LEYDSCHE COURANT* MAANDAG, 13 APRIL. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 13 in het jaar j de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Intrekking der Oude Munten. Bij besluit van den 24sten Maart 11. heeft Z. M. bepaalddat met den 19den dezer de stukken van Jtcie Gulden en van Tien Schellingenalsmede die van Twee Gulden, bui ten koers zullen worden gesteld, en van den 14den tot den tot den 18den, alsmede den 20sten en 21»ten dezer maand kunnen verwisseld worden bij de Nederlandsche Bank en bij de Agenten van 'sRijks Schatkist, op de gewone kantoor-uren, tegen andere koers hebbende munten of tegen inunt-biljetten. Onder deze in wisseling zijn echter niet begrepende Drieguldens na 1816 ge slagen. LEYDEN, 11 April. Op den Rhijnspoorweg heeft de zomer-dienst eenen aanvang genomen die op den Hollandschen zal eerst met den lsten Mei beginnen. De Minister van Binnenlandsche Zaken ad interim heeft alle bonders van schuldvorderingen ten laste van zijn Departement over 1845 herinnerd, dat de tijd tot het indienen hunner rekeningen met den laatsten der maand Junij zal ophoudenen na dien dag alzoo niet meer kunnen worden aange nomen. De Commissie uit het Provinciaal Geregtshof in Zuid-Hollandte za- mengcsteld ingevolge het voorschrift van art. 11 der wet van 9 Julij 1842 op het Notaris-Ambttot het afnemen der examina van alle diegenen, die zouden verlangen naar het ambt van Notaris te dingenverwittigt de belang hebbenden dat zij tot voorschreven einde zal vaceren op Donderdag den 14den Mei aanstaande (en zoo noodig de daarop volgende dagen) in eene der zalen van het gebouwwaar het Hof zitting heeft. De Commissie herinnert de adspiranten aan de voorschriften, vervat in art. 13 van bovenvermelde weten verlangt, dat alle stukken, welke aan haar moeten worden toegezonden, portvrij worden geadresseerd aan den Griffier bij het Provinciaal Geregtshof in Zuid-Holland. 's GRAVENHAGE10 April. Bij Zr. Ms. besluit van den 31sten Maart 11.is Jhr. GeversMinister-Resi dent bij de Hoven van Baden, Beijeren en YVurtemberg, in die betrekking hij het Groothertogelijk Hof van Badeneervol teruggeroepenonder dankbe tuiging voor de diensten als zoodanig bewezen. Bij hetzelfde besluit zijn benoemd tot Minister-Resident bij het Hof van Badende Heer T. J. Traversthans Zaakgelastigde en Consul-Generaal te Athene, met bepaling, dat hij in evengemelde nieuwe betrekking zijn vast verblijf zal houden te Manheimom te dier plaatse tevens de functiën van Consul-Generaal uit te oefenenen tot Zr. Ms. Zaakgelastigde en Consul- Generaal te Athene, Mp. T. M. Roest van Limburg, thans Raad van Legatie, dienstdoende bij 'sKonings Gezantschap te Weenen. Z. Exc. de Heer Mercier, gevolmagtigde van Z. M. den Koning der Belgen, belast met eene buitengewone zending bij het Nederlandsche Hof is eergisteren avond in deze Residentie aangekomen. De Heer StratenusSecretaris van het Ncderlandsch Gezantschap hij het Engelsche Hof, bevond zich sedert slechts weinige dagen alhier met ver lof, toen de tijding der ongesteldheid van onzen Gezant Dedel bij de Regering aankwamten gevolge waarvan de Heer Stratenus onmiddelijk weder naar Londen is vertrokken. Het berigt door de dagbladen medegedeelddat de Heer Wenckebach naar Java zou gaan, om eene electro-magnetische telegraaf zaam te stellen, is onjuist. AMSTERDAM, 10 April. Naar men verneemt zal de 4de klasse van het Koninklijk Nederlandsche Instituut van Wetenschappen, Letterkunde en Schoone Kunsten, eene open bare zitting houden, op Dingsdag den 14den April eerstkomende, des voor- middags ten 11 ure, in de groote zaal van het gebouw des Instituuts, onder voorzitting van den Heer H. II. Klijn. Op Donderdag daaraanvolgende zal eene dergelijke zitting van de 2de klasse gehouden worden, ter zelfder ure en plaats, onder voorzitting van den Hoog- lceraar Mr. II. Beijermanin welke de Heer J. H. Halbertsma eene redevoe ring zal houden. De zitting zal voorts, naar men verneemt, met