BUITEJNLANDSCHE BERIGTEN. Notaris te ArnhemJ. C. Schroder, A. L. M. et Phil. Doet. te UtrechtJ. L. Verschuer, 2lle Controlenr van het kantoor van Waarborg der Gouden en Zilveren Werken te Rotterdam; Jhr. N. J. Martini, laatstelijk Arrondisse- ments-Inspecteur der Directe BelastingenIn- en Uitgaande Regten en Accijn- sen te Zutphen, thans wonende te Vught, en Mr. C. P. Wierts van Coehoorn, Ontvanger der Registratie en Advocaat te Roermond. 3 Maart. In de Zitting van de Tweede Kamer der Staten Generaal van heden is de wet tot overbrenging op de begrooting van 1846, van gelden toegestaan voor 1845, na eenige beraadslaging aangenomen met 48 tegen 4 stemmen. Tegen hebben gestemd, de Heeren: van Heemstra, van Panhnys, Kien en van Ro senthal. Daarna gaat de Vergadering over tot het verkiezen van drie canditaten voor de opengevallene betrekking van lid in het Collegie van Raden en Generaal- meesteren der Munt. Bij de vierde stemming voor den eersten candidaat, verkreeg Jhr. A. Calkoen, lid der Commissie tot behandeling van 'sRijks Muntmateriaal te Utrecht, gepensioneerd Arrondissements-Inspecteur der Directe Belastingen, In- cn Uit gaande regtan en accijnsen36 van de 52 stemmenzoodat die Heer tot eersten candidaat werd geproclameerd. Tot tweeden candidaat werd gekozen de Heer A. W. G. van Riemsdijk, Agent van 's Rijks Schatkist te Maastricht, en wel met 27 tegen 25 stemmen. Tot derden candidaatde Heer A. S. RuebLector aan 's Rijks Hooge- school te Utrecht, in het vak der Sterrekunde, en wel met 34 tegen 18 stemmen. Deze opgemaakte lijst zal aan den Koning worden aangeboden. De Zitting is opgeheven tot Maandag den 16den dezer, des namiddags ten 2 urezullende de Kamer alsdan hare werkzaamheden hervatten. Z. M. heeft aan de zich hier ter stede vestigende Vereeniging tot verbe tering van den werkenden en dienstbaren stand, 250 verleend. AMSTERDAM, 2 Maart. Door de Regering dezer stad is bekend gemaaktdat er in de maand Sep tember eene Tentoonstelling van Kunstwerken door levende meesters alhier zal plaats hebben. De Heer J. Crave alhier heeft vergunning bekomen om voor eigen re kening Artesische putten te doen borenwanneer zijn plan gelukt zullen de 100 Ned. kannen water slechts 10 centen kosten. Heden heeft de Hooggel. Heer F. A. G. Miquclhet hem opgedragen Hoogleeraarschap in de Genees- en Kruidkunde aan de Doorluchte School al hier aanvaard met eene, ten aanhooren van een zeer talrijk auditorium gehou- dene redevoeringDe Regno vegetabiliin telluris superficie mutanda ejfficacij dat is: Over de krachtige werking van het Plantenrijk tot verande ring van de oppervlakte der aarde. MIDDELBURG, 1 Maart. Den 27sten Februarij heeft de Arrond.-Regtbank alhier de zaak behandeld van de Wed. van Bieren, uitgeefster van de Vlissingsche Courant, die zich verantwoordelijk had gesteldvoor een in genoemde Courant geplaatst stuk een woord aan alle die hun Vaderland liefhebben. De Officier heeft de schuldigverklaring der gedaagde geëischt en veroordeeling tot eene geldboete van 500 fr. De Advocaat van Eek heeft haar verdedigd. De uitspraak is be paald op den S^611 dezer. De sedert eenige dagen voltooide ijzeren brug h basculeliggende ter plaatse van de weggehrokene helling-wipbrug alhier, heeft door het smaak volle harer constructie de algemeene opmerkzaamheid tot zich getrokken en paart sierlijkheid aan hechtheid. De machinerie is zoo doelmatig ingerigt, dat een 15jarige knaap dezelve tot het openen en nederlaten der brug (welke tusschen de assen gemeten eene breedte van 12,75 ellen bespant), zonder moeite in werking kan brengenen is met het verdere ijzerwerk in de fa briek van de Heeren L. J. Enthoven en Comp. te 'sGravenhage vervaardigd. Het geheele werkdat door den Stads-Architcct ontworpen en met zulk een gelukkig gevolg onder zijn opzigt daargesteld isdoet hem allezins eer aan. 'sHERTOGENBOSCH, 28 Februarij. De permanente Commissie uit de beneden-polderbesturen is heden onder Voorzitting van Jhr. Mp. E. J. P. van Meeuwen alhier vergaderd geweest en heeft besloten dat door de bcnedenpolders in de verlangde uitwatering eene som van ƒ450,000 zal worden gedragen en tevens goedgevonden om de bestu ren der bovenpolders aan te schrijventen einde ook door hen eene vrij willige bijdrage tot dit zoo noodzakelijk werk worde gedaan. MEXICO. 