BUITEjNLAJNDSCHE BERIGTEN. sterken drank; in hare dronkenschap heeft zij pogingen gedaan om met den hand van haar voorschoot zich te worgen; gelnkkig evenwel is men tijdig genoeg ter harer hulpe kunnen komeneen oogenblik later en zij ware een slagtoffer van den sterken drank geworden. LEEUWARDEN, 19 Maart. Een groot getal van de voornaamste ingezetenen der oostelijke grietenijen dezer provincie, hebben-zich bij een adres aan Z. M. den Koning gewend, met het verzoek, om als er door Z. M. concessie verleend wordt tot het aan leggen van ecnen spoorweg van Meppel naar Leeuwarden, wel te willen bepa len dat die spoorweg moet loopen over OldeberkoopGorredijkBeester- zwaagDragten en Bergumten einde zich hij laatstgemeld dorp te sluiten aan de baan welke van Groningen naar Leeuwarden strekt. In dit adres is tevens betoogd, dat niet slechts de billijkheid, maar ook de minkostbaarheid deze rigting aanprijst, boven eene andere over Hecrenveen en Akkrumwelke plaatsen nu reeds zoo lang de voordcelen van den hoofdstraatweg van dit ge west genoten hebbenen langs welken men vele kostbare kleigronden en lage moerassige streken en polders te onteigenen zouden hebbenterwijl de weg over Oldeberkoop, Gorredijk, Beesterzwaag en Dragten door schoone boschrijke oorden over een vasten en hoogen zandbodem loopt, welke niet zeer kostbaar is, en bovendien langs de genoemde zeer aanzienlijke dorpen strekt. BREDA, 21 Maart. Door de Arrondissements-Regtbank alhier zijn gisteren de navolgende drie tallen zamcngesteldvoor de opengevallene betrekkingen bij gemelde Regt- bank, van Plaatsvervangcnd-Kantonregter en Procureur, als: voor kanton- regter, de HH. Mrs J.. H. van Mierlo, A. Kerstens en K. Beens, en voor Procureur, de HH. Mrs. K. A. van Dam, K. van der Meer en P. llollingérus Pijpersontstaan ten gevolge der benoeming tot Raadsheer in het Provinciaal Hof van Noord-Braband van Mr. F. .1. Jespers. En voor Regter-Plaatsvervan- ger, de HH. Mrs. K. A. MceusscnK. v. d. Meer en K. A. v. Dam, uit hoofde der verplaatsing van Jhr. M. 11. F. de Grez. VEREEMGDE STATEN. De magt der Vereenigde Staten begint zich in Texas uittebrcidcn de door den President der Unie benoemde ontvanger der in- en uitgaande regten, heeft een bevel uitgevaardigd waardoor de haven van Galveston tot cenigc haven van Texas verklaard wordt. Diensvolgens moeten alle naar Texas be stemde schepen daar aankomen, en er de verschuldigde gelden, volgens de reglementen der Unie betalen. Op de begrooting van de Argentijnsche republiek wordt de uitgaven op 60,000,000, en de inkomsten slechts op 7,000,000 piasters berekend. Om dat te kort te dekkenhetgeen door den staat van oorlog veroorzaakt wordt waarin die republiek verkeertheeft de Regering voorgesteldom 's maande lijks, zoo lang de blokkade van de Plata-rivier duurt, en 2 maanden nadat zij zal opgeheven zijn, eene buitengewone belasting te heffen van 200,000 piasters. KAAP DE GOEDE HOOP. 15 Januarij. De Luitenant-Gouverneur, de Heer West, was te Pietermauritsburgde hoofdstad van Natal aangekomen, waar hij door de inwoners met alle ver schuldigde eerbewijzen is ontvangen. Zij hebben hem eene menigte klagten ingediendhandelende over rooverij door de inboorlingen gepleegd. De lucht gesteldheid van Natal is zeer gezond en de haver wordt er in tamelijke hoe veelheid opgebragt, hoewel de landhouw, ten gevolge van den onrustigen staat der kolonie, er