iÜJ 1 TEiM L A JN DSC HE BEiUGTKJM. Ilerv. gemeente te Utrecht; N. Nienliuis Sinninghe, Predikant bij de Ned. Hervv gemeente te Niehovc; C. W. Pape, Predikant der Ned. Herv. gemeente te Heusdcn, en E. L. Siegman, Predikant der Dcd. Herv. gemeente te Deldcn. Heden middag is er diner van 20 couverts op het Paleis. Deren avond keert Z. M. naar 's Gravenhage terugdoch zoo men met ge noegen verneemt, met het blijvend voornemen, om aanstaanden Maandag met H. M. de Koningin, benevens HH. KK. 1111. de Prius en Prinses van Oranje en de Prinsen Alexander en Hendrik terug te komenen alsdan een weck te vertoeven. Dezelfde vernielingen onder het te veld zijnde vee, welke men voor ecnigen tijd in Noord-Holland aan de overzijde van het IJ bemerkte, en die destijds aan het daarzijn van ccnig vreemd roofdier werden toegeschrevenherhalen zich sedert een paar weken in de streken zuidwaarts van deze stadonder Nieuwer Ainstcl en aangrenzende gemeenten. Over de oppervlakte, begrepen tusschen Hoeksjan aan de Legmcer, den Uithoorn en den Overtoom, zijn in dit kleine tijdverloop bijna honderd schapen dood of stervende op het land gevonden, half verscheurd, met doorbeten keel en sommige zelfs met verbrij zelde pooten in den cenen nacht van eergisteren, nabij den Uithoorn, niet minder dan 40. Het schijnt uitgemaaktdat deze vernielingen aan honden moeten toegeschreven worden, ook is een dier dieren, die in de weide verrast werdop bevel der overheid gedood. Men moet wenschendat overal door verdubbelde waakzaamheid der regeringsmagten en zorg dergenen, die honden bezitten getracht zal worden aan zoo zonderlinge en voor de veehouders zoo schadelijke voorvallen weldra een einde te maken. UTRECHT, 22 April Aan de Regering is een plan ingediend voor cenen aan te leggen spoorweg van Dordrecht over Gorinchem naar Tielen van daar over Wageningen naar een nader te bepalen punt van den Rijnspoorweg. De voordcelen van dit plan voor den handel worden daarbij aangetoond. Te Arnhem is dezer dagen weder doorgekomen eene aanzienlijke hoe veelheid landverhuizers, komende uit de gemeente Winterswijk meest allen liehoorden tot de geringere volksklasse. Zij hopen in een ander werelddeel te vinden wat hun hier ontbrak. VUISSINGEN, 21 April. Eergisteren is bier aangekomen 's Lands fregat de Zwaluwkomende van Oost-lwlië, en aan boord hebbende de geschenken van den Keizer van Japan voor onzen Koning. De bevelhebber van den bodem de Kapitein 't Hooft zal ze aan Z. M. ter hand stellen. Wij vernemen dat al de officieren, die deel genomen hebben aan de ambassade naar Japan, door den Keizer zeer beleefd zijn onthaald, en zij van hem rijke geschenken hebben ontvangen. MAASTRICHT, 20 April. Den 18llcn is op bet bastion St. Antoinc het gedenkteeken ter gedachtenis van den Luitenant-Generaal Destombe ontbloot en voor bet publick toegan kelijk gesteld. Het is van zwart marmer, fraai gebeeldhouwd, met het opschrift BARON DESTOMBE IUITEN ANT-GENERAAL OPPERBEVELHEBBER DEZER VESTING geb. 6 Sept. 1787 gest- 18 Febr. 1845. liet is ontworpen door den Architect Sanders cn vervaardigd door rlen beeldhouwer L. Lccomte. OOST'IIVDIE. BATAVIA, 24 Februarij. De kwijning in den handel duurde sedert October voortin den beginne veroorzaakt door het uitgeven van wissels door het Gouvernementcn later door gcldschaarschtc en eene agiotage op het bankpapier, het eenig geldmid del waarin de transactiën plaats vinden. Het Gouvernement beeft nu echter bekend gemaakt