BCJiTEÏVLAINDSCHE BERIGTEN. - DEN HELDER 27 April. ilctlen naclit is hier brand ontstaan in de boerenwoning van P. Klop, welke met al bet huisraad, daarbij staande schuur, 2 kocijen, 1 kalf enz., is in de aseh gelegd. APELDOORN, 29 April. LI. K. H. Prinses Albert van Pruisscn, Zaturdag namiddag op het Loo aangekomen zijnde, beeft Zondag de Godsdienstoefening bijgewoond, en is dezen morgen vertrokken, om Mevrouw de Gravin van Nassau Ie bezoeken, zich vervolgens naar Silezië te begeven en later cene reis naar Palestina te ondernemen. Zij heeft de reis over Kleef genomen. VERËËNICiDE STATED. BANGOR, 29 Maart. Uit deze plaats in den Staat Maine gelegenwordt onder anderen gemeld dat aldaar cene verschrikkelijke overstrooming heeft plaats gehaddie eenc schade van ruim een millioen dollars beeft veroorzaakt. liet ijs, dat zich ge durende den winter in zulk eene mate in de rivier had opgehoopt, als men nog nimmer te voren had gezien is los geraakt en naar de stad gedreven waar het stukken van molens, woonhuizen en andere gebouwen medevoerde. De ijsmassa strekte zieli twee mijlen boven en twee mijlen beneden de stad uiten verstopte daar de rivier. Het water trad derhalve buiten de oe vers, sleepten vier bruggen mede, overstroomde de westermarkt en vernielde de goederen, welke men niet bij tijds in veiligheid had weten te brengen. Velé gebouwen zijn door den stroom omgeworpen of van hunne fondamenten weggeslagen, 's Nachts was het gekraak van het ijs en bet gedruisch der in stortende gebouwen ontzettend. Des Zondag avonds brak de ijsmassaen gaf een doorlogt aan het water, hetwelk onmiddelijk weder binnen de bedding terugkeerde, zonder verdere schade aan te rigten. De oogst in de Vercenigde Stalen beliep in 1845, 100,548,000 schepels tarwe en 417,899,000 schepels maïs; dit is van de tarwe 11 en van de maïs 4 millioen schepels meer dan in 1844. PORTUGAL.. LISSABON, 21 April. In het noorden is eene bedenkelijke opstand onder het landvolk uitgebarsten, welke zich ten getale van 4,000 gewapend hebben en tegen over de aldaar liggende troepen stand houden. De oorzaak schijnt gelegen te zijn in het invoeren van het nieuwe belastingstelsel, doch de opstand zou ook met Mi- guellistische ontwerpen in verband stand. Zoo ten minste heeft de Minis ter vJ^jhBinnenlandsclie Zaken het doen voorkomen welke van de Cortes de magtigii g gevraagd en bekomen heeft dat de grondwettige waarborgen ge schorst, de krijgswet afgekondigd en de uitgave van alle dagbladen, uitgezon derd het Ilegeringsblad verboden werddit alles voor 60 dagen. Er zijn troepen uit de hoofdstad naar bet tooneel van dien opstand gezonden. SAKSEN. De Stedelijke Regering van Leipzig beeft eene som van 1,000 gestemd om een gedcnktcckcn voor den grooten Leibnitz op te rigtenwiens 200jarig ge boortefeest op den 3llc" Julij voorvalt, en in deze zijne geboortestad plegtig zal gevierd worden. IIANOVER. Volgens officiële medcdeelingenbezitten Oost-Vriesland en Papenburg te genwoordig ongeveer 500 zeeschepen, waarvan Einden alleen er 85, Papen burg er 135 telt. Deze zooschepen kunnen ongeveer 19,000 roggelasten (van 4,000 pd.) bevatten, waarin een uitrustings-kapitaal van ongeveer 2 mill, steekt. Buitendien varen er bij de 800 kanaal- en rivierschepen, welker uit rustings-kapitaal insgelijks zeer aanzienlijk is. De drie baiingvissebcrij-maatschappijen te Einden hebben tegenwoordig nog 3 buizen en 1 jager. De bemanning der gezamentlijkc Oost-Vriesche en Papen- burgsche vaartuigen kan men. tegenwoordig op 3,400 stellen. In 1845 wer den op de 44 scheepstimmerwerven, welke Oost-Vriesland en Papenburg be zitten, 24 zeeschepen en 16 rivierschepen voltooid. Daarenboven waren op het eind van bet jaar 20 zeeschepen en 6 rivierschepen in aanbouw. De in- rigting tot zeevaartkundig onderwijs te Emdert werd in 1845 door 45 leerlingen bezochtnegen jongelingen legden bun examen als stuurman af. De in 1840 te Papenburg opgcrigte school voor zeevaartkunde telde gedurende het winter halfjaar 18441845, 17, en gedurende bet daarop volgende zomerseizoen 13 leerlingen. Ook zijn ter oprigting van eene kweekschool vpor zeevarenden te Timmeiin het ainbt Aurich de noodige maatregelen genomen. BEIJEREN. De leden van de Tweede Kamer hebben zich bij gelegenheid der bcraadsla gingen over de staatsrekeningenmet algemeene stemmen verklaard voor de afschaffing der lotto-loterij. BADEN. De Regering van het Groot-Hertogdom heeft thans den toestand van de Duitsch-Katholijken geregeld, maar hen zeer beperkt. Zij mogen zich alleen aanhangers van de Leipziger geloofsbelijdenis noemen zij zijn van alle staat kundige regtcn verstoken, namelijk om in burgerlijke of krijgsdienst aange steld of tot lid van de Kamers verkozen te worden; zij mogen gecnc proselyten maken; de kerkelijke handelingen van hunne geestelijken zijn in zoo ver slechts geldend, als daartoe oen ander geestelijke