BUITEjNLAJNDSCHE BERIGTEJN. zijn de Hecren Dr. S. Sarphati en Mr, W. J. C. van Hasselt. De inleiding ontwikkelt liet nut hetwelk de bedoelde Inrigting zou kunnen opleveren om aan te toonen, dat Amsterdam reeds sedert lang behoefte aan zoodanige Inrig ting heeft, die in vele voorname koopsteden in andere landen reeds sedert lang gevestigd zijn. De jonge lieden zullen 14 jaar oud moeten zijn, en het lager onderwijs met vracht hebben genoten. Het onderwijs is voorloopig bepaald, des morgens van 710 uur des zo mers, van 810 nnr des winters, en verder des namiddags van 24 en des avonds van 6£8* uur, zoodat de noodige tijd overblijft, om op een Kantoor, Fabriek enz. werkzaam te zijn, en in de praktische oefeningen die vaardigheid te verkrijgen, welke in het bedrijvige leven onmisbaar is. Er zal ook voor een klein aantal jonge lieden gelegenheid bestaan bij den Directeur kost en inwoning te erlangen. Voor het Onderwijs in den Koophandel, zal worden betaald, des jaars 150. de Nijverheid-200. Voor de Practische oefeningenin den Koophandel daarenboven - 50. in de Nijverheid - 75. Voor het onderwijs in de vreemde talen (Fransch, Duitsch en Engelsch uitgezonderd), zoo als: Italiaansch, Spaansch, PortugeeschDeensch enz. ƒ30 des jaars voor elk dier talen. Hierop volgt de opgave van het onderwijsin de school voor den Koophan delzal behalve in de drie voorbereidende klassen, ook onderwijs worden ge geven tot opleiding, in de bijzondere Hoofdtakken van den Koophandel, zoo als: A. Voor Kooplieden. Goederen-, Geld-, Efleoten-Handel, enz. B. Voor personen die zich in de Koloniën zullen vestigen. C. Voor Supercarga's, Han dels-Agenten, enz. D. Voor Scheeps-BoekhoudersScheepsmakelaars, Assura deurs, enz. E. Voor Handelaren in Droogerijen, enz. In de school voor Nijverheid zal het onderwijs in 4 klassen zijn verdeeld, en daarin al die wetenschappen worden onderwezen, welke bij de verschillende nijverheidsvakken van toepassing zijn en met namen worden opgenoemd. Voorts zal er algemeen onderwijs in die wetenschappen worden gegeven welke op den Handel en de overige Bedrijven van nattige toepassing zijn. Tot dit onderwijs kan een ieder zonder onderscheid toegang verkrijgen. De voor lezingen zullen een uur doren en plaats vir.den 2 of 3 maal des weeks op die tijden, welke geacht kunnen worden, aan de in het bedrijvige leven ge plaatste personenhet best te schikken. De verschillende leervakken worden als op zich zeiven staande afgehandeld. Voor het bijwonen van elk afzonderlijk zal worden betaald, des jaars: voor die van tweemaal 'sweeks ƒ16voor die van driemaal 's weeks ƒ25. Aan eenige personen, welke kunnen bewijzen last en aanleg te bezittenzonder in staat te zijn deze gelden te voldoenzal onder bijzondere bepalingen gratis toegang worden verleend. De Commissie van Toezigt en Bestuur zal bestaan uit de Heeren P. Huide koper, A. F. Insinger, F. van der OudermeulenJhr. P. Hartscn, Mr. II. J. KoenenMp. W. J. C. van Hasselt en Dr. S. Sarphati. Voorts zal bij het in werking komen benoemd worden een Directeuren zullen zich aanvankelijk tot het belangloos geven van het onderwijs wel willen verledigen de HeerenProf. H. BeijermanGeschiedenis der Europ. Kolo niën enz.ook met betrekking tot den KoophandelJhr. Mr. W. E. J. Berg van Dussen-Muilkerk, Handels-Geschiedenis en Politiek; Prof. J. Bosscha, Algemeene Geschiedenis; Mr. Is. Da Costa, Letterkunde; Mr. J. A. van Eijk, Natuurkunde; Prof. J. van Hall, Handels-, Zee- en WisselregtMr. W. J. C. van Hasselt, Wetgeving op Industrie en Landbouw; Mr. J. van Lenncp, Ge schiedenis des