BÜÏTËNLAINDSCHE BEBIGTEfl. 7 April. Heden morgen ten 10 ure is de Commissie tot de verzoekschriften verga derd; ten 11 are hebben al de afdeelingen het ontwerp tot regeling der uitgaven van de Lands-Drukkerij onderzocht, en tevens nader overwogen het ontwerp wegens de voorwaardelijke verhooging van regtenen ten 2 ore is de Centrale Afdeeling bijeenkomen over het eerste boek van het Wetboek van Strafregt. ROTTERDAM, 6 April. De Heer Wenckebach, van Amsterdam, die de electro-magnetische telegraaf van Amsterdam op 's Gravenhage heeft in orde gebragtzal zich naar Java begevenom ook daar eene soortgelijke in orde te brengen. AMSTERDAM, 6 April. De geldinzameling, welke hier ten behoeve van de armenscholen gehouden is heeft de aanzienlijke som van 6.052 opgebragt. Men verneemt dat de Regering dezer stadgehoord over het plan tot het aanleggen van eene haven voor zee-stoomschepen en visschers-vaartuigen te Scheveningenook na raadpleging der Kamer van Koophandel en Fabrie ken alhier, zich niet alleen daarover gunstig heeft uitgelaten, maar tevens op de meest krachtige wijze het nut en de noodzakelijkheid heeft betoogd, voor het algemeen belang in eene spoedige uitvoering van dat plan. UTRECHT, 5 April Het Utrechtsche Departement der Nederlandsche Maatschappij ter bevorde ring van Nijverheid, voornemens zijnde om in de maand Junij 1847 binnen deze stad eene Provinciale Tentoonstelling te houden heelt nu reeds stellig aangenomendat niet alleen Voorwerpen van Nijverheid uit dit gewest, maar ook uit andere provinciën zullen worden toegelaten, en men zal trachten eene gelegenheid open te stellenom des verkiezende de ten toon gestelde voorwerpen te verkoopen of zoo mogelijk te doen verloten. Wij achten het niet overtollig reeds aanvankelijk de aandacht der Fabrie kanten in ons Vaderland op deze Tentoonstelling te vestigen. De ligging van Utrecht in het middenpunt van ons Rijk, de bijna eenige gelegenheid van een gebouw, dat zoo goed geschikt is voor eene Tentoonstelling van Nijver heid als datgene hetwelk men daartoe denkt te gebruikennamelijk dat voor Kunsten en Wetenschappen, hetgeen thans op het Maria-plein wordt opgerigt, en de omstandigheid dat men sedert meerdere jaren in ons Vaderland de voort brengselen van deszelfs Nijverheid niet bijeenverzameld heeft gezien, doen ons de gegronde hoop koesterendat onze Fabriekanten alles zullen aanwenden om deze Tentoonstelling zoo belangrijk mogelijk te makenen ons het aan gename bewustzijn verschaffen dat onze Nijverheid, in dat tijdsverloop, evenzeer als in andere landen is vooruitgegaan. Dezer dagen zijn reeds vele paardendie voor de Utrechtsche Palm- paardenmarkt bestemd waren, onderweg door Fransche kooplieden opgekocht, die voor dezelve goede prijzen hebben betaald. \elc dezer paarden zijn door deze stad naar Frankrijk gevoerd. LEEUWARDEN, 3 April. Op gisteren werd alhier de 53ste Vergadering gehouden van het Friesch Genootschap van Geschied-, Oudheid- en Taalkundeonder voorzitting van Jhr. Mr. 11. B. van Sminia. De Secretaris bragt rapport uit over ingekomene en aangekochte boeken, terwijl de Penningmeester des Genootschaps mededee- ling deed van de ten geschenke ontvangen of aangekochte munten en pennin gen daarbij vooral de aandacht vestigende op een tweetal hoogstbelangrijke Frieschc muntjes. Daarna hield de Ileer Mr. J. Dirks eene zeer belangrijke redevoering over Jgram van AchelenVoorzitter van het Hof van Friesland tijdens de Spaansche beroerten. De veestapel van runderen in Friesland, welke in 1801 slechts 104,492 bedroeg, beliep in 1828, 167,542, en in in 1844, 162,949 runderen. Men meldt van Heerenveen, dat de aldaar gevangen zittende persoon, beschuldigd van zijnen meester, wiens lijk men voor eenige weken in het water drijvende heelt gevonden te hebben vermoord, uit de gevangenis ont snapt is. Toen men hem gisteren morgen wilde bezoeken, was wel is waar de deur zijner gevangenis gesloten, maar de patient was verdwenen op welke wijze hem zijne ontvlugting heeft mogen gelukken, is tot nog toe onbekend. De Policie is ijverig werkzaamdezen vermoedelijken moordenaar wederom magtig te worden. In de Ptov. Friesche Courant leest men onder het opschrift: Iets bij gelegenheid van het in omloop brengen der Nieuwe Muntspeciehet vol gende Bij het in omloop brengen der nieuwe muntspecie achten wij het niet onbelangrijk het publiek met hetzelve eenigzins bekend te maken om hierdoor de verkeerde begrippen te doen verdwijnen die ten dien opzigte welligt bestaan. Door de wet van 1839 is de dubbele standaard aangenomen en als de een heid van ons muntstelsel vastgesteld. De Nederlandsche gulden wegende 10 wigtjes van een gehalte van 935 dui zendste fijn zilver of het tiende gedeelte van het gouden tien gulden stuk