Moeder cn Keizerin deze kommer treft, moge de Almagtige God in zijne on eindige genadebun rijken troost schenken. Ofschoon de dood een hardo slag is, bestaat er echter voor ben, die in Jezus gelooven, hoop cn troost. Onder deze Bnrialen worden echter vele onsterfelijke zielen verlorendie nog niet door het Christelijk geloof verlicht zijn. Moge de verlossing door Christus ijverig cn weldra verkondigd worden aan hen die haar nog niet kennen Ik wcnsch hartelijkdat als deze brief aan de voeten van onzen verheven Keizer cn van onze verhevene Keizerin zal gebragt worden, zij dien met welgevallen van hunnen getrouwen lïuriaat mogen ontvangen. En zoo moge danhoog geëerde Keizer en Keizerinde zegen van den God van Hemel en Aarde en van onzen Heer Jezus Christus op U rusten en U vertroosten. Uit de provincie Siberiëde Mongol-Buriaat uit den stam der Kebdaten getrouwe onderdaan Schagdur, zoon van Kinat. Den 22sten October 1844." ZWEOE1V. STOKHOLM, 25 Maart. De rijke bergwerken, welke in de laatste jaren in de Provincie Jutland ont dekt zijn zijn het voorwerp van speculatie geworden. Eene te Hamburg op- gerigte maatschappij heeft de loodmijnen van Ytter-Olden en de vroeger aan de kroon behoord hebbende zilvermijnen van Oefver-Olden aangekocht en hare werkzaamheden reeds begonnen. De loodmijnen zijn de rijkste, maar ook de zilver- en kopermijnen belooven voordeel, terwijl de groole wouden genoeg zaam houtskool opleveren, om er de smeltfabrijken van te voorzien. NOORWEGEN. CHRISTIANIA20 Maart. In den nacht van den 14den op den 15den zijn er te Nannstad niet ver van onze hoofdstad drie hevige schokken van aardbeving gevoeldieder van 2 k 3 seconden met tusschcnpoozen van 2 a 3 minntenverzcld van een sterk ge- druisch dat zich nog een paar seconden liet liooren, drie houten huizen zijn geheel ingestortdie van steen en hout hebben zware schade bekomenoveral zijn de ruiten gesprongende zwaarste meubelen van hunne plaats verzet. Hoewel men alhier meermalen aardbevingen beeft gehad is geene der vorige in hevigheid met deze te vergelijken. (Ook op het eiland Malta in de Middcllandsche Zee zijn den 28stcn Maart drie schokken van aardbeving gevoeld die de kandelaars in de kerken deden omvallen en klokken in beweging hebben gebragt. Men beeft die aardbeving ook op Sicilië en zelfs tot Alexandrie in Egypte waargenomen.) SPANJE. MADRID, 6 April. De Generaal Narvaez had last gekregen om 's avonds den 5dcn de stad te verlaten. Den 9dcn was hij zoo ziek te Burgos aangekomen dat hij niet in staat was naar Bayonne te vertrekken werwaarts bij zich vooreerst dacht te begeven, en waar thans ook de Infant Don Henrique zijn verblijf houdt, dia volgens een bevel van de Koningin, genomen onder het laatst afgetreden Ministerie van Narvaez, bevel had bekomen, om Spanje te verlaten en zich naar Frankrijk te begevenbij was te Bayonne met vele eerbewijzen ont vangen. De wet op de beurs zou de 15dcn dezer in werking worden gebragt. ITALIË. ROME, 29 Maart. Men ziet bier eerdaags de benoeming te gemoet van 8 Bisschoppen voor de Russische provinciën. Er waren verscheiden bijeenkomsten der Ministers gehoudenom te be raadslagen over bet doelmatige van eenige wijzigingen in het beheer van de Romagna. Onder deze behoorde hoofdzakelijk, dat voortaan alleen te Bologna een Legaat, maar in de overige legatien slechts Vice-Legaten zouden aangesteld wordenhopende men daardoor eenheid in het bestuur te brengen en vele aanleiding tot klagten weg te nemen. Men vreesde nog voor nieuwe ondernemingen der uitgewekenen, zoodat zoowel de Sardinische als de Oostenrijksche Regeringen waren aangezochtom eenige oorlogschepen tot bewaking der kusten af te zenden. PRUISSEN. BERLIJN, 9 April. De dagbladen bevatten het volgende: Een Evangelisch Candidaat huisleeraar te Keulendie sedert eenige we ken naar zijne woonplaats was teruggekeerdwas verdwenen zonder dat men een spoor van hem vond. Al de aanvragen te Keulen, bij bloedverwan ten en bekenden bleven vruchteloos en bragten de belanghebbenden al meer cn meer in angst. Nu verspreidde zich een gerucht, dat men in een boschje op den avond van zijn verdwijnen klaagtoonen gehoord had. Men doet nazoek en vindt splinters van den stokdien de verdwenen persoon plagt te gebrui kenmen zoekt des te ijveriger cn vindt eindelijk opgegraven aarde, en bij het doorgraven stoot men weldra op het lijk van den Candidaatmet elf wonden bedekt, waarvan geene doodelijk was. De vermoorde was dus levend begraven geworden, en daar bij met al zijne kleedercn, gouden ketting enz. onder de aarde gebragt was, daar voorts een opziener van den ijzeren spoorweg aldaar door de werklieden doodelijk gehaat is cn de gedoode op dien avond toevallig juist als die opziener gekleed was, vermoedt men, dat bij als een onschuldig offer voor dien man bij vergissing omgebragt is. In Posen was berigt ontvangendat in het noorden van