LEYDSCHE COURANT)- 1% WOENSDAG, 3 JUNIJ. hS% i BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag avond. De Prijs dor Courant is f 12 in het jaar'"{-JU) de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 2 Junij. Z. M. de Koning heeft aan den Gouverneur van Luxembnrg volmagt gege ven, om de Stenden van het Groot-Hertogdom in 1846 te openen. Het Provinciaal Geregtshof Yan Zeeland heeft het vonnis der Arrond.- Uegtbank te Middelburg bekrachtigd, waarbij de Uitgeefster der Vlissingsclie Courant tot eene geldboete van ƒ150 is veroordeeld. Van dit vonnis is de Uitgeefster wederom in cassatie gekomen. 's GRAVENHAGE2 Junij. lieden heeft voor den Iloogen Raad de Adv.-Gen. Mr. De Keth conclusiën genomen in de zaak van K. v. Hulst, en al de voorgedragen middelen van cas satie niet aannemelijk geacht. De uitspraak is bepaald op den 17dcn dezer. Burgemeester en Wethouders dezer stad hebben ter kennisse der inge zetenen gebragt, dat door de batterij rijdende artillerie, van den 2(lcn Junij aanslaande, vermoedelijk gedurende veertien dagen iri de vlakte van Waals dorp practische oefeningen in het naar de schijfschieten zullen worden ge houden, en dat alzoo de duinen in de rigting van Wassenaar, even als die vlakte, als onveilig moeten worden beschouwd. Eergisteren had er te Scheveningen weder eene plegtigheid plaats, die onder de zeer zeldzame mag worden gerangschikt. De Heer Gysbert de Jager, Scheepsreeder, en Mejufvr. Kniertje Blok, vierden namelijk hunne zestigjarige echtverbindtenis. Beide zijn geboren in bet jaar 1762, en zijn alzoo 84 jaren oud; de man is geboren den 18deQ November 1762, de vrouw den 30sten Mei 1762, en op hun 24ste jaar in den echt getreden. Uit die Huwelijks-vereeni- ging zijn thans nog in leven vijf kinderennegen en twintig kleinkinderen en negentien achterkleinkinderen, te zamen drie en vijftig personen. Het oudste dezer achter-kleinkinderen heeft reeds den ouderdom van veertien jaren bereikt. AMSTERDAM, 30 Mei. AVij vernemen uit eene zeer goede bron, dat eergisteren de drie curatoren van het Athenaeum en van de Latijnscbe scholende IIH. Mp. M. C. van HallMr. H. J. Koenen en Mr. P. J. Teding van Berkhoutbenevens hun Secretaris, de Heer Mr. J. van Lennep, hunne posten hebben nedergelegd en daarvan aan het Stadsbestuur, aan de lloogleeraren bij het Athenaeum en de Leeraars bij de Latijnsche scholen hebben kennis gegeven. Dit bedanken is gegrond op de beweegreden, dat zij zich, door de handelwijs des Bestuurs, buiten de mogelijkheid bevindenom in die betrekking verder nuttig te zijn. {Hlbd.) ARNHEM, 29 Mei. De verhuizing uit deze streken naar de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika neemt dagelijks toe. A'ooral heeft dit menigvuldig plaats in den omtrek van Zntphendoor lieden zoowel van den meer gegoeden standals van de zulken die naauwelijks de kosten der reis kunnen bijeen brengen. Ook uit deze stad en het naburig dorp Yelp leggen cenige lieden het voornemen aan den dag, om hunne geboorte- en woonplaats te verlaten en insgelijks naar Nourd-Amcrika te vertrekken. LEEUWARDEN, 29 Mei. De Heer Conrad isna zijne werkzaamheden voor de aan te leggen spoor wegen in deze provincie voltooid te hebbennaar Groningen vertrokken. Volgens cenige voorloopige opnemingen zal de spoorweg van Ilarlingen langs deze stad naar Groningen loopen, over een deel van het Aschland de Pot- margedwars over den weg achter de Hoven en voorbij Marienburg over een boek van het exercitieveld naar Bergum. Z. M. heeft reeds aan de Hceren Haages en de Kinderen concessie verleend om dien weg aan te leggen. YEREEMGDE STATES. NEAV-YORK, 16 Mei. De Senaat heeft de wet aangenomen waarbij de hoogcre regten worden afgeschaft, welke voor de Java-kolïlj betaald werd, die door Nederlandsche «diepen uit Europesche havens werd ingevoerd. De vijandelijkheden met Mexico zijn reeds begonnendaar de Mexica nen, onder den Generaal Arista op den regter oever van de Rio del Noste, ten getale van 8000 man staande, een detachement dragonders, welke