BUITEINLAjNDSCHE BERIGTEN. 29 April, Het Hof heeft gisteren avond het Concert van de Maatschappij Caecilia, hetwelk in den grooten Schouwburg gegeven werdbijgewoond. Zijne Majesteit de Koning heeft beden, vergezeld door HH. KK. HH. de Prinsen, de werken van de nieuwe gevangenis aan de Schans, in oogenschouw genomenen tevens een bezoek gemaakt in de llollandsche Manége. Van daar is Z. M.steeds door de Prinsen vergezeldnaar Arti et Amicitiac ge reden, tot het bezigtigen der schilderijen aldaar, en verder ook nog in de Localen der Akademie van Beeldende Kunsten gaan bezigtigen de schilderij van den Heer Doyer, voorstellende Kenau Hasselaar, op de wallen van Haar lem strijdendeen heeft eindelijk ook nog het 's Rijks Museum met een be zoek vereerd. Ook H. M. de Koningin heeft dezen morgen de schilderijen in Arti et Ami- citiae bezocht; terwijl H. K. H. de Prinses van Oranje een bezoek aan het 's Rijke Museum bragt. Heden middag is er wederom diner ten Hove. LEEUWARDEN, 26 April. Terwijl in Vriesland de bereiding van boter al meer en meer toeneemt, is die van zoetemelksche kaas daarentegen verbazend afgenomen, wordende deze soort van kaas in deze provincie schier in het geheel niet meer vervaardigd, hetgeen nogtans voor 150 jaren in eene ontzaggelijke mate geschiedde. Dit blijkt overtuigendwanneer men in aanmerking neemt, dat in den jare 1756, alleen te Dockum, op Donderdag den lslen Julij aan de waag aange voerd zijn: 18,268 halve Ned. i, en de 6 daaraanvolgende dagen, 179,246 halve Ned. ffiderhalve in 8 dagen de belangrijke hoeveelheid van 197,514 halve Ned. ffi zoetemelksche kaas. ASSEN, 23 April. De uitkomst der volkstelling in deze provincie is nu officieel bekend gemaakt. De provincie telde op 1 Januarij jl. 80,278 zielen onder welke is begrepen de bevolking van de gestichten der maatschappij van weldadigheid, doch niet de militaire bezettingen noch de gevangenen. De bevolking is in 1845 toegenomen met 1868 zielen. GRONINGEN, 27 April. De Provinciale Staten hebben ter vervulling der vacature in het Provinciaal Geregtshof alhier, ontstaan door het overlijden van Jhr. Mr. H. Trip, de na volgende nominatie van Candidaten gemaakt: de HH. Mrs. H. A. Spandaw, Griffier der Staten dezer provincie F. S. Reiding van LijphartOfficier bij de Arrondissements-Regtbank te Appingedam, en C. T. j. Steinmetz, oudste Regter in de Arrondissements-Regtbank alhier. YLISSINGEN27 April. Er is eene nieuwe gemeenschap met Frankrijk geopend, en wel langs de haven van Duinkerken Vrijdag morgen is de stoomboot de stad Vlissingen derwaarts vertrokken, aan boord hebbende 300 stuks schapen, benevens kaas, boter en visch, en van daar hier des anderen daags teruggekeerd, hebbende de heen- en terugreis in omtrent 6 uren volbragt. Deze vaart zal voorloopig om de 14 dagen plaats hebben, doch later iedere week worden hervat. OOST-IJVDIE. BATAVIA, 28 Februarij. Behalve den reeds bekenden maatregel der openstelling van de kleine havens op Java, ter inlading van rijst, en de gunstige bepaling ten aanzien van de door de Nederlandsche Handelmaatschappij bevrachte schependie tot aanvoer van rijst naar Nederland zouden worden gebezigd, had het Indisch bestuur de afscheping van rijst naar bet moederland trachten te bevorderen, door het vervoer uit de binnenlanden naar de standplaatsen op Java gemak kelijk te maken. Men verwachtte echter geene afzendingen van belangrijke hoeveelhedenuit hoofde van de hooge prijzen en de schaarschte. Om aan dit laatste te gemoet te komen is zelfs de invoer van rijst op Java, onver schillig van waar en onder welke vlagtot ultimo December van regten vrij gesteld geworden. Overigens waren de prijzen laatstelijk eenigzins dalende in verhand tot de ingevallen harde regens, waaraan gebrek was geweest, en waardoor de vrees voor misgewas van het te velde staande was geweken. De tegen het eiland Bali bestemde expeditie, zal bestaan uit 1,800 manzoo Europesche als Inlandsche troepenen zou tegen den lstcn Mei te Sumanap worden vereenigd. Dezelve zal worden aangevoerd door den Lui- tenant-Colonel Bakker. W EST-IJVDIE. Uit Groningen aan de Saramacca wordt geschreven, dat op den 17deD Febr. 11. aldaar met veel plegtigheid en gulheid door de kolonisten de 50ste verjaardag van den waardigen leeraar en bestuurder dier nieuwe kolonie, den Wel-Eerw. Heer A. van den Brandhof Ez., is gevierd. De Nederlandsche vlag wapperde van den standaard aan den oever der rivier en van de particuliere gebouwen. Er werd muzijk gemaakt door eenige werkliedeneene buiten gewone uitdeeling van spijs en drank verhoogde de