LEYDSCHE COURANT N". 37.lv' VRIJDAG, 27 MAART. BINNEN LANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 26 Maart. Voor de Weduwen en Weczen te Gorinchem is nog ingekomen een Coupon groot ƒ4.95. Onze Lezers herinneren zich dat X in den aanhef van een stuk in de N. Rott. Cour., in onze vorige medegedeeldbeweerde dathet ongeval met die vronw »het te verwachten gevolg is van Regeringen, buiten het volk omdaar- gesteld zonder wortel zijnen dus zonder hart voor het volk." Uit de navolgende ons medegedeelde historie, zien wij dat er onder eene bij uitnemendheid door en uit het volk daargestelde Regering, ook wel iets kon gebeuren waardoor de theorie van X in duigen valt, en dat dergelijke Rege ring ook al niet vrij was van menschelijke onvolkomenheid. Het gebeurde dan in het jaar der Bataafsche Vrijheid 1796, dat bij het on derzoek naar het gedrag der gevangenen op 's Gravenstein jaarlijks door het Committé van Justitie gedaan wordende, eene vrouw werd voorgebragt, in het Crimineel klagtboek geheel onbekend. De Cipier gevraagd zijnde, wan neer en waarvoor die vrouw was gedetineerd, antwoordde: er niets anders van te weten, dan dat, ruim één jaar geleden, die vrouw op last van den Burger van der Aar, Lid van het Coinmitté van veiligheid, in 'sGravenstein geplaatst was en hij er sedert niets van vernomen bad de Burger van der Aar, daarover onderhouden zijnde, verklaarde er zich niets meer van te her inneren waarschijnlijk had zij Oranje gedragen of eenig anderen dergelijken gruwel bedreven. Met eene berisping en vermaning van het nooit weer te doen, werd zij ont slagen; gelukkig dat de vrouw niet vroeg: wat zij niet wéér mogt doen?! Eergisteren werden in een huisgezin de kinderen die slechts wei nige gekleurde pepermunt hadden gebruikt, eensklaps vrij ernstig ongesteld. Bij geneeskundig onderzoek bleek het dat die ongesteldheid door bet gebruik dier pepermunt was veroorzaakt. Men ziet hieruit hoe voorzigtig men met gekleurd suikergoed moet zijn. De justitie heeft zich de zaak terstond aangetrokken en den aanwezigen voorraad in den winkel in beslag genomen, welke voorraad thans scheikundig wordt onderzocht. Het volgende berigt is ons ter plaatsing toegezonden. Een groote ramp heeft, in den avond van den 17den dezer, Europa en bet geheele beschaafde aardrijk getroffen. Die dag is voor altijd, in de wereld geschiedenis geteekenddoor den dood van een der grootste sieraden van ons geslachtvan den grooten hervormer der werkdadige sterrekunde in deze eeuw, den onvergelijkelijke Frederik Willem Bessel. Welligt viel het nimmer een' sterveling te beurt, in die mate als hij de bewondering, de hoogachting en den eerbied van de geheele beschaafde wereld weg te dragenen welligt waren ook nimmer zoo vele talentenmet zoo veel ijver en goedheid in den zelfden persoon vereenigd. De bijna ontelbare vruchten van zijnen arbeid aan welke de sterrekunde het grootste deel van hare tegenwoordige volkomen heid verschuldigd isdoor welke de diepste geheimen des hemels zijn ont- sluijerdaan wier ontdekking men voor altijd gewanhoopt had, zullen in alle toekomstige eeuwenden roem der Hipparchussen en Ptolomeussen van alle leeftijden verduisteren. De vermelding van zijne verrigtingen is een groot gedeelte van de geschiedenis der sterrekunde in deze eeuw, en er is naauwe- lijks één onderdeel dier wetenschapdat niet door hem verbeterdof vol maakt of lot stand gebragt is geworden. Sedert meer dan een jaar aan waterzncht lijdende, was hij het voorwerp eener angstige bekommering voor zijne vrienden en vereerders, die talrijker zijn dan de lichten des hemels; maar eene bedriegelijke wending zijner ziekte verminderde de vrees die men gekoesterd haden te voorbarig werd onlangs door een' verdienstelijk' geleerde de blijmare verspreid, dat de Hemel een' onherstelbare ramp had afgewend, die de wereld bedreigde. Zelfs een lang durig lijden kon den ijver van eenen Bessel niet verkoelen. Hij hield niet op de wetenschap uit te breiden en te verrijken en nog voor eene maand deelde hij waarnemingen mede, door hem en onder zijne leiding, op de nieuw ont dekte planeet Astraea in het werk gesteld. De dood bleef echter in zijne aderen woelen en vioeger dan men het verwachtteveel te vroeg voor de wenschen van duizendenwerd