BUITKiMLAJNUSCME BEKIGTKl\. ander kunnen verslaan. Het algemeen bestuur voor noodlijdenden kan bier de bemiddelende hand bieden. Ilct kan een register houden van de beboet ti- gen, die werk verlangen; hel zal de soort van arbeid aanwijzen, waarvoor ieder in staat is, enz." De schrijver brengt voorbeelden van dezen aard uit het Koningrijk AVur- temberg bij, en welke, aan de eene zijde, den weg gemakkelijk maken voor dengenen, die arbeiden wil, doch daartoe minder de gelegenheid voor zich open ziet; aan den anderen kant voor hen, die willen doen arbeiden; zoodat de verontschuldiging voor ledigheid grootelijks verdwijnt. (Zie het aange haalde werk, lldc deel, hoofdstuk I, art. 3, blz. 223 enz.) Op dat edel voetspoor alzoo is zulk eene bemiddelende vcreeniging dan ook hier gevestigd. Dank mag men hun zeggen die zich reeds vele moeite voor de oprigling getroost hebben, en bereid zijn, om die, gesteund door een welgekozen licstuur, zich verder te laten welgevallen, ten einde den werkzame te hulp te komende l>ehoofte op de beste wijs te lenigen, liet is te wenschen dat de medewerking van velen die pogingen van weidenkenden schragen, en dus het goede doel bereikt worde, dat zij zich hebben voor gesteld. Wij hebben vroeger de hoofd bepalingen van het reglement reeds doen ken nen en verwijzen op nieuw naar het geheel daarvan, waaruit zal blijken, met hoe veel zucht de oprigters gedreven zijn, om zonder in de bedrijven zelve in Ie grij|>cn (eene feilwaarin men elders wel eens vervallen is), zij zich de ware grenzen in dezen juist hebben afgebakend: bemiddeling tusschcn den werkbiedende en den werkverlangende. ROTTERDAM, 29 Mei. Dit de vroeger door ons medegedeelde nominatie, heeft. Z. Exc. de Minis ter van Binnenlandsrhe Zaken ad interimtot I.ector in de Botanie aan de Clinische School hier ter stede benoemd, den Wel-Ed. Zeer Gel. Heer N. 11. van Charantc, Med. l)p. enz. alhier. Hoezeer men op alle punten ijverig bezig is met het werken aan den spoorweg tusschcn hier en Delft, vreest men, dat dezelve niet zoo spoedig ge reed zal zijn, als men in den beginne dacht, welke vrees ons dan ook in geene deelc ongegrond is voorgekomen, als men in aanmerking neemt, dat de inzakking van den Dam in den kcthel-polder tot daarstelling ecner brug, ten minste het werk twee maanden achteruit zet. De herstelling van dien dam kan niet dan met de grootste mocijcl ijk heden geschiedenten gevolge van den aldaar aanwezigen veengrond. AMSTERDAM, 28 Mei. Onder den titel van: Inrigting tot vereenvoudiging van het begraven en onder bestuur der Ileeren Mr. C. E. Vaillant en Jhr Mr. W. E. J. Berg van Dassen Muilkerk, heeft zich alhier eene inrigting gevormd, die zich voor stelt het begraven op eene meer eenvoudige, meer met den tijd overeen komstige, zekerlijk minder drukkende en kostbare wijze te doen plaats heb ben. Om dit doel te bereiken wil zij afschaffen al wat niet tot het we zen der zaak behoort, of verouderd en aanstootclijk is geworden, alles in één woord wat af te schaffen iszonder dat de plegtigheid van liet begraven er in wezenlijkheid iets aan zal verliezen: daarom dan ook heeft deze In- rigting voor de personen in haren dienst het gekleede kostuum, dat tot dus verre in het openbaar alleen nog slechts door de Lijkbezorgers was behouden gebleven vervangen door eene eenvoudige zwarte kleedingzoo als zij heden ten dage algemeen gebruikelijk is; daarom dan ook stelt zij zich voor, het getal der Lijkbezorger en Dragers tot het slechts