8 Januarij. De Generaal Paredes, welke de omwenteling bestuurd had tegen de rege ring van den Voorzitter Herrerais thans zelf tot Voorzitter der Republiek verkozen daar de omwenteling in allen deele gelukt is. De voormalige President Santa-Anna heeft in eene memorie aan de hoven van Engeland, Frankrijk en Spanje medegedeeld, dat er in Mexico een tal rijke partij bestaatdie dit land gaarne tot een Koningrijk zoude verheffen en daarin alleen een einde ziet aan den jammerlijken toestand waarin hun land verkeert. De voormalige President heeft van Spanje vrijheid verkregen om tot dit oogmerk krijgsvolk aan te wervenzoo in Europa als op het eiland Cuba, 'tgeen door de beide eerstgenoemde Hoven niet verhinderd wordt. ARGENTTNSCHE REPUBLIEK. BUENOS-AYRES23 December. Rosas had eene batterij opgerigt, ten einde het opvaren op de rivier Parana te beletten. Elf zoo Engelsche als Fransche schepen hebben den 20sten No vember die batterijen vernield, het geschut deels vernageld, deels in de rivier geworpen. Meer dan 100 van de bemanning dier schepen zijn gesneuveld of gewondde vijand moet bij de 1000 man dooden en gekwetsten hebben. Voorts zou Rosas aan de Fransche en Engelsche Gezanten voorstellen hebben gedaanvooreerstde erkenning van de wettigheid van het presidentschap vanOribe; ten andere: terugbekoming van het eiland Martin-Garcia en de schepen der republiekvoorts: terugtrekken der Argentijnsche troepen naar het Oostenontwapening der vreemdelingen te Monte-Video en erkenning door den President Oribe van handelsovereenkomsten van de republiek met vreemdelingen. Welke voorstellen, hoezeer gematigder dan vroeger, echter nog geenzins aannemelijk worden geacht. SPANJE. MADRID, 20 Februarij. Het gerucht loopt dat de Heer Pena y Aguayo eerstdaags zijn finantiëel plan bij den Ministerraad zal indienenom het vervolgens aan de Cortes aan te bieden. Het gewijzigde belastingstelsel zal, zoo men meent, in stand blijven en aanvraag geschieden tot magtiging om de belastingen voorloopig tot in Julij te innenvolgens de begrooting van het laatste jaar. Voorts zou de Heer Mon tot Koninklijk commissaris bij de bank van Isabella II worden benoemdter vervanging van den Heer Isturitz. De Regering heeft aan het dagblad den Clamor Publico kwijtschelding verleend van de boete van 40,000 realen, waartoe het was veroordeeld. PORTUCrAL. LISSABON, 20 Februarij. De Minister van Finantiën heeft de begrooting aangeboden van 1 Julij 1846 tot 30 Junij 1847, en de uitgaven daarop gebragt op 11,660 en de ontvangsten op 11,625 conto's, zoodat er een te kort van 41 conto's zou bestaan (een conto staat nagenoeg gelijk met 3,000). De Minister herin nerde bij die gelegenheid aan de reeds genomen maatregelen tot verbetering der finantiën, als: de conversie van 24,000 conto's van de buitenlandsche schuld in een 4 pCts. fondsen het vestigen van de directe belastingen op het personeel, het tiendregt cn de nijverheid. De Minister heeft eene wet voorgesteldomdes noodig de tolregten te wijzigen. Men meent daaruit te kunnen opmakendat de Regering het oogmerk heeftom de regten op ver schillende fabriekaten van buiten 's lands te verminderen. ITALIË. ROME, 18 Februarij. Stellige berigten uit deze stad te Berlijn ontvangenmeldendatzoo als reeds vermoed werd, het berigt van de priores van een klooster te Minsk, in Ruslandwegens de mishandelingen haar en hare nonnen aangedaanniets anders is dan een schandelijk verzinsel, waarschijnlijk met het kwaadaardig oogmerk uitgestrooid, om de onderhandelingen tusschen de Pauselijke en Russische regeringen te bemoeijelijken. HON Cl ARTE. Vóór eenige jaren werd door Graaf ZayInspecteur-Generaal der Protes- tantsche zaken, een plan gemaakt, om eene Protestantsche Hoogeschool te Pesth op te rigten. Dit plan zal binnen kort verwezentlijk worden daar de zaamgebragte gelden reeds 72,000 fl. beloopen: Het gewigtigste ten deze is, dat er eene Protestantsche naast eene Roomsch-Katholijke Hoogeschool zal verrijzen. PRUIS. SEN* BERLIJN, 25 Februarij. Omtrent de zamenzwering in Posen worden nu meer berigten medegedeeld. Uit dezelve blijktdat zij vele en verre vertakkingenook in het buitenland had, en dat de vrijstad Krakau als een middelpunt zou dienen, om de vaan van den opstand op te steken en daaruit verder te handelen. De Regering echter dier stad bij tijds onderrigt van het gevaar, dat haar boven het hoofd hingheeft de drie beschermende mogendheden daarvan kennis gegeven en hulp verzocht, waarop den 18dcn een genoegzaam aantal krijgsvolk Krakau is binnengerukt en onderscheiden zamengezworenen gevangen zijn genomen. On der de gevangenen van aanzienlijken stand in Posen behoort ook de Wijbisschop van Gnesen en Posen, Dombrowski, wiens papieren reeds vroeger waren onder zocht. Deze gevangenneming heeft bij de Roomschgezinden veel indruk ge maakt. Het Groothertogdom is thans door 8 regimenten bezet, zoodat door de nog in vrijheid zijnde zaamgezworenen wel niets zal kunnen ondernomen worden. Nadere tijdingen van de Poolsche grenzen melden bij voortduring veront rustende berigten; gewapende benden waren op Pruissisch grondgebied doorge drongen en hadden eenige dorpen geplunderd. Te Krakau zelve was een op stand tegen de Oostenrijksche troepen uitgebarstenbij gelegenheid dat een priester in hechtenis werd genomendie, even als andere geestelijken, de wapenen der opstandelingen had gewijd en ingezegend. Berigten uit Galli- cie geven te kennen, dat men ook daar voor het uitbarsten van onlusten

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2