BUSTEINLAINDSCHE BERIGTEN. TURKTE. CONST ANTINOPEL20 Mei. De Sultan is den 14dc" te Adrianopel aangekomen en heeft die stad den 10din verlaten. Den 7den Junij zon hij te Ilustschuk aankomen. Allendie liern over hunne belangen willen spreken, waartoe zij ook vooraf uitgenoodigd zijn, hebben vrijen toegang tot hem. Volgens een' brief uit Beyrut, van den 16dcn Mei, beeft op Goeden Vrijdag in de kerk van het heilige graf te Jeruzalem het volgend geval plaats gebad. Het is aldaar gebruikelijkdat de Latijnsche monniken van het Hei lige land in processie naar Golgotha trekkenom voor het kruis te bidden. De Grieken, die de kapel bezet hadden, weigerden hun den intogt, en daar men spoedig hevig handgemeen werdwas de Gouverneur van Jeruzalem genoodzaakt, aan het hoofd van een regement Tnrksche soldaten, de vech tende Christenen uitéén te drijven! RVSLAND. PETERSBURG, 28 Mei. Volgens Keizerlijk bevel zijn de Israëlieten uitgenoodigd zich vóór 1850 te verklarenom zich in de volgende klassen te rangschikken 1°. in een der drie handels-gilden; 2°. in de burgerschap van eenige stad of vlek, met den aankoop van eenige grondbezitting3°. in een der handwerkers-gildenna aflegging van de vereischte proeven van bekwaamheid, en 4°. in de akker- bouw-klasse, hetzij op eigene grondbezitting, hetzij op gemeentelijke of ade- lijke goederen ot domeinen, in welk geval hun eene geldelijke ondersteuning tot hunne eerste vestiging, tienjarige vrijheid van belasting, 25-jarige vrij stelling van dienstpligtigheid en kwijtschelding van al het achterstallige der belastingen zal worden bewilligd. Alle die zich na verloop van dezen termijn niet verklaard hebben, zullen, wanneer zij geen akademischen graad bezitten of tot het cere-burger-lidmaatschap behoorenaan alle maatregelen worden onderworpen, welke de Regering alsdan noodig oordeelen mogt, ten hunnen aanzien te moeten nemen. Nog zouden, door tnsschenkomst van Sir M. Montefiore, 20,000 Joden verlof gekregen hebben, om naar Texas te verhuizen; Z. M. zou daartoe een half millioen roebels bijdragen. PORTUGAL LISSABON, 30 Mei. Het gerucht verspreidde zich dat de Koningin de Regering zou nederleg- gen, ten behoeve van haren zoon, die onder een regentschap zou staan. Dat er eene partij is die daarheen wil, is zeker, doch men twijfelt of zij wel zal slagen. De gewezen Ministers, de gebroeders Cabralhebben slechts met moeite hun leven kunnen reddendoor zich onder bescherming van de Fransche en Spaansche Gezanten te stellenen zich op een schip te begeven dat in de Taag lag. De hoofdstad is in staat van beleg gesteld. De wet op het belastingstelsel door het voorgaand Ministerie ingevoerd en welke de oorzaak tot de onlusten is geweest, is ingetrokken, ever. zoo die omtrent de beperking van de vrijheid der drukpers; ook zijn de tegenwoordige Cortes ontbonden. ITALIË. FLORENCE, 25 Mei. In de Romeinschc Staten .en vooral in de legatiën heerscht bij voortduring eene geheime gisting. De onrust wordt door eene menigte brochures en staat kundige geschriften levendig gehouden en in groot getal verspreidofschoon de overheid er strenge maatregelen tegen neemt. Te Boulogne is op den Luitenant Colonel der Jagers te paard eene po ging tot moord gedaan, hij was Lid der Commissie, die een der Staalkundige gevangenen ter dood veroordeeld hadden. OOSTEN RIJK. WEENEN, 27 Mei. Z. M. heeft den Gouverneur van Gallicië, den Aartshertog Frederik, tot Onder-Koning van dat land benoemd. Bij besluit van Z. M. van 1 Junij, wordt hier eene Academie van we tenschappen opgerigt. PRITIIIEN. BERLIJN, 4 Junij. HIL KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden zijn hier van Praag aangekomen. De Synode is door den Voorzitter, den Minister van Eeredienst, Eich- horngeopend; er zijn 73 leden tegenwoordig; de Bisschop Neander is tot Vice-President verkozen. De beroemde Hoogleeraar in de godgeleerdheid alhier, Dr. Ph. Marheineke, is gisteren plotseling' overleden in den ouderdom van 68 jaren. Hij was eerst Hoogleeraar te Erlangen en Heidelberg, en sedert 1810 aan onze Hoogeschool. Men merkt sedert eenige jaren eene belangrijke beweging op in den schoot der Israëlitische gemeenten. Niet alleen streven zij naar eene betere staatkundige toekomst, maar zij schudden zelfs hunne vooroordeelen en dwa lingen af. Hier en te Frankfort hebben twee derden der Joden zich van de oude synagoge afgescheiden om eenen tempel te stichten als die der Protes tanten met orgelzang en leerrede. Daarenboven hebben zij den Sabbath op Zondag overgebragt, om met de Christenen eenen en denzelfden dag te vieren. Drie van de geleerdste Rabbijnen hebben bewezen dat de bijhei, alleen den zevenden dag als rustdag vaststellende, daartoe evenmin den Zaturdag als den Zondag heeft aangewezen. De Israëliten van Töplitz hebben de tweede feestdagen van Paschen, Pink- slren en het feest van den