LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG, 6 MAART. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. I fx 2 De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 11) Centen afgegeven. BINNEJN LANDSCHE BERIGTEN. Intrekking der Onde Munten. Bij besluit van den 14den Februari} 11. heeft L. M. bepaalddat met den 8s,en Maart aanstaande de heele en halve Dueatons of Zilveren Hijdersbenevens de llijJi.tdualdevsVijf- en-Twintigen en JDertiende-halvenbuiten koers zullen worden gestelden er van den 3den tot den 7den dezer maand bij de Nederlandsche Bank en bij de Agenten van 'sRijks Schatkist, op de gewone kantoor-uren, gelegenheid zal worden gegeven tot inwisseling dier muntentegen andere die koers hebben. LEYDEN, 5 Maart. Wij vermeenen het niet ongepastom onze Stadgenooten opmerkzaam te maken op het Concert, hetwelk door het Muzijkgezelschap Musis Sacrum alhier, op Woensdag den llden dezer, ten voordeele der Armen zal worden gegeven, en in ons vorig Nommer is aangekondigd. Volgens die annonce toch zal op hetzelve, onder meerdere stukken, worden uitgevoerd de Ode- Symphonie: Le Désertvan Felicien Davidwelke Symphonic buitenslands zoo veel opgang heel't gemaakt, en kortelings herhaalde malen zulk een gunstrijk onthaal in de zaal Frascati te Amsterdam mogt te beurt vallen. Wij wenschen, dat eene talrijke opkomst zoo wel de moeit» der uitvoering moge belooncn als aan het weldadig doel beantwoorden. Bij besluit van den 2den dezer heeft Z. M. bepaald, dat op den 22slen eerstkomende de stukken van acht-en-twintig stuivers of zoogenaamde flo rijnen, buiten koers zullen worden gesteld, en van den 17den tot den 21sten kunnen verwisseld worden bij de Nederlandsche Bank en bij de Agenten van 's Rijks schatkist, tegen andere koers hebbende munten of tegen munt biljetten. Z. M. heeft aan de Hceren M. J. en J. A. Beijerinck, Hoofd-Ingenieur cn Ingenieur van den Waterstaat, vergunning gegeven tot het dragen van de Danncbrogs-Orde, hun verleend door den Koning van Denemarken. De Minister van Finanliën heeft bekend gemaakt, dat alsnog gedu rende deze maand verkrijgbaar zullen zijn schatkistbiljetten a 4 pCt.volgens de wet van den 288tcn April 1834 daargesteld tot een gezamentlijk bedrag van ƒ241,200en dat mitsdien daartoe de aanvrage kan geschiedenop den voet en wijze omschreven bij de bekendmaking van den löden Januarij jl. in de Nederlandsche Staats-Courant van 24 Januarij, 7 en 21 Februarij jl. voorkomende. Staataanwijzende het aantal Reizigersbenevens de Opbrengstenge durende de maand Februarij 1846 op den Hollandschen IJzeren Spoorweg. Opbrengsten van Vertrek van Aantal Reizigers. Reizigers en Goederen. 13,506.19^ - 4,516.57^ - 4,670.25 - 10,875.86 225 - 65.15 331 - 179.95 - 36.30 565 - 346.25 466 - 269.26 276 - 179.85 - 175.75 Nieuw Oost-Einde 84 - 79.10 Vervoer van Rijt., Paard., Slagtvee, enz. - 457.20 Totaal 34,272 35,357.87 Bedrag der vorige opgave 32,244 34,619.29J Totaal Generaal 66,516 69,977.16» De Directie van de Nederlandsche Handelmaatschappij heeft bekend ge maakt, dat de voorjaars koffij-veilingen van 1846 zullen gehouden worden te Rotterdam, op Maandag den 20slca April aanstaande, van: 75,645 balen Java-Koffij liggende aldaar; 470 Sumatra-ditou 9,408 Java-ditote Dordrecht te Amsterdamop Donderdag den 23sten April aanstaandevan 103,694 balen Java-koffij liggende aldaar; 359 Sumatra-dito, 9,961 Java-dito, n te Middelburg; en dat zij vóór hare gewone najaars veilingen van 1846geene andere koffij dan de bovengemelde partijen zal aan de markt brengen. De monsters zullen op Dingsdag den 10den dezer verkrijgbaar zijn terwijl de notitiën met de veil-condiliën in tijds zullen worden uitgegeven. Op de gewone vasten-avond paardenmarkt te Utreebt, waren 669 paar den ter markt gebragtvele zijn er voor Fransche rekening gekocht. Bij de laatste volkstelling is geblekendat in de provincie Groningen waren 189,714 zielen, van welke in de stad Groningen 35,041. Uit Boston schrijft men van den 31sten Januarijdat de met veel moeite aangewende pogingen om goed aardappelenzaad ter verzending naar Nederland te bekomenmislukt waren. 