mogendheden later op middelen zullen bedacht zijn, om het welzijn van Krakau te verzekeren, en dat de bevelhebbers die alleen geroepen zijn om voor de veiligheid te waken, inmiddels hebben bepaald: dat de vrije stad Krakau in staat van beleg is gesteld. Dat de eigenaars of huurders van huizen verpligt zijn al degenen, die aan de onlusten hebben deel genomen, aan te wijzen. Dat alle die niet tot de hoofdaanvoerders behoorenalleen door zich vrijwillig voor de overheden te vervoegenaanspraak op toegevendheid kunnen verwerven. Dat verborgen wapenen vóór den 6den Maart moeten worden uitgeleverd. De Voorzitter en de leden van het bestuur, die zich tijdens het gebeurde ont trokken hebben en thans terugkeeren zullen het bestuur vormen. De Se nator Kopf zal tot den terugkeer van den President Schindler aan het hoofd staan. De Commissarissen der 3 Groote Mogendheden zouden reeds in het bezit zijn van de belangrijkste stukken omtrent de drijfveeren en de strekking van den opstand. Deze zouden geweest zijn, den Polen tot eenen republikeinsch- godsdienstigen staat te maken van daar dan ook dat bijna de geheele gees telijkheid zich aan den opstand had aangesloten zoodat in de gevechten bij VVieliczka en Podgorze een aanzienlijk getal hunner is gedood of gevangen genomenin eenige kloosters had men wapen-magazijnen opgerigt. Daarenbo ven zonden de goederen van hen die geen gemeene zaak met de opstandelin gen gemaakt haddenverbeurd verklaard en verdeeld wordendezen prikkel had men vooral aangewend om deelgenooten te krijgen. Als alles goed had gegaanzou Polenmet Posen en Gallicië vereenigdtegen Rusland opgerukt zijn. TARNOW, 25 Februarij. Nog den 16den was deze stad vervuld van edellieden, die met de officieren der bezetting en de burgerlijke beambten vriendschappelijk schenen om te gaan. Aan de laatste was het intusschen wel bekend, dat Tarnow tot mid delpunt voor den opstand in Gallicië bestemd en het aan den Tarnowschen adel opgedragen wasom die stad tot eiken prijs te bemagtigen. Dat de troepen der bezetting sedert acht dagen niet uit de kleederen gekomen warenbewees genoegzaam hoe men tegen de van uur tot uur verwachte uitbarsting op zijne hoede was. De zekerheid dat zij verraden waren, bewoog de zaamgezworenen om de uitvoering van hunnen aanslag te verhaasten. In den namiddag van den 17dcn was Tarnow plotseling door den adel ver laten, die zich te Lisza Gora, op eene mijl afstands van de stad, vereenigde, om wapens, ammunitie, pieken en zeissen onder de aangeworven benden uit te doelen. Daarheen werden ook de boeren uit den ganschen omtrek door hunne landheeren tegen den avond bescheiden, om te middernacht den storm op Tarnow te ondernemen. De boeren verschenenmaar weigerden aan den aanslag deel te nemen. Bevelen, beden, beloften van vrije plundering der geheele stad, waar veel rijke joden wonen, alles was vruchteloos. Nu ge raakten eenige der zaamgezworenen in woede, en Graaf Wysolowski nam het dolzinnige besluit om met pistolen onder de boeren te schieten, ten einde hen door vrees tot medewerking te bewegen. Een nit den hoop werd daardoor doodelijk getroffen. De boeren, in woede ontstoken, vielen op de edellieden aan die in een oogenblik naar alle zijden uiteengejaagd waren een 30-tal werd gevangen genomen en in eenen kelder opgesloten tot dat de te hulp ge roepen troepen zouden aangekomen zijn. Weldra kwam Graaf Thurn, aan liet hoofd van zijn escadron, aansnellen, en werd met een luid: leve de Keieer! begroet. Op zijn