LEYDSCHE 34' COURANT. MAANDAG, 16 MAART. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag cn Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. De Prijs dor Courant is f 12 in het jaar; do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 14 Maart. Hel gerucht dat er in den nacht tnsschen den 9den en 10den Maart, eene vrouw zou gevonden zijn in het zoogenaamde ijkhuisje, (zijnde dit vertrek vroeger tot den Ijk gebezigd thans een bewaarplaats van degene die om een of andere reden door de nachtwacht worden aangehouden), welke men zou heb ben vergeten daaruit te halen, heeft zich helaas, bevestigd. Ofschoon zij er reeds tusschen den lsten en 2den dezer moet zijn ingebragt, was het leven nog niet geheel in haar uitgedoofd. Zij is in bewusteloozen staat naar het Stads-Ziekenhuis vervoerd en heeft nog gedronken, doch is spoedig daarna overleden. Die ongelukkige, die om voortdurend slecht gedrag eindelijk zelfs door hare ouders was verstoten, was meermalen 'snachts gevonden cn dan wel uit mededoogen in het locaal van de nachtwacht opgenomen; doch kon daar, uit hoofde van hare verregaande onreinheidniet meer worden toegela ten. Nu was zij weder door de nachtwacht op straat liggende gevonden en in eerstgenoemd bewaarvertrek geplaatst, 't Schijnt echter dat zij geen gerncht heeft gemaakt, vermits men, daar dit vertrek in het Raadhuis aan andere grenst, waar den geheelen dag zich menschen bevinden, haar angst- geschrei zou hebben moeten hooren. De nachtwacht moet dus verzuimd hebben 'smorgensde dienaren der policie daarvan te verwittigenof wel deze nalatig zijn geweest om er de vrouw uit te laten terwijl bovendien sedert lang de orde bestaatdat de dienaren der policie dagelijks zich moeten overtuigen dat er niemand in het bewaarvertrek is gebleven. Nu is zij gevonden bij gelegenheid dat men er twee vrouwen, die wegens rustverstoring waren aangehoudenin zou plaatsen. Dit noodlottig voorval is alzoo te wijten aan schandelijk verzuim van een bestaande orde, door ondergeschikte ambtenaren, waaromtrent bij de Justitie een naauwkeurig onderzoek wordt in het werk gesteld. Het Prov. Geregtshof van Zuid-Holland heeft J. van Koperen (zie ons ons nommer van den llden Maart jl.), die op den 16den Maart 1845 alhier ten huize van zijnen oom, terwijl deze uit was gegaan, door middel van eenen valschen sleutel en inwendige braakin goud ƒ1,550eenig zilvergeld en een zilveren horologie met gouden ketting gestolen had, veroordeeld tot geese- ling binnen deze stad en gevangenisstraf van 10 jaren. Het op jongstl. Woensdag alhier ten behoeve der Armen door het Mu- zijkgezeischap Musis Sacrum gegeven Concertheeft na aftrek der onkosten zuiver opgebragt de som van ƒ592.42. Het Locaal van den Schouwburg was tot dat einde door de eigenaars gratis afgestaan. Zoo heeft bet ook nu nog, na al wat gedurende den winter ter verzachting van het lot der armen is bijeengebragt, niet aan ruime ondersteuning ter bereiking van het weldadig doel van dit verdienstelijk Muzijkgezelschap ontbroken. In het Journal de la Ilaye leest men Terwijl een Nederlandsch dagblad, de Noord-Brabander, hetwelk zich bij uitnemendheid voor Katholijk uitgeeft, verzekert dat het Coinmunismus, bet Radicalismus en de partij van Ronge, ondersteund door een blind Pro- tcstantismusden laatsten opstand in Krakau hebben uitgelokt, heefteen Fransch Katholijk Prelaat, de Bisschop van Puy, eene toespraak ten gun ste van den opstand in het licht gegeven, waarin wij de volgende zinsnede aantreffen »Wij zullen ook, geliefde gemeente, beantwoorden aan de wenschen dier broedersdie door hunnen uitstekenden moed en de schitterende hoedanighe den van hunnen geest, verdiend hebben de Franschen van het Noorden ge noemd te worden. Nimmer misschien was Polen de overeenstemming van alle Katbolijke harten meer waardig. Ziet hoe het in zijnen groenen ouder dom nog martelaars oplevertwier heldenmoed in niets wijkt voor dien van de eerste worstelaars voor bet geloof Polen ongelukkige Zuster, het is niet te vergeefs dat gij in uw ongeluk uwe blikken naar de Gallicaansche kerk gekeerd hebt. Wij allenja wij allen zullen u hulp verschaffen." Het Dagblad van 's Gravenhage deelt het volgende Programma mede der Wedloopen en Harddraverijenmet gemeen overleg van het Stedelijk Be stuur dier staduitgeschreven door de Sociëteit tot Aanmoediging van de verbetering van het paardenras in Nederlandwelke zullen plaats hebben op Maandag, den 3 Augustus 1846, op