IVUÏTÊINLAjNDSCHE BERIGTEfl. De drie kinderen van welke eergisteren de echtgenoot van Ds. Timmers Verhoeven verlost waszijn lieden reeds overleden. De kraamvrouw bevindt zich redelijk welvarend. ROTTERDAM, 13 Maart. De tweede algemeene vergadering der Kon. Ned. Yacbtclub, onder Voorzit ting van Z. K. H. Prins Hendrik bad op beden alhier plaats. Door Z. K. H. is te kennen gegeven, dat Z. M. de Koning heeft gegeven ƒ600, voor de wed ijvering in het roeijen en zeilen voor deze stad, en eene som van gelijk bedrag, voor hetzelfde doel te Amsterdam. Z. K. H. heeft insgelijks van zijnentwege premien toegezegd, terwijl ook de Yacbtclub aanzienlijke premien, van gelijk bedrag, voor Rotterdam en Amsterdam zal uitloven. Eindelijk heeft Z.K.H. de Prins van Oranje te kennen gegeven, dat II. D. het voornemen heeft, in het toekomende jaar premien uit te loven, niet alleen voor de hardst zeilende of roeijende vaartuigen maar ook voor de best gebouwde. AMSTERDAM, 12 Maart. Gisteren avond werd alhier de Nieuwe Rijschoolin de Kerkstraatter plaatse waar vroeger de zoogenaamde Fransche Manége heeft gestaan, door een Carousel plegtig ingewijd. De Heer G. S, I'roscheigenaar van gezegde Fransche Manégewelke zich in een' bouwvalligen toestand bevond en min geschikt voor liet doel werd geoordeeld, wist zich de gunst en toegenegenheid van vele liefhebbers der Rijdkunst zoodanig te verwervendat zij hem op zeer vercerende en hoogst voordeelige voorwaarden de middelen verschaften, om ter plaatse, waar het oude houten gebouw plagt te staan een fraai stecnen gebouw te doen ver vaardigen, hetwelk door ruimte en gepaste inrigting niet slechts aan het doel beantwoordt, maar ook een sieraad der stad uitmaakt. Was dit gebouw op den 30s,cn December jl. voor het bestemde doel geopend, thans werd het met een caroussel of rijfeest plegtig ingewijd. Er waren 500 personen tegen woordig. WAALWIJK, 12 Maart. Voor de derde maal, na slechts een tijdsverloop van 4 weken, is hier beden nacht weder brand ontstaan in de schuur van den Heer L. Hofmans, en in de bergplaats der Erven van der Sandenwaarbij 3 koebeesteneen kalf paard, rijtuig, karren, vaatwerk, enz., eene aanzienlijke partij drooge en natte buiden, brandstollen, nieuw vervaardigde looijers-kuipenenz. eene prooi der vlammen is geworden. De gebouwen alléén waren verzekerd. De schade is aanzienlijk en de oorzaak wordt aan de onvoorzigtigbeid van den knecht toegeschreven. VE»ËESIGD£ STATEIf. Door den Voorzitter van bet Committé van Buitenlandsche Zaken was den lG^n Januarij een wetsontwerp ingediend, om bet inkomend regt van 20pCt. op de Java-koffij in te trekken: als dit ontwerp wordt aangenomen, zal die kolfij met Nederlandsehe of Noord-Amcrikaansche schepen uit de havens van Nederland vrij kunnen ingevoerd worden, op gelijken voet als fcoflij regtstreeks uit Brazilië en andere koffij-voortbrengende landen aangebragt. ITALIË. ROME, 28 Februarij. Z. K. II. de Grootvorst Konstantijn is hier van Palermo aangekomen, en beeft een bezoek bij den Paus afgelegd hetgeen bijna een half uur geduurd heeft. De Paus beeft hem zeer beleefd ontvangen. De Russische Gezant, Graaf ButeniclI', was er bij tegenwoordig. Onze Regering had sedert ccnigen tijd reeds vrees gekoesterd dal de Italiaanschc uitgewekenen zich tden Poolschcn opstand zouden ten nutte ma ken om in ons land nieuwe onlusten te verwekken. Dit zon dan ook wer