BUiTEiNLAINUSCHE BEB1GTEN. waaijcn, waardoor de landen, van het overtollige water spoedig ontlast zijn geworden, zoodat de graslanden op dit oogenblik zeer goed staan. Ook op bet Bildt is thans die vrees geheel geweken. De wintcr-tarwe en het koolzaad, waren ten gevolge van de zachte weersgesteldheid in Jannarij en Februarij goed opgeschoten en beloofden een goed gewas, deze hoop is echter ten deele vernietigd want het koude en gure weder in Maart en April, heeft op deze gewassen eenen ongnnstigcn invloed uitgeoefend. De planten staan schraal en zijn zeer spilfig opgegroeid de rogge staat cch'ter in de Wouden zeer schoon. De vroegrijpe aardappelen zijn bereids opgekomen, en aan de jonge planten kan men nog gcene ziekte hespeuren; het gewas staat intusschen niet voor- deelig, hetwelk men evenzeer toeschrijft aan het regenachtig en koud weder. MIDDELBURG, G Mei. Gisteren heeft hier de Baron van Wykersloot, Bisschop van Curium, met de gebruikelijke plegtigheid de nieuw gebouwde St. Pieterskerk ingewijd, hij- gestaan door vele geestelijken en onder "toevloed van eene groote menigte ook Tan andere gezindheden. ZIERIKZEE4 Mei. Dingsdag 11. had de gemeente Stavenisse een groot ongeluk, het noodlottig omkomen van een paar barer inwoners, te betreuren. EU personen waren naar de schorren gegaan om bot te helpen uitzoeken, met de zich daar bevin dende visschers en dus het uitschot voor zich te behouden door het opko mende water verrastzagen zij zich des avonds rondom ingesloten en wisten geen ander redmiddel dan zich door het water naar den dijk te begeven. Aan 9 mogt dit na cene afmattende krachtsinspanning gelukken maar de twee overigen zich naar een verkeerd punt rigtende, vonden hunnen dood in het water zijnde een 47jarige man en een lGjarig meisje. 's HERTOGENBOSCH, 6 Mei. Gisteren morgen ten half vijt ure barstte te Vlijmen bij een smid een brand uit, die zoo hevig toenam, dat de bewoners, door deze gebeurtenis in den slaap overvallen slechts met moeite hun leven konden redden. Alles is ver nield terwijl alleen het huis tegen brandschade was verzekerd. BREDA, 6 Mei. Met veel genoegen en belangstelling verneemt mendat op de domein- veiling van den 4'ic" dezer te Rozendaalnamens den Koning door den Administrateur van tl. D. particuliere domeinen, voor eene som van ongeveer ƒ100,000, zijn aangekocht de Tienden, gaande uit Zr. M-\ aanzienlijke domi- nale bezittingen in Prinsland. Aldus wordt, door den verlichten monarch, in het belang van landbouw en nijverheid, een treffend en tweeledig voorbeeld gegevenopengestelde afkoopbaarheid van de aan II. D., iri mindering van het Koninklijk inkomen, afgestane tienden op vreemden eigendom; vrijmaking door aankoop van eigen bezittingendat is al watnaar regt en billijkheid althans, kan en mag gedaan worden om eene heffing te doen ophouden, waartegen in de laatste jaren met of zonder grondzooveel is geschreven en gezegd. Jammer slechts dat ook hier alles bij geleerde en philanthropische vertoogen schijnt te blijvenen niet veeleer de handen worden ineengeslagen Om het weldadig oogmerk des Konings door navolging te helpen bereiken. OOST-I1VDIE. BOMBAY, 1 April. Onder de vredeshepalingcn tusschen hel Engelsch bewind en dat van La hore, is ook deze: dat cene loger-afdecling van de eer6tcn groot 10,000 man met 35 stukken gedurende 10 maanden de stad Lahore zal bezetten dat het leger van I ahore voortaan niet meer zal mogen tellen dan 20,000 man voetvolk en 12,000 ruiters; en dat het Engelsch bewind, zoo dikwijls het dit in zijn eigen belang noodig keurtzijne troepen op het gebied van Lahore zal doen trekken. De ontwapening der Sikhs was zonder eenigen tegen stand geschied. VEREEMCDE STATEN. NEW-YORK, 19 April. De lange beraadslaging van den Senaat over de Oregon-quaestie is in de zitting van den 15lleD ten einde gebragten met 44 tegen 10 stemmen is bepaald dat het vraagstuk in der minne met Engeland zou worden opgelost. Deze stemming heeft hier en in de overige doelen der Staten de grootste ver wondering te weeg gebragt, en het algemeen gevoelen is, dat de Kamer van Vcrlegenwoordigers aan wie de wet weder moet gezonden worden, haar we gens die vredelievende strekking niet zal aannemen. RUSLAND. PETERSBURG, 28 April. De maatregelen van de Regering gaan voorspoedig haren gang, om dé me nigvuldige benden zwervende Heidens te koloniseren en hen in de steden te plaatsen, ten einde hun nomadisch leven te verlaten, dat zoo gevaarlijk is voor den eigendom der inwoners en hen langzamerhand gemeenzaam te maken met de kunsten en ambachten van het beschaafde leven. Volgens het laatste verslag van den Minister, belast met het bestuur der domeinen van de kroon, had men er in 1844, 1420 op de kroonlanden geplaatst, degenen die in de sleden geplaatst werdener niet onder gerekend. Een andere niet minder nuttige maatregel wordt sedert vele jaren in Siberië volvoerd. De Regering heeft eene kolonie opgerigt voor misdadigers