verlangen werden nu wel de gevangenen uitgele verd, maar de woede der massa was door het gezigt van het vergoten bloed slechts nog meer ontvlamden in een oogwenk waren 6 der gevangenen met dorschvlegels doodgeslagen de overigen werden gruwelijk mishandeld en ver minkt. Gelijktijdig verscheen bij het Tarnower districts-bestuur eene plegtige be zending van het steeds aangroeijende boeren-leger, met verzoek om tegen de zaamgezworenen te strijden, en hen dood of levend in handen der overheid te leveren. Dit verzoek was slechts voor de leusgeen gezag kon deze opge wonden bloeddorstige menigte in bedwang houden en binnen twee dagen waren meer dan 400 edellieden schromelijk mishandelden van meer dan 100 de lijken te Tarnow binnengebragt, grootendeels met de eigen paarden en rijtuigen der vermoorden. De beweging onder de boeren die zich in afzon derlijke benden begonnen te vormen en onderling over den buit strijd voeren, is zoo algemeen, dat niemand in een rijtuig de stad kan verlaten zonder ge vaar te loopen van uitgeplunderd of doodgeslagen te worden. De troepen hoewel meercndce's Polen hebben zich uitmuntend gehouden. Thans moeten zij zich echter bepalen om in kleine afdeelingen de stad uit te trekken, ten einde waar het mogelijk is, aan de edellieden hulp te brengen. Men verwachtte intusschen versterking, en hoopte alsdan aan al deze gru welen een einde te zullen kunnen maken. HINOTER. HANOVER10 Maart. De onderhandelingen met eenige bankiers tot verkrijging der noodige gel den voor de aan te leggen spoorwegen, zijn mislukt: de Koning zou nu, naar men verneemtde aan de kroon toebehoorende gelden die in de En- gelsche bank belegd zijn, tot dien aanleg gebruiken, zoo eebter, dat die sommen tegen gewone rente aan de landskas worden ter leen verstrekt. WHRTEMBERG. STUTTGARDT, 9 Maart. Men heeft gisteren alhier op de graanmarkt aren vertoond van roggege plukt binnen het grondgebied dezer stad. Het Dom-Kapitel te Rottenberg heeft gisteren in alle Katholijke kerken van het Koningrijk een' herderlijken brief doen aflezen, waarin over de Duitsch-Katholijken de kerkban werd uitgesproken. HESSEN-BARÏISTABT. MENTZ11 Maart. Een onbekende heeft aan de Regering onzer stad een kapitaal van ƒ1,000,000 aangeboden, onder beding, dat zij hem daarvoor gedurende 50 jaren, jaarlijks eene rente van 4 pCt., en dus ƒ40,000 zal betalen na verloop van welke, het geheele kapitaal aan de stad zal komen. Dit aanbodwaarvan men de beweegredenen niet kent, noch doorgrondt, of het zou moeten zijn, dat de onbekende groote genegenheid voor de stad heeft, welke hij aldus wil bevoor- deelenzal weldra in den Raad ter tafel komen en men ziet met gespannen verwachting de beslissing te gemoet. ENGELAND. LONDEN, 14 Maart. In het Lagerhuis is het voorstelom de straffen af te schaffenwelke eer tijds tegen de Katholijken werden toegepast, hoewel die tegenwoordig niet meer van kracht waren doch nog altijd bestonden, met 66 tegen 23 stemmen doorgegaan. In het Lagerhuis heeft de Minister Graham berigtdat hij een ontwerp van wet zou indienenom in Ierlandwaar door het gebrek aan aardappelen koortsen waren ontstaan, hospitalen op te rigten. Eenige leden merkten aan, dat de Regering veel beter zou doen om den ongelukkigen Ieren levensmidde len en arbeid dan geneesmiddelen te verschaffen. De artikelen van het nieuw tarief omtrent de verminderde regten op vreem de boter, katoenen kousen enz. zijn met eene groote meerderheid aangenomen. Toen men te Buryde geboortestad van Sir