nipte wekken. Gisteren heeft hij het voorredt genoten van onder de leiding van den Heer Directeur Mazel, de beroemde verzameling in bet Koninklijk Museum alhier in oogcnschouw te nemen. In de avondzitting van eergisteren hebben nog de heeren Duymaer van Twist, Faber van Riemsdijk, Kniphorst, Luzac en van Heemstra de ontwer pen bestreden, welke door Z. Exc. den Minister van Justitie in het brcede ■zijn verdedigd. Z. Exe. zcide zich zeer gelukkig te tullen achten, indien hij er in mogt slagen beknoptheid aan duidelijkheid te paren, indien hij, na zoo veelvuldige redenenal de punten zal kunnen behandelenwelke moeten onderzocht wor den, dat is, die betrekking hebben tot het eerste boek, en den eersten titel in het bijzonder. Zijne Exe. stelt zich drie punten ter behandeling voor: 1°, is het noodzakelijk en bestaanhaar het eerste boek afzonderlijk te behan delen 2°, zal Z. Exc. nog een en ander voegen bij hetgene hij gisteren no pens het strafstelsel in het algemeen heeft gezegd, en 3°, de bedenkingen behandelen welke bepaald tegen den eersten titel gemaakt zijn. De Minister acht het wcnschelijk eerst den grondslag te leggen, en later de toepassing te bepalen. Dit kan zeer gemakkelijk geschieden. Bij de volgende boeken zullen alleen de jaren, de aard der misdaden, crimineel of correctio neel, moeten vastgesteld worden. Doch, hoe de zaak ook moge worden inge- rigt steeds kan de Kamer afkeuren wat zij noodig oordeelt dat afgekeurd worde. Indien de Regering te sterk of te zwak zij, de Kamer kan daarin voorzien, in niets is zij gebonden. Iii de toepassing is men geheel vrij. Indien ieder aan zijn bijzonder gevoelen blijft .vasthoudenis Jiet onmogelijk wetten zamen te stellen terwijl om .een mogelijk bezwaar, ecu grooter alge meen bezwaar niet kan worden uitgesteld. ,Mogt er een. groot .gebrek aanwe zig zijnen de Regering weigerachtig blijven, daarin te voorzien, welnu de Grondwet is daar1: zij geeft aan de Kamer, bet regt.vaji initiatief. -Som mige leden hebben cenc preliminaire .questie geopperd. .Z. .Exe, zal niet on derzoeken of dit -wcnschelijk ware, maar .zoo veel .is .zeker, dat onze instel lingen verlangen dat een ontwerp van den Koning, aangeboden zijnde, hetzelve, zoo de Regering het niet intrekt, wezenlijk in beraad ,kome. Zï Exc. heeft voorzeker niet door jaren,werking .van het nieu.we.gevangenis stelsel daarvan de ondervinding: erlangd. Dit .zal. wel voorzeker hij niemand der leden het geval wezen. In 1840 deelde Z. Exc. met.vele ervaren mannen de overtuiging van liet onhoudbare van het tegenwoordig nog in gebruik zijnde stelsel. Men vleide zich, dal iu bet Auburnsche stelsel hulp zou kunnen gevonden .wonden. Daarna heelt de wetenschap voortgang gemaakt; berigten zijn van elders ingekomenmen beeft elders bezoeken afgelegd. Verdienste lijke mannen, die bun geheel'leven aan bel onderzoek nopens het gevangenis wezen hebben gewijdhebben uitgemaakt dat bet Auburnsche stelsel niet volledig is, en dat men niet bereikt wat men verwachtte: de zedelijke ver betering der gevangenon, welke daar alleen door stilzwijgen moet erlangd worden. Dat stilzwijgen nu verkrijgt men niet, zelfs niet «iet zware straften. Toen reeds, en lang voor dat Z- Exc. aan het. bewind -pas., beeft bij de over tuiging erlangd, dat bet tegenwoordig bestaande onbou.dbaar,. en het Auburn sche stelsel niet voldoende is. Er bleef dus .nie.ts over dan bet tegenwoordig voorstel. Rij veler).., Z. Exc. houdt er zich.vap overtuigdbeeft dezelfde gang van denkbeelden geheergcht. Maar er is opgemerkt, dat, zoo pis bet stelsel thans ij voorgedragen, nog veie punten daarmede Strijdig zijn, Men.bcel't bedanking gemaakt nopens de ccrloosverklaring. Eerie criminele veroordeel.ing was .stepds onteerend. Die dan ook cene .scharpt- of cenc