UTRECHT, 29 Maart. *1 if Gisteren hield het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde alhier deszelfs algemeene Vergadering. De Voorzitter, Professor C. A. Bergsma, opende die met een verslag van den staat des Genootschaps en der verrigtin- gen gedurende het algeloopcn jaar, waaruit mogt blijken, dat het Genoot schap steeds meer en meer in bloei en belangrijkheid toeneemt. Vervolgens deelde Z. Ed. de medailles uit aan hen, wier ingezonden voorwerpen de eer der bekrooning was te beurt gevallen. Onder de thans bekroonden wordt ook opgegeven de Hortulanus W. Calmbach, van Jhr. von Siebold onder Leyderdorp, aan wicn de Zilveren medaille is toegewezen voor het inzenden van Pancratium Guianense Ker. Het concert in de Domkerk heeft zuiver opgebragt de belangrijke som van 743. BU1TEJNLAJNÜSCHE BERIGTEIN. OOST-INDIE. Uit de bcrigten van Bombay van den Februarij blijkt, dat de Engel- sclien in zes weken de Shiks vier malen hebben geslagen en 150 stukken ge sehut ontnomen. Te Rhonda-Ghat waar de brug ligt, is echter nog eene aanzienlijke magt verecnigden hebben menige schermutselingen tusschen de twee legers plaats. Men heeft het voornemen om bij Mithen-Kote op ongeveer 50 uren afstands van Snbbar en ruim 100 uren van Ferozepore eene stelling in te nemen om na de zomerhitte den veldtogt te openen. Gholab-Sing is met 12000 man en 300,000 buffels naar naar men zegt te Lahore aangeko men en de hoofden van Mooltan zouden Sir Napier hebben aangeboden om met hem mede te werken en de schatting te betalen. VEREENIGDE STATEN. i NEW-YORK.5 Maart. De beraadslagingen over het Oregon-gebied duurden in den Senaat nog voort. Er zou echter meerder uitzigt zijn op minnelijke schikking, daar de Engelschc Gezant een nieuw voorstel had gedaan, dat niet onaannemelijk scheende toerustingen tot den oorlog werden echter nog voortgezet. Bij voortduring valt hier buitengewoon veel sneeuw. fyiu»hoc<i6i »b oib m .-nobis naLadmsM hav ob RUSLAND. PETERSBURG, 17 Maart. De Keizer heeft bevolendat de beoefenaars van beeldende kunsten het regt van eigendom op hunne voortbrengselen geheel hun leven zullen behou den en hunne erfgenamen 25 jaren na hun overlijden. Het bedrag der in de gewelven van de Sl. Peter- en Paulsvesting aan wezige gouden en zilveren geldstukken, bedroeg den 4dcn dezer 94,349,971 roebels. - De vruchtbaarste schrijver der Russische letterkundigen, de Heer Pole- woye, is alhier in den ouderdom van 48 jaren overleden. Met verbazing lezen wij bedenuit een brief van Rigavan den igden Maart, dat niettegenstaande het besluit van 7 Januarij 11., waarbij de gelijkstelling der Russische vlag hier te lande bevolen wordt, met die der meest begunstigde natiën wat de goederen betreftdie onder dezelve worden aangevoerdwaardoor onze schepen ingevolge art. 5 van de ukase van den 11 den julij 1845, bevrijd moesten zijn van de verhooging van lastgelden en van die der inkomende regten, met 50 pCt. bij die ukase uitgeschreven, wij dit voordeel tot nu toe nog niet hebben kunnen genieten. In Libau, schrijft men qns, is onder anderen een Nederlandsch schip aangekomen met zout be laden, waarvan men de verhoogde lastgelden vordert, zoowel als de 50 pCts. verhooging van regten. Wij komen eerstdaags op dit ongehoorde feit terug. N. Rott. Cour. SPANJE. MADRID22 Maart. De verwachting was algemeen dat de Cortes spoedig zouden ontbonden wor den; de verkiezingen zouden dan in Julij plaats hebben. Er zijn vele hooge Staatsbeambten benoemd. De Generaal Balbao is bij een nader besluit tot Kapitein-Generaal van Oud-Castilië benoemd, en in zijne plaats tot Burgerlijk Opperhoofd van Madridde Heer Pedro SabaterLid van het Congres. Men verwacht een nieuw, doch veel zachter besluit, omtrent de drukpers; al de oppositiebladen hebben hunne uitgaven gestaakt, op een na, de Tiempodat echter veel omzigtiger in zijne artikelen geworden is. Zelfs tot in onze hoofdstad zijn de Beijerschc en Wurtembergsche bieren een voorname tak van handel gewordendaar thans de Cerveza alemana een algemeen gezochte drank is. ITALIË. .nnl iu i':-.'"; tv1-'.; i.t t VV.t A Cv ROME, 17 Maart. De Grootvorst Konstantijn heeft eergisteren bij den Paus een afscheidsbezoek gebragt, en zou van hier naar Civita-Vecchia vertrekken, om daar zijne moeder af te wachten en met haar gezamentlijk naar Napels te gaan. De tijdingen nit de provinciën blijven steeds onrustig, en in onderschei den plaatsen werden personen gevangen genomen, De Gouverneur van Ccsena was vermoord. NAPELS, 18 Maart. Gisteren is II. M. de Keizerin van Rusland alhier aangekomen. Men is hier zeer verblijd over de aanmerkelijke verlaging van regten op Engelsche fabrijkgoederen, volgens het nieuwe tarief, en over de groote verligting van het handelsverkeer tusschen de beide natiën. Deze gunstige verandering is grootendeels te danken aan den Koning, daar de meerderheid zijner Ministers zeer gehecht was aan het oude, meer