Robert Peelde Parlemen taire overwinning vernam, bezegeld door eene meerderheid van 97 stemmen, bragt men de klokken der Parochie-kerk in beweging tot middernacht, ter eere van den triomf des eersten ministers. Sir Robert Peel is in Februarij 1788 in Bolton-street te Bury geboren. In de Times van 9 Maart leest men het volgende Uit S'. Petersburg schrijft men ons, dat het Russische Gouvernement voor nemens is het tarief op de voornaamste artikelen van uitvoer, en ook op vele artikelen van invoer, aanmerkelijk te verminderen. Deze maatregel zal in de lente worden ten uitvoer gelegd. De handel en scheepvaart van de haven van Huil zullen daarbij veel winnen. Wij kunnen voor de echtheid van dit berigt instaan. Toen Sir Robert Peel zijn ontwerp in het Lagerhuis voordroeg, en den wensch te kennen gaf, dat andere volken het voorbeeld van Engeland zouden volgendacht hij zeker nietdat die hoop zoo spoedig door Rusland zoude worden verwezentlijkt. De verbouwers van hop in de Graafschappen Kent en Sussex hebben Donderdag te Maidstone eene vergadering gehouden, met het doel om eene petitie op te stellenten einde de vermindering van regten op den invoer van vreemde hop te verkrijgen. De Heer Belsoneen bekeerde Jood alhier, is door den Koning van Pruissen tot Protestantsch Bisschop van Jeruzalem benoemdin plaats van den Bisschop Alexanderdiezoo als gemeld isonlangs is overledenge. noemde Z. M. had thans het regt eenen opvolger te kiezende eerste benoe- mming was door onze Koningin geschied. Als een bewijs, dat de Engelsche zeelieden zeer bedreven zijn, wordt medegedeeld, dat het linieschip Bellerophon in 48 uren van masten tuig en geschut werd voorzien en voor de zeedienst geheel uitgerust. De gisteren te Liverpool aangekomen stoomboot Cambria had een zeer grooten walvisch op sleeptouwdie in de baai van Cornarvon tusschen de rotsen was vastgeraakt. Woensdag 11. hebben in onderscheiden streken van Ierland hevige stor men gewoed, die aan eenige menschen ongelukken en aan boomen en huizen groote schade veroorzaakt hebben. Een Fransch blad vermeldt, dat de berigten uit Indië vrij ongunstig zijndaar men zeker weet dat 3 regimenten Cipayers tot de Sikhs waren overgeloopen en deze den Generaal Smith geheel hadden verslagen. Berigten uit New-York van den 22sten Febr. melden dat er den 14den en 15den een hevige storm heeft gewoed, waardoor 10 schepen op strand zijn gezet en 60 menschen het leven hebben verloren. De orkaandie langs de geheele kust gewoed had, was vergezeld van ontzaggelijke sneeuwbuijenzoo dat de wegen er mede overstelpt waren. FRANKRIJK. PARIJS, 15 Maart. In de Kamer van Afgevaardigden, van welke er velen zijn, zoo als wij ge meld hebbendie zich zeer voor de Polen in de bres stellenis aan de Mi nisters gevraagd, hoe zij zich thans omtrent de Poolsche beweging zouden gedragen. De Minister Guizot heeft daarop opentlijk verklaard, dat hoewel die ongelukkige natie alle regt had op de welwillendheid van Frankrijk, deze zich echter alleen zou bepalen tot het geven van ecnigen onderstand, indien er nu na het mislukken van hunnen aanslageenige in Frankrijk eene schuil plaats kwamen zoeken. Dat antwoord mishaagt grootelijks aan de organen van de liberale drukpers. In de veeartsenij-school alhier worden thans proeven genomen, om de mededeeling van honds-dolheid te voorkomen, of, zoo zij werkelijk bestaat, te genezen. Zoo heelt men vijf honden laten bijten door een hond, die stel-

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3