vreugdeen allenzonder onderscheid, die zich in de kolonie bevonden, beijverden zich aan den Heer van den Brandhof hunne hulde en gelukwcnschcn te gaan brengen. ALGERIE, ALGIERS, 22 April. De Gouverneur-Generaal heeft beslotendat alle eigendommen van volk stammen die van het Algerijnsch gebied naar Marokko ot naar de woestijn zijn uitgewekenof bet gebied van Algiers mogten verlatenten behoeve van den staat verbeurd worden verklaard. Een renbode uit Bone heeft alhier de tijding aangebragt, dat een Cherif die in de nabijheid van Sétif 2,000 Kabylen had weten te vereenigendoor eene afdeeling onder bevel van den Kapitein-Colonel Dermonnet is aangeval len; de troepen zouden vele gevangenen gemaakt en eencn rijken buit hebben behaald. De Grootvorst Konstantijntweede zoon van Z. M. den Keizer van Rusland is den 20stcn dezer met zijn eskader alhier aangekomen en met vele eerbewijzen ontvangen. SPANJE. MADRID, 22 April. De kusten van Galicic van Rivadeo lot aan Ia Guarda zijn in staat van be leg gesteld. Den 14,lca heeft de afdeeling van den Generaal Puig Samper de opstandelingen in Galicië tot aan Siguiero teruggeworpen en hen genoodzaakt uit een te gaan. Onderscheiden hunner zijn gedood. De Generaal Concha zou op Orense aanrukkendat door de opstandelingen bedreigd werd. ITALIË. Volgens de laatste berigten uit Rome en Napels zou H. M. de Keizerin van Rusland op aanraden der Geneesheerenvan haar bezoek van Rome afziende, zich den 21stcn dezer te Napels inschepen om over Livorno en Pisa naar Flo rence te gaan, waar zij den 23sten April dacht aan te komen. PRUISSElt. KEULEN, 26 April. Er wordt druk gewerkt om het beroemde Nonnenwerth tot een klooster in te rigten; de aanstaande bewoonsters, de barmhartige zusters, worden er met het begin der volgende maand verwacht. Ook tusschen onzen Aartsbisschop en de Regering is eene botsing ont staan over de benoeming van onderwijzers in de godsdienst aan de scholen in de Rhijnprovincie; ook hij, even als de Bisschop van Munster maakte aanspraak om voortaan die aanstelling zelf te doendaar zij te voren geschied was door de Regering op aanbeveling der Bisschoppen. POSEN, 21 April. Den vorigen nacht zijn vier gevangenenin den laatsten opstand gewik keld uit het fort Winiari ontsnapteen hunner was in den loop van den dag wederom gevat. De Graaf Hendrik LV, van de jongere linie Reuss-Köstris, is in 78-ja- rigen ouderdom te Londen overleden. BE IJ ERE Bit. MUNCtlEN, 24 April. De Kamer van Afgevaardigden heeft de volgende voorstellen van den Prins van Wrede aangenomen: 1°. doelmatige verbetering der schoolinrigtingcn 2°. aan de Regering te kennen te geven, dat er geen meerdere kloosters moeten opgerigt worden3°. dat er geene geestelijke orden worden toege laten, die den godsdienstvrede in gevaar zouden kunnen brengen, 4°. dat de onderwijzers in geestelijke inrigting dezelfde examina moeten ondergaan als andere onderwijzers. Het voorstel echter, dat alle erflatingen aan geestelij ken of geestelijke inrigtingen de goedkeuring des Koning moesten erlangen, is met geringe meerderheid verworpende drie overige zijn met groote meer derheid aangenomen. Uit Darmstadt verneemt mendat de Regering dezer dagen de concessie voor de Mentz Binger-spoorweg-onderneming tot stand gebragt heeft. Er moet uitzigt bestaan, dat de spoorweg-verbinding tusschen Bonn en Bingeneerlang de vereisehte bewilliging van wege de Pruissische Regering zal verkrijgen. Door de volvoering van beide plannen en den in dezen zomer nog te be ginnen aanleg van den spoorweg tusschen Straatsburg en Mentz zal er eene onatgebrokene spoorwegketen van de Noordzee tot aan Bazel bestaan. In Ber lijn moet men voorts ook niet meer afkeerig zijn van de reeds te Kreutznach bestaande maatschappijen voor den aanleg eener Saar-Rijnbaan (van Kreutz nach naar Bingen) concessie te verlcenen. SAKSEN'. LEIPZIG, 23 April. De mis wordt door het schoonste weder begunstigd en de handel is zeer levendig. Zelden heeft er in sommige takken van nijverheid een zoo spoedige handel plaats gehad. Er zijn zelfs kooplieden die hunne inkoopen reeds heb ben bew erkstelligden zich gereed maken de stad te verlatenterwijl de toevloed van vreemdelingen steeds grooter wordt en dien van alle vroegere jaren belooft te zullen overtreffen. BADEN. HEIDELBERG, 23 April. In den nacht van den 20stcn heeft in de Jesuiten kerk alhier een belang rijke diefstal plaats gehad. Onder de gestolen voorwerpen is een monstrans, ter waarde van ongeveer 1000 ff., voorts een zilveren kelk, een crucifix,

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2