hoogstnoodige terug te bren gen, in den regel liet rondzeggen tot de geburen en naaste familiebetrekkin gen te beperken, de drinkgelden af te schaffen, en het geven van onmatige fooijen en van draagplaatsen zoo veel mogelijk tegen te gaan. Wij vernemen, dat de nieuw te bouwen stoom-suikerraflinadcrijop het terrein der werf de Oranjeboom, in de Bikkerstraat, heden voor de som van f 100.000 aangenomen is door de Ileeren J. Galman en J. Helt. Gisteren ten twee ure heeft te Haarlem de aanbesteding plaats gehad tot den verderen opbouw van een vereenigd huis van arrest en justitie op het bolwerk Schinkelbij de Lcidschepoort alhier. Dit werk is voorloopig toege wezen aan C. Boef, van Rotterdam voor de som van ƒ184,000. De eigenaar van de kist met Lucifers, (zie ons vorig nommer) heeft een bcrigt geplaatst, waaruit blijkt, dat die kist niet is in brand geraakt en daarom in het water geworpen, maar dat zij in het water was gevallen en dat door de vochtigheid de lucifers wegens den phosphorus zijn beginnen te rooken, waarom de kist is opengeslagen en bevonden zijnde dat bijna alles bedorven was, voor het grootste gedeelte weder in het water is geworpen. CETLOlf, PUNT BE GALLE, 16 April. Van daar wordt door de Shipping Gazette gemeld, dat de Heer Brooke, toen te Sawarakaan den Gouverneur-Generaal van Indië berigt gegeven bad dat de l'angeran Badrcddienop bevel van den Sultan van eigenlijk gezegd Borneo, op eene zekere plaats bij het eiland Labuan aangetast geworden was. De Rahjah had zich dapperlijk verweerdmaar eene zware wond bekomen hebbende, was hij in zijn huis geweken, waar hij zijne vrouw en zuster tot zich geroepen had; vervolgens had hij zijne dienaren bevolen, een vat bnskruid te brengen. Hierna nam hij zijnen ring van zijnen vinger, gaf dien aan een bediende, met last om dien aan den Heer Brooke te brengen. Vervolgens stak bij de brand in bet kruid en bragt dus zich zeiven en geheel zijn gezin30 personen sterk, om het leven; de ligchamcn werden door de daken der buizen geslagen. Behalve zijn gezin, vonden nog vele anderen den dood, die de F.n- gelschen welgezind waren, en den zeeroof hielpen beteugelen, welken de Sul tan besloten heeft, het mag kosten wat het wille, te doen herleven. Hij heeft bevolen aan al de monden van de kleine rivieren forten te bouwen en trotseert nu de Engelschcn. KAAP DJE GOEDE HOOP, Het blad de Natalier meldt, dat er belangrijke volksverhuizingen plaats heb ben van Natal naar eene veel noordelijker gelegen plaats, aan welke de Emi granten den naam gegeven hebben van Andries Origstad, welke naam ontleend is van dien van Andries Snellenkamp en dien van zekeren lieer Orig, be stuurder van het handelhuis te Amsterdam van hetwelk Snellenkamp agent is. Reeds waren er te dier plaats 300 mannenbehalve hunne huisgezinnen aangekomen, en men was bezig het plan voor de hoofdstad te ontwerpen. Gronden werden uitgegeven en sommigen tegen vrij hooge prijzen verkocht. De gesteldheid van het oord scheen beter dan die van Natal. Er waren nog een aantal familicn derwaarts op reis de weg daar henen is goed. Origstad is, naar gemeld wordt, nog 8 dagen van Delagoa verwijderd, doch de plaats waar handel zou gedreven worden, zal naderbij zijn. De achtergebleven be woners van Natal, zoo zeer in getal verminderd, zijn bevreesd de aanvallen der Kaffers niet meer te zullen kunnen weerstaanen dus genoodzaakt te zijn, ondanks hun zeiven de emigranten te volgen, indien niet spoedig door bekwame hoofden