de onsterfelijke geest van het ligchaam afge scheiden. Bessel ontsliep zachtin den ouderdom van 62 jareneene weduwe en eene dochter nalatende. Geen sterrekundige van den tegenwoordigen tijd zal kunnen nalaten Bessel als zijnen leermeester te huldigen, en zijn dood moet eene diepe verslagenheid bij allen teweegbrengen, die niet alleen zijne grootheid eerbiedigen maar ook zijne goedheid en bereidwilligheid mogten ondervinden. Bij besluit van Z. M. van den 24slen dezer, worden met den 19den April aanstaande, de stukken van Drie Gulden en van Tien Schellingen, alsmede die van Twee Gulden buiten koers gesteld, en zullen dezelve aan de kantoren der Agenten van 's Rijks schatkist van den 14den tot den 18den, alsook op den 20sten en 21slen kunnen verwisseld worden tegen koershebbende munt of muntbiljetten. De Directeur der Artillerie-, Stapel- en Constructie-Magazijnen te Delft, zal, op den 3den April des voormiddags ten 10 ure op het Bureau zijner Directie in de Houttuinenin het openbaar bij inschrijving aan den minst inschrijvende Aanbesteden de Levering van4,000 ellen Kardoessaaialsmede van 200 heele en 100 halve Haren Buskruidkleedenten behoeve van voor schreven Magazijnen. De voorwaarden der Bestedingen zullen van heden af ter lezing liggen op het Bureau des Aanbesteders en op de Bureaux van de Gonvernenrs der Provinciën. In het Dagblad van 's Gravenliage wordt nog het volgende omtrent de Wedloopen berigt Aan de belanghebbenden wordt bekend gemaakt, volgens nader ingeko- mene bepalingdat het Programma der Wedloopen op den 3den Augustus 1846 te Gravenhage te houden, later vermeerderd is met de navolgende prijzen a. Een prijs in Zilverwerk, ter waarde van 500 a 600, gegeven door Z. K. H. Prins Frederik der Nederlandenwelke gevoegd is bij de pot of poule-, zijnde eene Harddraverij, onder N°. 4 van het Programma. h. Een Wedren N°. 8; zijnde een prijs van ƒ500, gegeven door een lid der Sociëteit, voor 3 jonge halfbloed paarden, geboren en opgevoed op het vaste land. Afstand 2,400 ellen, 1£ Engelsche mijl. Gewigt 45 Ned. ffi. Hengsten dragen 1A Ned. fiï overwigt. Inleg 200, de helft tot afkoop te voegen bij den prijs. Inschrijving ter Stedelijke Secretary van 's Gravenhage, vóór den lsten Junij. Heden is het gebouw, hetgeen tot Seminarium der R. Katholijken zal ingerigt worden, te Voorhout aanbesteed en aangenomen door den Heer C. Maas uit Utrecht, voor de somma van 118,200. Op Woensdag den 8sten April, des middags ten 12 ure, zal onder na dere goedkeuring, door kerkvoogden en notabelen der Hervormde gemeente aan de Kaag onder Alkcmade c. a.in het bijzijn van een Rijks-Ingenieur van den Waterstaat, in de Herberg van II. van Leeuwen aan de Kaag, in het openhaar, bij inschrijving en daarna hij opbod worden aanbesteed: het afbreken der oude en het opbouwen eener nieuwe Pastorij of Predikantswoning in voorzegde gemeentemet bijlevering van al de daartoe benoodigde ma terialen. Het bestek en de teekening zullen 10 dagen te voren ter lezing en inzage liggen ten huize van voormelde Kasteleines H. van Leeuwen aan de Kaag, zullende den derden dag vóór en op den dag der besteding zelve de noodige aanwijzing in loco worden gedaanen inmiddels nadere inlichting te bekomen zijn bij de leden van het Collegie van kerkvoogden en notabelen voornoemd. De uitgeefster der Vlissinysche Courant heeft zich tegen het vonnis van de Arrondissements-Regtbank te Vlissingenwaarbij zij in eene boete van ƒ150 veroordeeld is, in cassatie voorzien. 'sGRAVENHAGE, 25 Maart. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslagen als Lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal Mr. A. van Gennep, en tot die betrekking benoemd den Heer H. C. van der Houvcn, Staatsraad in buitengewone dienst. De Minister van Hervormde Eeredienst is weder hersteld en heeft gisteren aan zijn huis zijne werkzaamheden hervat. Tot Secretaris van het Badensche Gezantschap aan ons Hof is benoemd de Baron van Berkheim, thans in diezelfde betrekking bij het Hof van Beijeren. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden zijn de beraadslagingen gehouden over het ontwerp van wet tot bet verleenen van eene buitengewone bijdrage aan de Maatschappij van Weldadigheid.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1