LEYDSCHE COURANT m 1846. MAANDAG, 9 MAART. BINNEN LANDSCHE BERiGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN7 Maart. Onze Stadgenoot Dr. M. de Vries heeft den 5den dezer te Utrecht in het Leesmuseum eene voorlezing gehouden, over de oorzaken van het verval en den ondergang der Middeleeuwsche Nederlandsche Letterkunde. Directeuren van de Nederlandsche Bank hebben aangekondigd, dat van den 15den tot den 31sten dezer, geene overschrijvingen van aandeelen ten hunnen overstaan zullen kannen plaats hehben. De zachte luchtsgesteldheid van dezen winter heeft eenige menschen doen zoeken in de jaarboeken naar dergelijke winters. Ziet hier onder scheiden jaren waarin de oogst goed is geweest: de jaren 1607, 1609, 1613 en 1617 zijn merkwaardig door hunne zachte winters, en nogtans was de oogst overvloedig; in 1659 was er vorst noch sneeuw; in 1692 behoefde men geen vuur aan te leggen om zich te verwarmen. De winter van 1781 is nog in het geheugen onzer bejaarden, zoo als die van 1807, ook zoo gelukkig voor den oogst. De winter van 1793 was mede onder de zachtste, zoodat men reeds half April het gras kon maaijen. In 1811 kenmerkte zich eene zachte weersgesteldheid reeds van het begin van Februarij. Ook dat jaar was merk waardig door overvloed van eetwaren en vooral door voortreffelijken wijn. De winter van 1822 behoort ook onder de zachtste. Het aantal Reizigers en de opbrengst van den Rhijnspoorweg, gedurende de maand Februarijis als volgt Aantal Opbr. van Opbrengst van Stations: Reizigers. Reizigers. Goederen, enz. Amsterdam 7,546, 9,830.80, ƒ2,444.56. Abcoude1,361, - 477.90, - 2-00. de Laan van Vreeland 681, - 329.15, 1.05. Nieuwer-Sluis532, - 225.30, - 3.36. Breukelen1,049, - 408.90, - 3.56. Maarssen508, - 237.25, - 1.70. Utrecht6,559, - 6,688.70, -1,384.17. Driebergen 819, - 563.05, 21.46. Maarsbergen en Maarn 213, - 141.00, - 1.25. Veenendaal604, - 460.60, - 195.89. Ede604, - 443.60, - 5.05. Wolfhezen91, - 56.90, - 10.84. Arnhem2,815, - 5,920.80, - 2,643.67. 23,382, ƒ25,783.95, ƒ6,718.56. Totale Opbrengstƒ32,502.51. 's GRAVENHAGE6 Maart. Z. M. heeft benoemd tot Raadsheer in bet Prov. Geregtshof van N.-Braband, Mr. F. J. Jespers, thans Procureur bij de Arrond.-Regtbank te Breda. Z. M. de Koning is gisteren avond laat uit deze residentie naar Tilburg vertrokken. Hoogstdczelve wordt aanstaanden Zondag alhier terug verwacht. Gisteren middag is groot diner gehouden bij Z. Exc. den Minister van Justitie en des avonds soiree bij Z. Exc. den Minister van Binnenlandsche zaken ad interim. Door de Centrale Afdeeling van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is thans opgemaakt het voorloopig verslagnopens het ontwerp tot voorwaar delijke verhooging van regten, waaruit blijkt: dat de zeer groote meerderheid het beginsel van vrijen handel voorstaat, en alle uitzonderingen, ten zij uit noodzakelijkheid voor schadelijk en verwerpelijk houdt. Uit dien hoofde ver klaarde die meerderheid in het algemeen van alle maatregelen van represaille af keerig te zijn oordeelende het bedenkelijk en slechts zelden aan het doel beantwoordende. Zij meende dat eene voorzigtige staatkunde gebood tot zoo danige maatregelen de toevlugt niet te nemen, dan in zeer zeldzame geval len, bij erkende noodzakelijkheid, of gebrek aan betere middelen tot bereiking van het beoogde doel. Wat nu betreft den jongstl. maatregel van 5 Januarij, waarvan de bekrach tiging wordt verlangd, hebben vier leden verklaard dien niet te kunnen goed keuren daarin niet anders ziende dan een stellig en zeker nadeel tegen een onzeker en verwijderd voordeel. Daarentegen hebben 41 leden verklaard, dat zij geneigd zijn om door aan neming van het wetsontwerp met de Regering zamen te werken tot het doel, om dien staat te nopen tot opheffing van de