daarmede, gelijkstaande straf ondergaatkan niet gezegd worden geheel zuiver ui(t de gevangenis te tyedgn. Dat stelsel nu is gehlp-ven. De eerJposhpid zal worden uitgesproken dqar .wapr bet noodig is, waar men als liet ware pen zedelijk brandmerk diept uit,te spreken. Het is aan het o.ordeel van den regter pvergclaten.De lpvepslqngp gevangenisstraf wordt niet dan hij herhaling van misdaadop hen die onverbeterlijk zijn, toegepast. Door enkole leden is op een anderen middelweg voor de poena morti proximo aangedrongen: -Zij wensohen het tegenwoordige te behouden. Z. Exc. zal daarvan nietveel .zeggenmaar zeker is dit niet in verband met het nieuwe stelsel. Mpn verlangt de deportatie. Doch zij, die er voor zijn, weten zei ven niet wat zij verlangen. In Frankrijk zelfs is dit Stelsel gehuldigd doch zonder toepassing welke later door de ondervinding zou worden aange wezen. Z. Eje. gelooft niet dat onze Vertegenwoordiging met zoodanig voor stel zou tevreden zijn. Waarheen zal men de deportatie ook doen plaats hebben? Dit zou voor pnzc Koloniën niet gewenscht ,zijn. De veroordeelden,, verzwakt door twaalfjarige gevangenis, zouden onder de zoo warme lucht streek weinig arbeid kunnen verrigten. De kosten zouden ook buitengemeen hoog zijn. In Engeland, waar het stelsel ingevoerd is, zou men zich er gaarne van ontdoen,, indien de opruiming nu niet nog grooter bezwaar opleverde. Van lieverlede bereidt men daar evenwel het stelsel van eenzame opsluiting voor. Z. Ivxc. onderzoekt nog eenige bedenkingen, bepaald tegen den titel I ge maakt, zoo als nopens art, 1waarvan de bepaling uit den boezem der Ver gadering zelve is opgegaanenz. Bij hoofdelijke omvraag is tit-el I, van misdrijven en derzelver onderschei dingen aangenomen met cene meerderheid van 32 tegen 24 stemmen. Tegen hebban gestemd de HeerenVerwey Méjan,, v. Rosenthal, Luzae, v. Sasse v- Ysselt, Anemaetd,e Man, de Kempenaar, Romme, v. Heemstra, v. Goltslein, Kniphorst, Wichers, Scbooneveld, v. Rijckevorselv. Nagel! v. Dan v. IsseltStorm, v. Twist, v. PanhuysCorneüMutsaers, Faber v. Riemsdijk en Miebiels v. Verduynen. De voorzelling der beraadslagingencn wel over titel IIwerd daarna be paald op beden ochtend ten elf ure. Jn de zitting van gisteren zijn de beraadslagingen voortgezet over bet eerste boek van bet wetboek van strafregt, cn wel over titel 11, van straffen in bet. algemeen. Hierover hebben de Heeren den Tcx, Wichers, Storm, v. Heemstra, v. Gpltstcin v. RosenthalNcderburgh en de Jong v. Beek en Donk bet woord gevoerd cn hunne bezwaren tegen lipt stelsel, daarbij aangenomen, doen ken nen, of wel togen bijzondere bepalingen van dien titel hunne bedenkingen geopenbaard. Nadat Z. Exc. de Minister van Justitie het ontwerp bad verdedigd, en in zonderheid bad doen opmerken dat men, door eene afwijzing van dezen titel op de beslissing van gisteren avond zou terugkomenis het ontwerpbij hoofdelijke stemming, verworpen met eene meerderheid van 30 tegen 28 stemmen. Voor hebben gestemd de Hoeren: de Backer, Enschedév. Akerlaken. Ge vers, Luyben, v. Bleyswijk, Bylcveld, v. Heioma, de Moncliy, Backer, den Tex, Egter, Schecrs v. Harencarspcl, Lycklaina, v. Haersolte, v. Naamcn, Jongsma, Menso, Telling, Timmers VerhoevenHoffmann, Hooft, Uytwerf Sterling, Corver Hooft, Kien en Bruce. Z. Exc. heelt vervolgens het woord gevraagd, en verklaard dat, door de verwerping van dezen IlJen titel, de verdere behandeling van het Iste boek vervallen moet worden beschouwd, en Z. Exc. alzoo de verdere titels «introk. De zitting is vervolgens opgeheven tot morgen ochtend ten elf ure. als wan neer het eerst zal worden beraadslaagd over het ontwerp van wet betrekkelijk de baringvisscherij, in de Zitting van heden heeft de Voorzitter kennis gegeven dat er nog cenc geringe