belemmerend stelsel. TOSKANE, 21 Maart. De strijd der Professoren van de universiteit van Pisategen de aanhangers der Jesuiten wordt hoe langer hoe levendiger. De Aartsbisschop van Pisa die Grootmeeseer is der universiteit, heeft de zijde gekozen der Jesuiten, en zeer scherpe vermaningen gerigt tot de Hoogleearen, die, sterk door de zede lijke ondersteuning der bevolking, bedaard, maar met lofwaardige standvas tigheid daarop geantwoord hebben. Den blaam afwerpendedien men hun wilde opleggenverklaren de 36 Professoren (die het protest onderteekend hebben, waarvan de dagbladen melding maakten), dat hun wettige tegen stand eene worsteling van eene andere soort heeft voorkomenwelke liglelijk de rust des lands had kunnen verstoren. ZWITSERLAND. Volgens eene oppervlakkige berekening, zijn er in het Kanton Zurich 12 a 13,000 personen werkzaam in de zijdefabrieken. Zij verdienen jaarlijks 975,000 11.; in de katoenspinnerijen werken er 5,000, die 520,000 fl. ver dienen terwijl 16,000 katoenwevers 700,000 II. verdienenhet arbeidsloon van 1,000 katoendrukkers bedraagt 100,000 fl., en dat van 300 werkgasten in de wolfabriekcn 45,000 fl. Uit Freiburg wordt gemeld dat binnen één jaar in eene wijk aldaar 3 personen, onder welke een jongen van 14 jaar, ten gevolge van misbruik van sterken drank overleden zijn. De ondeugd van dronkenschap neemt in genoemde hoofdplaats van het kanton, volgens den bcrigtgever, dagelijks meer een meer toe; hij cischt van de Regering daartegen maatregelen te nemen. OOSTENRIJK. WEENEN, 22 Maart. Z. M. de Keizer heeft aan den Aartshertog Ferdinand, Gouverneur-Gene raal van Gallicië, bevel gegeven de volgende proclamatie te doen afkon digen «Aan mijne getrouwe Gallieiërs! Zware beproevingen hebben wij gedu rende de laatste weken ondergaan. Eene buiten 's lands gestneede, lang voorbereide zamenzwering van de vijanden der orde en der beschaving, is tot in mijn Koningrijk Gallicië doorgedrongen. Het is haar gelukt deelnemers te vinden, die de dwaze hoop koesterden van u gezamenlijk tot medewerking voor hunne misdadige plannen te verleiden. Allerlei kunstgrepen en beloften werden tot dat doel aangewend; zelfs van de heiligste gevoelens werd een schandelijk misbruik gemaakt. Op uw getrouw hart en uw gezonden zin vermogten de verleiders niets. Toen de zamenzwering nogtans uitbarstte en de bloedige vaan des opstands vermetel uitgestoken werdleed de misdadige onderneming schipbreuk op den krachtigen tegenstand dien zij allerwege ont moette. Het is eene behoefte voor mijn hart, aan mijne geliefde Gallieiërs mijne erkentenis voor hunne goede gezindheid en onwankelbare trouw jegens hunnen Vorst plegtig te verkondigen. Daar gijgetrouwenalleen voor orde en regt de wapenen hebt opgevat, zoo zult gij thans, nu de plannen van de vijanden der orde verijdeld zijn u weder aan uwe vreedzame bedrijven toe wijden en door naauwgezette inachtneming uwer pligten als onderdanen be wijzen, dat gij niet alleen voor de handhaving der wetten weet te strijden, maar ze door gehoorzaamheid en onderwerping aan dezelve weet te beves tigen." De Gallicische boeren, welke een inval in het Koningrijk Polen gedaan hebben, worden door de uit Krakau daarheen getrokkene Russische troepen streng gekastijd. Men zegt, dat zij bij hopen in den Weichsel zijn gejaagd. Ook heeft de Russische Generaal een prijs gezet op eiken te vatten boer. Eenige Poolsche grensboerenhet voordeelige voorbeeld hunner Gallicische broeders willende volgenbragten zekeren grondbezitter voor den Russischen Generaal doch deze liet den geknevelde dadelijk in vrijheid stellen en de boeren eene niet onaanzienlijke partij knoetslagen toedeelen. De moordtooneelen in Galli cië leert men al meer in hunne afschuwelijkheid kennen. De Gallicische boerinnen verhalen met een welgevallen de gruwelen welke hunne mannen tegen de edellieden bedreven hebben. Allerlei geroofde kostbaarheden brengen de boeren naar de steden, zonder hun roof geheim te honden. Men spreekt alom met veel geestdrift van de heldhaftige verdediging van hel grafelijk slot te Dsikow. In dit slot bevond zich de Giaaf met 17 bedienden, toen het boerengespuis naderde. Zoo snel mogelijk verschanste men zich in het slot, wanneer de 18 mannen gedurende drie dagen en drie nachten onafgebro ken op de boeren vuurdentot dat deze zich genoodzaakt zagen af te trekken. Op den lSd™ Maart zijn de beide hoofd-zendelingen der Poolsche pro- poganda in Gallicië, Theophilus Wiszniowsky en Eduard Dembowski, geboeid en onder eene sterke bedekking te Lcinberg binnengebragt geworden. De Re gering had 1000 II. op de inhechtenisneming van ieder hunner gesteld. Men verzekert dat de drie beschermende Mogendheden van Krakau zou den besloten hebben, om dien Staat wel een' onafhankelijken vrijstaat te laten blijven, doch er voortdurend eene sterke bezetting te houden. De thans

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2