OOSTKXRIJK. KRAKAU, 12 April. De Commissie van onderzoek is in de laatste 8 dagen zeer werkzaam ge weest met het verhooren der gevangenen van de 250 verhoorden zijn er reeds 215 onschuldig verklaard en terstond in vrijheid gesteld. HOUT GISTE PESTH5 April. Ten verneemt, dat er na afloop van de aanstaande Koflijveiling te Amster dam opzettelijk een schip zal bevracht wordenhetwelk regtstreeks naar Wcenen zal varen om de reis in 5 weken afteleggen. Uit Nederland zal het door een stoomsleper naar Frankfort gebragt worden, van daar op den Mein met trekpaarden naar Bamberg, dan op bet Lodewijks-kanaal naar den Donau en zoo stroomafwaarts naar Wecnen. Valt deze proeve gunstig uit, zoo zou het waarschijnlijk niet meer tot de hersenschimmen gerekend worden, een schip uit Nederland in 6 of 7 weken tijds te Pesth te zien aankomenen is slechts eenmaal de stoomsleepvaart op den Donau tot Regensburg of misschien zei Is tot Donauwcrth geregeldzoo zal waarschijnlijk de Ilongaarsche handel met de naburige lauden in Duitsclilandwcrwaarls de natuur hem zijne strekking heeft aangewezen, en vooral naar de streken van Mein en Rijn, niet onbeduidend toenemen. Journ. der Oost. Lloyds. pruissen. BERLIJN, 18 April. Z. M. de Koning heeft bij een Kabinets-bevcl van den 11de» dezer de Bank alhier gemagtigdom, overeenkomstig de oorspronkelijk aan haar verleende, doch sedert verscheiden jaren niet uitgeoefende bevoegdheid wederom Bank- i noten van 25, 50, 100 en 500 rijksdaalders uit te geven, en wel tot een bedrag van 10 millioen daalders, zullende die Banknoten hij alle landskassen als klinkende munt aangenomen en ten allen tijde hij de bank tegen geld in- gewisseld moeten wordenterwijl van het uitgegeven bedrag der Banknoten steeds een derde in geld of zilver-baren, een derde in gedisconteerde wissels en een derde in beleende onderpanden in de kassen der Bank moeten voorban den zijn. Deze maatregel is genomen wegens de noodzakelijkheid om die Bank de vercischte uitbreiding te gevendie zij wegens haar toenemend han- 1 delsverkeer behoeft. Bij een ander Kabinets-bevcl heeft de koning aan den Minister van Finanticn zijn voornemen te kennen gegeven om de vergunning te verleenen tot de oprigting in de Provinciën van bijzondere Banken door Maatschappijen, onder solidaire vcrpligting van alle aandeelhouders en onder zoodanige nadere voorwaarden als tot verzekering van het openbaar crediet noodig zullen geacht worden. Den 15 dezer is hier eene groote boekdrukkerij afgebrandwaarin daags te voren nog nieuwe persen geplaatst warenbenevens een aanzienlijk meubel magazijn en een schrijnwerkers-winkel. Hel onweder, dat op tweeden Paaschdag in onderscheiden streken gewoed heeft, beeft zich ook in Duitschlanden bepaaldelijk aan de kusten van de Noord- en Oostzee doen gevoelen. Te Inschide was een man door den bliksem gedood en een te Vcgelsack. Het horlogiedat deze in zijn vestzak droeg was vcrmorscld en zijne laarzen van een gescheurd. EIVGELAND. LONDEN, 18 April. H. M. beeft de eerste proeven gekocht van shawls volgens eene nieuwe uit vinding geweven; volgens dezelve kan één man twee shawls te gelijkertijd vervaardigen. De uilvinder is een zeker fabriekant Kerr te Paisley. Door de Regering zijn 200 vaten maïs naar Ierland gezonden, om in den nood der bevolking te voorzien. Den 16den is alhier aan verval van krachten gestorven zekere John Jacob, oud 70 jaren. Hij was in een ziekenhuis van het Kerspel van St. Lukas overgebragt, en na zijnen