseling overleden iszoo als eenige dagbladen hebben gemeld. De nu overleden Pans, die den 2den Februarij 1831 den Pauselijken zetel beklommen en toen den naam van Gregorius XVI had aangenomen, heette Mauro Capellari, en was geboren den 18den September 1765 te Belluno, in het Lombardysch-Venetiaansch Koningrijk gelegen. Hij was eerst Camadu- lenzer monnik geweest, welke orde in 1012 bij Camaldoli in Italië door St. Romoaldus gesticht was. Deze monniken volgen den regel van St. Bcne- dictusen dragen een zwarten onder- of schouder-roken over dezen eene witte monniks kap, eten geen vleesch en wat van vleesch komt, maar berei den hunne spijzen met olie. Eenige leven in afgezonderde huttenen leiden als kluizenaars een zeer streng leven, waarom zij ook Camaldulenzer-ere- mieten genaamd worden, gaan in 'twit gekleed en laten het hoofd scheren. Anderen wonen in kloosterswelke op hooge bergen en in woestenijen gele gen zijn. Thans is die orde bijna geheel uitgestorven. Toen hij lid van deze orde was, had hij zich door zijne godgeleerde kun digheden cn vooral door zijne uitgestrekte kennis van de oude en nieuwe Oosterschc talen, beroemd gemaakt. De roem van zijne geleerdheid en naauw- gezetheid, die zich ook buiten het klooster verspreidde, en de achting die zijn karakter inboezemde, hadden in de algemcene schatting dezen zedigen kloosterling lang vóór hij in den schoot van bet heilig collegie geroepen werd, met de vorsten der kerk gelijk doen stellen. Toen hij in Maart 1825 door Leo XII tot Kardinaal benoemd werd, be schouwde men dit als de herstelling van een verzuim der vorige regering. Hij werd weldra door dien Paus aan het hoofd van het uitgestrekte en gewig- tige beheer der propaganda gesteld waartoe zijne bekendheid met Afrikaan- sche en Aziatische talen hem vooral aanbevalde talentendoor hem in die betrekking ten toon gespreidbevestigden den hoogen roem zijner bekwaam heden. Tijdens het conclave van 1828 was Mauro Capellari een der Kardinalen, die buiten de vergadering het meest werden aangeprezen en die in het con clave door de zoogenaamde Oostenrijksche partij het hevigst werden bestreden. In het conclave van 1831 had de Kardinaal Pacca, die door de partij werd voorgestaan, waarvan de Kardinaal Albani het hoofd was, bij de voor laatste stemming 19 stemmen bekomen, terwijl de Kardinaal Capellari er 26 vereenigdemaar bij de laatste stemming ontvielen 6 of 7 stemmen aan den invloed van den Kardinaal Albani, zoodat de Kardinaal Cappellari de meer derheid verkreeg. Volgens den vastgestelden regel moeten 10 dagen na den dood van den Pausde Kardinalen in conclave vergaderenten einde tot de verkiezing van zijnen opvolger over te gaan. De mis van den II. Geest, welke het conclave voorafgaat, zal dus op den lldeu Junij worden gevierd in de kerk der Pries ters van de missie, op den Quirinaalschcn berg. Het heilige collegie bestaat tegenwoordig uit 57 leden. Maar dewijl een gedeelte der Kardinalen zich buiten 's lands bevindtzullen deze zich slechts laat bij het conclave kunnen aansluiten. Men zegt, dat een der candidaten die den meesten kans heeft om tot Paus te worden gekozen de Kardinaal Franzoni is; maar daar men hem een begunstiger der Jesuitcn acht, ge- loolt men dat hij den tegenstand van een of anderen Gezant zal ontmoeten. Bij gelegenheid van den dood des Pausen kan het der moeite waardig zijn de voornaamste plcgtigheden te herinneren, welke bij den dood van een' Paus plaats hebben Zoodra de regerende Paus opgehouden heeft te leven, wordt de Kardinaal- Kamerheer bij het bed van den overledene toegelaten, die zijn stoffelijk over schot in oogenschonw neemt, en van den dienstdoenden Kamerheer den ring van den Visscher ontvangt; drie dagen daarna worden deze ring en het zegel der bullen, het looden genaamd, door den eersten Ceremoniemeester in bijzij a van al de Kardinalen verbroken. Vier-en-twintig uren na den dood wordt het lijk gebalsemden in den avond van den derden dag naar de kerk van den H. Petrus overgebragtmet dezelfde statie als den Paus bij plegtige gelegenheden omringde daarenboven is er eene afdeeling artillerie bij. Het lijk blijft nu in de kapel van het II. Sacrament drie dagen ten toon gesteld, het hoofd naar het altaar gekeerd; het volk komt eene laatste hulde aan de overledene bewijzenzijne voeten kussende, die tegen het traliewerk van de kapel gelegd zijn. Gedurende dien tijd is eene groote en rijke stellaadje in het ruim der kerk opgerigtwelke versierd is met het borstbeeld van den Paus, en waarop de daden van zijne regering geschilderd zijn. De Jijkplegtigheden beginnen in den avond van den derden dag met het kisten het lijk wordt in eene drie dubbele kist gelegd, die dan bij de kapel van het koor wordt nedergezet tot het oogenblik der begraving. De lijkplegtighcden duren 9 dagenwaarbij al de Kardinalenhooge gees telijken overheidspersonen van Rome en de officieren van het Pauselijk Huis tegenwoordig zijn. Vóór dat de plegtige mis aanvangtvereenigt zich het II. Collegie in de sacristie van St. Petrus, om de openbare bedieningen te verdee- len, zoowel wat het bestuur van Rome cn de staatsaangelegenheden betreft, als hetgeen betrekking heeft op het inwendige van het conclave. Den 10den dag na het overlijden zingt de Deken van het II. Collegie de plegtige inis van den H. Geest. Na het Evangelie beklimt een prediker, daartoe te voren1 door eene Pauselijke breve aangewezen den kanselen rigt tot de Kardinalen eene ernstige en plegtige toespraak, om hen te vermanen, spoedig cenen heiligen en ijverigen herder aan de kerk van Christus te geven. Na den afloop van de mis vereenigen zich de Kardinalen op nieuw in de sacristie, om te overwegen of er nog eenige maatregelen te nemen zijn. Van daar begeven zij zich naar de plaats van het conclave. Zij sluiten zich in de kapel van het paleis op, met den Ceremoniemeester en den Secretaris van het H. Collegiede Apostolische voorwaarden en de wetten van het con clave betrekkelijk de verkiezing van den Paus worden voorgelezen, die al de Kardinalen bezweren. POLEN. KRAKAU3 Junij. Op de grenzen van ons Koningrijk heeft Z. M. de Keizer van Ruslanddie den 29stcn Mei onze stad incognito had bezocht, den 31stcn zijne Gemalin, uit Italië wederkeerendeontmoet. Beiden gingen daarop naar Michalowice, waar zij den nacht hebben doorgebragt en den volgenden dag hunne reis naar AVarschau voortgezet. PRIIISSEN. BERLIJN, 6 Junij. De stad Guttenberg in Opper-Silezië is den 2den Junij door cenen lellen brand bijna geheel vernieldin de Hanoversche stad Alfeld zijn denzelfden dag meer dan 100 huizen in de asch gelegd.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2