daarenboven nog door de Grikwas of inlanders gekweld en beoorloogd. In de Colonial Gazette leest men daaromtrent: De Britsche Regering vordert geen gebied ten noorden van dc Oranjerivier. Het bezit des lands over de rivier wordt door de uitgewekene Boeren en dc Grikwas betwist. De Britselie Rege ring zegtdat de Grikwas onze onderdanen niet zijnen dat wij onze onder danen niet toelaten willen, hun land te oversehreiden. De Grikwas zijn een bastaard (of mulatto) geslacht, bezitten Europesche wapenen en cene flaauwe schemering van Europesche kunsten, zijn uit de kolonie vertrokken, en hebben de inlanders uit het land verdreven waarin zij nu wonen. De emi granten zijn vreedzame veeboeren, die een gedeelte van het land, dat de Grik was tot ecnc woestijn gemaakt hebben, ten nutte van den mensch trachten te doen strekken. Indien de Boeren zich aan de Britsche heerschappij niet ont trekken kunnen, kunnen de Grikwas dit evenmin. Beiden zijn door oorsprong onderdanen der Regering van de Kaapsche kolonie. Beiden hebben zich geves tigd in een land waarvan de oorspronkelijke bewoners nu nergens te vinden zijn, en maken het, door hun bezit, Brilsch grondgebied. liet Britsch Ee stuur is de wettige souverein van beiden en deze souvereinitcit moet onpar- tijdiglijk gehandhaafd worden; niet, gelijk tot hiertoe, door de partij te trekken van de mulatto-roovcrs tegen de vreedzame en nijverige Boeren. Verscheidene vaartuigen, welke onlangs alhier aangekomen zijn, berig- tendat zij groote vlugten sprinkhanen gezien hebben op de hoogte van de westelijke eilanden. De verschillende opgaven vergelijkende, blijkt het dat deze inscktcn zich hebben uitgestrekt over eene ruimte van 600 vierkante mijlen. Kapt. Madignan van het schip Hercules, van Odessa, ontmoette de zelve op 16 gr. lengte en 36 breedte, en zeilde midden door dezelve van oost tot west, 500 of 600 mijlen ver, eerst van dezelve bevrijd wordende op 1,000 mijlen afstand van het land. De Heer J. G. Ilurd, een passagier aan boord van het schip Sylvanus Jenkins, van Triest, geeft hetzelfde berigt, en voegt er bij dat er vele sprinkhanen in de lucht zoowel als in het water waren, en dat zij gedurende verscheidene dagen velen derzelve op dc masten en zeilen van het schip hadden. Zij dreven op het water rond somwijlen in brecde velden en dan weder in bogtigc rijen, gelijk zeegras aan den buiten kant van den golf-stroom. Deze Heer gelooft dat zij van de Afrikaanschc kust moeten gewaaid zijn. TURKTE. CONSTANTINOPEL6 Maart. Dc borigtcn uit Syrië luiden zeer bevredigend. De Commissarissen der Re gering aldaar waren thans bezig met de verdeeling der schadeloosstellingen, welke aan verschillende dorpen gestichten en personen waren toegekend, die door de jongste onlusten geleden hadden. Alles wettigt de hoop dat de nieu we wijze van bestuur, in overeenstemming met de 4 Hoven door de I'orte genomen strekken zalom de orde in Syrië te handhavenen de rust en welvaart op vaste grondslagen te stellen. De stad I'hilippopoli was door een vrecsclijken stormwind bijna geheel verwoest; 140 der schoonste huizen, 700 winkel en 2 moskeen waren ver nield; de schade wordt op 40,000,009 piasters berekend. (De piaster geldt 65 centen). Hetgeen meD in eenige oorden van Klein Asie als Manna ingezameld gemalen en tot brood gebakken had schijnen kleine meelachtige wortelen te zijn. RUSLAND. PETERSBURG, 18 Maart. Bij besluit van den 16dcn heeft de Keizer herroepen het den 5Jen bevorens uitgevaardigd bevel, om