'sGRAVENHAGE, 4 Maart. De Eerste Kamer der Staten-Gcneraal is gisteren vergaderd geweest cn heeft thans bet ontwerp van adres van rouwbeklag aan den Koning aangenomen. Dat adres is heden den Koning aangeboden door eene bezending van de beide Kamers. Ook is de Commissie der Tweede Kamer, belast met het aanbieden van eene lijst van drie candidaten tot aanvulling der opengevallene betrekking van lid in het G'ollegic van Raden en Generaalmecsteren der Munt, bij den Koning toegelaten. In de Zitting van de Tweede Kamer der Staten Generaal van II. Dings dag waarvan wij in onze vorige wegens tijdgebrek slechts den uitslag hebben medegedeeld, hebben de Heeren v. Panhuys, Faber v. Riemsdijk, v. Twist en v. Heemstra het woord gevoerdwaarna de Minister van Finantiën gezegd heeftdat de Koning van oordeel is geweestdat de afstemming van het ontwerp nopens de bezwaarschriftengeen grond kon en mogt opleveren dat Z. Exc. zijne betrekking nederlegde. De Minister heeft gemeend in dat oordcel te moeten berustenin de hoop dat Z. Exc. verder zal kunnen me dewerken tot volkomen herstel van 'sRijks finantiën. Z. Exc. betoogde vervolgens, dat het overbrengen van gelden van 1845 op de begiooting voor 1846, waarover thans de beraadslagingen liepen, niet met de bepalingen der Grondwet in strijd was. Er waren verschillende wetten tot stand gebragt, waarbij men op uitgaven van vorige dienstjaren was terug gekomen. Er moet aan art. 123 der Grondwet eene gezonde uitlegging gege ven worden. Z. Exc. vermeende, dat die uitlegging strekte in het belang van 's Rijks finantiën en in het belang van de uitlegging der Grondwet in cencn gezonden en praclischen zin. Z. Exc. gaf de verzekering, dat er omtrent de verevening van den achter stand de meest volledige openingen aan de Kamer zullen gegeven worden. De afrekening van den achterstand zal aanmerkelijk ten voordeele van de schat kist uitvallen. Z. Exc. is bij deze gelegenheid in cenigc bijzonderheden getreden omtrent het afgeloopen dienstjaar 1845. Dit is het eerste jaar geweest, dat hier te lande werkelijk de uitgaven door de inkomsten zijn gedekt en dat bet een overschot heeft opgeleverdzonder dat men tot geldleeningcn of an dere buitengewone hulpmiddelen zijne toevlugt heeft behoeven te nemen. Z. Exc. meendedat van zoo iets niet slechts in de finantiële geschiedenis van het Koningrijk der Nederlanden maar zelfs sedert het tijdstip dat Neder land wat het finantiewezen betrefteen geheel onverdeelde Staat heeft uit gemaakt nog geen voorbeeld heeft bestaan. De Oost-Ind. geldmiddelen hebben 5 ton minder opgebragt, dan waarop ge rekend was (zij waren geschat op 16 millioenen); doch de belastingen hebben meer afgeworpen dan waarop zij geraamd warenƒ655,000. De slotsom van het dienstjaar 1845 zal deze zijn dat ook dan zelfswanneer de uitgaven het maximum zullen bedragen, waarop zij berekend zijn, dat is ƒ74,600,000 en dat alzoo al de onvoorziene uitgaven zullen worden gevorderdhetgeen zelden bet geval is; cn dat, wanneer men bij de uitgaven voegt: ƒ300,000, voor de plaats gehad hebbende amortisatie van schuldbekentenissen van het voormalige Amortisatie Syndicaat; ƒ600,000 voor uitgaven voor de Munt, en

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1