P R U I S EIV. BERLIJN, 19 Mei. De door Z. M. vóór ecnigen tijd lierslelde Zwanen-ordezal weldra liarc werkzaamheden beginnenen het hoofdgesticht dier orde zal tijdens de bijeen komst den rijks synode in deze stad worden ingewijd. Eergisteren heeft de inwijding der in de diergaarde nieuw gebouwde St. Malthaëuskerfemet plcgtigbeid plaats gehad iö tegenwoordigheid van het geheele Koninklijke gezin en onderscheiden aanzienlijke genoodigden, Dr. Nean- der sprak de inwijdingsrede en Ds. Buchsel de leerrede uit. Een dankgebed en het door de geheele gemeente aangeheven gezangNdn danket alle Golt besloten deze plegtigheid. jf WIESBADEN, 11 Mei. 4 - In de algeloopene weck gingen vele jonge paren, benevens bejaarde mannen en vrouwen tot de Duitsch-Katholieke kerk over, om terstond daarop de reis n'aar de nieuwe wereld te aanvaarden èn daar dat kerkgenootschap te vestigen. Het waren mcerendeels bewoners van den Nassauschen, Hessischen en Beijer- schen Rijnoever, die zich vereenigd hadden orn aan gene zijde van den Oceaan ëene kolonie te stichten. Pastoor Keilmann alhier lag ziek; daarom was Pas toor Kerblcr uit Frankfort aangekomen, om de nieuwe belijders aan te nemen en met zijnen wclgemeènden raad te sterken. Nu is Pastoor Kallmann weder hersteld en ijveriger dan ooit in de dienst der Duitsch-Katholieke kerk, die dagelijks nieuwe leden wint'cri iri allé naburige dorpen en plaatsen ook reeds "talrijke belijders telt; [Elb. Ztg B EI.IEIIE V. Ter waarschuwing van ingezetenen en reizigers dicne, dat de oude Beijersclie Bankbrieljes van 10 II. na 31 Mei e. k. niet meer bij de Rank te Munc|ien en Augsburg worden aangenomen. ENGELAN D. LONDEN, 20 Mei. Eergisteren is, op de motie van Lord Wellington, de koren-akte in de ka mer der Lords voor de eerste maal gelezen, nadat alvorens de Hertog van Richmond ccne allerhevigste rede gehouden iiad, zoo tegen den maatregel zei ven als tegen den Minister van welken hij afkomstig waS. Vervolgens j ging oök Lord Wellington's Vóórslag tot het doen drukken door, en kondigde 1 hij aan, dat hij de tweede leting op aanstaanden Maandag zou voorstellen, Des anderendaags is bij de Lords ook de akte, betrciïende bét verande ren der toltarieven wederom in licvigen tegenstand van den kant des Ilertogs van Richmond voor de eerste maal gelezen de tweede is tegen Donderdag den 28stcD dezer Maand bepaald. l!it een antwoord, in deze zelfde zitting door de Ministers gegeven, blijkt het, dat zij voornemenszijn, in bet noor den van Australië eene kolonie van ontslagene bannelingen te doen aan leggen. Bij gelegenheid, dat het Engclsch eskader den 14<,<,n Mei de roede van Plymouth verliet, om uit hel kanaal te stevenen, waren vele kleine vaartui gen de vloot een eindwegs ih zee gevolgd. Dés avonds ontstond er eene harde windvlaag en wel zoo plotseling, dat de oudste zeelieden zich zoo iets, in dit jaargetijde en daar ter plaatste tiiet herinneren. Vele van die vaartuigjes zijn nog niet terug uit zee en men vreest voor Ongelukken, indien zij niet ergens op de kust zijn geland. Eene klciné kotter, waarop Lady Pukenham en bare familie zich bevond is verpligt geweest bet eiland Wight om te zeilen en beeft avarij bekomen. De stoomboot Lady de Saumarcz die twee ol drie honderd lieden aan boord bad, is op de kust geworpen, «n heeft verscheidene uren vast gezeten; al de passagiers hebben echter gelukkig bet land bereikt. FRANKRIJK. 1'ABIJS, 21 Mei. De Minister Van Eeredienst beeft aan de zusters van liet II. Sacrament te Antun de autorisatie geweigerd om een klooster te Saint Desert te slichten, èn éène gift voor die stichting aan te nemen. Dit besluit is gegrond op de weigering van die zusters om zich te onderwerpen aan de algemecnc bepaling otïitrent bet toezigt over de scholen, welke zij te Autun bezitten. Uit den krater van den vuurspuwenden berg St. Vincent op het aan Frankrijk bebooreiule eiland Martinique, een dér Antilcs aan de oostkust van Amerika, stijgen thans bestendig zeer zware rookwolken en vlammen op; de inwoners, die aanhoudend een donderend geraas hooren, zijn gedurig in vrees voor hevige uitbarstingen. STARS BERIftTEN. KENNISGEVING- SY'H VTTJER 1.1. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, gezien hebbende de Wet van den ll(len April 1827, brengen bij deze ter kennis Van de be langhebbenden, dal, ter voldoening aan dezelve, weder een aanvang zal wor den gemaakt met de inschrijving voor de Sehuttcrlijkc dienst van degenen, welke daartoe dit jaar in de vcrpligting vallen. I)at deze inschrijving zal moeten geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de pensonongéboren in 1812 tot 1820 ingesloten, welke zich hier ter Stede, sedert de vorige inschrijving,, uit andere plaatsen met er woon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrijving derzelver paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dat Rijk en binnen deze Stad sints de laatste inschrijving gevestigd hebbende vircemdoiingien (Waarander verslaan wor den zij, die bun voornemen, om zicli in dit Rijk neder te zetten, hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, betzij door bet werkelijk overbrengen van den zetel van linn bestaan, nar.r herwaarts, zonder dat de tijdelijke uitoefening van een bedrijf of handwerk, in eenioe ondergeschikte betrekking, als zoodanig wordt aangemerkt, zullen worden in geschreven achter de registers, waartoe zij volgens hunne ouderdom behooren; terwijl de geborenen in bet jaar 1821, zullen worden geplaatst in een nieuw register, te Weten: liet eerste van den jare 1846; en liet tiende of dat der geborenen in 1811 van bet vorige jaar zal komen te vervullen. Dat van de inschrijving, niemand der bovengenoemde personen is uitge zonderd al vermeende bij tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behooren en dus ook niet die personenwelke reeds bun ontslag uit de Scliuttcrlijke dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijving zullen worden geopend op Maandag den 18<teu Mei,en op den lslc" Junij daaraanvolgende finaal zullen worden ge sloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den lsten Junij niet hebben doen inschrijven, (en dus ook ieder persoon van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelin gen, alsmede de Militairen, welke tot de laatste ligting behoord hebbende, derzelver finaal ontslag hebben bekomen, en niet weder in dienst zijn getre den,) bij ontdekking, alsnog achter de teëkening, tot sluiting, door het hoofd van de Regering aan bet einde van bet register te plaatsen, zullen wor den ingeschreven, niet' 'de bijvoeging van liet wóórd ambtshalveen dezelve volgens art. 9, door den .Schuttersraad zullen worden verwezen, tot eene geld boete, en daarenboven dadelijk, zonder lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten bunnen aanzien bestonden; terwijl in zoodanig geval liet huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse .gc" bragt te worden: alles onverminderd zoodanige strafbepalingen als, uit krachle der Wel van 31 December 1822, óp hen mogteu kunnen ivoiden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand, bin voor zoo veel bij wan geen bewijs zijner doop of geboorte voorzien is, voor die, welke alhier geboren zij ahetzelve té komen afhalen ter Secretarie dezer Stad, van beden af aan,, 'smorgens van 10 tot 'snamiddags 1 uur; terwijl diegenen welke elders geboren zijn, zjch hetzelve onverwijld vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffenzullende een ieder verantwoordelijk zijn voor de gevolgen, wannéér bij, bij gemis zijner doop- of geboorte-akte, door eene verkeerde opgave Van bet geboorte jaar, abusivelijk wierd ingeschreven. Dat de belanghebbende!) bij déze nog worden herinnerd, dat ztj bij de .in schrijving tevens zullen moeten opgeven hunne Woonplaats, benevens bet Wijk en Nummer hunner huizen derzelver beroep cn dat van hunne Ou