LEYDSCHE COURANT. N°. 35 MAANDAG, 23 MAART. BINNEN LANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Intrekking der Onde Munten. Bij besluit van den 2deu Maart 11. heeft Z. M. bepaald, dat met den 22sten eerstkomende de stukken van Acht-cn-Tivintig Stuivers of Florijnen buiten koers zullen worden gesteld en van den 17den tot den 248ten dezer maand kunnen verwisseld worden bij de Nederlandsche Bank en bij de Agenten van 's Rijks Schatkist, op de gewone kantoor-uren, tegen andere koers heb bende munten of tegen munt-biljetten. LEYDEN, 21 Maart. Aan het Bureau dezer Courant is ontvangen 0.50ten behoeve der We duwen en Weezen der Schippers B. en A. Hartman te Woudrichem. Bij ordonnantie van den Koning van Frankrijk, geplaatst in den Moniteur van 20 Nov. 1845, werd op voordragt van den Minister voor het Onderwijs, eene Staatscommissie benoemd tot herziening der Wetgeving, waarbij de Genees kundige politie en het Onderwijs in de beide hoofdtakken der wetenschap, te weten in de Geneeskunde met inbegrip der Heelkundeen in de Artsenij- mengkunde geregeld worden. Die commissie is uit niet minder dan 35 leden zamengestelden onder deze worden de meest beroemde mannendie Parijs en Frankrijk in bet Geneeskundige vak opleveren, gelijk Fouqnier, Chomel, Bouilland, Dubois, Royer-Collard, Andral, Velpeau, Rous, Dumas, Bégin, Serves, Pariset, Forget enzv. aangetroffen. De Heer Orfila werd tot President dier commissie en de Heer Donné tot haren Secretaris benoemd. Moge de beraadslagingen dier hooge vergadering tot betere uitkomsten leiden, dan die in ons Vaderland verkregen werden ten gevolge van het Rajrport hetwelk door de in 1841tot hetzelfde doeleinde door Z. M. den Koning be noemde commissie werd ingediend. Uit eene officiële lijst blijkt, dat het getal steden en gemeenten in ds provincie Zuid-Holland bedraagt 234; de bevolking der steden beloopt 290,959 en die der gemeenten 267,878totaal 558,837 zielen. Onder bovengenoemd totaal der bevolking zijn begrepen 5220 militairen en 2081 gevangenen. In n°. 11 van den Alg. Konst- en Letterbodebeeft de Hoogleeraar F. Kaiser een berigt medegedeeld omtrent de thans zigtbare kometen. Waar uit wij het volgende uiltreksel ontleenen Er zijn thans vier kometen te zien. De komeet van Bieladie verwacht werdverscheen weder op haren tijd en op hare plaats. Zij vertoont zich als eene flaauwe lichtvlakmet een' korten en flaauwen staart. Nevens haar ziet men thans, in het veld des kijkers, eene tweede komeet, op geringen afstand maar flaauwer van licht. De derde komeet, op den 24sten Jannarij jh, door de Vicote Rome, ont dekt, biedt wat haar voorkomen betreft, geene merkwaardige bijzonderheden aan, maar men zal gaarne kennis nemen van het feestelijk onthaal, dat haar aan de Leydsche Hoogeschool is te beurt gevallen. De studenten in de wis- en natuurkundige wetenschappen en eenige studenten in de letteren, die zich, uit louter zucht voor de wetenschapop de hoogere sterrekunde toeleggen hebben deze komeet te baat genomen, om de handelwijze voor de bepaling van de loopbaan der hemellichtenvroeger met onverdroten vlijt beoefendop een nieuw voorbeeld toe te passen. De berekenaars te Leyden, van dezelfde waarnemingen uitgaande, verkre gen ook, op zeer weinig na, dezelfde uitkomsten, en er bestond volstrekt geen noemenswaardig verschiltusschen de uitkomstenverkregen door de Heeren J. A. C. Oudemans, Student in de wis- en natuurkundige wetenschappen, C. J. KiehlCandidaat, en L. A. J. Burgcrsdijk en S. A. Naber, Studenten in de letteren. (Hier volgen de uitkomsten door den Heer J. A. C. Oudemans verkregen). Ten tijde van die waarnemingen was de komeet omtrent zoo ver van de aardeals deze van de zon verwijderden hare afstanden tot de zon waren anderhalf malen grooter. De komeet verwijdert zich met spoed van de zon cn van de aarde, en zal voor gewone kijkers niet lang meer zigtbaar blijven. Hare loopbaan ligt geheel buiten de loopbaan der aardezoodat wij van haar niet het minste te vreezen hebben. De vierde komeet is den 26sten Februarij jl., door den Heer Th, Brorsen, Student te Kiel, ontdekt. De Hoogleeraar Kaiser vond baar den 6den dezer, in weerwil van haren lagen stand en het sterke maanlichtbij de eerste po