Hongarije on lusten zijn uitgebroken. SAKSEN. DRESDEN, 6 April. Eergisteren is hier de Synode der Duitsch-Katholijken begonnen, waarop 16 gemeenten worden vertegenwoordigd. De leerstellige punten worden niet in beraadslaging gebragt, doch onderscheiden artikelen der oorspronkelijke sta tuten zijn herzien en onder anderen is dan ook bepaald, dat de boetedagen, de NieuwejaarsdagHemelvaartsdag en die van Maria-boodschap niet meer gods dienstig zullen gevierd worden, maar daarentegen wel de dag van de groote Kerkhervorming in de 16de eeuw, namelijk de 31stc October. Alle afgevaardigden verklaarden zich er tegendat bet aan leken ver gund zou zijn godsdienstige toespraken aan de gemeente te houdendoch de beslissing daarover is voor een algemeen Concilie bewaard. Verders is nog beraadslaagd over de grondslagen van een Synodaal reglement, en de maat regelen tot betere voorziening is de behoeften van sommige kleine gemeenten. MARBURG. 31 Maart. De verlaging der inkomende regten in Engeland oefent een grooten invloed op den prijs van het vleesch alhier. Er zijn thans weken geweest waarin men 100 stuks hoornvee derwaarts zond, en men slagt veel vee hier om het vleesch naar Londen te zenden, waartoe eene menigte stoombooten inet groole snelheid dienst doen. Waarschijnlijk zal het vleesch en het vee een even be langrijke tak van uitvoer naar Engeland worden als die der boter, groenten en vruchten. Deze omstandigheid zal eene magtige aanleiding geven tot verhoo ging der waarde van het vee in Noord-Duitschland. Men schat het getal van het hoornvee in 1845 naar Engeland overgebragt op 6 a 7000 stuks, en ver langt hier zeer naar de opening van den spoorweg van hier naar Berlin, om den toevoer te bespoedigen daar de levensmiddelen hier gedurig in prijs ver- hoogen. ENGELAND. LONDEN, 9 April. De laatste berigten van la Plata loopen tot den lstcn Febrnarijzij ma ken gewag van den gelukkigen nitslag van een gevecht, dat te San-Carlos, omstreeks 6 mijlen boven Maldonadoheeft plaats gehad tusschen de troepen van Rosasaangevoerd door den Generaal Freire en het Britsche fregat de Eagle van 50 stukken. De Kapitein Martin, bevelhebber van dezen bodem heeft het vuur geopend tegen het corps der Argentijnsche troepen dat hij daardoor uit zijne stelling beeft gejaagd. De Generaal Freire, volkomen geslagen, heeft al zijne infanterie verloren. Het huis der vertegenwoordigers te Buenos-Ayres heeft met eenparige stemmen aangenomen de aanvrage van Rosas, van eene bijdrage van 2,300,000 dollars maandelijks, zoo lang de oorlog zal duren, en van die zelfde som voor drie maanden herwaarts. FRANKRIJK. PARIJS, 12 April. Bij Koninklijk besluit, is zijn zoon, de Prins de Joinville, tot Opperbevel hebber van het smaldeel in de Middellaudsche Zee benoemd. Z. K. II. zal zijne vlag hijschen aan boord van het linieschip Le Souverein, Kapt. Charner. Wegens de onzekerheid of zich de aaidappelen-ziekte dit jaar zal her nieuwen is dezer dagen uit Amerika zoo in ons land als in Engeland de zoo genaamde broodvrucht aangebragt, die in eerstgenoemd land tot zelfs aan de tafels der aanzienlijken met smaak wordt gebruikt. MEAUX, 9 April. Meer en meer wordt de hoop levendig op redding der negentien werklieden die bij Ferté Ia Jouarre niet verre van deze stad, des morgens den 4de" dezer onder de aarde zijn bedolven geraakt bij het graven van een' onderaardschen gang van een gedeelte van den spoorweg van Parijs naar Straatsburg. Men heeft den toegang van versche lucht zeer veel weten te bevorderen, cn hun met meer gemak levensmiddelen toe te voeren. Men vordert zeven tot acht Ned. ellen per dag en beeft hun berigt in welke rigling zij ter bevordering van hun behoud moesten graven. Als zij dit getrouw opvolgen, denkt men dat ze aanstaanden Zaturdag (11 April) bevrijd kunnen zijn, zoo niet kan het 36 tot 48 uren langer duren, alles zonder onvoorzien oponthoud. Zij zullen dan van den 4dc" tot den 12den dezer cn dus acht dagen als levend begraven zijn geweest. BELGIE. BRUSSEL, 11 April. Eergisteren nacht is in al de kazernen en herbergen van Brussel een oproe rig geschrift uitgestrooidvan hetwelk, zegt men, honderd duizend exempla ren in de beide talen zijn gedrukt geworden. Dit geschrift voert ten titel Beroep tot alle waie Belgen door de vrienden van Vlaanderen. Men be toogt daarin, dat het volk in nood en ellende is, dat vele menschen van hon ger sterven; dat de toekomst duister is, terwijl de aristokraten of edelen in genot zwemmen; maar dat als er niet spoedig verzachting aan den nood ge bragt wordt, het spreekwoord: een hongerige buik hoort nietspoedig zal verwezentlijkt worden. Men stelt dus voor den 14den April in massa tot den Koning en de volksrepresentanten te gaan, om hun de ellende des volks voor oogen te leggen, en aan de regenten voor de gcregcerden werk en brood

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3