kelijk te Pesaro en Fano plaats gehad hebben, doch vóór de uitbarsting zijn de verdachte personen in hechtenis genomen. Z WITHERLAKD, GRAAUWBUNDERLAND, 6 Maart. De Grootc Raad beeft bet plan goedgekeurd van eencn spoorweg door bet Kanton, waardoor de groote onderneming om de Middellandsche zee van Genua af met liet Meer van Constanz te vcrecnigen voortgang zal kunnen hebben. De Regering van Sardinië en de Groote Raden van de kantons Tessin en St. Gallen hadden reeds vroeger hunne toestemming tot deze groote onderneming gegeven. PRUISSEN. BERLIJN, 9 Maart. Z. M. heeft de volgende verordening afgekondigdDe op het Krakauscbe gebied en in deszeifs omstreken uitgebarsten opstandde zaïrienhang daarvan met de in bet Groot-Hertogdom Posen en verscheiden districten van Oost- Prnissen ontdekte rcvolutionnaire vereenigingende poging om de staatkun dige misdadigers in Posen met geweld te bevrijden, en de voorgenomen aanval op Pruissisch Stargardt, toonen duidelijk aan, welke de oogmerken zijn, waarmede aldaar vooral vreemde zendelingen de ingezetenen tot oproer trach ten aan te zettenen hoezeer het leven en de eigendommen onzer getrouwe onderdanen daardoor aan bet uiterste gevaar zijn blootgesteld. Wij hebben uit dien hoofde tot ons diep leedwezen moeten besluiten buitengewone maat regelen te nemen en verordenenna ons staatsministerie geboord te hebben voor Oost-Pruissen en liet Groot-Hertogdom Posen tot nader order liet vol gende 1". Al wie voortaan bij eencn aanval op of bij bet bieden van tegenstand aan de gewapende raagt, aan de overheid of hare afgevaardigden, met de wa penen in de hand gevat wordt, en al wie bij bet opiuijcn van onze onderdanen tot den opstand of bij liet uildeelen van wapenen tot dat eindeop hceter daad betrapt wordt, zal voor een telkens door den Commanderenden Generaal op te roepen krijgsraad, die onder voorzitterschap van een Staf-Officier, uit drie Kapiteins, drie Luitenants, drie Onder-Officiers en eenen Auditeur be staan moet, worden teregtgesteld en veroordeeld om doodgeschoten te worden, welk vonnis, terstond na de uitspraak en na door den Commanderenden Generaal bekrachtigd te zijn, ten uitvoer gelegd zal moeten worden. 2°, De Commanderende Generaal is bevoegd de tenuitvoerlegging van liet vonnis te schorsen en het aan ons ter nadere beslissing te onderwerpen. Overigens koesteren wij het landsvaderlijk vertrouwen, dat de overgroote meerderheid onzer getrouwe onderdanen, zoowel van Duitsche als van Poolsclie afkomst, niet alleen de tot nog toe aan ons bewezen trouw ook verder bewaren, maar ook naar vermogen medewerken zalom de rust en orde te handhaven en onze overheden bij de vervolging der rustverstoorders te ondersteunen. Vorenstaande verordening zal door de regeringen van Posen, Bromberg, Marienwerder en Dantzig afgekondigd worden en onmiddclijk na de afkondi ging van kracht zijn. Van Krakau verneemt men nogdat voor den intogt der Vereenigde troepen de opstandelingen reeds de slad hadden verlatenzich naar onder scheiden kanten verstrooijendesommigen met het doel om de wapenen neder te leggen, anderen om een goed heenkomen, vooral naar Hongarije, zoo men meent, te zoeken, ten einde daar den guerilla-oorlog voort te zetten. Er bad zich toen te Krakau een voorloopig bestuur der ingezetenen gevormd hetwelk een proclamatie uitvaardigde, de burgers tot rust aansporende. POSEN, 5 Maart. Er becrsclit