maatregelen genomen werden om te behouden wat nog te behouden is. Op den 21sten September 11. verliet de brik Candcm de Tafelbaai, en ge raakte op St. Maria's eiland, aan den ingang van Delagoa-baai op strand. Er bevond zich eene som van 2,000 aan specie aan boord, en het blijkt uit de berigten dat een gedeelte der equipagie zich daarvan heeft willen mees ter maken. De overige manschappen verlieten met de groolc sloep de Portu- gcsche volkplanting, om zoo doende naar de Tafel-baai terug te kceren. Op zee ontmoetten zij het Nedcrlandsch schip Prins Hendrik, aan boord van het welk zij opgenomen en op de minzaamste wijze behandeld werden. De Prins Hendrik de Kaap de Goede Hoop niet willende aandoen, zoo werden de be doelde manschappen op de hoogte van Swellendam weder in hunne sloep gezet en kwamen zij met deze den 24slcn November te dier plaatse aan. SPANJE. MADRID, 20 Mei. De leening van 200 milliocnen realen, welke de Regering voornemens is te sluitenzal vooral aangewend worden tot den aanleg van groote wegen voor rekening van den Slaat of de provinciën; onder die wegen rekent men dien van Madrid op Valencia BadajozToledo, Corunha lrun, Santander, Cadix en Saragossater lengte van 208 Spaansche mijlen, [een Spaanschc mijl is ruim G Ned.] De raming der kosten voor deze werken bedraagt inccr dan 10 mill, guldens Ned. Dit is het nuttig gebruik dat de Regering van de bovengenoemde leening van 25 mill. Ned. wil maken. Te Gibraltar wordt de sluikhandel thans zoo opentlijk en in het groot gedreven dat men den voorraad van verboden warenop eene waarde schat van meer dan anderhalf millioen Nederl. PORTUGAL. s j De Madridschc dagbladen van den 21slen Mei geven de volgende berigten uit Lissabon van den 13(,cn dezer: De staat van zaken wordt meer en meer bedenkelijk. De Regering heeft gisteren naar men verzekertmet de tclegraaph de tijding ontvangendat de stad Oporto zich voor de opstandelingen verklaard heeft. Bij Guimaraëus, bij Barcellos en bij Amarante zijn de troepen door de muitelingen op de vlugt gedreven die bij laatstgenoemde plaats een vijftigtal ruiters gevangen geno men hebben. Voorts is het thans zeker, dat Algarbic, Evora en geheel Tras-os-Montes zich aan den opstand hebben aangesloten. Het Ministerie ver keert in de grootste verslagenheid en neemt zijne toevlugt tot de vreemdste maatregelen. De voornaamste leden van de liberale partij te Lissabon zijn in hechtenis genomen en aan boord van een oorlogsschip gebragt. Men wil dat er ook bevel is gegeven tot inhechtenisneming van den Markies de Loulé, oom der Koningin." ITALIË. NAPELS, 11 Mei. De nieuwe Napelsche feestdag, de verschijning van den Aartsengel Michaël is den lsten dezer in het gehecle Koningrijkmaar bijzonder in Caserta en Maddaloni, gevierd. Als aanleiding tot dit, eerst drie jaren tellende feest, wordt veelal opgegeven, dat de Aartsengel den Koning waarschuwend voor een gevaar verschenen zou zijn. OOSTENRIJK. SALZBURG, 23 Mei. H. M. de Keizerin van Rusland is gisteren hier met hare dochter Olga aan gekomen. Zij was vergezeld door den Kroonprins van Wurlemberg, en een schitterende kring van Prinsen en Prinsessen wachtte haar op. De Keizerin van Oostenrijk en de Aartshertog Frans zullen haar ook met een bezoek ver eeren. ii PRUISSEN. BERLIJN, 25 Mei. Z. M. de Koning heeft de Johannes-kerk, gelegen op Nassausch grondgebied aan gene zijde van den Rhyn, tegenover den burg Stolzcnfels, voor 4,000

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2