piloting der ingezetenen alleen ora militairen bij doortrekkende corpsen en detachementen te huisvesten, waartoe de ten deze bedoelde manschappen met hadden behoord, als zijnde een tijdelijk te Z.alt-Bommel gevestigd detachement. GRONINGEN, 17 Maart. Zoo als wij vernemenworden er tegenwoordig pogingen aangewend om van deze stad op Londen eene directe Stoombootvaart te verkrijgen. Het is te wenschendat deze pogingen weldra gelukkig mogen slagenen de dienaangaande nug hestaande verschillen tot aller genoegen spoedig uit den weg geruimd zullen worden. Nu de groote maatregel van Sir Robert Peel, de hervorming in het Engelsche tarief van inkomende regten, die, naar alle waarschijnlijkheid, ook wel door het Engelsch Hoogerhuis aangenomen zal worden, eenen gunstigen invloed op den prijs onzer voortbrengselen en dcrzcl- ver uitvoer in ons gewest zal uitoefenenis eene directe gemeenschap met Engeland voor onze provincie eene zaak van veel belang. Welk eenen invloed toch die algeheele hervorming in het Engelsch handelsstelsel zal hebben zien wij nu reeds in de belangrijke prijsverhooging van het vee, ten gevolge van de verminderde regten op den invoer daarvan in Engelanden in het voor- uitzigt, dat het later geheel vrij ingevoerd zal kunnen worden. Wanneer genoegzaam alle onze producten in Engeland gereeden ingang vinden kunnen, kan het niet anders of wij behoeven nimmer te vreezen voor gebrek aan uitvoer; want alle onze artikelen zullen wanneer de genoemde tariefs-her- vorming doorgaat, altijd eene gerecde markt in Engeland vinden, en zelfs veel, waar men tot dusverre niet aan heeft kunnen denken, zal dan een artikel van uitvoer kunnen wordenwanneer het plan van eene geregelde Stoombootvaart, wordt bewerkstelligd. Wij hebben vroeger, in ons gewestelijk belang, steeds voorstanders geweest van onze beschermende regten voor den Landbouw en zagen daarin het be houd van onzen landbouwenden stand, in de omstandigheden, waarin wij toen verkeerden ten opzigte van andere Landen, alwaar de invoer door hooge regten wordt belemmerdomstandigheden welke nog wel niet weggenomen zijn; doch eerlang, zoo als men met grond durft hopen, zullen ophouden. Wij streden voor die bescherming van onzen landbouw, omdat wij dezelve, ten gevolge dier omstandigheden noodzakelijk oordeeldenofschoon wij in derdaad eene algeheele vrijheid van handel voor zouden staanindien zij ook jn onze naburige rijken gevonden wierd. Even als de groote meerderheid van de leden onzer Tweede Kamer der Staten-Generaal, die aan het onderzoek in de afdeelingen hebben deelgenomen omtrent het ontwerp van wet tot voorwaardelijke verhooging van Regten op den in- en uitvoer van sommige artikelen, huldigen ook wij het beginsel van vrijen handelen houden ook wij alle uitzonderingen op dien regel, tenzij door de noodzakelijkheid geboden, voor schadelijk en verwerpelijk. Indien derhalve nu, zoo als meer dan waarschijnlijk, ja bijna zeker is, Engeland het voorgeslagen vrijgevig handels stelsel omhelstdan zullen weldra andere Mogendhedenzoo als de Minister Peel in zijne uitmuntende redevoering reeds Sardinië, Frankrijk en Pruissen noemde, liet voorbeeld van Engeland navolgen, en België, waar zij zoo veel belang hij hebben, ook niet achter kunnen blijven; en in dat geval zal, naar onze gedachten de noodzakelijkheid van beschermende regten voor den landbouw van ons gewest veel minder dringend wordenja misschien geheel niet meer bestaan want dan kunnen onze landbouwers gemakkelijk concur reren met de