LEYDSCHE COURANT. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaterdag avond. YRIJDAG, 15 MEE De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. 9 f s/jj BINDENLANDSCHE RERÏGTEN. LEY DEN14 Mei. De Nederlandsclie Stoompost van heden bevat het volgende, ten opzigte van de werken tot droogmaking van het Haarlemmermeer. »Wij kannen voor de waarheid van ons berigt volkomen instaan, en de verzekering gevendat al de opgavendaarmede strijdigbezijden de waar heid zijn. «Het gebouw, dat het stoomwerktuig Leeghwater bevat, is gebleken be stand te zijn tegen de werking, bij onderscheiden proeven, en laatstelijk bij proefnemingen, gedurende verscheiden dagen voortgezet, waarvan wij zoo aanstonds de voornaamste uitkomsten zullen opgeven. Wij hebben ons de moeite gegeven het gebouw op te nemenen ieder [dus ook zonder eenige kennis van zaken die, zoo als wijer wil heen gaankan zich overtuigen dat er schijn nog schaduw is van eenig ongemak. «De laatste proefnemingen, waarvan wij zoo even gewaagden, zijn gedaan tusschen 24 Fehruarij en 5 Maart. In de onderstaande talel zijn de uitkom sten vervat dier proefnemingen, waarbij de machine gewerkt heeft met ver schillende snelheden en het water tor verschiHende hoogten is opgehragt (Uit die tafel blijkt, dat de hoogte van opbrengst is geweest van 2.70 tot 4.60 el; aantal slagen in de minuut, van 4.1 tot 6.4; uitgeoefend vermogen in paardenkracht, van 119 tot 312; verbruikte steenkolen per uur en per paardenkracht, van 3.45 tot 1.96 Ned. ffi «Wij kunnen voorts op goede gronden de verzekering geven dat, wel verre dat de Leeghwater zoude zijn afgekeurd of wat men als daarmede in verband heeft goedgevonden te zeggen, juist ten gevolge dier gunstige uitkomsten, bij deze en vroegere proeven verkregende Commissie voor de droogmaking van het Haarlemmermeer gemagtigd is, bij missive van den Minister van Binnen- landsche Zaken van den IS"1"" April 11., om nog twee stoomwerktuigen te laten maken, aan den Leeghwater gelijk, behoudens wijzigingen, die de Com missie nuttig mogt rekenen. Men is misschien nu reeds bezig met de nieuwe ontwerpen voor de machines en de gebouwen. De machine is nog niet in voortdurende werking gesteld, omdat de ring dijk nog niet gesloten is. Die sluiting is afhankelijk van overeenkomsten, aan te gaan met Rijnland, dat, welligt niet zonder reden, bezwaren ziet tegen de verkleining van zijn' boezem en goede waarborgen wil voor zijn' waterstaat. Die bezwaren zouden misschien reeds zijn opgehevenwanneer de weêrsgesteld- heid van den afgeloopen winter niet zoo ongunstig geweest wareen de ma chine te Spaarndam onafgebroken had kunnen doorwerken. Bij die ma chine, binnenslands vervaardigd, zijn ongelukken geweest, die dikwijls stil stand hehben noodzakelijk gemaakt; die gedwongen stilstand, en de vertra ging der schikkingen met Rijnland er door veroorzaaktwaren evenwel de ergste gevolgen dezer ongelukkendie overigens van niet zoo veel beteekenis geweest zijn. De machine zelve heeft niet geleden; de gebleken, voor zoo ver zij niet reeds hersteld zijnkunnen gemakkelijk hersteld wordenen binnen weinig tijd zal ook deze machine aan haar doel kunnen beantwoorden. Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeftvan den aanvang af, aange drongen op de stichting van twee stoommachines tot ontlasting van den boe zem. Naar wij vernomen hebben, is de Commissie thans bereid aan dat ver langen toe te geven, om de overeenkomst in Rijnland te kunnen sluiten en verder tijdverlies voor te komen. Wij hopen dat dit berigt zal bevestigd worden. «De Commissie van 7 Augustus 1837, die het ontwerp leverde van de droogmaking, begrootte de kosten op ruim 8 millioenen guldens, zonder daarbij de renten te berekenendie voortdurend betaald zijn uit de gelden voor de droogmaking van het Haarlemmer-Meer toegestaan. De werken, voor de verdediging van Amsterdam, hebben uitgaven noodzakelijk gemaakt, waarop vroeger niet gerekend was. De onteigeningen hebben meer kosten veroorzaakt, dan daarvoor oorspronkelijk gesteld waren. Met dit alles moet dus de som van 8 inillioen vergroot wordenal blijven ook de uitgaven voor de werken binnen de raming der commissie van 1837. Daaruit laat zich dus verklaren de post van 2 inillioen, voor het Haarlemmer-meer, voorkomende in het bekende verslag van Z. Eic. den Minister van Finantien. •s GRAVEND AGE, 13 Mei. Z. M. heeft benoemd tot Commandeur der Orde van den Ncderlandschen Leeuw den Vice-Admiraal J. P. MachielscnRidder dier Orde, en tot Ridder den Heer J. F. Feline, Kapitein-Adjudant der dienstdoende Schutterij te Amsterdam. Heden is voor den Hoogen Raad behandeld het beroep in cassatie van den Ileer K. van Hulst, te Kampen. De Raadsheer Mr. de Greve heeft ook in deze zaak een uitvoerig en belangrijk rapport uitgebragt. Mr. D. Donker Curlius is mede voor dezen requirant van cassatie opgetreden. Het Openbaar Ministerie zal, hij monde van den Advocaat-Generaal Dcketh, op Dingsdag den 2<len Junij aanstaande zijne conclusiën in deze zaak nemen. ROTTERDAM, 12 Mei. Door de Arrond.