Vaderlands; Prof. F. A. W. Miquel, Kruidkunde; D. Pas, DroogerijenVerfwarenenz.Dr. S. SarphatiAlgemeene ScheikundeII. A. van der Speek ObreenScheeps- en WaterbouwkundeDr. F. J. Stamkart lloogere Meet-, Sterre- en Zeevaartkunde; Prof W. S. Swart, Stoom en Stoom werktuigen, Analytische Scheikunde; Mp. J. J. Teding van Berkhout, Theo retische Werktuigkunde; Prof. C. A. den Tex, Onderwerpen de Staatshuis- lioudk. en Statist, betreffende; Prof. P. J. Velh Taal-, Geschied-, Land-en Volkenkunde der Oost-IndiënProf. IV. Vrolik Mensch- en Dierkunde (An- thropo.- en Zoölogie). Voor het Onderwijs in de vreemde Talen, het Teeke nen en vervaardigen van Modellenalsmede voor Practische oefeningen in beide Scholen, zullen geschikte en ervaren personen worden aangesteld. Voor de geldenbenoodigd tot oprigting en instandhouding dezer nuttige inrigting, ten bedrage van 30,000, verdeeld in 60 aandeelen ieder van 500 is door cenige welwillende Stadgenooten reeds gezorgd en wel binnen weinige dagen, na dat de deelneming was geopend. LEEUWARDEN, 10 April. Nadat de verkooping van het kabinet van schilderijen van oude en levende meesters, benevens de pracht- en prentwerken en tcekeningen, toebehoord hebbende aan wijlen Jhr. V. L. Vegilin van Claerbergen, op Maandag den gelen dezer een aanvang had genomenis dezelve gisteren afgeloopen. Het geheel heeft eene som van ruim 18,000 opgebragt. Van de schilderijen van oude meesters heeft een binnenhuis van Teniers het hoogste gegolden, zijnde verkocht voor 500. De stukken van levende meesters zijn naar even redigheid tot hoogerc prijzen verkocht, als: de Lieve-Vrouwe Kerk van Ant werpen, van Genisson, ƒ1000; eene keuken, van Haanenƒ1,425; een havenhoofd, van H. Koekkoek, ƒ500; een wintergezigt, van Lieste, ƒ605; eene keuken met kaarslichten, van Schendel605een strandgezigt van Shayer1005enz. De oorzaak van de meeste hooge prijzen was daarin gelegen, dat de leden der familie van den overledene de stukken tegen elkan der opboden. Zoo is voor het beroemde landschap van Ilobbema te vergeefs 10,000 geboden. ASSEN, 10 April. In den avond van den 7Jen dezer zijn te Ruinen 6 huizen afgebrandalle van mindere waarde, en meest alle verzekerd het beste voor 900. Een kind, een gebrekkig een hulpeloos schepsel, dat ten koste der Diaconie in eene der afgebrande huizen verpleegd werdis ongelukkigin den brand om gekomen. Hoe de brand ontstaan is, weet men nog niet. ZIERIKZEE, 10 April. Naar men verneemt bestaat bij de beurtschippersvan hier op Rotterdam varendeliet planom na verkregen vergunningtusschen beide plaatsen eene stoombootdienst aan te leggen, welke boot alsdan, even als de beurt schepen van deze haven zoude afvaren. De landverhuizing naar Noord-Amerika nit deze stad en eilanden schijnt zich bij geen enkel huisgezin te zullen bepalen. Dezer dagen zijn derwaarts verscheidene huisgezinnen vertrokkenwelke eerstdaags door meerdere staan gevolgd te worden. OOST-INDIE. De verwonderlijke juistheid waarmede het geschut bij de Sikhs in de laatste gevechten is bediendheldert zich op door het berigt dat zeker oud Pruissisch Officier aan het hoofd der artillerie staaten dat deze vele jaren geleden eene nieuwe wijze aantoonde om het geschut te rigten, welke uitvinding hij vergeefs aan verscheidene Europesche Regeringen heeft aangeboden. Later begaf hij zich naar Egypte en ontmoette daar den Generaal Ventura die hem voorsloeg zich met hel oppertoezigt over de artillerie der Sikhs te belastenhetgeen hij aannam en nu het belang zijner uitvinding op eene na drukkelijke manier uit de monden van het geschut der Sikhs heeft