niet algemeen is beoefend. Te Port Victoria hadden oneenigheden tusschen de Kaffers en de troepen plaats gegrepen. Twee der cerstgenoemden waren daarbij gewond, doch hel was nu weder rustig. Diefstal door een Kaffer gepleegdwas de aanleidende oorzaak geweest. ALCrERIE. ALGIERS, 15 Maart. Den 13deD dezer is Abd-el-Kader door den Generaal Jussuf aangetasten zou, volgens tclegraphisch berigt, zijne pakgoederen en muilezels verloren hebben, die hij naar Bougade vooruit had gezonden. Een door den Courrier de Marseille medegedeeld berigt voegt er bijdat de Emir bovendien een 100-tal ruiters en vele paarden en kameelen verloren had. Ook zou hij zelf slechts met groote moeite aan de gevangenschap ontsnapt zijn. Dit belangrijke gevecht is voorgevallen nabij eene plaats die Zahzz genoemd wordt. Waarschijnlijk bedoelt men het kleine meer Zahrez, ten oosten van Taguine, op 40 of 50 uren afstands van Algiers, en 20 of 25 uren ver in de woestijn. SPANJE. MADRID, 16 Maart. Het nieuwe Ministerie is tot stand gekomen, en de Generaal Narvaez is wederom benoemd tot Voorzitter van den Raad en Minister van Oorlog, ad interim belast met de Buitenlandsche Zaken, aan bet hoofd van welk Depar tement men gelooft dat hij den Heer Gonzalez Bravo, thans Gezant in Portu gal, of den Hertog van Soto-Major, gezant in Engeland, of zelfs wel den Heer Isturitzzal plaatsen. Het is meer dan waarschijnlijk dat de beide laastge- noemden zullen weigeren een deel van het nieuwe ministerie uit te maken De Heer d'Egana is tot Minister van gratie en justitie benoemd, welke als Afgevaardigde van de Provincie Alava langen lijd met de waarneming der be langen van de Baskische gewesten is belast geweest, waarvan hij zich steeds een ijverig en bekwaam verdediger heeft betoond. De Heer Burgosdie reeds onder Ferdinand VII Minister van finantiën is geweest, vervangt den Heer Isturitz in het Ministerie van hinnenlandsche zakenhij heeft lang te Parijs gewoond. De Heer Orlando, lid van het Congres en voormalig militair In tendant, is bekleed met de betrekking van Minister van finantiën, die de Heer Mon. en laatstelijk de Heer Pena Aguayo met zooveel lof vervuld heb ben. De Heer Orlando heeft zich doen kennen als een onbepaald vereerder van den Generaal Narvaezdie hem reeds in het verleden jaar eene portefeuille toegedacht had. Eindelijk is de Generaal Pezuela, zwager van den Markies van Villuma, wiens ultramonarchale begrippen hij geacht wordt te deelen, tot Minister van marine benoemd. Men schrijft thans algemeen de aftreding van het vorige Ministerie toe aan de intriguen van den Generaal Narvaez. Hij moet bij den Heer Mon sterk aangedrongen hebbenom weder lid van het Ministerie te zijndie echter volstandig had geweigerd. Het Dagblad El Heraldo van den 12dcn dezer, deelt het rapport mede van de handelsjunta van Manilla aan den Kapitein-Generaal van de Philip- pijnsche eilanden, betrekkelijk het aanknoopen van handelsbetrekkingen met China. Het rapport besluit tot het benoemen van Consuls en Vice-Consuls te Emery, Foo-chow-foo, Ningpo en Sanghaï, waardoor die betrekkingen verleven digd en bevorderd zouden wordende uitgaven daardoor veroorzaaktzouden naar het oordeel der junta ruim gedekt worden door de inkomsten der in komende regten, welke zij begroot op 15 a 20,000 rs. 