ders, zoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van derzelver inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen Gehuwd of Ongehuwd zijn, en in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoe veel van bik geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit het huwe lijks-register te voorzienom daarop door de Heer der Gebuurte, waarin zij wonen, liet getal hunner kinderen te doen certificeren, ten einde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier luiwelijks- extraetcn worden gevaceerd ter Stads Secretarie, van beden af, des voormid dags van 10 tot des namiddags ten 1 ure. Dat eindelijk Studenten, Geëmployeerden in li niton van negotie, Iiedienden en werklieden, moeten ingeschreven worden in de Gemeentel), waar zij hunne studiën of werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijnzoo als zulks ook bet geval is van Klerken van Advokaten en Notarissen; dat Ambtenaren en Geëmployeerden (al Wonen zij elders) zich moeten laten inschrijven in de plaats, alwaar zij hunne ambtsbetrekkingen uitoefenen; dat zij,welke buiten 'slands werkzaam zijn, of zich aldaar op de studiën toeleggen, in de Gemeente hunner vorige woonplaats, en laatstelijk Schippers|er plaatse waar zij liet laatst gewoond hebben, ot de belasting voor hun vaartuig betalen, ingeschre ven moéten worden. Dat ten einde deze inschrijving geregeld afloopc., een iegelijk in de termen van dezelve vallendebij deze wordt opgeroepenom zlfch te vervoegen in een der vertrekken van bet Raadhuis, cn wel: op Diugsdag 26 Mei voor de bewoners van Wijk 111 en III, op Woensdag 27 Mei voor do bewoners van Wijk IV, V en VI, en op Donderdag 28 Mei voor de bewoners van Wijk VII en VIII, allen 'svoormiddags van 10 tot 1 ure; met uitnoodiging, om op den bepaalden dag zich stiptelijk, ter aangeduider plaatse aan te melden ten einde men zieb niet te wijten lichbe de gevolgen, welke uit liet achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders liet tijdstip, dat de regis ters ter bezigiiging Zullen liggen, en de dagen der löting, welke volgens de Wet, vóór 1 J ui ij aanstaande, geheel zal moeten zijn afgeloopcnnader wor den bekend gemaakt. -c 1 j En verder gelet kebbpridc op art. 7 van Zr. Ms. besluitvan 7 September 1828 Staatsblad n°. 55), roepen bij deze op alle personen, welke als ge huwd of als wcduwenaars met kind of kinderen, in bet afgeloopen jaar, in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algc- meene rol der Schutterij te worden gebragt, doch sedert dien tijd door het overlijden van derzelver vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verlo ren, om in die klasse te verblijven, en dus alsnn in de eerste klasse der voor dit jaar daar te stellen algernecne Scfautters-rol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis aan Ilun Ed. Achtb. te geven, of zich daartoe ter stads Secretarie aan te melden, des morgens tusschen 10 en 1 ure, vóór de aan te vangen inschrijvingen das uiterlijk tot 25 Mei aanstaandezullendewanneer deze Kennisgeving door de lielanghebbenden mogt zijn. verzuinid, cn bij dus, dien ten gevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfddoor Burgemeester en Wethouders proces-verbaal tegen hem moeten worden opgemaakt eri aan de Regtbank toe gezonden ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der Wet, van G Maart 1818 Staatsblad n«. 12), houdende eene geldboete van ten hoogste ƒ50en eene gevangenis uiterlijk van drié dagen, hetzij afzonderlijk of wel beide de straffen tc zaïnen genomen: En opdat niemand biervan onwetendheid zoude kannen voorwendenzal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, ter plaatse waar zulks ge bruikelijk is. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij HH. Burgemeester cn Wet houders dei- Stad Leydcnop den 14Jen Mei 1846. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve v t. PUTTKAMMF.R.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2