BUITEN LANDSCHE BERIGTEN. ƒ439,000 als buitengewone uitgave voor de pensioenen, dat, niettegenstaande al deze meerdere uitgavener een overschot op dat dienstjaar zal bestaan van omstreeks ƒ155,000. Daaruit blijkt alzoo, dat de pogingen, die aangewend zijn gewordenom het evenwigt tusschen uitgaven en ontvangsten te herstel len, gelukkig met den besten uitslag zijn bekroond, ja zelfs de schaal naar de ontvangsten hebben doen overhellen. Aangenaam was het Z. Exc., deze zonnestraal te hebben kunnen aanbrengen. Men verneemt, dat op eergisteren namiddag twee militairen, die eene gevangene uit Leiden herwaarts hadden gebragtop een' deerlijke wijs op de Gevulde gracht zijn mishandeld geworden en gewond geraaktdie militairen zijn onmiddelijk naar het Rijks Hospitaal vervoerd; de wonden hun aan het hoofd toegebragt, zijn voor alsnog niet gevaarlijk; de politie houdt zich on ledig, de misdadigers te ontdekken. Bij den boekverkooper A. van Hoogstraten is thans in het licht versche nen het werk van den Heer J. C. Weijermans, Nederlandsche Spraakkunst groot bijna 500 bladzijden. De schrijver heeft zich zoo mogelijk beijverd eene volledige spraakleer te leveren. Naar den inhoud te oordeelen is dit ook zoo. De schrijver berigt, dat door Z. Exc. den Minister van Binnenl. Zaken eene Commissie benoemd is tot beoordceling dezer spraakkunst. Hem is de eer te beurt gevallen het werk aan den Koning te mogen opdragen, en de deelneming van onderscheidene personen van velerlei rang en stand, ge lijk blijkt uit de breedvoerige lijst van Inteekcnaars. De Heer Weijermans heeft zijn' arbeid nog kunnen voltooijen vóór zijne afreize naar onze O. I. bezittingenwaar andere bezigheden hem wachtenmoge hij daar gelijke belangstelling en welwillendheid ontvangen als hij hier gedurende 27 jaren als taalmeester en huisonderwijzer genoot. Onze stadgenoot, de mechanicus A. Kaiser, heeft onlangs in het Tijd schrift voor Nijverheid (deel X, st. I), een zeer lezenswaardig opstel geplaatst, waarin hij, handelende over de oorzaken van het verval der nijverheid hier te lande, zich meer opzettelijk bepaalt tot de vervaardiging (niet de herstel ling) van uurwerkenwelke eenmaal bij ons op de grootste hoogte stond en nu geheel en al vervallen is. Hij zegt onder anderen daarin: dat, daar een slinger-uurwerk van Dent hier op ƒ840 te staan komt, een zee-uurwerk (Chronometer) van denzelfden maker op ƒ600, en de goedkoopste sterrekundige slinger-uurwerken van het Optisch Instituut te Munchenons ruim 400 kosten, hij bereids als eene eerste proeve, eene kleine fabrijk tot stand heeft gebragt, in welke een niet onbelangrijk getal tijdbewaarders zijn voltooid geworden, die voor 70 of 80 kunnen worden afgeleverd, en voor eenen nog aanmerkelijk minderen prijs, indien hare vervaardiging op eene groo- tere schaal ondernomen wordt. Een paar dier tijdbewaarders is aan deskun digen ter beoordeeling toegezonden. Hun gang was niet minder juist dan die van sterrekundige uurwerkenwier gewone prijs ten minste 5- of 6 malen hooger is. GORINCHEM, 3 Maart. Gisteren is de woning van de Weduwe van Rijswijk onder Almkerk door een' brand verteerd, men heeft niets kunnen redden, ook een voorraad hen nep is eene prooi der vlammen gewordenniets was voor brandschade verze kerd. Ook is te Capelle den 2dcn Maart het woonhuis met den inboedel en winkel van A. Kloostwijk door een' brand vernield; dit alles was verzekerd, doch eene daarbij staande woning, welke ook verbrand is, was het niet. Naar de oorzaak wordt onderzoek gedaan. AMSTERDAM, 4 Maart. In de vergadering van den Raad dezer stad van heden, is uit het gemaakte drietalDs. W. Moll te Arnhem benoemd tot Hooglecraar in de Godgeleerd heid en Kerkelijke Geschiedenis en tot Concionator. ARNHEM, 3 Maart. Heden heeft het Provinciaal Geregtshof uitspraak gedaan in de zaak van E. Meetor, Redacteur van het dagblad de Ooijevaar; het Openbaar Ministerie is niet ontvankelijk verklaard in zijne klagt, omdat de regtsvervolging ver jaard was. MIDDELBURG, 2 Maart. Zaturdag jl. zijn de bepalingen ter bedijking der schorren voor den Jacoba- polder, in het eiland Noordbevelandvastgesteld, en ofschoon wij de zaak nog niet kennenkunnen wij evenwel bereids mededeelen dat reeds binnen eene maand, aan 1000 of 1200 menschen daardoor arbeid zal kunnen worden verschaft. WEST-INDIE. PARAMARIBO, 16 Januarij. Volgens eene publicatie van den Gouverneur, wordt voor het jaar 1846 vrijstelling van inkomende regtcn verleend op alle soorten van vee, dat elders met vrucht wordt gebezigd tot het voorttrekken van ploegen en eggen of van andere werktuigendienstbaar tot het omwerken van den grondop alle soorten van ploegeneggen en andere werktuigenten doel hebbende het omwerken van den grond, en welke door middel van trekvee worden ge bruikt op alle soorten van karrenwagens en sledendienstbaar tot het ver voeren van producten van den landbouw of wel van mcstspeciënop alle soorten van werktuigendienstig om de verdere bearbeiding te vergemakkelij ken van ingezamelde producten, als: van koflij, katoen, maïs, rijst