aan den dood prijs In geven. Men heeft reeds vermeld dat de Geiser cn de Stokknr sedert de uitbarsting hunne springkracht verloren hebben maar ook de meeste warme bronnen in de nabijheid van den Hekla zijn verkoeld. Die genen welke nabij den vulkaan wonenhebben nog waargenomendat het noorderlicht zieh om zijn top hijeentrekt, alsof hut daarvan uitging. Mis schien is dit een gevolg der electriciteit. SPANJE. MADRID, 20 April. De Generaal Sanz is tot Minister van Oorlog benoemd en beeft den eed reeds afgelegd; bet Ministerie is nu voltallig. Men verwacht, dat de Cortes spoedig zullen bijeengeroepen worden, om te beraadslagen over de wet op de dotatie der geestelijkheid en het nieuwe tarief, en dan ontbonden zullen worden. Gisteren nacht zijn bier vele aanzienlijke ingezetenen in hechtenis genomen die tot de ultra-liberale partij behooren. Waarom dit geschied is, weet men niet, maar men vermoedt dat de Regering gewaarschuwd was, dat er eene volksbeweging op handen zou zijn. Er was daarom ook bevel gegeven, dat er geene zamenseholingen mogten plaats hebben bij de Puerta del Sol, eene plaats waar bet volk gewoon is bij voorkeur zich te verzamelen. De berigten uit Galicie beginnen thans ongunstig te worden; men meende, dat de opstand daar geheel onderdrukt was; doch het blijkt uit rei berigt van den Generaal Concha, welke daarheen was gezonden, dat hij de stad Lugo, waar de opstandelingen zich versterkt hadden, niet had kunnen nemen, maar onverrigter zake naar Corunna teruggetrokken was. Ondertusschen zou de opstand zich alleen bepalen tot de sleden Lugo en Pnn- tcvcdrazonder ergens elders ecnigc overeenstemming te ontmoeten, OOSTEN RIJK. AVEENEN15 April. liet gcdenktecken voor Keizer Frans, hetwelk op de Burgtplaats wordt opgerigt, zal den lGde" Julij onthuld worden. Bij die gelegenheid worden IIII. ALM. de Koningin van NapcisBeijeren en Pruissen verwacht, cn reeds is men bezig groote voorbereidselen tot hunne ontvangst en voor dit feest te maken. PRUISSEN, BERLIJN, 23 April. Z. AI. heeft bepaald, dat, wegens de rcvolutionnaire woelingen, die in de laatste dagen in de voormalige Poolsche gewesten hebben plaats gehad, een naauwer toczigt op de voortbrengselen der Poolsche drukpers gehouden zal worden, cn dus ook die werken, welke meer dan 20 vel druks beslaan, aan de censuur onderworpen zullen zijn bovendien worden alle periodieke ge schriften als dagbladen beschouwd cn moeten van eene voorloopigc toestem ming des Ministers van Binncnl. Zaken ter uitgave voorzien zijn. De geleerde A. von Humboldt is weder door de Iloogcschool te Erlangen tot Doctor in de Wijsbegeerte benoemd. Thans heeft hij negentien doctorale graden van verschillende Hoogescholcn ontvangen; docli het getal ridderorden, waarmede Koningen cn Vorsten hem hulde hebben bewezenovertreft nog dat van de Akadcmische graden. De Erlprinscs van Ilohen-Zollern-Sigmaringen, geboren Prinses van Ba den, is Donderdag voor Paschen tot de Katholijke Kerk overgegaan. Uit Breslau wordt van den 17den gemeld, dat het gebeurde met de boe ren in Gallicie ook invloed heeft op die van Opper-Silesie welke almede begin nen de heerediensten te weigeren; dit zelfde had in Posen plaats; terwijl ook van dergelijke pogingen om zich van de hen opgelegde lasten te ontdoen, berigten uit Königgratz in Bohcme waren