Tabernakel afgeschaft. Alom worden de Israëli tische hervormers door de Regeringen ondersteund, zelfs door die van Oosten rijk. Deze ommekeer wordt algemeen, cn bijna de gansche Duitsche druk pers houdt zich daarmede bezig. BEIJËRE1. AUGSBURG, 2 Junij. liet eerste belangrijk ongeluk op den spoorweg had hier gisteren plaats. De locomotief met den goederenwagen en een wagon sprong bij het station van Donauwerth uit het spoor, maar drong dadelijk in het aldaar opgehoopte puin, waardoor zijne vaart gestuit werd. De conducteurs werden op den grond ge slingerd en onmagtig weggedragen, en 6 reizigers, die in den wagon zaten, zijn min of meer zwaar gewond de goederenwagen en een ander rijtuig zijn geheel verbrijzeld. WEIÏIA R. 31 Mei. Z. M. de Koning der Nederlanden heeft gisteren met de Groot-Hertogelijke familie den Schouwburg bezocht en is er met groote toejuiching ontvangen. Heden heelt Z. M. de godsdienstoefening in de Kathedrale kerk bijgewoond en daarna de troepen van hel garnizoen der stad in oogenschouw genomen welke op het plein van het kasteel stonden. ENGELAN». LONDEN, 6 Junij. Een der eerste goudsmeden dezer hoofdstad heeft een prachtig zilver servies vervaardigd, voor den Keizer van Rusland, dat eene waarde heeft van 100,000. Ibrahiin-Pacha is, vergezeld van den gewezen Franschman Soliman- Pacha en verder gevolg te Portsmouth aangekomenwaar hem eene deputatie uit den stedelijken Raad verwelkomd heeft. Hij komt waarschijnlijk Maandag naar Londen. FRANKRIJK. PARIJS, 6 Junij. Gisteren en heden is voor het Hof der Pairs de zaak behandeld van Le- comtedie den 16den April jl. een aanslag tot moord tegen Koning Lodewijk Philips heeft volvoerd. Noch het verhoor van dien onverlaat zeiven, noch dat der getuigen heeft iets nieuws omtrent deze zaak doen kennen. Het schijnt buiten twijfel, dat Lecomte ecnig en alleen uit persoonlijken wrok, omdat hij zijnen post als opzigter in 's Konings bosschen verloren haden nu van een klein pensioen leven moest, er toe gekomen is om deze poging tot moord te doen. Niet het minste blijk is voorgekomen, dat Lecomte het werktuig in de hand eener staatkundige partij is geweest, of zelf gevaarlijke staatkundige begrippen heeft aangekleefd. Hij heeft zich bij de de verhooren op nieuw doen kennen als iemanddie de verongelijking, welke hij meende ondergaan te hebbenvreeselijk diep heeft gevoeld en sedert steeds zwanger is gegaan van plannen om zich te wreken. Intussehen heeft hij geene reden hoege naamd gehad om zich over het bestuur der civiele lijst, veelmin over den Ko ning te beklagen, en is het verlies van zijnen post alleen aan zijn onhandel baar en ligt geraakt karakter te wijten geweest. Slechts ééne omstandigheid blijft in deze zaak nog niet genoeg opgehelderd, het is namelijk, dat men bij Lecomte eene soort van uitersten wil heeft gevonden, geschreven kort voor hij zich naar het park van Fonlainebleau begaf, en van dezen inhoud: Degene die de daad heeft gepleegd, bezit evenveel moed. als zij die hem mogen belasteren. Na zijn eens genomen besluit, heeft hij slechts getracht te slagen, zonder zich om eenig gevaar, dat hij zelf beloopen zou, te bekom meren. Indien hij dit punt heeft uitgekozen is dit eene Goddelijke ingeving geweest. De vertroosting van zijn heilig werk zal hem tot in den grafkuil volgen." De Voorzitter van het Hof der Pairsdie het verhoor deed heeft aan Le comte onder 'toog gebragtdat dit de taal niet was van iemand, die enkel uit persoonlijken wrok eenen moord wil gaan plegen. De beschuldigde, wiens antwoorden aanduidden, dat hij al wat men hem vroegzeer goed begreepheeft dit toegegevendoch beweerddat hij bij het medegedeelde geschrifthetwelk hij bestemd had om na den aanslag pu bliek te worden gemaakt, zich in zulk een gunstig licht als mogelijk was, heeft voorgesteld. Overigens hebben zich de Procureur Generaal en de Voor zitter der Pairs bij de behandeling dezer regtszaak eenige moeite gegeven om te doen uitkomen, dat de beschuldigde met voorbedachten rade had gehan deld. Het geweer, waarmede hij op den Koning geschoten heeft, had bij reeds lang te voren gekochthij heeft dien aankoop gedaan op een oogenblik dat hij reeds in bekrompene omstandigheden verkeerde; en er zijn onderschei- deue gronden voor het vermoeden, dat hij dit wapen van den beginne af be stemd had om eenen aanslag tegen het leven des Konings te volvoeren. Le comte zelf intussehen heeft zich bij zijn verhoor moeite gegeven, om dat plegen van de daad met voorbedachten rade zooveel mogelijk te ontkennen of twijfelachtig te stellen. De Advocaat Duvergier, die aan Lecomte als verde diger was toegevoegd, heeft, als naar gewoonte in zulke gevallen, zijnen cliënt voorgesteld als op één punt, de verbittering over eene vermeende ver ongelijking, aan verstandsverbijstering lijdende.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2