als ambtenaar van den burgerlijken stand beeft medegewerkt; zij mogen geene klokken luiden en geen locaal tot godsdienstoefening bezittendat ruimer is dan genoegzaam voor bet getal leden. ENGELAND. LONDEN, 29 April. In de laatste dagen zijn in onze haven en in die van Liverpool 15 groote koopvaardijschepen aangekomen, bevracht met graan, meel en andere levens middelen. De invoer van vee uit Hamburg en Rotterdam blijft steeds zeer aanzienlijk. In Australië zal eene nieuwe strafkolonie worden ingerigt. De Regering heelt thans de aanhechting van Texas aan de Vercenigde Staten erkend. FRANKE 1.8 K. PARIJS, 30 April. De openbare zittingen van bet Hof der Pairs in de zaak van Lccomte zullen den 4,lcn aanvangen het schijnt meer en ineer te blijken dat bij lot geen complot behoord heeft. Het weder wordt nu aanhoudend schoon. De wijnstok staat buitenge woon goed, doch op bet veld is veel ongedierte ten gevolge van den zachlen winter. Het koren staat ook over het algemeen goed en is veel bij andere jaren vooruit. Dezer dagen zijn vier verschil lende soorten van Camelia's, alleen oji bet zien der teckening dier bloemen, voor 10,000 fr. verkocht. De spoorweg van Parijs naar Amiens zal rnet de helft van deze maand en de geheele weg naar de Belgische grenzen met het begin van de volgende voor het publiek worden opengesteld. De Bey van Tunis beeft geweigerd den aanzienlijken prijs van 250 door onze Regering aangekochte paarden aan le nemen men meent dat onze Regering hein nu eene stoomboot ten geschenke zal geven, waar naar hij reeds lang begeerte had. BELGIË. BRUSSEL, 30 April. De Kamer der Representanten heeft eergisteren de beraadslaging over de kabinets-quaestie voortgezet. De Graaf de Meulenaeredie als Minister van Staat van het ministerie de Theux deel maakt, heeft in stede van die vraag punten aan te roeren op welke de oppositie niet ophoudt aan te dringen gedurig over het programma Rogier geraaskald. Dit stukdoordien Afgevaardigde aan den Koning toegezonden, bevatte 6 grondslagen voor een nieuw ministerie, van den volgenden inhoud: 1°. Respectieve onafhankelijkheid van de burgerlijke magt van het gees telijk gezag. 2°. Veranderingen in het benoemen van do examen-jury der liooge scholen. 3°. Vermeerdering van het getal der representanten en senatcursin even redigheid van de vermeerdering der bevolking. 4°. Intrekking der wet op het verbrokkelen der kiescollegiënen advies der provinciale deputatiën voor het benoemen der Burgemeesters huiten de stedelijke raden. 5°. Vcrdedigings middelen tegen eene mogelijke vijandschap der openbare ambtenaars. 6". Tot de kiezingen van 1847 mogelijke ontbinding der Kamer. Tot walgens toe heeft de Kamer de opsomming gehoord van de gewaande buitensporigheden in het programma van het liberaal ministerie vervat. De Heer d'Elhougne heeft voorgesteld het ontwerp van wet op het middel baar onderwijs naar de sectiën te verzenden, begeleid van nieuwe wijzigingen, welke het ministerie zou goedvinden voor te dragen. Dit voorstel heeft het kabinet echter niet doen afwijken van zijne geheimzinnige en onverklaarbare achterhöudenheid. De Heer de Theux, Minister van RinncnI. Zaken, heeft het voorstel van den den lieer d'Elhougne bestreden, en geweigerd zijne inziglen omtrent het middelbaar onderwijs te doen kennen. Daarna spraken nog de ïlceren Orts en Castiau. De laatstedie in de vorige week het ministerie had vergeleken bij zekeren kat die zich met meel had bepoederd om beter de ratten te kunnen betrappen, heeft herinnerd dat de terugwerkende partij in Frankrijkwien het door allerlei slinksclie middelen gelukt was aan het roer te blijven, schimpenderwijzc tot de oppositie zeide: Wij zijn 300 en gij maar 10. »Ja wel, sprak de Generaal Foy maar achter ons staan 30 millioen Franschen." Wat antwoordde men daarop? Juist gelijk de Heer Maloumen spotte met die voorzeggingen. Later groeide de oppositie van 10 tot 221 man aan, en de troon der Bourbons werd om geworpen. «Zie daar, zeide de Heer Castiau, eene les der geschiedenis. Vrij staat het aan u onze waarschuwingen te verachten en ze zelfs te trotserenvrij staat het aan u de oogen te sluiten om niet te zien, en de ooren te stoppen om niet te hooren in den afgrond te springen welken wij u aantoonende ver antwoordelijkheid der onvermijdelijke gevaren en onheilen, welke gij over liet land zult hebben gebragt, komt op u." Gisteren zag men het einde dezer plegtigc beraadslaging. De Ministers van Binnenl. Zaken en van financiën verklaarden, dat het kabinet zich verecnigdc met het eerste deel van het voorstel van den Heer d'Elhougne, strekkende, om naar de sectiën te verzenden het ontwerp van wet van 1834 op het mid- derbaar onderwijsmaar dat zij zich verzetteden tegen de overlegging der aangekondigde wijzigingen, betrekkelijk hetzelfde wetsontwerp. De Ilccrcn de

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2