dat het, met intrekking, zoo veel doenlijk, van het bank papier, koperpnpicr en koperen duiten, spoedig een ander papier, onder den naam van recepisscn uit zou geven, hetwelk gelijk zou worden gesteld met liet zilver, cn waarvan iedere gulden 120 duiten houden zal. Er had toen eene vergadering der Javaschc Bank plaats gehadCn waarin bepaald werd de reccpis aan te nemenhet bankpapier in te trekkenen een ander papier uit te geven, verwisselbaar in recepissen. Men hoopte dat, wanneer dit een maal geregeld in werking zal zijnde handel daardoor veel zou worden op- gebeuid en een geheel ander aanzien verkrijgen, hoewel sommigen het nog wcnschclijker zouden achten dat het mogelijk ware een reëel zilver circulerend medium in de Kolonie te houden. De producten waren bijna allen uitgevoerd of besproken. Van suiker werd alles wat voorhanden was door het Gouvernement, om de schepen te laden en door particulierenopgekochtterwijl ook alle rijstdie tot de helft van April kon voorkomen voor ilollandsche rekening weggekocht werd. De toen alhier zijnde, door de Ncderlandschc Handel-Maatschappij bevrachte schepen zouden met product van den vorigen oogst lading krijgen, die, welke ver wacht werden denkelijk niet voor Junij of Julij afgezonden kunnen worden. Onder de berigtcn wegens de partikuliere schepen behoort dat de Castor en de Drie Maria's naar China zouden gaan, van waar men de vracht van ICO tot ƒ180 per last, en 15 pCt. noteerde. De Anthonij was voor rekening van de reedei ijde Heeren A. van Hohoken en Zonenladende. Volgens een dagblad van Sincaporc, van 12 Februarij, namen de Nedcrlandsche autoriteiten te Rhio zeer ernstige maatregelen tot uitroeiing der geheime genootschappen onder de Chinezen. Een honderdtal deelnemers van zoodanige vercenigingen was in hechtenis genomen, en onder de overigen heerschte zoo groote schrik dat ruim vijftien honderd hunner van Rhio naar Singapore geweken waren. Datzelfde blad spreekt van eene expeditie, die het Nederlandsch-Indisch Gouvernement tegen Balie uitrustteomdat de Rajah beschuldigd werd de tractaten geschonden te hebben. BOMBAY, 1G Maart. Eene kalmte, even volkomen als onverwacht, is gevolgd op de woeling, die voor eenige maanden onze politieleen hemel beroerde. Toen Goolaub-Singli zich had onderworpen aan onze voorwaarden begaf tie jonge Maharajah zich uit eigen beweging naar ons kampom zijn leedwezen over het gebeurde uit te drukken en te kennen te gevendat hij de vriendschappelijke betrek kingen inct ons, op weiken voet dan ook, weder wensehte aan te knoopen. De gestelde voorwaarden waren de overgave van de beschermde staten aan deze zijde van den Sutledge, verbeurd verklaard door de proclamatie van den 13ileu December; en de vereeniging van het terrein tusschen den Sutledge en den Beas met ons grondgebiedal hetwelk onze inkomsten met een half mill. onzen grond met 5 000 vierk. mijlen en onze onderdanen met een mill, nieuwe vermeerdert. Het Khalsa leger de bron der vorige onaangenaamhe den is ontbondenen alle tegen ons gebruikte kanonnenbuiten de 220 stukken, welke wij reeds verkregen hadden, zijn in onze handen overgeleverd. Op den 20slcn Februarij legerden onze troepen zich voor Lahore; de Maharajah werd door eene eerewacht naar zijn paleis geleid. Op den 22stcn nam eene afdceling de citadel en een gedeelte van het paleis in bezit. Op den 2Gs,crl zoude het eerste half rnillioen van de schadeloosstelling betaald worden. Bijna alle opperhoofden