-Regtbank alhier, zijn ter vervanging van den Heer R. C. d'Ablaing van Giessenburg, eervol ontslagen, op de lijst ter aanbeveling voor Regter-Plaatsv. geplaatst als Candidaten Mrs. A. Hoyinck van Papendrecht Jr., Jhr. W. T. Gevers Deynoot en P. S. Sander. Heden middag omtrent twee uren ontstond er eensklaps een hevige brand, op den Hoogendijk in de aangrenzende gemeente Kralingenin het pand ten name van A. Gervelink als eigenaar, hetwelk, zes arbeiders woningen bevat tende, geheel uitbrandde. Geene menschenlevens zijn te betreuren, doch eenige arme bewoners hehben hunne meubelen verloren. VLAARDINGEN, 10 Mei. De Haringrecderij alhier heeft eenige bepalingen vastgesteldten aanzien van de aanstaande haringvisscherijwelke, zoo als hekend is, dit jaar 14 dagen zou vervroegd worden, zoodat de schepen den lstcn Junij vertrekken en den 10dcn daaraanvolgende de netten in zee zullen werpen; er zullen 7 jagers zijn waarvan 6 op Vlaardingen en 1 op Maassluiswelke 1,200 ton haring zullen kunnen en mogen medebrengende eerste vangers zullen niet vóór den 20sten Julij mogen binnenkomen, zoodat de tijdruimte toereikend zal zijn, om den jaagharing te kunnen verkoopen. Van wege de Regering zal eene stoomboot worden uitgerustom de eerstelingen af te halenop welke door de jagerij zal worden gesteld een koopman en een kuiper, om den haring in ontvangst te nemen en in orde te houden. Van hier zullen 70 schepen aan de haringvisscherij deel nemenwelk getal 8 minder is dan in het vorige jaar. AMSTERDAM, 13 Mei. Heden hield alhier de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank hare algemeene jaarlijksche Vergadering. Zij werd door den ijverigen Voorzitter Dr. W. Egeling met een indrukwekkende toespraak geopend. Er was een veertigtal afgevaardigden opgekomen. Uit het verslag bleekdat de Ver eeniging thans in twaalf Afdcelingen 74 Correspondenten en ongeveer 2800 leden telt. De zeer aanzienlijke uilgaven door de verspreiding van vele dui- zende traclaatjcs veroorzaakt, zijn uit de ontvangsten bestreden. Die gunstige uitslag was grootendeels te danken aan de welwillendheid van velen die het nuttig doel van de verspreiding dier geschriften erkennende, aan de leden van het Hoofdbestuur of de Correspondenten gaarne ongevergd grootere en kleinere giften deden toekomenom door zulke geschriften de volksklasse de oogen te openen voor al het verkeerde en gevaarlijke der gewoonte om sterken drank te gebruikeneen gebruik dat zoo velen in het verderf stort en op nog veel meerderen eenen dikwijls niet dadelijk in het oog loopenden, maar toch op hunne zedelijkheid en welvaart zoo heilloozen invloed heeftdat de behoefte tot uitroeijing van dit gebruik wel door ieder onpartijdige zal worden erkend en elk die belang stelt in de zedelijkheid en welvaart der volksklasse gaarne zal doen medewerken ter ondersteuning van de onvermoeide pogingen van hen die, in weerwil van veler onberadene miskenning, de afschaffing van sterken drank tot het doel van hun streven hebben gesteld. DEN HELDER 9 Mei. 'sLands brik de Zwaluw, onder bevel van den Kapt.-Luitenant ter zee F. X. R. 't Hooft, dezer dagen uit Oost-Indië terug gekomen, is met den ll<ien dezer buiten dienst gesteld, de Commandant en verdere officieren zijn op non activiteit gebragten de manschappenwier dienstjaren zijn verstrekenzijn ontslagenen de overige gesteld aan boord van Zr. Ms. wachtschip Castor. Heden is alhier binnen gekomen het instructie vaartuig Uraniaonder hevel van den Luitenant ter zee lste klasse J. J. van der Moore, aan boord hebbende de 16 adelborsten van het vierde studie-jaar. Het zal alhier 8 dagen blij ven, om eenige manoeuvres te verrigtenen de werven, den vuurtoren, de fortenenz.te bezigtigen.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1