de met verlof afwezige soldaten in de Gouvernementen Wilna, Grodno, Kowno, Volhynie, Podolie, Kiew en het Koninklijk Polen tot de werkelijke dienst op te roepen, omdat wegens het stillen van den op stand te Krakau, die maatregel niet meer noodig was. OOSTENRIJK. In dc Gallicische kreits Wadowicze is den 22sleu Maart eene Keizerlijke verordening bekend gemaaktvolgens welke de boeren de hecrediensten even goed als vroeger moeten verrigten. Reeds moetten gevolge van dit uitge vaardigde] besluitonder de boeren eer.c sterke gisting opgemerkt zijn, die de overheden noodzaakt den geheelcn kreits door militairen te bezetten. In dc kreitsen van Bochnia en Tarnow is bekend gemaakt, dat de Joden, bij wie goederen zouden gevonden worden, die van de boeren gekocht of ingeruild zijn en cene hoogerc waarde bedragen dan 5 fl. conv. M.voor den krijgs raad zullen worden gesteld. FRUISSEN. BERLIJN, 27 Maart. De Regering heeft toegestaandal de steenkolen die van Pruissen naar Lim burg en van daar in Pruissen ingevoerd worden, vrij zullen zijn van alle inkomende regten. De kabinetten van BerlijnWecncn en Peterburg zouden aan die van FrankrijkBelgië en Engeland eene nota gezonden hebbenhet verzoek be vattende, dat voortaan op dc Polen, in die landen verblijvende, een strenger toezigt gehouden wierdomdat dezeals het ware onder de oogen der Rege ring dier landen, tegen de wettige orde in hun voormalig vaderland zamen- spanden. De Bisschop van Kulm heeft van den Paus een' brief ontvangen, waarin hij zijne droefheid uitdrukt over den opstand in Krakau en Posenen bet deel dat sommige geestelijken daaraan genomen hebbenvooral omdat de Roomsche Godsdienst als voorwendsel tot misleiding en verbittering der ge moederen gebezigd is. Hij vermaant den Bisschop, voort te gaan om tegen deelneming aan die woelingen zijne geestelijken en gemeenten te waarschuwen. Dergelijke brief is ook aan den Bisschop t'e Tarnow in Gallicië gezonden. In de vergadering van den stedelijken P,aad van Posen is besloten, dat dc Israëlietendaar zij gelijke lasten met de Christenen dragen ook voortaan dezelfde voorregten zullen genieten. Aan 100 lsraëlietische inwoners is in die zelfde vergadering het burgerregt gegeven. In overeenkomst met hetgeen onlangs uit België gemeld is, deelt thans de Pruiss. Allg. Zeit. bijzonderheden mede, aangaande de vervolgingen welke 97 Katholijke geestelijken in Rusland zouden ondergaan en zich daaraan door de vlugt onttrokken hadden. Volgens het verhaal van een der aldus ontvlug- tcn zou een deel van hen in Pruisseneen ander in Italië en een derde in Frankrijk eene toevlugt verkregen hebben. In Pruissen was hiernaar een naauwkeurig onderzoek gedaan, waaruit bleek, dat er zich aldaar een per soon valschelijk heelt uitgegeven voor een van de vervolgde geestelijken, dat er van de ontvlugting van die 97 geestelijken niets is vernomenen dat het gchecle verhaal dus verzonnen is; dat gemelde persoon onlangs te Valence wegens bedrog in hechtenis genomen en hoogstwaarschijnlijk dezelfde is, welke Pruissen en andere landen doorreisd heeft, om door het verhalen van dit sprookje medelijden te verwekken en zich geld te verschaffen. De Bolschilder liecker, te Maintzheeft onlangs een zeer belangrijk handschrift ontdekt. Hij ontmoette namelijk een kinddat met een be schreven en beschilderd blad papier speelde; bij nader onderzoek bleek het, dat dit een fragment van een oud handschrift was, en vond hij hij de moe der van liet kind een dik