wijziging door de Regering is gebfflgl in het wetsontwerp tot wijzi ging der wet op de uitoefening van de groote visscherij. Op zijn voorstel wordt de Vergadering voor eenige oogenblikken veranderd in eene Zitting met gesloten deuren. Teruggekeerd zijnde, stelt de Voorzitter aan de orde, de beraadslaging over evengemeld wetsontwerp, hetwelk met algemeene stenwncn wordt aangeno men. Als ook het ontwerp over de Dedcmsvanrtterwijl dat nopens tien steenweg van Maastricht naar de Geldersche grenzen met 40 tegen 7 stemmen is aangenomen. Met de volgende Zitting zal de Vergadering san 184546 worden gesloten. AMSTERDAM, 6 Mei. Z. M. heeft voor het fonds voor weduwen en wcc?.en van hulpbehoevende kunstenaars ƒ1000 gegeven. De Vierde Klasse van het Koninklijk Npderlandsch Instituut van Weten schappen, Letterkunde en Sclioone Kunsten, heeft berigt, dat op dc uitge schreven Prijsvraag, in het vak der Toonkunst volgens haar programma van den ll,)cn November 1844 In hoeverre zouden uit de Muzikale Cornpo- sitiën van de verschillende tijdenbij de nieuwe volken van Europa besluiten kunnen worden afgeleid ten aanzien van den geest des tijds en het karakter der natiewaartoe die compositiën betrekkelijk zijn geen antwoord is ingekomen, en besloten heeft die andermaal uit te schrijven. Dat voorts de klasse cene Gouden Medaille voor de best gekeurde cn vol doende schilderij in olie- ver w uitlooft: voorstel lende Petrus en Johannes zien de plaatsivaar het ligchaam van Jezus nedergelegd was ledigen gelooven, Naar aapleiding van Evangelie van Jphannps, A. XX: vs. 39. De grootte der heelden wordt aan de keuze der vervaardigers overgelaten, mits niet meer dan levensgroot, en niet minder dan 5 palmen Ned. maat. De stukken ter mededinging zullen, wat de ccrstgevraagde verhandeling betreft, vóór of op den lslcn October 1849 die in het vak der schilderkunst vóór of op den lsten Januarij 1848vrachtvrij moeten gezonden worden aan den Secretaris der Vierde Klasse, in het gebouw des Iiisfitoutsup den Klo veniersburgwal alhier. UTRECHT G Mei. Men verneemt stellig, dat bij de ophanden zijnde inwisseling der ongerandc Zecuwsehe Rijksdaalders, de muntbiljetten door de Agenten van 's Rijks Schat kist aan het Publiek zullen worden uitgegeven. UtrAvondp,) Volgens particuliere 'berigten van den l8tcn Maart jIoVer land dezer dagen alhier ontvangen, is de indruk door Z. E. den Gouverneur-Generaal Rochusscn bij desbevoegde beoordeelaars in de kolonie teweeggebragtaller gunstigst. Zijne minzaamheid jegens personen, de welberadenc wijze, waarop hij de zaken weet aan te vatten en het bestuur in incer dan één opzigt dade lijk heeft ingezetdoen het beste uitzigt ontslaan voor het welzijn en den bloei dezer bezitingen, zoo belangrijk, ja onmisbaar voor onzen Staat, en die alleen door eene diepe zaakkennis, zedelijke meerderheid, krachtige hand en de klem eener autocratische Regering kunnen bestuurd worden om niet al leen voor ons, d. i. voor eenige duizende ingedrongen Christenen, behouden te blijven tegen millioenen inboorlingen en Oosterselie kolonistenmaar te vens om meer en meer vruchten af te werpen. Het schijnt dat de door kundige berigtgevcr, van wiens woorden hier de substantieële iveerklank gegeven wordtter plaatse niet wist te beoordeelenwat hier eenige dag bladenzoowel de zich hoogverheffendeals de tot kroeg stijl afdalende oneindig beter weten! Wij hopen welligt in staat gesteld te worden nader op dit onderwerp terug te komen. UtrAvondp ARNHEM, 2 Mei. Voor cenigen tijd werd door eenige Geldersche landhouwers het plan ont worpen oin, ter bevordering van den bloei en vooruitgang van akkerbouw, vee en boutteelt in deze provincie, eene Geldersche Maatschappij van Randbonw

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2