KENNISGEVING maakt liebben. Ontegenzeggelijk waren de draden tot uitvoering van het ontwerp met groote bekwaamheid gesponnen. Eene wijd uitgestrekte zamen- zwering, die hare vertakkingen in de Oostenrijksehe en Pruissisehe gedeelten van het voormalige Polen had, was gesmeed, en het vrije gebied van Krakau speelde daarbij de rol van eene ter beschikking der omwenteling gestelde stapelplaatstallooze agentenuitgezonden door de in veilige wijkplaatsen verblijvende hoofden der emigratiezwierven in die gewesten rond, en hunne inblazingen en verleidelijke voorstellingen vonden ingang bij de land-edellieden, die zich in de voormaals Poolsche gewesten in veel grooteren getale bevinden dan elders, en bij derzei ver ambtenaren en onderhoorigen. In het Krakausche gebied verdubbelden gebrekkige administrative inrigtingen en een op velerlei wijzen ondermijnde maatschappelijke toestand de kansen op het welgelukken dier pogingen. Communistische begrippen werden te gelijker tijd met onver- moeiden ijver allerwege onder het volk verspreiden de hoofdleiders der be weging die voorzeker, wat hen zeiven betrof, weinig op de toepassing der Communistische leer gesteld waren koesterden de dwaze hoop van te geüj- ker tijd de massa's door het uitzigt op de beloofde afschaffing van belastingen en diensten, tot gewillige werktuigen van hunne omwentclings-plannen te maken, en toch op den gestelden tijd, wanneer de regeringen omvergeworpen en de utopie van het Poolsche rijk verwezenlijkt zoude wezenden onstuimi- gen stroom weder in de bedding terug te kunnen leidendie hun het ver- kieslijkste zou voorkomen. Maar vooral in Gallicie vertoonde zich in het helderste licht het onzinnige en van allen practischen grond ontbloote van zulke aanslagen. Dit land is een sedert bijna 80 jaren onder de Oostenrijksehe regering staand gebied en het bevond zich tijdens zijnen overgang onder die regering iri den ellendigsten oud-Poolschen toestand. De Oostenrijksehe wetten en inrigtingen werden aldaar ingevoerd en de heilrijke invloed daarvan is thans gebleken. Zij hebben aan het landvolk, aan de massa der bevolking, de overtuiging ingeboezemd, dat de beschermende magt van deszelfs bestaan de troon is. Juist dit heeft de Poolsche emigratie miskend en vergeten. Zij heeft hij de bevolkingen denzelf den geest verondersteld als bij zich zelve, en daarin heeft zij gelukkig ten eenen male gedwaald. Communistische phrases hebben geenen ingang bij den Gallicischen landman, en hij haat het Polendom, omdat het hem zijne-vroe gere ellende herinnert. De meesten der vrijheidspredikers zijn op hunne eigen goederen de ergste onderdrukkers hunner boeren. En toen zij nu deze laatsten tot den opstand aanzettedentoen de muitelingen op plaatsen waar zij in groo teren getale vereenigd waren het landvolk zelfs door mishandelingen tot oproer wilden dwingen, riglte de beweging, die zij trachten aan te stoken, zich tegen de onverlaten zeivenvelen daarvan vielen als slagtoffers van den toorn des volks, dat de overigen aan zijne natuurlijke beschermers, de door den Landsvorst ingestelde overheden uitleverde. Thans houdt reeds allerwege in Gallicie de beweging op aan welke men in waarheid niet den naam cener revolutie, maar dien cener antirevolutie zou kunnen geven. Nu de brand der omwenteling in Krakau, waar voorzeker deze en niets anders de bovenhand hadgebluscht en nadat in Gallicie de massa der bij hunne onder neming schipbreuk geleden hebbende omwentelings-mannen onschadelijk ge maakt iszal de stoffelijke rust in dat land wel aan geene stoornis meer bloot staan. Dat het eenen eenigzins langeren tijd zal vereischen, om na zulke schokken ook de zedelijke rust weder in gemoederen te bevestigenis middagklaar, gelijk ook dat de taak, welke ten deze op de regering rust, geene gemakkelijke is. Men heeft echter hetgeen de eerste voorwaarde van hare vervulling is die moeijelijkheid erkenden aanvaardt den onvermij delijk noodzakelijken arbeid met te grooter blijmoedigheiddaar men zich versterkt gevoelt door het besef van den breeden grondslag, waarop de rnagt der regering in Gallicie berustnamelijk de trouwe gehechtheid van de kern der bevolking. Ik wensch dat UEd. van deze depêche gebruik moge make bij het kabinet aan hetwelk wij met het gewone vertrouwen gaarne den waren staat van zaken zoo naauwkeurig mogelijk willen blootleggen." Hetzelfde blad spreekt ook het berigt tegen, alsof de Oostenrijksehe over heden in Gallicie eenen prijs van 10 gulden zouden hebben uitgeloofd voor iederen muiteling die levend of dood uitgeleverd wierd en alsof daaraan de gruwelen zouden zijn toe te schrijven, door het verbitterde landvolk tegen den adel gepleegd, en zegt dat deze leugen te Berlijn werd uitgestrooid door den Graaf Dzialinski, die uit Gallicie kwam, en van wiens landgoed bij Posen een paar dagen daarna juist de laatste mislukte poging om de stad Posen te overrompelen, is uitgegaan. ENdELAWD. LONDEN, 18 Maart. In eene talrijke bijeenkomst, Zaturdag 11. alhier