NOTIFICATIE. HËRIJ IC. nog in liet gebied van Krakan zich bevindende krijgsmagt bestaal nit 2 bat- taljons Prnissischc infanterie en 2 escadrons ruiterij, en 2 battaljons Russische infanterie en 150 kosakken. PRÜISSElï. BERLIJN, 25 Maart. Silesie telt thans ruim 50 Duitsch-Katholijke gemeenten, bij welke de dienst wordt waargenomen door vaste geestelijken en door 4 Candidaten van Breslau. Zoo men verneemt heeft de Paus, ten einde de goede verstandhouding met de Pruissische Regering volkomen te herstellen en te bevestigen zeer onlangs aan de katholijke geestelijkheid in de Pruissische monarchie bevolen om in zake van gemengde huwelijken den geest van Evangelische verdraag zaamheid te huldigen, daar een tegenovergesteld gedrag tegen de waardigheid der kerk was en derhalve slechts van nadeelige gevolgen kan wezen. Bovenal zou aan de kanselredenaars zijn aanbevolen, om bij de behandeling der leer van de alleenzaligmakende kracht der Katholijke kerk met omzigtigheid en kieschheid te werk te gaanaangezien men de grondstellingen der kerk met des te meer kracht verdedigen kan, naarmate men in meer liefderijke be woordingen van hare vijanden spreekt. De schrijver trekt hieruit de gevolg trekking dat de Paus den geest van onverdraagzaamheiddie in den jong- sten tijd vooral het hoofd heeft begonnen op te stekenzoo veel doenlijk tracht tegen te gaan, en volkomen erkent, dat de in Pruissen heerschende godsdienstige vrijheid tot de grondslagen van dezen Staat behoortvan welke die zonder gevaar voor zijn bestaan en natuurlijke ontwikkeling niet kan afwijken. ENC1EL1SID. LONDEN, 28 Maart. De Regering is voornemens 3,000 man naar Indië te zenden. In de Zitting van het Lagerhuis van den 26steD zijn de beraadslagingen over de 2<le lezing der Graanwet voortgezet. Van de redevoeringenover dit onderwerp nog gehouden, waren die der Ministers Graham en Peel, en van den voormaligcn Minister Palmerston, de belangrijkste. De rede van Sir R. Peel strekte hoofdzakelijk tot wederlegging der beschuldigingdat hij plotse ling van gevoelens ten opzigte der graanwetten veranderd zou wezen. Wat de door hem voorgeslagen maatregelen betrof, hij hield zich overtuigd dat zij ook voor de landbouwende klasse niet schadelijkvoor alle overige klassen der maatschappij voordeelig zouden zijn. De verdedigers der beschermende regten zonden zelve moeten toestemmen dat zij die niet lang meer hadden kunnen volhouden. Hem was te gemoet gevoerd dat zijn dagen als Minister geteld waren. Is dit zoo, des te meer bleek het dat zijne voorstellen uit zucht voor het algemeen welzijnniet nit politieke of zelfzoekende bronnen voortgevloeid waren. Moest hij vallen, in zijne afzondering zou hij dan de zelfvoldoening smaken dat, gedurende zijne openbare loopbaan, zijn doel geweest was den monopoliegcest te beteugelende nijverheid aen te moedigende banden des bandels los te maken, de schattingen op meer evenredigen voet te brengen, en den maatschappelijken toestand der arbeidende klassen te verbeteren. De 2de lezing is doorgegaan met 302 tegen 214 en dus met eene meer derheid van 88 stemmen. Zaturdag 11. is de drukkerij der Hoogeschool te Edimburg, men weet niet door welke oorzaakafgebrandwaardoor een groot aantal drukwerken, 12 persen en al de letters zijn vernield. Dezer dagen is eene ijzeren kerk naar Jamaica verzonden 22 ellen lang en 14 breed; de ramen bevatten glasruiten 7 strepen dik de toren prijkt met glazen. Alles ten bedrage van 1,000 s§. Uit de fabrieksteden zijn hier afgevaardigden aangekomenom de leden van het parlement gunstig te stemmen voor het plan om den werktijd der kinderen in de fabrijken tot 10 ure daags te verminderen. Tegenwoordig werken meer dan 25,000 arbeiders aan den zuidelijken en zuidwestelijken spoorweg in Ierland. Er bestaan in de Vcreenigde Staten 1555 dagbladen en tijdschriften een getal dat bijna opweegt tegen diewelke in de overige deelen der wereld worden uitgegeven. FRANKRIJK. PARIJS, 29 Maart. In den namiddag van Vrijdag 11. is over deze stad een hevig onweder van hagel vergezeld uitgebarsten, dat echter slechts weinige minuten duurde, en toen door zwaren regen gevolgd werd. Den 21s,en is Marseille door een schrikkelijk onweder geteisterd, waardoor een molen in brand geraakte. De eerste Muselman, die door aankoop eigenaar geworden is van een grondeigendom in ons landis de tegenwoordige Gezant van Tunis hij ons hof; hij heeft een schoon hotel op den Boulevard der Capucins gekocht. Bijna iedereen wil tegenwoordig viooltjes in de knoopsgaten dragen, zoo dat men berekent, dat er dagelijks voor 3000 fr. van die bloeraptjes worden verkocht. De liefhebberij voor bloemen in het algemeen neemt meer en meer toe, en even als te voren voor de tulpen in Nederland, worden hier voor onder scheidene soorten ontzaggelijk hooge prijzen besteed. Den 