de Renbaan nabij gemelde stad. Prijs door de stad 's Gravenhage gegeven. Wedren, ƒ500gevoegd bij de inleggelden, voor paarden geboren op het vaste land, in 1843. Afstand, IJ maal de baan, of 2,500 Ned. ellen. Gewigt, 52 Ned. ponden. Ruinen cn merrien dragen IJ Nederl. pond. minder. Inleg ƒ200 de helft als afkoop (forfait). Inschrijving, vóór den lsten April 1846, ter Secretary der Stad 's Gravenhage. De inleg of afkoop te betalen op den dag der wedren. Geen paard zal mogen loopen alvorens deszelfs iuleg voldaan zij. Premien door de Sociëteit aangeboden. Premien. Twee premien, elk van ƒ75, voor de schoonste inlandsche paarden, geboren in 1844, en getrokken uit hengsten der Koninklijke Stoeterij van Borculo, of uit andere volbloed- hengsten. Inschrijving vóór den lsten Julij. De paarden moeten den 3<lcn Augustus, ten 10 ure, op de renbaan ter keuring aanwezig zijn. Paarden die reeds eene soortgelijke premie hebben behaald worden hier niet toegelaten. Prijsdoor de Sociëteit aangeboden. Wedren. Een prijs van ƒ500voor inlandsche paarden, van allen ouderdom, getrokken uit hengsten der Konink lijke Stoeterij van Borculo, of uit andere volbloed-hengsten. Afstand, een maal de baan. Gewigt, volgens het reglement. Inleg ƒ20, ten voor- deele van het tweede aankomende paard. Inschrijving vóór den lsten Mei. Pot of Poule. Harddraverij. Voor Inlandsche paarden, van allen ouder dom. Afstand telkens eenmaal de baan in den draf, en partie liée. Gewigt onbepaald. Inleg 20. Inschrijving vóór den 15den Julij. Pot of Poule. Wedren. Inzet ƒ100, p. p. Voor paarden van alle landen en rassen. Afstand, eenmaal de baan. Gewigt, 3 jaren oud, 45 Nederl. pond.; 4 jaren53 Nederl. p.; 5 jaren55 Nederl. p.; 6 jaren en daarboven, 57 Nederl. p.; hengsten dragen IJ Nederl. p. meer. Inschrijving te sluiten den dag voor de wedren. Prijs door de Provincie Zuid-Holland gegeven. Wedren, ƒ600 voor in landsche paarden, geboren in 1842 of later, en getrokken uit hengsten der Koninklijke stoeterij van Borculo, of uit andere volbloed-hengsten, Afstand, eenmaal de baan. Gewigtvolgens het reglement. Inleg 20tot premie voor het tweede aankomende paar. Inschrijving vóór den lsten Mei. Prijs door Z. M. den Koning gegeven. Wedren, ƒ1,200 voor paarden van alle rassen, Janden en allen ouderdom. Inzet 200ƒ80 het forfait, zoo vóór den lsten April 1846 wordt ingeschreven. Zoo na den lsten April 1846 wordt ingeschreven is de inzet ƒ300 (molié forfait). Op den 15<ten Julij is de inschrijving gesloten. De forfaits zoowel als de inzetten, wor den gevoegd bij den prijs. Het tweede aankomende paard ontvangt deszelfs inzet terug. Indien er 5 of meer paarden zijn, ontvangt het tweede aanko mende paard 400te nemen van de forfaits en inleggelden. Bepaald gewigt: 3-jarige paarden46 Ned. 4-jarige, 55 Ned. 5-jarige 57J Ned. 6-jarige 59 Ned. ruinen en merriën dragen IJ Ned. minder, 's GRAVENHAGE13 Maart. Bij besluit van den llden dezer is door Z. M. aan den Heer Dirk Dronkers te Middelburg, voor zijne firma van Dronkers en Comp.concessie verleend, vooreerst, tot aanleg cn exploitatie van een ijzeren spoorweg, uitgaande van Middelburgmet een zijtak tot Vlissingen door de eilanden Walcheren en Zuid-Beveland, de Ooster-Schelde bij Woensdrecht passerende, cn langs Bergen op Zoom en Rozendaal tot Breda; van daar langs Loon op Zand of Tilburg en langs Vught tot 's Hertogenboschom zich van dat punt uit te strekken ten noorden van de Zuid-Willemsvaart tot bij Helmond, en van daar te loopen op Venlo en eindelijk langs den regter Maas-oever tot Maas tricht cn ten anderetot de uitvoering van de ontworpen haven- en ka- naalwerken op het eiland Walcheren en van die tot afdamming van het Sloe. Eergisteren avond heeft in bet paleis van HIJ. KK. IIII. den Prins en de Prinses van Oranje de reeds vroeger gemelde dramatische voorstelling plaats gehad. Zij werd vereerd met de hooge tegenwoordigheid van HH. MM. den Koning en de Koninginen van van HH. KK. HII. Prins Alexander en Prins Hendrik der Nederlanden; een aanzienlijk en uitgezocht gezelschap woonde deze voorstelling bijwelke uitmuntte door de voortreffelijke uitvoering der verschillende rollen en zangstukkenen de algemeene goedkeuring heeft weg gedragen. De zuivere opbrengt van het concert, ten voordeelc der algemeene ar men dezer stadden 8sten dezer door het gezelschap Kunstliefde en Vriend schap gegeven, heeft slechts ƒ143 opgebragt.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1