LEYDSCHE COURANT WOENSDAG18 MAART. BINNEN LANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaterdag avond vit. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar} do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 17 Maart. De Minister van Finantiën heeft ter gelegenheid van de uitgifte van nieuwe Nederlandsche muntenherinnerd aan de navolgende bepalingen der wet van den 18(,en December 1846: 1». aGeenc der Nederlandsche muntspeciën, naar de wet van 28 September 1816 en volgende wetten geslagenworden in 's Rijks schatkist aangenomen wanneer dezelve eenigzins gealtereerd en alzoo vcrvalschtverminktbesnoeid of uiterlijk geschonden mogten zijn, en zal niemand gehouden wezen, dusda- nige gealtereerde, vervalschte, verminkte, besnoeide of geschondenc munten te ontvangen. 2°. *De nieuwe muntspeciën, in gealtereerdenvervalschtenverminkten, besnoeiden of geschonden toestand aan de landskantoren wordende aaangebo- den, kunnen aldaar aangehouden, en, na het afgegeven bewijs der aanhou ding, aan Raden en Generaalmeestcren van de Munt worden opgezonden, om, na onderzoekofen uitspraak dat dezelve zich werkelijk in zoodanigen toe stand bevindente worden doorgesneden en alzoo aan de aanbieders te wor den teruggegeven." Zijnde aan alle, welke eenige ontvangst voor 'sRijks schatkist doen, zeer uitdrukkelijk voorgeschrevenom deze bepalingen naauwkeurig zonder toege vendheid na te leventen aanzien van alle muntspeciën naar de wet van den 28stc" September 1816 en volgende wetten geslagen, weshalve elk ge waarschuwd wordt, om, ter voorkoming van hunne schade, die bepalingen ook in acht te nemen. Voorts beeft voornoemde Minister nog bekend gemaaktdatofschoon de stukken van Achten-Twintig Stuivers of Florijnen met den 22sten dezer maand zijn buiten koers gesteld, dezelve echter alsnog op Maandag en Dings- dag den 23stcfl en 24sten dezer maand op de kantoren der Agenten van de schatkist en op Maandag den 23st,!,1 dezer maand bij Ontvangers der belastin gen ter inwisseling zullen kunnen aangenomen worden, bij de laatsten zooveel hunne kassen dit toelaten. De Directeur der Stapel- en Constructie-Magazijnen te Delft, heeft ge- gagcerde artilleristen (onderofficieren, corporaals en kanonniers) opgeroepen, die genegen mogten zijn om bij de stapel- en constructie-magazijnen, tot de fabricatie van slagkruid, in dienst gesteld te worden, onder bet genot ccner dagclijksche toelage boven hun gagement, kunnende zij zich aanmelden bij den Directeur van opgemelde Directie, die gemagtigd is om de geschikten onder hen in dienst te nemen. Diegene, die tot schrijfwerk bekwaam is, zal tot het vervullen eener schrij versplaats in aanmerking knnnen komen. Zijdie zich aanbiedenzullen moeten voorzien zijn van eene verklaring van het plaatselijk bestuur hunner woonplaats, gevende voldoende getuigenis van hun goed zedelijk gedrag. Door de Nederlandsche Handelmaatschappij zijn bevracht geworden de navolgende schepen, als: Voor Amsterdam: de Zeemeeuw, Kapt. Kayser; Prins Hendrik, Kapt. GoedkoopPieter Florisz.Kapt. Regeman SietzesAnna MargarethaKapt. Pi. N. Voor Rotterdamde Johann JacobKapt. van GeelkerkenCatharina Kapt. RietmeyerAnnaKapt. EbelsDankbaarheid aan de Ned. Handel maatschappij, Kapt. HusMaas, Kapt. van Waning. 's GRAVENUAGE16 Maart. Gisteren morgen hebben Z. M. en de Prinsen Alexander en Hendrik de godsdienstoefening in de Groote kerk bijgewoondonder het gehoor van Ds. Moll. Het orgel, dat sedert eenigen tijd niet gebruikt was, wegens noodige herstellingen, werd toen weder voor het eerst bespeeld. Z. K. H. Prins Frcderik beeft aan de Vrouwen-Vcreeniging van liefda digheid te Harderwijk ƒ40.geschonken. De Regering heeft thans geantwoord op de bedenkingen der Tweede Ka mer, op het wetsontwerp betreffende den weg van 's Bosch naar Culemborg. Na een nader betoog van de nuttigheid des wegs, ook in een militair opzigt, beeft evenwel de Regering gemeend van het denkbeeld eener bijzondere geld- lecningwaardoor een bijzonder fonds