26sten heeft de inwijding van den Spoorweg van Orleans naar Tours plaats gehadwaarbij de Zonen des Konings de Hertogen van Nemours en Montpensier tegenwoordig waren. De gehcelc afstand van Parijs naars Tours 59 post-mijlen bedragende, is in 7i en 6£ uur heen en weer afgelegd. De Bisschop van Tours heeft aldaar den locomotief, welken den eere-trein had overgebragt gezegend, waarna een maaltijd van 1200 personen gehouden is. Er zijn in ens land 9,242 gestichten van liefdadigheid, voor welke jaarlijks omtrent 115,440,000 fr. wordt uitgegeven. In het midden en zuiden van Frankrijk blijft nog eene gestrenge koude heerschen. Er is veel sneeuw gevallenvooral in den omtrek van Douai zoodat de postboden zeer ten achter zijn. BELGIE. BRUSSEL, 29 Maart. Vele vergeefsche pogingen om een Kabinet in orde te krijgen, hebben weder plaats gehad, totdat die taak door den Koning aan de Heeren d'Hoffscbmidt en Dumortier werd opgedragen; men voedde toen goede hoop op het tot stand brengen van het werk, maar ook deze hebben het weer laten zitten; en thans is men even zoo na als vóór 3 wekeu. STADS BERIGTEN. 1 ji. BURGEMEESTERS en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, gezien heb bende de Notificatie van Hun Ed. Gr. Achtb. de Heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Hollandin dato den 6teD Januarij jl.Provinciaalblad N°. 3) betreffende den Herijk der Maten en Gewigtcn in Zuid-Holland, en gelet op de voordragt van den Arrondissements-IJker alhiervan den 23sten dezer maandgeven mits dezen den Ingezetenen dezer Stad hunne verpligting te kennentot het doen Herijken van al de bereids te voren geijkte Lengte- en Inhoudsmaten en Gewigten, benevens de bij de Inhoudsmaten voor drooge waren behoorende strijkels, waarmede deze, overeenkomstig Art. 8 van Zr. Ms. besluit van den 21s,en December 1822, Staatsblad N°. 54) moeten wor den afgestreken. En worden zijlieden ten dien einde opgeroepenter bezor ging der gemelde Maten en Gewigtenwel schoon gemaakt en gezuiverd aan het Lokaal van den Ijkin de Schoolsteeg aan de Latijnsche School. Zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk I, op den 3dcn April, II6den April III7den en 8stcn April IV, 9den, 15dcn en 16den April, V, 17deD, 20sten en 21sten April, VI, i> 22sten, 23steD24sten en 27steD April, VII, 28slcn, 29stcn, 30sten April en 1 Mei, VIII, 4del>, 5<ten en 6dc<» Mei, met uitzondering echter van de Goud- en Zilversmids-, benevens de Apothe kers- of Medicinale Gewigten voor welker Herijking afzonderlijk zitting zal gehouden worden, te weten: Voor de Goud- en Zilversmids Gewigten op den 2dcn Aprilen Medicinale lsten April, telken dage des morgens van 8 tot des namiddags 2 ure. En waarschuwen Burgemeester en Wethouders voornoemdallen en een' iegelijk wien het aangaat, met herinnering tevens aan art. 2 van Z. M. besluit, in dato 30 Maart 1827, Staatsbln°. 13) om op bovengemelde dagen, (na welke de Arrondissements-IJker zich, overeenkomstig art. 10 der Notificatie van H. Ed. Gr. Achtb. de HH. Gedep. Staten van Z.-Holland, in dato 18 Ja nuarij 1822, tol uitoefening van den Herijk der Buitengemeenten van het Arrondissement moet begevenen alzoo huiten de mogelijkheid is, om geree- delijk aan het verlangen der verzuimdhebbenden te voldoenzich overeen komstig hunne verpligting omtrent dezen Herijk stiptelijk te gedragen ten einde buiten bekeuring te blijven; zullende er, na den bepaalden termijn, ingevolge dispositie van H. Ed. Gr. Achtb. de HII. Gedep. Staten van Z.-Hol land, in dato 22 Novemb. 1831, geene verlenging van tijd, of zoogenaamde nadagengegeven worden. Wordende de belanghebbenden in het algemeen bij deze voorts herinnerd aan de Notificatie van H. Ed. Gr. Achtb. Gedep. Staten van Z.-Hollandin dato 4 Augustus 1820, volgens welke de ijkplegtigheid zich uitstrekt tot alle handel- en neringdoende lieden, Fabrikeurs en Ambachtslieden, die, in hun nen handel of hun bedrijf, eenige maten of gewigten gebruikenen de Apo thekers of Medicijnbereiders in het bijzonder, aan art. 3 en 5 van Z. M. besluit van 21 October 1819Staatsbln°. 52) bepaler.de hunne gehoudenheid tot het bezit van een vol stel gewigtcn, en medeverpligting tot den jaarlijkschen Herijk van hetzelve, alsmede aan het Koninklijk Besluit van 5 Febr. 1826, n°. 153, volgens hetwelk de, bij derzelver eersten Ijk gestempelde, greinge- wigtenzonder die eene nadere stempeling te doen ondergaan jaarlijks door den Ijker moeten worden nagezien en onderzocht. En wordt wijders, door deze, ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarletter, gedurende 1846, voor den ijk der maten en gewigtcn bepaald is de letter 25. Aldus gedaan bij HH. Burgemeester en Wethouders der Stad Leydenden 23ston Maart 1846. DU RIEU, Ter ordonnantie van dezelve V. PUTTKAMMF.R.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3