LEYDSCHE COURANT. N°. 49. VRIJDAG, 24 APRIL. BENNEKLANDSCHE BERIGTEN. Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. De Prijs dor Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN23 April. De voorbereidende werkzaamheden tot de Gazverlichting te dezer Stede zijn thans zoo verre gevorderd dat men eerlang een gebouw denkt op te rigten op de Stadsvestwal in de nabijheid der Mare Poortter vervaardiging van het loopend Gaz. De Burgemeester en Assessoren van Benthuyzen, zullen den 28slen dezer in het Gemeentehuis aldaar aanbesteden het inrigten van een buis tot School- locaal, cene Onderwijzerswoning en Raadkamermet de levering van alle daartoe benoodigde materialen. De Ned. Stoompost meldt, dat Z. M. de Koning de reis op Maandag avond per spoortrein van 's Gravenhage naar Amsterdam in één uur en zeven minuten heeft afgelegd waarvan 5 minuten voor het innemen van water in Veenenburg moeten worden afgetrokken. De trein werd getrokken door de loco motief Amsterdam. De locomotief Haarlemdie als éclaireur den trein voor- uitsnelde, volbragt de reis in 58 minuten. Alles is, zoo als gewoonlijk, in de beste orde afgeloopen. Uit eenen vergelijkenden staat der maandelijksche ontvangsten bij den Ilollandscbe spoorweg, van 1839 tot en met 1845, voorkomende in den Ned. Stoompostblijkt, dat de ontvangsten waren, als volgt: in 1839 ƒ41,765.19; in 1840 ƒ168,833.30; in 1841 ƒ137,198.61; in 1842 210,574.34 in 1843 ƒ338,898.90; in 1844 ƒ589,230.42 en in 1845 643,985.58. 'sGRAVENHAGE, 23 April. De Minister van Marine zal zijne gewone audiëntie op Vrijdag nog niet geven; hij neemt overigens in beterschap toe. In de Zitting der Tweede Kamer van Dingsdag den 21slen dezer is de wet ter gemoetkoming wegens militaire inundatien ter somme van ruim ƒ600,000 aangenomen. In de vorige Zitting en in deze hadden elf ledende H. H. de Backer, Mntsaers, Telting, Storm, Romme, v. Dam v. Isselt Wichers, Sasse v. Ysselt, Timmers Verhoeven, Egter, en de Jong v. Beek en Donkvoor de wet gesproken zeven Ledende H. H. BoreelCost Jordens Luzacde Kempenaer, Jongsma, v. Harencarspel en Panhuys hadden er zich tegen verklaard. Bij de stemming waren er zeven leden afwezig, namelijk de H. H. Anemaet, v. Ryckevorsel, den Tex, Akerlaken, v. Leeuwen, v. Heioma cn Star Busmande wet is aangenomen met 26 tegen 25 stemmen. Tegen hebben gestemd de H. H. de Man, Verwey Mejan, de Kempenaer, Jongsma, v. Heemstra, Cost Jordens, v. Naamen, de Monchy, Lycklama, Scheers v. Harencarspel, Gevers, Telting, Hoffmann, v. Panbuys, Enschedé, Uytwerff Sterling, v. Nagell, Luzac, Faber v. Riemsdyk, Duymaer v. Twist, Boreel, v. Haersolte, Modderman, Bleyswyk en Bruce. Niets meer aan de orde van den dag zijnde, wordt de Zitting gescheiden. Het algemeen verslag der Centrale Afdeeling omtrent het wets-ontwerp strekkende tot verhooging van in- en uitvoerregten op sommige goederen, die uit België middellijk of onmiddelijk worden in- of derwaarts uitgevoerd uitgebragt in de zitting van den 215lct> April 1846, behelst hoofdzakelijk bet volgende: Schoon de maatregelen bij het besluit vastgesteld cene algemeene strekking hadden, bleek het nogtans, zoowel uit de keuze der artikelen waarvan de regten verhoogd werden, als uit de bepaling van art. 2, dat die maatrege len bestemd waren om in de allereerste plaats België te treffen. In de memorie van toelichting werd nader de noodzakelijkheid betoogd om door krachtige maatregelen van wedervergelding den handel en de nijver heid van Nederland te waarborgenonder anderentegen het verderfelijk stelsel der differentiële regten. Bij het voorloopig onderzoek in de afdeelingen heeft de zeer groote meer derheid verklaarddat ofschoon zij in het algemeen afkeerig was van alle maatregelen van represaille, zij niettemin, uit aanmerking van de omstandig heden, waarin zich dit land tegenover Belgie geplaatst vindt, geneigd was om door aanneming van het wets-ontwerp met de Regering zamen te werken tot het doel, om dien Staat te nopen tot opheffing van de bezwaren, welke uit deszelfs handelsstelsel voor Nederland voortvloeijen. De Groote meerderheid heeft nogtans verlangd, om de voordragt in dier voege gewijzigd te ziendat de verhooging van regten alleen op België toepas selijk zou zijn. Hierop heeft de Regering aan de Kamer aangeboden een gewijzigd wets ontwerp