en olie gevende nootcn en zaden; en op zoodanige landbouwkundige handwerktuigen, welke óf nog niet alhier aangevoerd wordenóf van betere hoedanigheid en zamenstelling zijn dan de alhier thans in gebruik zijnde Plantaadje-werktuigen. TURKTE. CONSTANTINOPEL, 4 Februarij. De Commissaris der Porte, Selim-Pacha, onlangs uit Syrië teruggekeerd, heeft een verslag ingediend omtrent zijne zending tot ontwapening van den Libanon. Hij berigt daarin, dat bet werk was afgeloopen, 35,000 geweren opgehaald en de Drusen zoowel als de Maroniten zich aan dien maatregel ge leidelijk hadden onderworpen. De bevelhebbers aan wie dat werk was opge dragen geweest, hadden zich zeer gematigd gedragen en alle geruchten van gepleegde gewelddadigheden waren valsch. Dit laatste evenwel is stellig met de waarheid strijdig, zoo als ook de Porte zelve twijfelt over vele punten van genoemd verslag. De invoer van wapenen in Syrië was verboden, en hiervan berigt gegeven aan de Enropesche Consuls. Tot dit verbod had aanleiding gegeven, dat een Fransch koopvaarder in de nabijheid van Tripoli heimelijk wapenen voor de bergbewoners had willen ontschepen. De Grieksche Patriarch had zijne gemeente verboden om hare kinderen in de scholen der Fransche Missionarissen te zendende Armenischede zijne, eenigen omgang met Engelsche en Amerikaansche Zendelingen te houden. RUS LAND. PETERSBURG, 20 Februarij. De herinnering aan Luthers sterfdag is ook hier door de Luthersche ge meente plegtig gevierd. De kerkeraad heeft op dien dag medegedeeld dat er eene bibliotheek voor de gemeente zou gesticht en eene afdeeling van het Bijbelgenootschap gevestigd worden. SPATJE. MADRID24 Februarij. In het verslag van den Minister van Finantiën aan de Cortes gedaanvindt men met opzigt tot de openbare schuld, het volgende: Er is geene sprake van de minste reductie der som bestemd tot de amorti satie der openbare schuld, noch het nationaal crediet te berooven van eenige voordeelenwelke het vorig ministerie aan hetzelve had verzekerdwant bet nieuwe ministerie stelt aan de cortes voor, om het overschot der 151,880,390 realen, gebruikt tot amortisatie, na de betaling van de renten der 3 pCts. en der loopende verpligtingen der kas, uitsluitend te bezigen tot bevordering van het crediet. Zijn pligt is de vervallen coupons van de gecons. schuld van 4 en 5 pCts. te betalenmaar aangezien de treurige toestand van de schat kist niet veroorlooft die heilige verpligtingen te vervullenmoet het tot een suppletoir en indirect middel de toevlugt nemen, ten einde daartoe met alle mogelijke regtvaardigheid en billijkheid te geraken. De vorige kabinetten hebben dezelfde overtuiging gekoesterddaarom heb ben zij tot in 1841 in de kapitalisatie der vervallen coupons tot 3 pCts. een middel gezochtom de houdersdie zij in geld niet konden betalente I voldoen. Het tegenwoordig ministerie, welks stelsel het steeds zal zijn de schuld te verminderen, in plaats van die te vermeerderen, kan eene operatie niet aannemendie hoewel voordeeligdoordien zij alleen renten der ver schuldigde sommen ten laste van den staat brengt, echter ten gevolge heeft, dat het totaal der verschuldigde som steeds en oneindig wordt vermeerderd. Daarentegen hebben zijne inzigten hoofdzakelijk ten doelom de hulpmidde len dier kas te vermeerderenom die te bezigen tot de regtstreekscbe amor tisatie der coupons tot den tegenwoordigen marktsprijswelke thans is ten minste 23 a 25. Door dezelve op dien koers te houdendoet de Regering al wal zij kan ten gunste der schuldeischers, die geen zoo groot verlies lijden als men bij het eerste inzien zou vermeenen. PORTUGAL.. LISSABON, 22 Februarij. Men hoort wederom van rondzwervende rooversbendenvooral in den I omtrek van Coïmbrate Porto zijn in de Koninklijke kapel van onze Vrouw van I la Lapa, waarin het hart van Keizer Don Pcdro bewaard wordt, het massief zilveren beeld van Maria, de gewijde vaten en andere voorwerpen gestolen. PRUISSET. BERLIJN, 27 Februarij. De Regering heeft den invoer van alle soorten van peulvruchten van inko- I mende regten vrijgesteld. De berigten uit Silesië doen den opstand te Krakan nog voorkomen als van zeer veel belang, meldende, dat de opstandelingen in die stad de over hand op de Oostenrijksche troepen behouden hadden en een vrceselijk bloed bad aanrigtten onder de burgersdie met hen geen gemeene zaak maakten. De Oostenrijksche en Russische Residenten zouden ook het slagtoffer van het oproer geworden zijn, doch en zou het den Pruissischen gelukt wezen naar Breslau te ontkomen. De stad was thans echter omringd door Oostenrijksche J en Pruissische troepen, en werd gebombardeerd. Berigten echter van den kant van Oostenrijk medegedeeld, weerspreken deze, en melden dat de troe- j pen in Krakau overwinnaars waren gebleven. In Oostenrijksch Gallicië zijn de edellieden en grondeigenaars met hunne handlangers, die de boeren tot opstand wilden dwingen, door dezen aangeval- li len, verscheiden hunner gedood cn gekwetst en andere gevangen genomen.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2