der beide seksen, die tot dwangarbeid veroordeeld waren, en hunnen straftijd heb ben geëindigddeze mensehen worden aan de maatschappij wedergegeven. Voor deze zijn in 1843, 17 koloniën van de kroon opgerigtin welke 7,500 mannen en 5,179 vrouwen geplaatst zijn. RIGA, 27 April. Alhier is van Petersburg een beambte bij het departement der Ingenieurs aangekomenwelke belast is om verordeningen te maken tot het aanleg gen van eene haven ter overwintering, en tot verbetering der tegenwoordige haven. BENEMARKEN. KOPENHAGEN, 2G April. De Kroonprins van Denemarken heeft een aanvraag gedaan tot scheiding van zijne Gemalin, de Prinses Carolina van Mecklenburg Strclitz, die hij in tweede huwelijk nam in Julij 1841, en die hem in 1844, ten gevolge van oneenigheid verliet en te Neu-strelitz bij hare familie bleef. De vraag zal beoordeeld worden door eene Commissie van geestelijken en leeken deels door den Koning, deels door den Groothertog van Mecklenburg- Strelitz gekozen. De vraag tot scheiding is gegrond op een onoverwinnelijkcn afkeer, welke reden naar de grondstelling der Luthersche kerk, waartoe beide behooren, genoegzaam zou zijn. De Prins had in eerste huwelijk zijne nicht, de Prinses Wilhelmina Maria, dochter van wijlen den Koning van Denemarken Frederik VIvan welke hij mede geseheiden werd. De dagbladen berigten datzoodra de scheiding door genoemde Commissie zal uitgesproken zijn, de Koning zijnen zoon kwijtschelding zal vcrlecncn van de drie jaren, binnen welke volgens de wet, de gescheidene eehtgenooten niet mogen hertrouwen, en dat de Prins nog in dit jaar een derde huwelijk zal aangaan met zijne nicht, de Prinses Augusta, dochter van Willem, Land graafvan Hessen-Kassei, en Louiza Charlotte, zuster yan den Koning van Denemarken Christiaan VIII. NOORWEGEN. De Koopstad Levanger, in het Drontheimsche, is den 18den der vorige maand bijna geheel afgebrand. Honderd en tien huizen zijn eene prooi der vlammen geworden. De kerk is behouden gebleven. SPANJE. MADRID29 April. De Russische Grootvorst Constantijn is met zijn smaldeel te Gibraltar aan gekomen. Ilij had vooraf aan de Regering een brief geschrevenwaarin hij verlof vroeg om de haven van Cadix te bezoeken, hetgeen hein natuurlijk terstond werd toegestaan. PORTUGAL. LISSABON, 29 April. De opstand in het Noorden is nog wel niet onderdrukt, doch heeft een minder dreigend aanzien gekregen doordien dezelve zich alleen tot de pro vincie Minto bepaalde en de opstandelingen op alle punten door de tegen hen afgezonden troepen verslagen zijn. De opstand echter was daarom zoo mocijelijk te dempenomdat kleine henden het land doorkruisten die men bijna niet kon achterhalen. In het geheele rijk hecrschte overigens rust. ITALIË. ROME, 21 April. Gedurende de aanwezigheid van den aartsbisschop van Napels, den kardi naal Sisto Riario-Sforzadie den 16del» April in het consistorie uit handen van den paus den róoden hoed ontving, vonden verscheidene wereldlijk-geeste lijke feesten plaats, die aan de tijden van Leo X herinnerden. De nieuw ver kozen Kardinaal gaf eene soirée op den 14den April en den volgenden avond nog eene andere, waarop hij. behalve den Romeinschen adel, ook het Corps Diplomatiek, het collegie van Kardinalen, alsmede de hier aanwezige aan zienlijke vreemdelingen en de golukwenschen hunner dames ontving. Zijn neef, Prins Colonna-Paliano, had hiertoe de door pracht en grootte, in Rome ccnige galerij van het paleis Colonna op het plein der II. Apostelen laten inrig- ten. Deze zaal is 287 Romeinsohe palmen lang en 48 breed, en hare wan den zijn versierd met het marmer, dat overgebleven is van den zonnetempel, die door Keizer Hadrianus in den tuin Colonna op het Quirinaal gebouwd is. Dit locaal werd anders slechts geopend tot den ontvangst van gekroon de hoofden, zoo als Prins Filippo Colonna voor de laatste maal in 1817 deedter eere van den Hertog en de Hertogin del Genevesenamaals Koning en Koningin van Sardinië. Sedert verscheidene dagen ondervinden wij hier eene hitte, zoo als die in Duitschland zelfs in Augustus niet gewoon is. Deze buitengewone toestand van den atmosfeer heeft eenen zeer nadeeligen invloed op de planten- en die renwereld en in deze laatste afdeeling is watervrees zeer veelvuldig. Zij open- haart zich bij taminc en wilde beesten. Wij vernemen uit het Napelsche, dat aldaar in den avond van den 22stcn April een dolle wolf van ongewone grootte aan den zoom van het woud der gemeente Calciano, in de provincie Potenze gezien is. Hij naderde het dorp, waar hij een hond en vervolgens een man beetop diens geroep om hulpschoten twee andere mannen toe die eveneens geheten werden. De eerste stierf den volgenden dagde twee anderen moesten aan ketens gelegd worden. De wolf dwaalde den geheelen nacht rondom de bewoonde streek, en wondde en doodde honden, ossen en andere dieren. Den volgenden morgen verminkte hij op eene schrikkelijke

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2