wegende 6,729 wigtjes en hebbende een gehalte van 900 duizendste. De gulden heeft dus eene waarde van 9,450 wigtjes fijn zilver of van 0,605,610 wigtjes fijn goud en hieruit vloeit dus voort dat de verhouding tussehen de waarde van het zilver en die van het goud volgens de wet bepaald is op 1:15,6. De standpenningen die bij ons nieuw munt-svstema worden vastgesteld zijn: Wlgtj. duizendste Het gouden tien gulden stuk wegende e, 729 vijf 9 9 3, 364* zilveren 9 9 9 25, 0 2) 2) 1 9 9 9 10, 0 3) i Y 9 9 9 5, 0 25 cent stuk 9 2, 500 10 9 9 9 li 0 5 9 9 9 o, 500 Alle overige munten zullen worden vernietigd. Het gehalte van het goud geld bedraagt steeds 900 duizendste en dat van het zilver 945 duizendste, dat wil zeggen dat een goud stuk bestaat uit 900 deelen goud en 100 deelen koper en het zilver geld uit 945 deelen fijn zilver en 55 deelen koper. Buitendien blijkt uit de hierboven aangegevene gewigten dat 100 gulden, van elke zilveren geldspecie, naauwkeurig een Nederl. pond wegen en dat dns bij de wet de waarde van een pond fijn zilver op 105,825 nieuwe guldens is aangenomen geworden. Het remedie of het verschil tussehen het bepaalde gehalte en gewigt en de, bij de fabricatie toegestane kleine variatie, is zeer gering, en zelfs minder dan in de meeste staten van Europa. Naar wij vernemen geschiedt de vervaar diging met de meeste zorgis in alle opzigten onder een gestreng opzigt ge plaatst en zijn daardoor aan de natie de meest mogelijke waarborgen voor een goed circulatie-middel verzekerd. Nog meenen wij te moeten opmerken datom het decimaal stelsel te behouden, voorlaan de zakken met 2J1 en j guldens niet meer 600; maar slechts 500 gulden zullen bevatten. Hoezeer men bezig is om de munt te Utrecht zoodanig uit te breidendat dezelve binnen kort het vermogen zal bezitten om 25 miliioen jaarlijks te vervaardigen, zoo gaat men echter ijverig met het aanmuuten voort en werd thans reeds ongeveer de helft der hierboven gemelde hoeveelheid afgeleverd. SCHIERMONNIKOOG 30 Maart. Heden morgen is in de nabijheid alhiertotaal verongelukt het Engelscli brikschip Demerary van Londen, Kapk yy. Craigten, van Newcastle naar Hamburg bestemdin korte oogenblikken was het schip geheel uit elkander geslagen en de Kapitein omgekomen, zijnde de overige manschap gered. MIDDELBURG, 5 April. De kosten tot herstelling en verfraaijing van onze graanbeurs zijn goedge maakt door vrijwillige bijdragen van den handelstand en andere inwoners een hunner heeft daartoe de aanzienlijke som van 1000 gegeven. BRASILIE. RIO-JANE1RO15 Januarij. De Keizer heeft den eersten Predikant der Luthersche gemeente in onze hoofdstad bij eigenhandigen brief, als bewijs van zijne tevredenheid en wel willendheid tot ridder der Christus-orde benoemd. Deze onderscheiding bewezen aan een' man die door zijne uitgebreide ken nis, zijne deugden en beminnelijk karakter de algemeene toegenegenheid heeft verworven, heelt hier eenen te dieperen indruk gemaakt, daar zij een daad van groote godsdienstige verdraagzaamheid is; want het is voor de eerste maal dat de Christus-Orde aan een niet Katholijk geestelijke is uitgereikt. SPAMJE. MADRID, 28 Maart. De Minister van Finantiën heeft de volgende bepalingen gemaakt1°. af schaffing van de belasting op de huurwaarde, te beginnen met den lslen April2°. vermindering van de toelage van den handel3°. bevel om de invordering der belasting op de huurwaarde, die met 1°. April ophouden zalte bespoedigen4°. nieuw bevel tot verzending van het tarief, door den Heer Mon voorbereid, aan de directie der douanen, die in overweging zal moeten nemenwelke reclamatiën door het oude ontwerp zijn ontstaan en daarover een rapport uitbrengen5°. bevel aan alle Intendantenom gedurende eene maand de mondelinge of schriftelijke aanmerkingen door de fabriekanten gedaante ontvangen en die aan de directie der douanen op te zenden. Men sprak weder van eene verandering in het Ministerie; het Depar tement van Binnenlandsche Zaken zou in twee deelen gescheiden worden, waarvan dan een voor openbare werken zou wezenook zou de gewezen Mi nister Mon weer een deel van het kabinet uitmaken. PORTUGAL LISSABON, 23 Maart. De kuiperijen der Jesuiten hebben in ons land een zeer ernstig aanzien ver kregenzoodat indien de Regering zich er niet aan laat gelegen liggen, er gevaarlijke botsingen door kunnen ontstaan. De hoofd-agenten die zich hier bevinden, ontvangen bevel uit Parijs en Madrid hoe te handelen, onlangs is uit laatstgcmclde plaats nog een Commissaris van het genootschap hierheen gekomen. ITALIË. ROME, 26 Maart. Men verhaalt dat de Regering eene Commissie naar de provinciën wil zen den om de verschillende bezwaren der bevolking te vernemenen dan plan-

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2