eene dich terlijke bijdrage van den Heer Tollens, door den Secretaris, den Hoogleeraar des Amorie van der Hoeven voorgedragen, besloten worden. Wij vernemen dat de Stedelijke Regering dezer dagen heeft vergund het oprigten van een Fransch Café-Spectacle, hetwelk binnen korten tijd den Singel tot sieraad zal verstrekken. Met de afbraak van het perceelop welks plaats deze nieuwe volks-schouwburg zal verrijzen, zal met den lsten me; een aanvang worden gemaakt, terwijl op den 15den Augustus het gebouw zelf geheel voltooid zal zijndaar de inwijding zal plaats hebben op den lsten September eerstkomende. Het plan van de zaal, door een uitstekend bouw kundige geteekend is hoogst bevallig. Eene soort van gestoelten zal in het par terre de ongemakkelijke banken vervangenwelke in de inrigtingen van dien aard worden aangetroffenzonder dat daarom de entrée-prijs hooger zal ge steld worden. Zoodra de voorstellingen geëindigd zijnzal op eene geestig uitgedachte wijze, de koffijkamer van de zaal worden afgezonderd, en een der sierlijkste koffijhuizen worden, dat voor het publick toegankelijk zal zijn gesteld. In de vorige week is op het eiland Wieringenin het gegraven wor dende dijk-kanaal van de bedijking des polders Nieuwlandopgedolven het geraamte van een hertwaarvan de kop en het gewei volkomen gaaf zijn. Het werd ongeveer op de diepte van 2 ellen onder het terrein gevondenen is bij den Heer van Hengel, Burgemeester aldaar, berustende. ZWOLLE, 9 April. De timmerman G. K., een zeer bekwaam werkman, doch die door dage lijks misbruik maken van sterken drank, zijne zaken te niet had doen gaan en zijne geestvermogens zoodanig verarmddat hij sedert geruimen tijd in een staat vari wezenloosheid verkeerde, heeft 11. Dingsdag morgen zijn huis verlaten. Zijn lijk is heden in den vroegen morgen bij de stads wal uit het water opgehaald. IIEERENVEEN, 5 April. Het is der justitie gelukt den uit de gevangenis alhier ontsnapten van moord beschuldigden Adrianus Bysterveldwederom in handen te krijgen gisteren morgen is hij in de gevangenis teruggehragt. 's HERTOGENBOSCH, 9 April. Eergisteren is alhier aanbesteed het bouwen en leveren van eene nieuwe stoomboot, voor het veer tusschen den Moerdijk en Willcmsdorp, aan den Heer A. Pot, van Nieuw-Lekkerlandvoor de som van f 14,500. Gisteren avond ontdekte men in de rigting van Vlijmen en Engelen groote vlammen, die het aanzijn van eenen brand deden vermoeden; heden morgen echter ontvangen wij de tijding dat dit seinvuren zijn geweest, aan duidende, dat, niettegenstaande alle krachtsinspanning, het water niet meer te houden was en er mitsdien moest overgegaan worden tot het openzetten der sluizen, daar de dijken bezweken en er reeds een gat in geloopen was; de polders van Engelen, Bokhoven en de buitenpolder van Vlijmen zijn diens volgens dezen nacht volgeloopenterwijl er tevens veel vrees bestaatdat ook de waterweringen van het Drunensche verlaat, geen wederstand meer zullen kunnen bieden wat hiervan voor eene reeds zoo zeer verarmde bevolking het einde zal wezenindien er geene uitkomst opdaagtis niet te voorzieö. Te Engelen is dezer dagen aangezwommen een zalmwegende 24 pon den. Dezelve is verkocht voor 16. Naar men verneemt zijn heden nacht een vijftigtal personenieder be laden met een pak uit België komende, over de heide te Alphen gegaan en door een elftal linie-ambtenaren overvallen die door het maken van ge rucht en schieten met pistolen de vijftig dragende personen hebben uiteenge dreven en zich op die wijze hebben meester gemaakt van 26 pakken laken welke zoo men zegt circa ƒ5,000 waarde hebben. ALMKERK, 8 April. Een arbeider op het kerkhof alhier bezig met het maken van eenen kuil vond op eene diepte van omtrent 2 voeten eenen gouden penning, in grootte en gewigt overeenkomende met eenen dukaat. Het stuk is vrij goed be waard gebleven en aan heide zijden voorzien van een randschrift in oude

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1