Engelsche en die van andere natiën. MIDDELBURG, 18 Maart. Het Prov. Gcregtshof heeft eene lijst van aanbeveling van 6 Candidaten opgemaakt ter vervulling van de opengevallen Raadheersplaats, door het over lijden van Mr. J. J. Berdenis van Berlckom hestaande uit de HH. Mrs. D. M. de Supervillc, Jhr. A. G. van Vredenburch II. F. Lantsheer en Ph. van den Broecke, van Middelburg; en A. J. van Deinse en P. II. Saaymans Vader, van Goes. 15UITEJNLAINDSCHE BERIGTEN. WEIT-I1V9IE. In een brief, geschreven den 4den December 1845, door een Overijsselaar, die als beambte met de kolonisten naar de oevers der Saramacca is vertrok ken, schildert de schrijver eerst de akelige aankomst op Voorzorg en post Groningen, de verschrikkelijke hitte van 96° 98° Fahrenheit in de schaduw over dag, des nachts nooit onder 68°, het gemis van woningen, de ongewone leefwijze en vooral het vreemde voedselde verschrikkelijke gal en zenuw-, later rotkoortsen, zonder goede en krachtdadige geneeskundige hulp. Ook hij bragt er droevige offers, zijne vrouw en kind stierven. Verder spreekt hij over Ds. Copijn, en brengt dezen waardigen overledene eene op- regte hulde. In September en October werd de ziektetoestand gunstiger maar de meeste der werkzame en krachtige kolonisten Jagen in de rust des doods in de schulpritscn op post Groningen. Verder houdt de schrijver eene warme lofspraak op Ds. Betting, wiens echtgenoot overleed, en hem acht kin deren naliet. Eindelijk lezen wij een woord over de kolonisatie zelve, die als gelukt wordt beschouwdonder de heilzame medewerking van Baron van Baders, die dadelijk na zijne komst te Saramacca de Kolonie bezocht, aller belangen minzaam hoorde en den moed deed herleven. De magazijnen zijn voorzien van beste levensmiddelen, en, wat voor zieken aangenaam en nuttig is; allerlei plantsoen van aard- en boomvruchten wordt van heinde en ver naar de Kolonie aangevoerd. Het kerk-schooigebouw was voor eenigen tijd aangekomen en was men bezig, om dit fraai gohouw op te rig ten. Negen en twintig goede woningen waren op post Groningen gebouwd en bewoond. Ach ter elke woning was een tuin en veldgrond, met het noodige pluimgedierte en vee, benevens alles, wat in het huishoudelijke en voor den akkerbouw noodig is. Ieder kolonist ontvangt wekelijks uit het magazijn een rantsoen van vleesch, spek. rijst, broodjenever (voor volwassene mannen), tabak enz. Er waren 150 commando-negers aangekomen, om bosch te vellen en post Groningen ruimer, luchtiger en daardoor gezonder te maken. PARAMARIBO, 29 November. Op Zaturdag den 22str" II. is van hier vertrokken Zr. M. Oorlogs-Schoener de Vos, Commandant de Haan. Indien wij wel onderligt zijn, bevinden zich aan boord van dit vaartuig de Hecren van Baders en Wolfsom, officieren der Marine, welke door Z. Exc. den Gouverneur dezer kolonie speciaal belast zouden zijn, om te Dcmcrary, Guadeloupe en Grenada de resultaten op te nemen en na te gaan van verschillende suiker-fabrijkenvolgens de stelsels van Dcrosne en Cail en van Pontifex en anderenten einde te kunnen beoor- deelen, in hoe verre deze fabrijken voor onze suikerbereiding geschikt kunnen geacht worden. Ook zouden de bovengenoemde Ileeren verscheidene andere puntenbetreffende den landbouwzoo als het gebruik der ploegenvan de bemesting enz., opnemen. CURACAO, 10 Januarij. In de regenmaandenwelke hier gewoonlijk zijn de laatste drie maanden van het jaar, heeft het zoo weinig geregend, dat op de meeste plantaadjen in de oost-, midden- en west-divisiën weinig vooruitzigt bestaat om zelfs maïsstokken te oogsten. Op enkele plantaadjen kan men nog de hoop koes teren ommet een paar goede buijen regen in deze maandplantzaad in te oogsten. God geve dat er op deze plantaadjen zoo veel plantzaad ingeoogst worde, dat de anderen ook er mede in den planttijd voorzien kunnen wor den. Dit jaar is een zeer noodlottig jaar voor de planters. 