behelzende maatregelen tot bescherming van de belangen van Ne derland tegen de voor deszelfs handel en nijverheid hoogst schadelijke bepa lingen welke achtereenvolgens in de handelswetgeving van België zijn opgenomen. De alzoo gewijzigde voordragt heeft het onderwerp uitgemaakt van nieuwe beraadslagingen in de afdeelingenwaarbij 41 leden zijn tegenwoordig geweest. Bij die gelegenheid hebben sommige ledenuit aanmerking dat er reeds weder een geruime tijd is verloopen sedert de jongste mededeeling in Com- mitté-Generaal van den staat der onderhandelingen met België, het verlangen geopenbaardom deswege van de Regering nadere openingen te ontvangen ten einde op de hoogte van het standpunt te worden gebragt, waarop die onderhandelingen op dit oogenblik staan. Nog zijn eenige weinige leden bij het nader onderzoek der voordragt terug gekomen op het vroeger geuit verlangen, om den termijn voor den duur van de werking der wet, in stede van op één jaar, te bepalen op zes maanden. Heden middag heeft de Kamer weder cene Zitting gehouden. De Cen trale afdeeling heelt haar algemeen verslag uitgebragt nopens het voorstel van den Heer van Rosenthal. De beraadslaging daarover zijn bepaald op aanstaan den Maandag. Voorts is in de Zitting van heden ingekomen een ontwerp van wet van 12 Maart 1818, met het doel om de Haringvisscherij vroeger te doen uitloopen. Verzending aan de afdeelingen. Ook hebben de Afdeelingen zich heden morgen bezig gehouden met het onderzoek van de ontwerpen van wet betrekkelijk de Pensioenenten aanzien van den weg van Maastricht naar de Geldersche grenzen en de werken aan de Dedemsvaart. Na de openbare Zitting heeft de Vergadering, op voorstel van den Heer van Dam, eene bijeenkomst met gesloten deuren gehouden. ROTTERDAM, 22 April. Heden middag zou alhier, op de plaats Concordia, de Heer de Ruyter zijne eerste] luchtreis ondernemen. Omstreeks drie ure werd de ballon losgemaakt, de Heer de Ruyter nam in zijn schuitje plaats en steeg opter hoogte echter van de boomen gekomen trof hem hetzelfde ongeluk als 40 jaren geleden Madame Blanchard op dezelfde plaats overvielde ballon had nog gcene ge noegzame hoogte bereikt en eene schuine rigting aannemende slingerde de schuit tegen denzelfden boomwaarin die dame was blijven haken. Niet dan na het aanwenden van vele pogingenkon men het schuitje los krijgen het welk geheel uit zijn verband is gerukt, zoodat het niet mogelijk was daarmede een togt te wagen. De ballon is onbeschadigd geblevende Heer de Ruyter is voornemens aanstaanden Woensdag den togt te hervatten. GORINCHEM, 20 April. Een landman die den 17den dezer onder het naburige dorp Hoornaar mest reedgeraakte door het steigeren van het paard onder de karen werd daar hij de leidsels niet slechts in de hand had, maar tevens met zijnen eenen voet daarin was verward geraaktdoor het onstuimige dier een geheel eind wegs voortgesleurdwaardoor zijn beenover hetwelk reeds het wiel gegaan en dat daardoor gebroken wasgeheel als vaneen gereten scheen terwijl hij tevens aan het hoofd deerlijk gewond waszoodat hijniette genstaande hem, als eenig middel van behoud, het been was afgezet, in den nacht tusschen den 18den en 19den dezer overleden is. AMSTERDAM, 21 April. Gisteren avond is Z. M. uit de residentie hier aangekomenzoo als gemeld was, en heeft heden morgen gehoor verleend, hetwelk zeer talrijk bezocht was. Zoo wij vernemen heeft H. D. tot Ridders der Orde van de Ned. Leeuw benoemd, de Heeren: R. J. van der Meulen, II. Weyland en D. H. Wild schut, Predikanten bij de Ned. llerv. gemeente alhier; A. Ebeling, lid van den Stedelijken Raad alhier; P. van Eeghen, lid der Provinciale Staten van Noord-Holland; Jhr. Mr. C. Dedellid van de Arrondissements-Regtbank al hier J. E. van Someren BrandCommissaris van de Stedelijke Accijnsen en Belastingen alhier. Voorts zijn nog tot Ridders dier Orde benoemd de Heeren: D. C. de Dieu Fontein VerschuirCommandant der dienstdoende schutterij te Alkmaar en lid der Provinciale Staten van Noord-Holland; Jhr. H. II. Röellte Haarlem, Griffier van de Staten van Noord-Holland; Jhr. L. J. Quarles van Ufford, te Haarlemlid der Provinciale Staten van Noord-HollandPresident van den militieraad cn Wethouder dier stadA. FranckenPredikant bij de Ned.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1