gehouden, is het plan vastgesteld cener vereeniging, welker doel is werkhuizen op te rigten, waarin de gevangenen wier straftijd afgeloopen is,, zullen worden opgenomen, en waarin hun de middelen zullen worden verschaftom hun brood op> eene eerlijke wijze door handen-arbeid te verdienen. Eene inschrijving die onmid- delijk werd geopendheeft aanzienlijke sommen opgebragt. Een committé werd, staande de vergadering benoemd, belast om de inschrijvingen te ont vangen, en aan heide Huizen van het Parlement een adres aan te bieden, waarbij de aandacht van hetzelve werd gevestigd op deze instelling aan wier hoofd de Bisschop van Londen staat. Volgens eene opgave der munt, was in hel jaar 1845 gemunt aan goud voor 18,929, aan zilver voor 647,658, en aan koper voor 6,944 Uit Glasgow meldt mendat deze week verscheiden faillieten hebben plaats gehad. Een derzelvc zegt men is het gevolg van uitgebreide affaires in den ijzerhandel, en het passief zou 100,000 heloopen. Op het schier-eiland Harris, een punt van het eiland Lewis, het groot ste der Hebridenten noord-westen van Schotlandis onlangs een man over leden, Martin genaamd, die den ouderdom van 112 jaren heeft bereikt; weinige dagen voor zijn dood was hij nog in het volkomen bezit van zijne geestvermogens en kon hij nog eene voetreis doen van 3 uren. FRANKRIJK. PARIJS, 19 Maart. Het voorstel van den Heer Rémusat, om geene door het Rijk bezoldigde ambtenaren in de Kamer van Afgevaardigden toe te laten is met 232 tegen 184 stemmen verworpen. In bet afgeloopen jaar zijn 4,131 reizigers door het klooster op den S'. Bernard gered of geholpen. De Bank heeft 4 nieuwe kantoren te Straatsburg, Valenciennes, Nimes en Maas opgerigtwaardoor de gezamentlijke kantoren in de departementen tot 15 zijn gebragt, die in de uitgebreide hulpmiddelen van de Parijsche Bank deelen. Er zijn alhier volgens eene gedane telling bijna 50,000 honden. STADS 18 ERIftT. Tweede Zitting van den Militieraadover het Kanton Ley den, N". 15. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad I.EYDEN, geven bij deze kennis aan de lotelingen dezer Stadbehoorende tot de ligting van het jaar 1846 dat de Tweede Zitting van den Militieraad voor deze Stad zal plaats hebben, op het Raadhuisop Donderdag en Vrijday den 26 en 27 Maart aanstaande'smoryens ten 10 uremet vermaning, om op die dagen en uren voor bovengemelden Raad te verschijnenten einde hunne vrijstelling op hunne ingediende reclames, of wegens personele ongeschiktheid, te vernemen; terwijl zij, bij gebreke hiervan, (al ware het dat het biljet tot oproeping van ieder derzelve in 'tbijzonder, niet behoorlijk aan hen mogt zijn bezorgd) inge volge art. 38 der wet van den 27 April 1820, zullen geacht worden gcener- hande reden tot vrijstelling te hebben, en voor de dienst finaal gedesigneerd. Aldus gedaan en gepubliceerd bij H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Ley den, op den l9'ltn Maart 1846. DU RLEU, Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. AKABËMIE-MEUWS. LEYDSCHE HOOGESCIIOOL. De Senaat der Lcidsche Hoogeschool heeft op den 14deD Maart 1. 1. besloten om het Doctoraat in de Godgeleerdheid honoris causa op te dragen aan den AVel-Eerw. en Zeer Gel. Heer G. II. van Senden, Predikant te Zwolle, en om desgelijkstot Doctoren in de Bespiegelende Wijsbegeerte en Letteren honoris causa te benoemen de Hoeren J. J. P. Valeton Hoogleeraar te Groningen en Mr. C. AV. Opzoomer, beroepen Hoogleeraar te Utrecht. NIJMEGEN, 18 Maart. Uit het vermelde 12tal heeft de Kerkeraad heden het volgend 6tal geformeerd DD. Coenen, te Gent; v. d. Hoeve, te Keppel Mevboom, Th. Dr., te Stiens; Pleyte, te Loenen aan de Vecht; van Scherm beek te Eisten van Voorstte AVormer. ADVERTENTIE1I. OndertrouwdJ. J. van SON, Med. Doet. Leïden, en 19 Maart 1846. J. C. WYNSTROOM. Algemeene en Bijzondere Kennisgeving. Heden overleedaan de gevolgen van eene hevige ziekte van elf dagen mijn geliefde Broeder ANDREAS HENRICUS JOHANNES IIOELEN, in den ouderdom van ruim 36 jarenna voorzien te zijn geweest van de genade middelen onzer II. Kerk. AVat ik als Zuster, zijn eenig Kind en verdere bloed- en aanverwanten in hem verliezen, zal ieder, die den dierbaren Over ledene van nabij gekend heeft, wel kunnen beseffen. Leïden, 20 Maart 1846. A. M. KOELEN. Mede uit naam van verdere Familie betrekkingen. Men gelieve deze Alyemeene tevens als bijzondere Kennisgeving aan te nemen Sj UCIEEII. De Groote Vergadering van LUCIFER, zal gehouden worden op Don derdag den 26stcn Maart 1846. De MAATSCHAPPIJ der NEDERLANDSCME LETTERKUNDE alhier, zal op Vrijdag den 27sten Maart aanstaande, des avonds ten half acht ure, in de Stads-GeHioorzaal eene O fi® SS Ni ES .4 It BS VKItCL4I»SSItINiGr houden, waarin de AVel Eerw. Zeer Gel. Heer B. ter IIAAR, Th. Doet. en Predikant te Amsterdameen Dichtstuk zal voordragen. De Kaartjes van Toegang zijn te bekomen bij de AVed. D. dd SAAR, Boekhandelaarster op het Rapenburg.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3