bezwaren, welke uit zijn handels stelsel voor Nederland voortvloeijen. Van deze 41 leden intusschen hebben 34 leden bezwaar gevonden in de algemeene strekking, welke de Regering aan het besluit van 5 Januarij jl. en aan bare tegenwoordige voordragt beeft gegeven. Zij vreesden namelijk, dat Nederland daardoor in moeijelijkheden met andere Staten gewikkeld zon kunnen wordenhetwelk men wenschte te vermijden. Die leden gaven daar om in bedenking om dien maatregel uitsluitend tot Belgie te beperken. Door onderscheiden leden werd hierop zelfs met nadruk aangedrongenen verklaard dat zij zich verpligt zouden achten, hunne goedkeuring daarvan afhankelijk te maken, deze hebben aanleiding gegeven om te verlangen, dat aan de Regering worde aanbevolenom tegen den sluikhandeldie in de verhooging van regten zulk eene belangrijke aanmoediging vindt, met gestrengheid en met aanwending van doeltreffende middelen te doen waken. Voorts is in drie Afdeelingen aangedrongen op de weglating van de woorden: of door welke de witvoet van levensmiddelen wordt verboden. Men meende dat het verbod van uitvoer van levensmiddelen geene aanleiding moest geven tot het nemen van represaille-maatregelen, daar het niet plaats heeft met oogmerk om den handel en de nijverheid van Nederland te benadeelen maar veeleer uit een beginsel van zelfbehoud. In den atgeloopen nacht werd alhier een militair, die te laat op straat werd gevondendoor eene patrouille achtervolgdde vlugt over den Vijver berg nemendehad hij het ongeluk te struikelen en in den Vijver te vallen eenige oogenblikken scheen hij bewusteloos te zijndoch zich hersteld heb bende, zwom hij eerst naar het eilandje en van daar naar het huis van den koster der R. K. kerk, die, na opgeklopt te zijn, hem oogenblikkelijk hulp verleende en van andere kleederen voorzag; hij is vervolgens naar het hospi taal vervoerd en bevindt zich buiten gevaar. ZAVOLLE, 5 Maart. Het Prov. Geregtshof heeft heden in hooger beroep uitspraak doende in de zaak van den Boekhandelaar K. van Hulst, betreffende de Kritiek der Troonredehet vonnis der Arr.-Regtbank alhierwaarbij die beklaagde is schuldig verklaard aan bet boosaardig honen van Z. M. den Koningen ver oordeeld tot twee jaren gevangenisstrafbevestigd. Het hof heeft bij dit arrest de tegen voormeld vonnis aangevoerde exceptie van nietigheidgegrond op de vertraging der uitspraak, verworpen, gelijk ook de conclusie van den appellant, dat hij buiten proces gesteld zou worden, uithoofde nu de schrijver van het aangevallen stuk was genoemdop grond dat dit noemen van den schrijver te laat was geschied. ALGERIFi, ALGIERS 25 Februarij. De Maarschalk Gouverneur is alhier met zijne troepen, die Abd-el-Kader vervolgd hebbenteruggekeerd. Niet zonder ontroering kon men deze solda ten aanzienonder welke misschien geen enkele was, die een volledig kleeding- stuk droeg, wier bronskleurig gelaat naauwelijks toeliet, om de verschillende menschenrassen te onderscheidenen wier vermagerde ligebamen getuigden welke vreesselijke vermoeijenissen zij hebben doorgestaan. Men heelt hen le vendig toegejuicht. De Maarschalk zelf, ofschoon een weinig vermagerd, scheen niets geleden te hebben door de vermoeijenissen van eenen veldtogt van 5 maanden, waarbij hij, als men het zoo mag uitdrukken, verscheidene colonnes versleten heeft. Abd-el-Kader zou zich nu ten zuiden van Dellys, in de vlakte van Ilandza, ophouden. De togt van den Generaal Cavaignac, die thans in het westen van Al- gerië is teruggekeerd naar Marokko, heeft alleen dit gevolg gehad, dat de Deïra van Abd-el-Kader meer naar het binnenland van Marokko is moeten ver huizen. Deze togt op Marokkaansch gebied heeft van den kant der inwoners tot geen gevecht aanleiding gegeven.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1