'sjaars. PRITISSEN. BERLIJN, 18 Maart. In de stad Posen barstte in den nacht van den lö1*611 bij stormachtig weder brand uit, die weldra een ontzettend aanzien kreeg, doch met veel inspanning beteugeld werd nadat echter twee woonhuizen en een geheele rij van stallen in de asch waren gelegd. Men schreef eerst den brand toe aan pogingen van kwaadgezindente meer daar de regering gewaarschuwd was, dat zij dit in den zin hadden, doch het is gebleken, dat dit niet zoo was; echter zijn er buitengewone maatregelen genomen, om het verstoren der rust te verhinderen. In Gallicië moeten niet minder dan 160 adelijke goederen wezenwier eigenaren en beambten gedood, gevangen of voortvlugtig zijn. De Oosten- rijkschc ^regering zou de noodzakelijkheid meer beginnen in te zien om de heerediensten in dat gewest op te heffen welke maatregel zich dan ook tot de andere landen onder het bestuur van Oostenrijk zouden moeten uitstrekken. Den 5den heeft de Bisschop van Culm eenen brief aan zijne onderhoorige geestelijken uitgevaardigdwaarin hij hen en alle R. Katholijkcn waarschuwt tegen de verleiders, welke, onder voorwendsel dat de Kerk in gevaar zou zijnde menigte tot geweldenarijen zoeken te voeren en tegen de Protestant- sche ingezetenen aanhitsen; doch onder den dekmantel der godsdienst, plan nen van hoogverraad tegen Vorst en Vaderland verbergen en trachten te bevorderen. Te Bonn is den 12(ien dezer in den hoogen ouderdom van 80 jaren overleden, de beroemde geschiedkundige Karl Dietrich Hullmann, Hooglceraar aan de Hoogeschool van genoemde stad. ENGELAND. LONDEN, 21 Maart. Na een schoon voorjaar hebben wij thans koud en vriezend weer gekregen, en heeft er in den nacht tusschen Dingsdag en Woensdageen hevige storm gewoed, die zich vooral te New-Castle heeft doen gevoelen, waar zoo veel sneeuw gevallen is, dat de wegen bijna onbruikbaar zijn geworden. In de ijzergieterij van den Heer Anson te Halifax is de ketel gesprongen en heeft hem en zijn' boekhouder gedoodde ketel sloeg door het belendend buis van den Heer Pollarden over de daarnevens liggende straat henen tegen de huizen aan de overzijdede huisgenootcn van den Heer Pollard bevonden zich gelukkig op eene bovenkamer. Uit Nieuw-Zeeland heeft men het berigt van 22 November, dat er tus schen de Engelschen en inboorlingen een verdrag was gesloten. De kolonie ontwikkelde zich zeer. Uit Brazilië wordt gemelddat een neger in de mijnen van Cocaes eene goudader had gevonden van 12 vademen breed en 37 lang; zij bestond uit jacotingabevattende goud in korrels van de kleinste soort tot die van de grootte van een gerst-korrel. FRANKRIJK. PARIJS, 22 Maart. Een droevig ongeluk is op den spoorweg van Rouaan gebeurd. De Com missie belast met het onderzoek van het wetsontwerp houdende bewilliging van een crediet van 37,500,000 fr. voor de fortificatiën van Havre, vertrok gisteren morgen ten 7£ nre, om zich met een extra trein naar Havre te be geven. Bij het station van Bonnières heeft de trein de diligence van de Mes- sageries Générales ontmoet, die juist dwars over den spoorweg reed, om zich achter den trein aan te sluiten. De diligence is letterlijk tot splinters ver brijzeld. Zij bevatte 22 personen. De drie reizigers van den coupé zijn ter aarde geslingerd een is op de plaats dood geblevende twee anderenman en vrouwzullen hnnnc wonden niet overleven. Veertien personen zijn ge vaarlijk gewond, vier bobben geen letsel bekomen. De leden van de kamer,

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2