ging- Zij is vrij helder en zal zich zoodra het maanlicht van den avondhe mel geweken zal zijn, met eenen kijker van gering vermogen, ligtelijk laten vinden. Indien het weder het toelaat, zullen, na verloop van weinige dagen, toereikende waarnemingen voorhanden zijnom ook de loopbaan van deze komeet te bepalen. Hier komt de Hoogleeraar nog eens terug op den zoo even vermelden arbeid door zijne jeugdige vrienden aan de Leydsche Hoogeschool volbragt. Gedu rende drie vierde eener eeuw," zegt zijn Hooggeleerde, »lag de sterrekunde bij ons in eenen doodslaap verzonken; het werd tijd haar op te wekken. Zij had onze hoogescholen bijna geheel verlaten; het werd tijd, dat zij daar weder in den glans harer heerlijkheid verscheen. Hare vroegere verwaarloozing blijft zich nog altijd tegen hare verlevendiging verzetten; maar in weerwil van het stiefmoederlijke deel haar beschoren, zien wij den tijd naderen, zoo hij niet reeds werkelijk is aangebrokenwaarop de sterrekunde aan geene Hoogeschool in Europa schooner zal bloeijendan aan de Hoogeschool te Leyden. Dit is de vrucht van de ijverige medewerking harer kweekelingenbij wie geene welgemeende poging verloren gaat, die ten doel heeft eene belangrijke weten schap onder hen te bevorderen. 's GRAVENHAGE21 Maart. Bij besluit van den 18den Maart jl., heeft Z. M. tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw benoemd den Heer Dedel, Ridder der Militaire Wil- lems-Orde 4de klasse en Secretaris der Orden; en tot Broeder der Orde van den Nederl. Leeuw, den Heer J. Z. Beijer, Commies ter Kanselarij der Orden. Z. M. heeft 100 gegeven voor de armen te Delftshaven. Dezer dagen heeft Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden zijne uitge strekte bezittingen onder de gemeente Wassenaar weder vergroot door den aankoop van hetTbuitefigoed' Bakkersbage. Men verneemt dat de Regering spoedig de bedenkingen zal beantwoor den, in de afdeélingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gemaakt, ten aanzien van de ontwerpen van wetuitmakende het eerste boek van het Wetboek van Strafregt. Daaruit blijkt, dat de Regering die voordragten nog in de tegenwoordige zitting der Kamers wenscht te doen behandelen en ten einde te brengen. Over de voordragten van wet, nopens de fondsen voor den landbouw en de nijverheidbenevens over die tot voortzetting van den weg van 's Bosch naar Cuilenburg, zullen de beraadslagingen bij de Kamer weldra worden gehouden. Dit zal ook het geval zijn met het voorstel betrekkelijk het reglement van orde. Nopens een en ander ziet men de algemeene verslagen der centrale afdeeling eerstdaags te gemoet. In de Zitting van Tweede Kamer van beden, is aan de Kamer hulde gedaan door Jhr. Dr. von Siebold, van onderscheidene boekwerken. De be raadslagingen over het ontwerp van wet, tot verbetering van den accijns op den suiker, zullen plaats hebben op den 23sten dezer, te 11 ure. De Hooge Raad heeft de cassatie verworpen van den Procureur Generaal bij het Prov. Geregtshof in Vriesland tegen A. B. Nicolaï, plattelands heelmees ter, door het Geregtshof vrijgesproken van eene aanklagt der commissie van geneeskundig onderzoekomdat bij de visitatie gebleken wasdatde vergif ten in zijnen winkel niet waren weggeslotenen er heelkundige instrumenten ontbraken. De Hooge Raad heeft even als het Provinciaal Geregtshof zijne vrijspraak hierop gegronddat de instructie voor plattelands heelmeesters niet in bet Staatsblad is opgenomen. Laaatstleden Dingsdag zijn ten overstaan van de Policie, op het erf van het afgebrande perceel in de Spuistraatde riolen opgegravenen is in de zelve een onderzoek bewerkstelligd. Naar men wil zoude iets zijn gevonden, dat tot opheldering der zaak kan strekken. ARNHEM, 19 Maart. Het Prov. Geregtshof heeft een vonnis bevestigd van de Regtbank te Tiel waarbij een ingezeten der stad Zalt-Bommel wegens het weigeren van inkwar tiering aan manschappenvan alle regtsvervolging is ontslagen hoofdzakelijk op grond, dat het besluit van Koning Lodewijk van 4 Jan. 1809 ten deze niet in aanmerking kon komen, vermits het was vervallen ten gevolge van eene later hier te lande in werking gebragte wetbepalende zich de ver-

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1