der Sikhs hebben zich overgegeven of hunne onderwerping ingediend; en sedert wij de grenzen zijn overgetrokken, hebben wij geen we derstand of onwil ondervonden. Omtrent 30,000 man der Khalsa-troepen bleven nog ecnigen tijd vereenigd zij waren van 40 stukken voorzienmaar dewijl de artilleristen dezelve hadden verlaten cn alle opperhoofden zich aan den nieuwen staat van zaken onderworpen haddenwerd er geboden den sol daten de achterstallige soldij te betalenmen verwachtte, dat de soldaten hunne wapenen zouden nedcrleggen en uit elkander gaan. Er werd veronder steld dat het leger tegen den 10l,c,, Maart zou opbreken welligt bevindt het zich op dit oogenblik reeds binnen onze grenzen. De troepen van Seinde trekken nog hoóger op, inaar daar zij hunne kanon nen van zwaar kaliber en hunne pontons hebben achtergelaten, kunnen zij gecne wezenlijke dienst doen. Sir C. Napier heeft den 22slc" Bahawulporc verlaten op den lsten Maart had hij Fcrozeporc nog niet bereikt. Zijn trac- tement als Gouverneur van Seindeis van 7,200 gebragt op 9,600 zijn aandeel in den buit bedroeg 70,000 De gezondheidstoestand en de rust van Seinde laten weinig te wenschen overigmet uitzondeiing van eenige zeldzame gevallen van cholera te Kura- chee, cn wij herinneren ons geen tijddat de dagbladen van Calcutta cn Madras zoo geheel zonder nieuws warenten minste met betrekking tot Punjaub. N. Rolt. Cour. Men berekent, dat van de 60,000 man, waaruit het leger der Sikhs voor twee maanden bestondeen derde deel in de gevechten en bij den terug- togt over de Sutledge is omgekomenen dat een groot deel gewond is. Aan de Engelsehc zijde zijn er 70 oiEciercn 1313 manschappen gesneuveld, en 244 officieren en 4,800 manschappen gewond, van welke later vele overle den zijn. ZWITÜERLAlil). De Commissie benoemd door de Constituerende Vergadering van Bern heeft haar werk geëindigd en in liet licht gegeven. De grondslagen der ont worpen constitutie zijn zoodanig als men het kon voorzien. Zij stellen de souvciciniteit van het volk cn het algeineene slemregt op den voorgrond. Al de burgers van het kanton en al de Zwitsersche burgers sedert één jaar in het kanton gevestigd, zijn kiezers op den ouderdom van 21, cn verkiesbaar op dien van 25 jaar. Het kanton wordt verdeeld in kiesdistricten die bijna even groot zijn. De verkozen vertegenwoordigers vereenigen zich in eenen Grootcn Raad. Deze Raad wordt ieder jaar vernieuwd en benoemt een Voorzitter, die na de aftreding niet weder verkiesbaar is. De Afgcvaardigen kunnen door hunne kiezers teruggeroepen worden wanneer zij hun vertrouwen hebben verloren. Zij kunnen noch pensioenenen noch eercteeken van vreemde Mogendheden ontvangen. ITALIË. NAPELS, 8 April. De Koning laat vijf nieuwe stoombooten bouwen ter bevordering van eene snellere gemeenschap met de steden op de kust van Sicilië. Eene Napelsche Maatschappij zal met Mei een onmiddelijk vaart openen van Marseille op Na pels met vier nieuwe stoombooten. De handel is bier zeer levendig. MILAAN, 14 April. Er hebben zich eenige verontrustende verschijnselen vertoond, daar in den aanvang van deze maand des nachts afzonderlijk staande schildwachten door geweerschoten vermoord zijn. Er zullen bier binnen kort aanzienlijke versterkingen van soldaten komencn over het geheel zijn zulke uitgebreide maatregelen van voorzorg genomendat elke poging tot opstand dadelijk zal kunnen beteugeld worden.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2