gepredikt. ALGERIE, CONSTANTINE, 2 April. Generaal Lcvassear, die op ministerieel bevel in Frankrijk is teruggeroe pen heeft zich den 26slen Maart naar Algiers ingescheept. Men heeft niet vergetendat hij de oorzaak is van de bijna geheele vernietiging in éénen nacht van eene afdeeling van 2,500 manwelke door de koude, in het Atlas-gebergte is omgekomen. RUSLAND. PETERSBURG, 21 Maart. Tijdingen van deze dagteekening meldendat de Ncdcrlandsche schepen in alle havens van het keizerrijk met opzigt tot de schecpsongeldcnzoowel in de indirecte als directe vaart, zullen worden behandeld op den voet der na tionale schepenen dat voorts de goederen en koopwarenregtstreeks met Nedcrlandsche schepen aangebragtniet zwaarder zullen worden belast<lan bij invoer onder Russische vlag; in voege, dat met betrekking tot het tonne- of lastgeldmitsgaders alle andere scheepsongeldenbij de directe en indi recte vaart, en voorts in opzigt tot de douane-regten in de directe vaart, de bepalingen der 2 en 3 der ukase van 19 Junij 1845 niet op de Nedcr landsche schepen zullen worden toegepast. Voor zooveel betreft de toepassing dier ukase op den indirecten handel, welke een punt van overleg uitmaakt, vermeent men zich te mogen vleijen, dat ook te dien aanzien eerlang bevre digende schikkingen zullen worden tot stand gebragt. Sir Mozes Monteflore, die zoo als men weet in onze Hoofdstad gekomen is, om bij den Keizer tusschenbeide te treden voor zijne Russische geloofsgenooten heeft de eer gehad tweemaal bij Z. M. een gehoor te hebben. Het schijnt dat de stappen van den Baronnet niet zonder uitwerking zijn gebleven want men verzekert stellig dat de Keizer bevolen heeft, om nog vier jaren de uit oefening te schorsen van de ukase, welke de Israëliten, die op de westelijke grenzen wonen, verpligt, om hun verblijfplaats over te brengen in verschil lende provinciën van Midden- en Zuid-Rusland. Vóór cenigen tijd had de hier aanwezige Engelschman Merrilis de eer, aan HH. MM. den Keizer en de Keizerin te overhandigen een' brief uit de verst afgelegene steppen van Siberië, aan HH. MM. gerigt, welke zoowel om den inhoudals om de gebeurteniswaarop hij betrekking heeft (de dood der Grootvorstin Alexandra), zeer gunstig ontvangen is. H. M. de Keizerin heeft bevolen dezen brief aan de Universiteit Charkoff te zendenten einde daar bewaard te worden. Dezelve is mede met vergunning der Keizerin in de Dagbladen bekend gemaakt en is van den volgenden inhoud Hooggeëerde en aangebeden wijze Czaar en onze aangebedene Czarin Op U beiden ruste de zegen van God onzen Hemelschen Vader. Onlangs heb ik vernomendat een uwer vereerde kinderen door den dood getroffen isen ik ben deswege van groot leedwezen doordrongen geworden. Ohet leed over dooden is een verpletterend iets en drukt zwaar op het gevoelvolle hartmaar wij hebben voor ons de door Jezus Christus, onzen Heiland en Heer, gegeven belofte, die bij zulk eene rouwe, troost geeft. Hij sprak: Ik ben de poorte; die door mij ingaat, zal behouden zijn. O! als alle vreugde des Hemels door den Heere Jezus geschonken wordtdan is hijdie door het geloof aan de verlossing en het eeuwige leven deelachtig wordtwaarlijk gelukkig te noe men. Doch de dood is verschrikkelijkGodonze Vader schonk mij drie zo nen en heeft ze weder tot zich genomen. Onlangs werd mij een knaapje van 3 jaren door den dood ontrukt, en thans vloeijen dagelijks tranen in mijne woning. De dood der kinderen brengt den ouderen smarte, hij is waarlijk eene zware beproeving, en thans, daar onzen Keizer en onze aangebedene

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2