ingekomen. BEIJEREN. MUNCHEN, 19 April. Den 17dc" is in de Tweede Kamer der Stenden door de Pfallzer afgevaardig den een voorstel gedaan tot herstelling van de vrijheid der drukpers volgens de grondwet. In die strekking was een verzoekschrift ingeleverd door 10 stede lijke en 36 plattelands-gemeenten van de Pfaltz met 2566 onderteekeningen. Het adres en voorstel is aan eene commissie in handen gegeven. FRANKRIJK. PARIJS, 26 April. De Kamer van Afgevaardigden heeft het ontwerp van wet door een barer leden ingediend om het regt op het zout van 30 tot op 10 centimes te ver minderen met 240 tegen 26 stemmen aangenomen. De Alinisters hadden liet bestreden. Er bevinden zich thans in ons land 4,525 uitgewekenen, die onder steuning erlangen en 7,778 niet ondersteunden onder de eersten zijn 3,770 Polenonder de laatsten 6,421 Spanjaardende overigen zijn Italianen en Duitschers. In het geheel 12,208 uitgewekenen. De Aartsbisschop van Parijs heeft de geestelijken van zijn kerspel aange schreven om een Te Deum te doen zingenvoor het behoud van liet leven des Konings, en wel op den lslcn Meizijnde het feest van des Konings ver jaardag. BELGIE. BRUSSEL, 26 April. Bij een Koninklijk besluit wordt alhier een Aluseum van Natuurlijke Historie opgerigt. De beraadslaging door de verheffing van het nieuwe ministerie verwekt is in de Kamer voortgezet. De Heer Oris zeide: dat naar zijn oordeel de Heer Rogier van een' elk toekomend regt had gebruik gemaakt; dat deze de libe rale denkwijze heeft behoed van in eenen strik te vallen. Dat de Heer Rogier aanspraak heeft op 's lands erkentelijkheid. Daarna heeft hij betoogd dat de woorden van Jezus: Mijn rijk is niet van deze wereldde scheids linie hebben afgebakend, welke altijd tusschen het wereldlijk en geestelijk gezag zou hebben moeten bestaan terwijl deze andere spreuk uit liet Evan gelieGeeft aan den Keizer wat aan den Keizer toekomten aan God hetgeen aan God toekomtmoet verstaan worden in dezen zin: Laat aan het burgerlijk gezag uws vaderlands de onafhankelijkheid welke de vrijgévig- ste constitutie der wereld aan hetzelve toekent, zonder de geestelijkheid iets te verlangen overig te laten; want al hare regten zijn door dezelfde Constitutie bekrachtigd. De Baron d'Huart, Minister van Staat, nam nu het woord, maar het streed geweldig met de gevoelens van gematigdheid en verzoeningwaarvan hij be weerde de verdediger te zijncn was slechts een aaneenschakeling van ver galde tegenbeschuldigingcn. Zijn uitval heeft dadelijk een verpletterend antwoord van den Heer Rogier uitgelokt, die den voormaligen met den tegen woordigen d'Huart vergeleek, en zijne wonderlijke omkeering aantoonde. A'oorhecn toch was hij lid van eene stelselmatige oppositie; thans is hij een volslagen hoveling en hooischc vleijer geworden. Hierna kwam de beurt aan de Alinisters Dccbamps, d'Ancllian en Alaloudie hij God en alle Heiligen gezworen en opentlijk gezegd hadden, dat men hen nooit hij een homogene of ecnstellig Ministerie zou kunnen plaatsen en dat zij liet zelfs niet zouden goedkeuren. Nog thans zitten die drie mannen daar met hunne elastieke eonscientiën op de bank der Alinisters, waaruit men moet besluiten dat zij een ministerie tegen hunnen wil uitmaken. De redevoering van den lieer Rogier verlokte de Kamer en de tribunes; zelfs zijne tegenstanders werden