zou worden ingesteldte kunnen afzien enovereenkomstig het gevoelen van vele leden der Vergaderingde kosten te kunnen brengen op de gewone staatsbegrooting waartoe die van het Dep*, van Binnen], Zaken, over de jaren 1846 en 1847 aanvankelijk met de vcr- eischte sommen zouden moeten worden verhoogd, namelijk voor 1846 met ƒ306,000, en voor 1847 met ƒ186,000. De bijdragen tot de bekostiging van gemeldcn weg, door de provinciën Noord-Braband en Gelderlanden door verschillende gemeenten verstrekt, zullen als baten van 's Rijks schatkist onder de middelen worden opgenomen en verantwoord. De Marquis de Ricci, Sardinisch Minister bij ons hof, is in die zelfde betrekking naar Weenen overgeplaatst. Heden heeft de Raad van Ministers eene buitengewone bijeenkomst ge houden. In de Zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden, heelt de Commissie, belast met bet aanbieden, met die der Eerste Kamer, van een adres van rouwbeklag aan den Koningbij monde van den lieer Boreel, verslag gedaan. Nadat de deputatie der Slatcn-Gencraal dat adres den Koning had aangebodenheeft het Z. M. behaagd daarop liet volgende te ant woorden Edel Mogende HeerenIk ben getroffen door de deelneming welke UE. M. bij dit adres aan den dag leggen. Hoogcn prijs stellende op het medegevoel der getrouwe Natievoor het lie£ en leed, dat Mij en Mijn Huis wedervaart, dank lk bare Vertegenwoordigers voor de uitdrukking daarvan bij deze smartelijke gelegenheid, en voor de goede wcnschen en bede voor Mij en Mijn Huis uitgedrukt." Voorts doet de Heer Gevers verslag namens de Commissie, belast geweest met het aanbieden der lijst van drie candidaten voor de opengevallene be trekking van Raad en Generaalmeester der Munt. Z. M. heeft, nadat de Commissie die lijst had aangebodengeantwoorddat H. D. spoedig dit onder werp in overweging nemen zou. De beide Commissiën worden voor de door dezelve volbragte taak bedankt, en de gedane verslagen voor kennisgeving aangenomen. Zijn ingekomen twee verzoekschriften, als bet eene van den brecdcn Ker kenraad der Nederd. Herv. Kerk te Rotterdamhoudende bedenkingen tegen het ontwerp van wet tot ondersteuning van behoeftigen; en het andere van C. ltoose, die terugkomt op een vroeger request aan de Kamer ingediend, ter zake van mishandelingenhem aangedaan. Verzending aan de daartoe be stemde Commissie. De Centrale afdeeling heeft haar algemeen verslag gedaan nopens het ont werp van wet tot verbetering van den accijns op de Suiker. Wordt beslo ten den dag der beraadslagingen over dat onderwerp in de eerstvolgende zit ting te bepalen. Daarna gaat de Vergadering uiteen. De Centrale Afdeeling der Kamer zal morgen bijeenkomen, over de gewij zigde ontwerpen van wet nopens de Fondsen voor den Landbouw en de Nij verheid. DORDRECHT, 15 Maart. De Associatie tot het leggen van eenen spoorweg van hier over Gorinchcm naar Tiel, heeft ook nog aanvraag gedaan tot het verlengen van dien weg over Wageningentot naar een nader te bepalen punt van aansluiting aan den Rhijnspoorweg. Den 12dcn is in het dorp Zwijndrecht, op den Pel- en Trasmolen van van Loon, de zoon van den molenaar, oud 15 jaar, bezig zijnde de kammen van den molen te smeren daarin beklemd geraaktzoodat hij binnen wei nige oogenblikken verpletterd was. GORINCIIEM, 14 Maart. Dezen middag, omstreeks 2 ure, was de geheele stad in beweging, ten gevolge van een ongeluk op de rivier. De Woudrichcmsche schippers, Gebs. Hartman, beide vaders van huisgezinnen, zeilden met hunne visschersschuit naar hunne woonplaats terug. Ilun rank vaartuig was bevracht met wijn, vloerstcenen en een 8-tal passagiersnamelijk 5 militaireneen discipel van de Latijnsche school, welke den Zondag bij zijne ouders wenschte door te brengen, de Heer van Andel, zoon van den winkelier te Rijswijk, die zich de volgende week in het huwelijk zoude begevenen de Heer D.' van 11c- mert, ondermeester alhier. Digt bij de Dalempoort gekomen, werd liet

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1