LEYDSCHE MAANDAG, 25 MEI. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BÜITENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag avond De Prijs dor Courant is 12 in het jaar do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 23 Mei. In het Surinaamsche Dagblad van 24 Maart 11. vindt men een verslag van ecne inspectiereis van Z. Exc. den Gouverneur, hetwelk wij bijzonder de belangstelling onzer Lezers waardig achtenen daarom liever dan er een uit treksel van te gevenin zijn geheel willen plaatsen. Door plaatsgebrek ech ter verhinderd om zulks thans te doenzullen wij genoemd verslag in een volgend nommcr mededeelen. De Hooge Raad, burgerlijke kamer, heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van C. J. Hoogland, eischcr, tegen den Staat der Nederlanden, verweer der, welke zaak den 2den April jl. voor dat collegie was bepleit door Mr. W. YVintgcns voor den eischer, en Mr. J. C. Faber van Riemsdijk voor den verweerder. Het gold daarbij de vraag, of de wet 29 Nivose, 13de jaar, relative d I'education aux frats de l'Étatd'un enfant dans chaque fa milie qui en a sept vivunshier te Lande nog van kracht is, en of, bij weigering van het Bestuur, een vader van zeven kinderen geregtigd is, op grond daarvan, eene regtsvordering in te stellen. De Hooge Raad heeft beslist, dat de vader het zevende kindeen zoonbinnen den bepaalden tijd heeft aangegevenen ookop grond daarvan tijdig den eisch heeft ingestelddat de gronden tot tegenspraak van den verweerderden Staatalsof meergemelde Fransche wet onuitvoerlijk zou zijn en nimmer hier te Lande is ten uitvoer gelegd, en dus als vervallen behoorde te worden beschouwd, niet aannemelijk zijn, vermits toch die wet hier te Lande werkelijk is executoir verklaard, en door geene latere wet is ingetrokken dat derhalvezoo lang dit niet heeft plaats gehad, de Staat niet bij magte is om willekeurig ecne aldus nog hier van kracht zijnde wet als vervallen te beschouwen. Op deze gronden is de verweerder veroordeeld om, ingevolge die wet den eischcr eene jaarlijksche toelage van ƒ250 uit te keerentot aan het achttiende jaar van het zevende kindof wel van ecne maand af na de uitspraak van dit arrest voor de op voeding van het kind tot aan zijn achttiende jaar, op eigen kosten, te zorgen. Het Prov. Hof van Z. Holland heeft het vonnis bevestigd waai bij van Bevervoorde, Schrijver der Asmodée, wegens laster jegens Mr. H. Box, Direc teur van het Journal de la Haye, is veroordeeld tot gevangenis van twee maanden, 25 boeten en ontzetting van burgerlijke regten voor 5 jaren alsmede in de kosten van het liooger beroep. 's GRAVENHAGE21 Mei. Gisteren zijn HH. KK. HH. Prins en Prinses Frcdcrik met H. D. dochter nit deze residentie naar Berlijn vertrokkenom van daar naar Silesic te reizen en er eenigen tijd te verblijven. De Nederlandschc Handelmaatschappij zal op den 17<lcn Junij aanstaande te Rotterdam veilen 60,000 blokken Banca-tin, liggende voor de helft aldaar, voor de helft te Amsterdam. Geen verder verkoop van tin zal plaats hebben vóór 15 Junij 1847. AMSTERDAM, 20 Mei. Aan de meeste aanzienlijke huizen worden hier tegenwoordig rondgedeeld twee boekjes van den Heer J. Cravebevattende het eene de Statuten eener door hem op te rigten Maatschappij tot de Onderneming van het graven van Artesische putten alhier, en het ander eene ontwikkeling van het plan. Uit de statuten blijktdat de Maatschappij den titel zal voeren van Hydro-Arte- siaansche Maatschappij; dat het kapitaal wezen zal ƒ200,000, vertegenwoor digd door 200 aandeelen, van 1,000 ieder, regt gevende op al de voordee- len, uit de onderneming voortspruitende; en eindelijk, dat de eerste putgraving zijn zou op de Nieuwmarkt. Bij deze boekjes zijn voorts nog gevoegd In- schrijvings-billetten tot het aanvragen van aandeelenin te leveren bij den Heer F. W. Fabius, Notaris alhier ter stede. UTRECHT, 17 Mei. Het berigt uit deze stad, omtrent de regeling van het Studenten-Feest in Junij aanstaande, in het Handelsblad van den 