dood vond men in zijne woning aan schuld brieven en goud voor eene waarde van 8,655 (ƒ103,860). Zijne kamer vertoonde bet tafereel van bet verschrikkelijkst gebrek. De geneesheer die hem de laatste hulp heeft bewezen verzekert dat die man zich beeft gedood door aanhoudende ontberingen. Hij heeft zijne bloedverwanten nimmer doen kennen. Het schijnt, dat hij het middel gevonden had om te leven, zonder bet gebruik van voedsel, door middel van inwrijvingen met olijf olie, waar mede hij iederen dag zijn ligchaam verzadigde. De koopvaardij-vaart heeft thans groote behoefte aan volkzoodat ma trozen die van verre togten terugkomen, weer dadelijk worden aangenomen; de maandgelden zijn daardoor verhoogd. De officiële staat van inkomsten en uitgaven geeft op, dat de eerste de laatste over het jaar met den 5dcn April geëindigd, overtroffen hebben met 2,330,599 hierbij waren 700,000 oorlogsbelasting uit China. In 1845 zijn in Engeland 118,825 huwelijken voltrokken, van welke 110,047 volgens de gebruiken der Protestantschc Engelschc kerk; 5,987 mannen en 16,003 vrouwen waren minderjarig, 15,619 waren weduwenaars 10,579 weduwen 38,021 mannen en 56,965 vrouwen (dus verre de grootste helft van het getal der gehuwden) konden hunnen naam niet tcekenen. In de twee vorige jaren was het getal gehuwden nog meer geweest. Schotland is in dit oogenblik in de mode in Engeland. Al de Lords, al de rijke grondeigenaars willen een verblijf in de Hooglanden hebbenzij ademen daar vrijeren daar de Lords van de Hooglanden zeer verkwistend zijn, zoo zijn thans onderscheidene kasteden, beroemd door geschiedkundige overleveringenin dezen tijd tc koop. De Koningin van Engeland moet Schotland voor de derde maal den volgenden zomer bezoeken, om er in de zuivere berglucht hare gezondheid te herstellen, zegt de Scotsman, die door de koortsachtige lucht van Londen verzwakt is. De bekende pillen-verkooper Morrison heeft van 1830 tot 1844 alleen aan zegelgeld voor de stempel van zijne pillendoozen 103,000 (ƒ1,296,000) aan het Rijk betaald. Welk een goudmijn moeten dan wel die pillen \oor den verkooper wezenen tegen welk een heirleger van wezentïijke en ingebeelde kwalen moet de ligtgeloovigc menigte, die milliocnen pillen wel slikken! Er waren den 13den en 14dcn weder verregaande ongeregeldheden in de stad Tipperury in Ierland voorgevallen bij afwezigheid van den eersten magistraatspersoon heeft het gemeen eerst de politiebeambten vrecselijk mis handeld vervolgens de meel-magazijnen geplunderd en toen de winkels ver nield de stad ziet er uit of ze door een leger der Sikhs ware verwoest. In eene steenkolenmijn in het Graafschap Stafford heeft daags na Paschen een vreeselijke ontploffing plaats gehadwaardoor 5 werklieden gedood en onderscheiden andere gewond zijn. Een der werklieden was met licht in de m'jn gegaan zonder de noodige voorzorgen te nemen. De Standard meldt, dat mm er ernstig over denkt om eene eleetrisch- lelegrafische lijn, onder de zee door, lusschen Engeland en Frankrijk aan tc leggen, en wel van Kaap Grisnez in Frankrijk lot South-Foreland in Engeland. Reeds zou bet noodige verlof tot de uitvoering door de beide Regeringen gegeven zijn. Eene dergelijke gemeenschap zou aangelegd worden lusschen Engeland en Ierland, van Holyhead naar Dublin. Eene aanzienlijke vergadering van kooplieden alhier heeft beraadslaagd over een plan van den Luitenant Waghorn, om de gemeenschap met Australië door eene stoombootvaart te bespoedigen, en