bier nog eene buitengewone gisting, en zelfs is in den vorigen nacht uit een venster op een voorbijtrekkende patrouille geschoten. Sedert den 3dcD had hier overigens geene openbare poging tot rustverstoring plaats gehad. De inhechtenisnemingen duren voort en bet Katliolijke Gymnasium en Seminarie voor Schoolonderwijzers zijn beide gesloten, omdat cr verschei dene kweekclingcn uit die gestichten zich met de oproerlingen hadden vcr- eenigd. KEULEN, 7 Maart. Het Keulsclie Dagblad bevat de volgende bijzonderheden over de Poolsche Vereenigingen in het buitenland De Vereenigingen zijn zijn zeer talrijk; hoewel zij het eens zijn om de natio naliteit te herstellenstrekt zich die eensgezindheid echter niet uit tot andere punten. Na 1831 stichtte de emigratie nieuwe vereenigingen, onder anderen die tc Parijs in 1832 met talrijke bulp-vcrccnigingen. De eensgezindheid duurde niet lang, en eerst sedert 1836 slechts heeft er eene toenadering plaats gehad. Tot op dezen dag is de Poolsche emigratie in cenige partijen gescheiden. De Prins Adam Czartoryski te Parijs, vertegenwoordigt de aristokratisclie-beliou- dendc partijmen verzekert dat deze in eene volksvergadering tot toekomstig Koning van Polen is verkozen. Deze partij werd gevormd na de vereeniging der demokratisclie partij van 1837 en nam toen den naam aan van Vcree- niging der Bevrijde?s. Zij wordt ondersteund door de Katliolijke Pries ters, die sedert 1336 de Poolsche jeugd hebben opgevoed. De Priester Seme- nenko is er het hoofd van. In 1840 is hij met velen zijner kweekelingen naar Rome gegaan en van daar in 1842 naar liet Groot-Hertogdom Posen. Gelijk de Prins Czartoryski den Poolsclien Staatsman vertegenwoordigt, zoo is de Graaf Dembinski de krijgsman. Zijne partij heeft hem reeds den Maar schalks-staf overhandigd. Verder bestaat de partij der liberalen en volksge- zinden. Hun hoofd is de meest geachte Poolsche staatkundige schrijver Lcle- vel, die evenwel niet geheel en al de inzigten van de jonge volksgezinde partij is toegedaan. Hij heeft eene grootc rol gespeeld in de republikeinschc clubs vóór 1830, en stichtte de orden der Philareten en Philometrcn, die den Poolsclien adel hatelijker waren dan het Russische juken toen hij in genoemd jaar lid werd van de nationale Regering en Minister van Eeredienst, stelde hij altijd aan het einde van zijne redevoeringen voor: de voorregten en de titels van den adel af le schalFen. Sedert is hij meer geneigd geworden om hun iets toe te geven. Hij woont thans tc Brussel en is Redacteur van den Aigle Blanc, ENGELAND. LONDEN, 9 Maart. De West-Indische stoomboot Teviot, met de Mexicaansche brievenmaal, is heden aangekomen. De berigten die zij medebrengtzijn van Vcra-Cruz van den 2 Februarij en Tampico tot den 22 Januarij. Zij had aan boord 470,282 dollars in specie, 772 oneen stofgoud, 2 dozen paarlen, 7 kisten aardappc- lenzaadenz. De berigten zijn van geen bijzonder belangde stad Mexico was volkomen rustig, eene nationale conventie was bijeengeroepen, de onaf- hankelijkverklaring van Yucatan schijnt zich te bevestigen, doch van ccne oorlogsverklaring tegen de Vereenigde Staten was geen sprake. FRANKRIJK. PARIJS, 12 Maart. De Hertog van Aumalc is van hier naar Toulon vertrokken, ten einde naar Algiers over te stekenzijn broeder de Hertog van Montpcnsicr zal hem niet vergezellen.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2