1LGEKIE, ALGIERS, 10 Maart. Volgens berigten van deze dagtcekcning, was Abd-el-Kadcr op de aannade- ring van den Maarschalk, weder uit het Jurjura-gebergtc verhuisd en naar het zuiden geweken nog een' starii geplunderd hebbende; de buit is echter door den Colonel Camori weder aan zijne soldaten ontnomen, die tevens aan hen een gevoelig verlies had toegebragt. In genoemde stad had den 7dcn de verkoop plaats gehad van een groote buit op Abd-el-Kader veroverd die 44,000 lr. had opgebragt. Deze som is in de schatkist der Issers gestortom onder hen verdeeld te worden daar zij groote verliezen geleden hadden door eene razzia door Abd-el-Kader tegen hen ondernomen. De berigten uit het westen waren geruststellend; de Generaal Cavaignac heeft eene belangrijke razzia gedaan op de grenzen, waarbij hij 7,000 stuks vee buit maakte. SPANJE. MADRID, 12 Maart. De oorzaak der ontbinding van het Ministerie moet daarin gezocht worden, dat de Ministers het niet eens waren omtrent de wet op de drukpers. Ilct vorig Ministerie had de wetwaarbij bepaald wordtdat over misdrijven van de drukpers door gezworenen zou worden uitspraak gedaanafgeschaftin het nu afgetreden Ministerie waren sommigenwelke de uitspraak over die misdrijven aan eene commissie uit den Raad van State wilden opdragenan deren wilden de gezworenen weder invoeren. Hierdoor ontstond oncenigheid. De Bisschop van Coria heeft in den Senaat geklaagd over het ongelukkig lot der nonnen, die gedurende de laatste jaren de kloosters hebben verlaten, daar bet aan haar toegezegd jaargeld in geen 40 maanden betaald was en de meeste van haar dus genoodzaakt waren rond te zwerven en te bedelen om j te kunnen bestaan. ITALIË. NAPELS, 5 Maart. Er hecrscht hier eer.e volkomene lentede geheele maand Februarij be stond uit schoone dagenuit de zuidelijke provinciën en Sicilië komen vele klagtcn over gebrek aan regen en zelfs de sneeuw valt op de bergen in zulk eene onbeduidende hoeveelheiddat de pachters der ijskelders vrcczen, dat zij de hoofdstad, gedurende den volgenden zomer, niot behoorlijk van sneeuw en ijs zullen kunnen voorzien. OOSTENRIJK. De Augskurger Algemeine Zeitung deelt het navolgende schrijven mede, hetwelk door den Staats-Kanselier Vorst von Mettcrnick onder dagteekening van 7 Maart aan de Vertegenwoordigers van Oostenrijk bij de verschillende Duitsche hoven gerigt is: De jongste IVeener bladen brengen u de tijding van het wederbezettcn van Krakau door onze en de Keiz.-Russische troepen, en van het jammerlijk einde, dat de opstand in alle gedeelten van het gehied des Vrijslaats genomen heeft. Wanneer men eenen blik terugwerpt op de gebeurtenissenwelke, binnen een tijdsverloop van weinige dagen, wijd verspreide schokken en onnoemelijke rampen veroorzaakt hebben, dan weet men niet of men zich meer moet verwonderen over de verdorvenheid dergenen die het plan hadden aangelegdof over de vermetele dwaasheid dergenendie met volkomen mis kenning van de mate der te hunner beschikking staande middelenhetzelve uitgevoerd en zich vrijwillig tot slagtoffers van hopeloozc ondernemingen ge-

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2