wel door een station tc Singapore te vestigenvan waar de bootenna Java te hebben aangedaante Port Jackson en Sidney zouden aankomenmen zou dan den togt binnen twee maanden kunnen doen, terwijl daartoe thans ruim vier vereischt worden. Eene commissie is benoemd om de zaak verder in overweging te nemen. FRANKRIJK. PARIJS, 21 April. Het Gercgtshof der Pairs is heden ten een ure vergaderd. Er waren 222 leden tegenwoordig. Tot Commissarissen om den Kanselier bij te staan zijn verkozen de Hertog Decazesde Graaf PortalisBarthe, Franc-Karré, Girod de l'Ain en Mérilhou. De Koninklijke rijknecht, Millet, die het eerst den muur heeft beklom men en Lecomte gevat, is dadelijk tot onder-Pikeur der Koninklijke stallen benoemd, en zal bovendien eene gouden medaille ontvangen. De moorde naar schijnt alle maatregelen genomen tc hebben, om te ontvlugten, hetgeen hem ook zonder de vlugheid van Millet misschien zou gelukt wezen, daar hij dadelijk het bosch had kunnen bereikenwaarmede hij door en door be kend was. De Moniteui weerspreekt het gerucht door het Journal des Débals medegedeelddat bij den Minister van Binnenlandschc Zaken brieven zouden ontvangen zijn, waarschuwingen behelzende tegen den aanslag op den Koning. Men heeft bier even als in Engeland en Beijcren een genootschap opge- rigt tot bescherming der dieren, hetgeen zich ten doel stelt, de middelen te beramen om de barbaarsche behandeling der dieren tegen te gaan en hun welzijn te bevorderen. De Regering beeft de oprigting van dit genootschap bekrachtigd. VALENCIENNES, 18 April. Laatstleden Maandag is het dorp Beauvois door een geweldigen hoos getrof fenheeft een stecnen huis gedeeltelijk vernield en hier en daar schade aan de daken tuegebragt. De hoos heeft een sterke zwavellucht nagelaten, en twee kinderen zijn een uur lang buiten kennis geweest, een van een jaar heeft geweldige brakingen gehad. TOULON, 17 April. Het Russisch smaldeel is ten 4 ure naar Algiers gestevend. Het verblijf van den Grootvorst Constantiju alhier heeft tusschen de Russische en Franschc zeelieden veel toenadering te weeg gebragt. Vele Russische Officieren spraken het Fransch met gemakde Grootvorst zelf is zeer te vrede geweest en wederkcerig heeft ieder die hem genaderd iszijne minzaamheid en eenvou digheid geroemd. Ook heeft men de verscheidenheid van zijne kennis en weetgierigheid opgemerkt. Het speet hem den Prins de Joinville niet ontmoet te hebben. Het is een merkwaardig schouwspel om in twee groote rijken, aan de beide uitersten van Europa, twee jonge Prinsen te zien, die zich in dien jeugdigen leeftijd aan de studiën cn vennoeijenisscn van een ernstige en cdel- werkzame levenswijze wijden. BELGIE. BRUSSEL, 21 April. De Kamer der Vertegenwoordigers heeft gisteren weder begonnen zitting tc houden. De nieuwe Minister van Binnenl. Zaken, de Thcux heeft toen het eerst gesproken en gezegd, dat het Ministerie plan had om de gematigde staatkunde die sedert 1330 bestond, te handhaven. De Minister van Finan- tiën heeft daarop verscheiden begroeiingen voor het volgend jaar ingediend alsmede een crediet aangevraagd van 5,000,000 fr. voor het Departement van Oorlog. Verder is nog gesproken over de plaats gehad hebbende ministeriële krisis. De Regering wenschte dat ook de wet op het middelbaar onderwijs in deze zitting wierd behandelden zal het mogelijke doen om dit vraagstuk in ccn vaderlandlicvendcn geest van verzoening op tc lossen.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3