19(,en dezer geplaatst, en in ons nummer van den 20sten overgenomen, was zoo zeer bezijden de waarheid, dat hetzelve in het Ilbl. van II. Vrijdag op alle punten wordt tegengesproken. Noch van eene avondpredikatie in de Domkerk, noch van een optogt op Maan dag, noch van eene oratie door den Hoogleeraar Vreede is iels bekendveel min van paarderijdsters die de rol van Maria van Hongarije en hare staatsdame zouden vervullen. ZWOLLE, 18 Mei. De veemarktop den IS1'0 dezer alhier gehoudenwas druk bezetin zonderheid door gust veeuit Vriesland aangevoerdwegens de hooge prijzen die men er voor verlangde, zijn vele koeijen onverkocht gebleven, terwijl het aangebragte melkvee, tegen hooge prijzen kon worden geplaatst. Het schijnt, dat voor het in Vriesland gekochte vee hooge prijzen zijn be steed, en zulks tot de duurte alhier aanleiding heeft gegeven. BOLSWARD, 16 Mei. Den 6de" dezer werd alhier, door den Eerw. Pastoor H. W. Ranshuysen bijgestaan door eene talrijke Priesterschaar, in tegenwoordigheid van vele zij ner geloofsgcnootenalsook van andere gezindtende eerste steen op eene kerkelijke plegtige wijs gelegd en de fondamenten gezegend van de nieuw tc houwen H. Franciscus-kerk. Dit kerkgebouw, hetwelk in eenen Gotbischen stijl, naar het plan van den kundigen Architect J. Molkenboer te Leyden, zal worden opgetrokken, zal, volgens oordeel van deskundigen, ecne der schoonste kerken zijn, welke sedert eenige jaren binnen de provincie Vriesland gebouwd zijn. CHINA. Het edict van den Keizer van China, waarbij geheele vrijheid van geweten wordt toegestaan en de kerkendie vroeger in het bezit der Jesuiten waren worden teruggegeven, met uitzondering van die, welke in pagoden zijn ver anderd of bijzonder eigendom werden, is den 18den Maart te Canton in het openbaar afgekondigd. Het origineel is den 20sten Maart aan den Heer Callery ter hand gesteld, die hetzelve naar Parijs overbrengt en met de eerste Engel- sche stoomboot naar Alexandrië vertrekt. OOST-INDIE. Met de stoomboot Précurseur te Suez aangekomenzijn van Calcutta en Bombay tijdingen ontvangen, loopende van de eerstgenoemde plaats tot den 7den en van de laatste tot den 15dCB April. Niet alleen waren de vijandelijk heden in Punjaub geheel geëindigd, maar er heerschte ook in het staatkun dige eene volmaakte rust in Indië. De opperbevelhebber had den 22stcn Maart Lahore verlaten; latende in die stad eenige duizende soldaten, onder bevel van Sir J. Littlor. De inlandsche soldaten waren zeer verbitterd op de ko ningin en het gouvernement, en men mag gelooven, dat de Engelschenom die reden nog eenige troepen in het land zullen laten. De cholera maakte vorderingen onder de inboorlingen van dat gedeelte van Indië, hetwelk Western-India wordt genoemd. Van de huizen, welke betrekkingen met Bombay hebben, zijn eenige failliet. EGYPTE. ALEXANDRIE, 29 April. De Regering heeft de tot dus verre bestaan hebbende maatschappij voor het vervoer van reizigers en goederen tusschen Suez en Kaïro ontbondenen zich zelve met de zorg voor dat vervoer belast. De vrachten voor de goederen waren door haar aanmerkelijk verminderd geworden. Het aantal reizigers langs den overlandwcg tusschen Europa en Indië nam steeds toe, en de be hoefte aan grootere stoombooten op de Middcllandsche zee deed zich meer en meer gevoelen. Vooral was dit het geval voor de vaart tusschen Alexandrië en Triest, zoodat men de voorkeur aan die over Marseille begon te geven, daar de Oostenrijksche stoombooten reeds herhaaldelijk niet alle zich aan meldende reizigers hadden kunnen opnemen. POLEN. Uit Koningsbergen wordt gemeld, dat er in dit land wezentlijk vrees voor een' hongersnood beslaat, daar thans niet alleen de voedingsmiddelen beginnen te ontbreken, maar de Russische Regering niet eens gezorgd heeft, dat de landman zaaikoren bekwam, hetgeen hij miste. Bovendien heerschten er al gemeen zenuwkoortsen, waardoor onderscheiden huisgezinnen reeds waren uitgestorven.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1