de Generaal Taylor had afgezonden om de stelling des vijands te verkennen, in een hinderlaag gelokt en met uitzondering van den officier, gevangen genomen ot algemaakt haddendaarop was Taylor met zijne manschappenslechts 2300 in getal door de Mexicanen ingesloten en bevond bij zich in eenen ne- teligen toestand. De tijding daarvan naar New-York overgebragt zijnde, had de President Polk dadelijk den lldpn eene boodschap aan het Congres gerigt, ten doel hebbendeom de noodzakelijkheid van eene oorlogsverklaring tegen Mexico te betoogen. De beide huizen hebben hierover dadelijk beraadslaagd en er is besloten1°. tot het doen der oorlogsverklaring2°. tot het aan werven van 50,000 vrijwilligers3°. tot bet verdubbelen van bet staande leger der republiekhetwelk daardoor tot op omstreeks 15,000 man zal wor den gebragt; en 4°. tot het met spoed wapenen en bemannen van alle be schikbare oorlogsschepenstoomvaartuigen en koopvaarders. Eene som van 10,000,000 dollars, 25,000,000}, is voor het volvoeren van al deze wa peningen ter beschikking van den President gesteld. Deze heeft den 13den Mei de oorlogsverklaring uitgevaardigd en dadelijk een begin doen maken met het aanwerven der vrijwilligers en tevens versterking aan Generaal Taylor doen afzenden. PORTUGAL. LISSABON, 20 Mei. De opstand in de noordelijke provinciën wegens de door het Ministerie in gevoerde nieuwe belasting, is zoo zeer toegenomen, dat dezelve weldra alge meen zal zijn en zich reeds tot de zuidelijke uitbreidde. Te Villareal in Tras- os-Montes, heeft zich reeds eene revolutionaire junta gevormd; talrijke benden doorkruisten het geheele land op den regter oever van den Douro, door welke reeds soldaten zijn overrompeld en genoodzaakt de wapenen neder te leggen. Zekere Montenegro voert die benden aan en heeft reeds de stad Oportode be langrijkste na Lissabon, opgeëischt. Daarop heeft de Minister van Justitie Co&ta Cabral en op zijn voorbeeld, het geheel Ministerie hun ontslag aangevraagd, en is de Graaf Villareal door de Koningin belast met het vormen van een nieuw Ministerie; deze echter na eenige moeite hierin niet kunnende slagen, is de Hertog van Palmella naar Lissabon ontboden, om die taak op zich te nemen; welke ook daarin onverwachte zwarigheden had ontmoet, zoodat de Ministeriële krisis voortduurde. OOSTENRIJK. AVEENEN, 20 Mei. II. M. de Keizerin van Rusland is met hare dochter den 24slen uit Saltzburg weder vertrokken, zich naar Linz begevende, waar de Keizerin van Oostenrijk haar zou ontmoeten. Verscheidene naar de Nederlanden bestemde schepen, geladen met tim merhout, uit de Donau-landen komende, zijn in den jongsten tijd langs het Donau- Main-kanaal gepasseerd. Oliezaden en run, zelfs granen uit Ilonga- rijen zullen weldra denzelfdcn weg nementerwijl omgekeerd de Hollandsche koloniale waren nu reeds langs dit zelfde kanaal, naar de Oostenrijksche staten worden overgebragt. REIJEREN. MUNCHEN, 26 Mei. Den 24stcn is namens den Koning de Stendenvergadering door Prins Luit- pold gesloten, waarbij tevens is te kennen gegeven, dat Z. AI. eenige geuite voorstellen had toegestaan andere in ernstige overweging zou nemen. Op het adres der Stenden, waarbij het vertrouwen uitgedrukt wordt, dat de regering noch openlijk noch stilzwijgend eenig godsdienstig genootschap zou dulden welks strekking voor den godsdienstigen vrede gevaarlijk zou kun nen zijn, is geantwoord, adat men bij dat adres niet schijnt gelet te heb ben op datgene, wat een terugblik op de gedurende zijne 21jarige regering door den Koning aan den dag gelegde beginselen, en de nadere overweging van alle grondwettelijke bevoegdheden wel in het geheugen bad mogen te rugroepen doch dat de Koning, bij de voor het overige genoegzaam geble ken gezindheid der getrouwe Stenden het denkbeeld verwerpt dat zulks op zettelijk zoude geschied zijn en veeleer het besluit der Kamers ten deze wil toeschrijven aan eene eenzijdige beschouwing cn opvatting van het onderwerp.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1