LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG, 15 APRIL. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. X» Intrekking der Oude Munten. Bij besluit van den 24sten Maart 11. heeft L. M. bepaalddat met den 19den dezer de stukken van Drie Gulden en van Tien Schellingenalsmede die van Ttvee Guldenbui ten koers zullen worden gesteld, en van den 14den tot den tot den IS"1"1alsmede den 20stcn en 21sten dezer maand kunnen verwisseld worden bij de Nederlandsche Bank en bij de Agenten van 'sRijks Schatkist, op de gewone kantoor-uren, legen andere koers hebbende munten of tegen munt-biljelten. Onder deze in wisseling zijn echter niet begrepende Drieguldens na 1816 ge slagen. LEYDEN, 14 April. Men verneemt dat liet drietal door de Arrond.-Regtbank alhier opgezonden ter vervulling eener vacature van Plaatsvervangend Regtcr, bestaat uit de I1H. Mrs. N. Olivier, J. E. Goudsmit en S. Tak. Men spreekt van eene belangrijke en zeer nuttige uitvindingdaarin bestaande, om visschers bomschuiten liet strand op- en afwaarts te brengen zonder dat bet vaartuig, gelijk thans met het gebruik der rollen het geval is, door het gedurig stooten te lijden zal hebben. De uitvinder, een Ne derlander, zou een octrooi voor den tijd van 15 jaren bij de Ilooge Regering hebben aangevraagd. De werkzaamheden aan de verlenging der aardebaan voor den ijzeren spoorweg van 's Hage naar Rotterdamziet men op verscheidene punten met verdubbelden ijver voortzetten. Het terrein voor bet station te Rotterdam hetwelk in de nabijheid der Delftsche poortachter het logement de Romein moet verrijzenwordt met veel voortvarendheid gereed gemaakt. Ook wil men wetendat het bestuur van den Rhijnspoorweg het plan tot verlenging van den ijzeren weg van Utrecht naar Rotterdamzoodra mogelijk ten uit voer wenseht te doen leggen. Het is niet te ontkennen, dat de onderneming dezer grootc werken ecnen weldadigen invloed op onze arbeidende klassen zal uitoefenen. 's GRAVENHAGE13 April. Z. M. de Koning en RH. KK. HH. de Prinsen en Prinsessen van het Ko ninklijk Huis, hebben lieden morgen het II. Avondmaal in de Kloosterkerk onder het gehoor van Ds. Molenaargevierdtot welk einde mede waren op gekomen HH. Exc. de Ministers der Hervormde Eeredicnst, van Justitie, van Finantiënvan Koloniënen de Oud-Minister der Hervormde EeredienSt. Des namiddags hebben Z. M. de Koning en Prins Hendrik de dankzegging onder het gehoor van Ds. Jasbijgewoond. Z. Exc. de Minister van Marine heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat zijne gewone audiëntie, op Vrijdag den 17den April aanstaande, geen plaats zal hebben. Men verneemt dat de Algemeene Rekenkamer het verlangen te kennen gegeven heeftdat voortaan op de declaratien van schuldvorderingenten laste van het Rijk, door'den belanghebbenden schuldeischcrof diens gemag- tigde, eene bekrachtiging worde gesteld, voorzien van de dagteekening, waarop die indiening der declaratie plaats heeft. Hiervan is aan alle autoriteiten in de provincie kennis gegeven met verzoek, om wel te willen zorgen, dat op de dcclaratiën wegens kosten ten laste van een der Departementenwelke bij haar moglen worden ingediend, voortaan eene verklaring door den belang hebbende worde gesteld, hoofdzakelijk inhoudende: dat de ondergeteekende verklaart, dat bovenstaande schuldvordering is deugdelijk en onvergolden, en deze declaratie op heden den aan(alhier te vermelden de autoriteit, aan wien de indiening is gedaan), te hebben ingediend. Tot hiertoe is van deze zijde op eene ofiiciele wijze niets betrekkelijk liet zoo veel besproken besluit van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië in Rade, in zake van den Bisschop Grooff en vier andere R. K. geeste-' lijken, bekend gemaakt, zoodat olies wat omtrent de houding, door het Ne derlandsch Gouvernement dienaangaande aangenomengezegd of geschreven is, slechts op gissingen en vooronderstellingen steunde. In doorgaans goed onderrigte kringen meent men het er echter voor te mo gen houdendat van wege het Ministerie van Koloniën aan den Koning is voorgesteld, om in liet gedrag, in deze door den