folio-deel, zijnde cene verzameling der oude gedich ten met miniaturen versierd. De goede oude vrouw had het voor een Hei- denschen hijhei gehouden en liet er hare kinderen mede spelen. Het hand schrift tamelijk wel bewaard, bevat in Hoogduitsche verzen den toejl der Argonautenden Trojaansclien oorlogWillem van Orleans en hertog Ernst van Beijeren. Het geheel bevat 59,000 verzen en meer dan 100 miniaturen. Aan het einde leest men: Scriptum et completion est per me Beinricum de Steynfurt Clericum Osnuhrugensem Anno Dm. M. CCCCXLI. Sahbato ante feslum purifi-calionis gloriosae virginis Marine. Deogratias. TRIER, 28 Maart. Den 19lJc" dezer is de toren van het dorp Rcichshoffen, departement Neder- Rhein door een vnurkogel getroffen, waardoor hij in brand is geraakt, die men echter meester werd. Het nedervalle.n ging met een verschrikkelijk ge weld als van een afgeschoten stuk geschut gepaard. In de kerk was juist dc gemeente vergaderd, die wel in dezelve geen letsel kreeg, doch daaruit gevloden, werden zij door eene nieuwe uitbarsting allen tegen den grond geworpen en één hunner gedood. AKEN, 29 Maart. In onze stad zal dit jaar een Rhijnsch muzijkfecst worden gevierdwaar voor bereids de aanstalten worden gemaakt. Tevens zullen de rcliquiën die de Patriarch van Jeruzalem aan Karei den Groote ten geschenke gaf, in de Domkerk worden ten toongesteld. BEIJEREN. Uit den Palz wordt het volgende geschreven Ook de Adjuncten en Stede lijke raadsleden van Landau hebben aan Z. M. den Koning het verzoek gerigt aan den Palz toe te staan ook in het vervolg geene kloosters of kloosterlijke instituten te hebben. De vrede van de Provincie, wordt in dat stuk gezegd, staal in de waagschaalover welken zij zich na lange godsdienstige stormen nu bijna 200 jaren verheugt, en welken zij het minste missen kan, indien men acht slaat op dc gelijkmatige verdeeling der onderscheiden gezindheden, en de thans hecrschendc gerustheid der gemoederen. FRANKRIJK. PARIJS, 30 Maart. Op heden moeten bij de Afgevaardigden de debatten beginnen over het vernieuwen of verwerpen van het handels-traktaat tusschen Frankrijk en België van den IS""" December, tot het, onder eenige wijzigingen, bestendigen van de overeenkomst van den 10dcn Julij 1842, die in Julij aanstaande komt te vervallen. Het schijnt dat de vernieuwing cene sterke oppositie zal ontmoeten. De Aartsbisschop van Parijs heeft aan dc geestelijken in zijn kersspel een' herderlijken brief gezonden, vermaningen bevallende, om openbare ge beden te doen voor de Polen, en 'sIicmels zegen over een land af te smceken, dat in den hoogsten graad belangwekkend iszoowel door de onheilendie het hebben getroffen, als vooral wegens de menigvuldige gevaren, waaraan het Roomsche Kerkgeloof aldaar blootstaat. Er zijn aan de kaai d'Orsay 33 blokken van wit en zwart marmer ontscheept, en naar het Invalicdcnhuis gevoerd, om voor de graftombe van Napoleon te dienen; eenige blokken wogen 16.000 Ned. ponden. BELGIE. BRUSSEL, 1 April. Eindelijk is een nieuw kabinet tot stand gekomen, bestaande uit de Ilceren de Thcux, als Minister van Biunenlandsche Zaken, in plaats van den Heer van de Weyer, Dechamps, d'Anethan en Malou, die aanblijven als Ministers van Buitenlandsche Zaken, Justitie en Finantiën, de Bavay als Minister voor de Openbare werken, en den Generaal l'rissc, als Minister van Oorlog. Deze Ilceren behooren niet allen uitsluitend tot de Katholijke partij, maar de

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3