gedwongen hem gelijk te geven, cn er kwamen herhaalde juichingen uit de openbare tribunes. De lieer Fleussu, van Luik, herinnerde dat de tegenwoordige Minister Dechamps zich ten tijde van het Congres door ultra revolutionaire schriften deed kennen. Hierna heelt hij de zaak van Retsin aangegrepen. Die man is in twee jaren uit den staat van dienstbode tot dien van ontvanger met 5 a 6,000 firs, bezoldiging opgeklommen. Deze daadzaak is buitensporigwille keurig, ongelooflijken toch waar. Is cr nu wel sprekender bewijs van den verborgen invloed van zekere partij. Die kerel was niet slechts een ontrouw en onbekwaam beambte, maar ook een doortrapt schijnheilige; want volgens zekere geruchten bedroog hij de godvruchtige incnschen, verkoopende hun konijnenbeentjes voor reliquicn van Heiligen. Retsin heeft verders gepoogd het Openbaar Ministerie om te koopen hij heeft zijne reglers bedreigdzeg gende dat hij binnen 6 maanden wel zoude vrij zijn. En zieteer die tijd nog verstreken wasstond hij op vrije voetendoor hevel van den Alinister van Justitie, den Heer de Theux. De ergernis hierdoor gegeven is des te grooterdaar de Alinister geen woord gesproken heeft om zich te verdedigen. Diensvolgens heeft de Heer Fleussu gevraagd dat al de stukken over Retsin ten burcle werden nedergelegd. Dit voorstel werd van alle kanten ondersteund en het rumoer zoo groot dat de Baron d'Anethan zijn woord moest geven, dat hij des anderen daags ten minste een deel der stuken zou inbrengen. In de volgende zitting gaf de Alinister eenige stukken, doch niet alle, onder voorwendsel dat eenige verloren warenen wilde bewijzen dat hij be drogen was, en had nu bevolen Retsin weder gevangen te zetten. AntwNieuwsblad.) Brieven uit den Amerikaanschcn slaat vail den Missouri 'ontvangen melden dat de Ecrw. lieer de TheuxBelgischen Jesuit en broeder van onzen Minister van Binnen!. Zaken aldaar is overleden. AKAPEMIE-NIE UWS PROMOTIE AAN DE LEYDSC1IE IIOOGESCHOOL. Den 27sten April de Heer F. J. Leroi, van Rotterdam, in de Afedicijnen, na publieke verdediging zijner Dissertatiede Irritabilitate Musculorum. Z. AI. heeft goedgekeurd de door de Kerkcradcn der Hervormde Gemeenten te Alonnikendam Zuidzype, Tsumlierlicurn cn Sqhraad uilgehragte beroe pen op DD. Brocdelet Dz. te Durgerdam, Wanrooy te Kwadijk, Cannegietcr AVz. te Arum, de Boer te Hall urn, en den Candidaat J. II. Seemerink. OVERTOGT OYER DE LANDENGTE YAN PANAMA. Vervolg van N°. 49.) Cruces ligt op een kleine hoogte, en de weg leidt weldra door een digt bosch en is meestal slechts breed genoeg voor een muilezel. Hoewel die weg de slechtste is die ik ooit betrad en in de wereld weinig zijns gelijken moge hebben, verdient de Spaansclic Regering allen dank voor die onderneming, en deze geeft tevens een maatstaf om de geweldige zwarigheden van een ka naal te berekenen. De eenige zwarigheid die deze weg niet heeft, is die van groote steilten. Het vermijden daarvan heeft den aanleg zeer verzwaard de eerste hel ft van den weg loopt wel voor een vierde door gesprongen of uitge houwen rotsenhet pad zelf is zoo smaldat alleen de bewonderenswaardige zekerheid der muilezels het veilig kan betreden de ruiter is altijd in vrees om zijne knieën tegen de rotsen te stootenof hij een misstap een val te

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3