Gouverneur-Generaal voor noemd gehoudente berustenmaar tevensom een reglement te doen ont werpen waardoor voor het vervolg op eene meer duidelijke wijze de onder linge betrekkingen tusschen Kerk en Staat, ook in Nederlandsch Indië., geregeld zullen worden, ten einde mogelijke botsingen voor te komen, zonder het zoo noodig gezag der Regering in die Landen te krenken, of het wezenlijk belang van de eeredienst uit het oog te verliezen. Men verneemt, dat de Heer Nedcrmeyer van Rosenthal eerstdaags ant woorden zal op de bedenkingen, in de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Gencraal gemaaktten aanzien van zijn voorstel tot herziening van sommige bepalingen der Grondwetwegens de verkiezingen. Men ziet alzoo de verdere behandeling van dit voorstel te gemoet. AMSTERDAM, 13 April. Heeren Burgemeester en YVethouderen dezer stadondersteund door Hoeren Leden van den Raad van Bestuur der Koninklijke Akadcmie van Beeldende Kunsten hebben besloten dat dit jaar alhier eené twintigste openbare Tentoon stelling van Kunstwerken van levende Meesters zal plaats hebben. De vereenigde Commissie dezer Stad en van den Raad voornoemdhebben deswege de volgonde bepalingen hekend gemaakt: De Tentoonstelling voor Kunstwerken van Schilder-, Tecken-, Graveer-, Bouw en Beeldhouwkunst van levende Kunstenaarszoowel buiten als binnen dit Rijk gevestigd, zal plaats hebben in het Locaal der Koninklijke Akademio van Beeldende Kunsten. Zij zal geopend worden op Maandag den 7den September en uiterlijk gesloten zijn op Woensdag den 7don October eerstkomende. Alle SchilderijenTeekeningcnPrenten en Reeldwerkzullen moeten be zorgd worden van Maandag den 10den Augustus tot uiterlijk op Zalurdag den 22slen Augustus, aan het gemeld Locaal, mits vrachtvrij, en de Schilderijen, Teekeningeu en Prenten met behoorlijke Lijsten voorzien en moeten geadres seerd zijn aan de Commissie, met eenen brief, bondende den naam en juiste woonplaats van den vervaardigeralsmededes verkiezendeopgave der koop prijzen van de Kunstwerkenzullende al wat na den 22steB Augustus mogt worden ingezonden, alleen kunnen goplaatst worden, indien de ruimte zulks toelaat. Alle huiten dit rijk wonende Inzenders van stukken worden uitgenoodigd op te geven een daar binnen gevestigd handelshuisCommissie-Kantoor of bekend Persoonaan een van welke zij liet door hen verstrekte wenschcn terug gezonden te hebben. Alle geplaatste Stukken zijn en blijven tot de finale sluiting der Tentoon stelling, (hetzij deze al dan niet verkocht zijn) onder het opzigt der Com missie, die zoo veel mogelijk zal zorg dragen voor eene goede bewaring, zonder echter voor schade of gemis in te staan, zullende er gcene Stukken gedurende de Tentoonstelling worden afgegeven. Men zal niet toelaten Stukkendie bevorens op Stedelijke Tentoonstellingen alhier geweest zijn, noch die, welke, volgens het gevoelen der Commissie, niet genoegzaam geschikt zijn; ook uit de Stukken van die vervaardigers welke onderscheidene Kunstwerken inogten inzenden, en die uit hoofde van de be perktheid van het Locaalniet alle zouden kunnen geplaatst wordenzal de keuze ter plaatsing door de Commissie gedaan worden; kunnende men, ingeval van teruggave, van de behoorlijke geheimhouding en bescheidenheid verze kerd zijn. Gcene stukken, die door anderen dan door de vervaardigers zelve worden ingezondenzullen toegelaten wordendan met bijvoeging van eene schrifte lijke toestemming van deze laatste. Eene gedrukte lijst der stukken zal de namen en woonsteden der Kunstena ren doen kennen. Gedurende de week, volgende op de sluiting der Tentoonstelling, zullen dé Stukken weder afgegeven worden, en zulke, waarvan dit verlangd wordt, mits in dit Rijk te huis hehoorende, met den meesten spoedkosteloos terug gezonden worden. Dezer dagen is aan eenige notabele ingezetenen dezer stad toegezonden, een ter Boekdrukkerij van de Heeren C. A. Spin en Zoon uitgegeven werkje, getiteld: Ptögramma eener Inrigting voor Ondertvijs in Koophandel en Nijverheid te Amsterdam. De ontwerpers van het plan tot deze Inrigting

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1